Rozliczanie stocków, a działalność gospodarcza

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Rozliczanie stocków, a działalność gospodarcza

Post autor: Pytajny » środa 04 sty 2017, 20:15

W jaki sposób rozliczacie stocki?


Mam muzyczną działalność gospodarczą, jestem zwolniony z VATu, ale zarejestrowałem się jako płatnik VAT-9m (VAT EU). Sprzedaję na AudioJungle.


Drukuję csv ze wszystkimi sprzedażami, w tabelce dodaję kurs z dnia sprzedaży i przelicznik na zł. Fakturę za prowizję którą dostaję z AJ, wrzucam w koszty i niestety płacę od niej VAT-9m za import usług (mechanizm odwróconego obciążenia).


Razem daje to jakieś 35-40% na podatki dochodowy, vat i cło-podobny podatek za sprzedaż do USA. I to po odjęciu prowizji AJ...


Nie jestem zachwycony takim rozwiązaniem mojej księgowej. A tymczasem słyszałem, że niektórzy mający muzyczną działalność gospodarczą rozliczają te przychody poza firmą, na zwykły PIT z zaliczkami miesięcznymi w opariu o ustawę o prawie autorskim. Wtedy podatek jest pomniejszony o 50% kosztów przychodu za twóczość autorską i nie trzeba płacić VATu. A Wy jak to robicie?


ODPOWIEDZ