Zabezpieczenie przed wykorzystaniem, ZAIKS,

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
MartinMcMusic
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 27 lis 2016, 00:00

Zabezpieczenie przed wykorzystaniem, ZAIKS,

Post autor: MartinMcMusic » niedziela 27 lis 2016, 18:51

Witam!


Jestem początkującym "producentem" ( Tongue out) hucznie nazwanej popularnej muzyki tanecznej. Nie znalazłem w internecie informacji, które móglbym wykorzystać w mojej konkretnej sytuacji. Otóż powoli zgłaszają się do mnie pierwsze osoby chętne do współpracy. Jako, że w tym biznesie dopiero zaczynam, nie chciałbym zostać wystrykany na dudka spowodu nieznajomości procedur, praw, sposobów zabeczpieczenia, etc. Czyniac długą historię krótką, podejmuję internetową współpracę z wokalistą. Tworzę dla niego od podstaw piosenkę (aranż, wykonanie podkładu, test, wokalna linia melodyczna). Zakładam, że piosenka jest skończona, wokal został dograny a całość jest wyłącznie mojego pomysłu. Chcemy wypuścić piosenkę w eter pod nazwą konkretnego projektu bądź pod imieniem i nazwiskiem wokalisty (nie chcę być "osobą publiczną" tylko autorem/producentem) Czyli konkretnie:


1. Zgłaszając piosenkę do ZAIKSu  w częściach udziałowych wpisuję sobie po 100% - prawa wykonań publicznych i prawa mechaniczne?


2. Należy podpisać stosowną umowę, w której zarówna prawa osobiste, majątkowe jak i pokrewne należą tylko do mnie (zakładając, że nie brał udziału w procesie komponowania)?


3. Jakie profity będzie miał w takim razie Pan wokalista będąc tylko i wyłącznie wykonawcą piosenki? Wygląda to tak jakby po prostu był wynajętym muzykiem bez praw do tantiem, a zakładając dłuższą współpracę (wspólny projekt oraz ewentualne koncertowanie z materiałem) chciałbym, żeby nie został na lodzie. Z drugiej strony, z racji przewagi mojego wkładu stosowne wydaje się uwzględnienie tego. Liczę na porady doświadczonych kolegów jak to ugryźć maksymalnie sprawiedliwie.


4. Jak obronić się przed kradzieżą piosenki, gdy wyślę mu plik wav z podkładem oraz linię melodyczną z tekstem w celu zarejestrowania wokalu? Równie dobrze może urwać kontakt a za kilka tygodni usłyszę moją piosenkę na YT. Jakie materiały zebrać, które będą przydatne w ewentualnym dochodzeniu praw? 


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Zabezpieczenie przed wykorzystaniem, ZAIKS,

Post autor: Pytajny » niedziela 27 lis 2016, 22:15

Zgłoś do Zaiksu, wykonawcom napisz maila, że udzielasz licencji na takim i takim polu na taki i taki czas.
Wykonawcy będą mogli grać te utwory, a ty zachowasz prawa.

Resztą się martw, jak Ci się interes rozhula. To samo z kradzieżami.

Szczegóły zgłaszania do ZAIKSU - zadzwoń tam, wszystko Ci powiedzą. Jest tam milion Pań Krysi.

Awatar użytkownika
estradowiec76
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2016, 00:00

Re: Zabezpieczenie przed wykorzystaniem, ZAIKS,

Post autor: estradowiec76 » poniedziałek 28 lis 2016, 13:04

Miałem podobne pytanie, ale teraz już wszystko wiem. Dzięki za odpowiedź. :)


...Zgłoś do Zaiksu, wykonawcom napisz maila, że udzielasz licencji na takim i takim polu na taki i taki czas.
Wykonawcy będą mogli grać te utwory, a ty zachowasz prawa.

Resztą się martw, jak Ci się interes rozhula. To samo z kradzieżami.

Szczegóły zgłaszania do ZAIKSU - zadzwoń tam, wszystko Ci powiedzą. Jest tam milion Pań Krysi....
:)

ODPOWIEDZ