darmowe acapelle a zaiks

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
szpilazsrr
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 06 paź 2013, 00:00
Kontakt:

darmowe acapelle a zaiks

Post autor: szpilazsrr » poniedziałek 31 lip 2017, 08:39

chyba pierwszy post,

mam na projektach zapietych kilka acapell ktore pobralem z "internetu" kilka lat temu , acapelle byly pobrane ze stron producenow lub z remix packow ktore blakaly sie gdziec w internecie, jak to jest z zaiksem jak mam acapelle ktore byly free lub niewiadomego źródła"remix pack" to przy rejestracji co nalezy zrobic? , mam acapelle ktore kiedys byly free (ok 5 lat temu) a teraz w internecie niema sladow ponich i to ze sa free, bo dzis to chyba juz jest inna bajka. tak?

acpl m.i.n
-ellie goulding lights (byl jakis konkurs remix pack ,juz niepamietam z kad sie znalazla umnie na dysku , ale napewno legalnie kliklem downland)
-britney spears tik tik boom

, pytanie 2- mam sampla ktorego kiedys zgralem jakos z radia , pianino szopena (NO. 12 IN C MINOR REVOLUTIONARY - POLLINI) jesli chcem legalnie je dodac do swojego projektu , to co musze zrobic?
biegac skakac latac plywac

Awatar użytkownika
MateuszR
Posty: 5
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 00:00

Re: darmowe acapelle a zaiks

Post autor: MateuszR » sobota 05 sie 2017, 18:54

Mam wrażenie, że nie widzisz różnicy między prawami autorskimi a prawami pokrwnymi (to nie wyrzut - generalnie temat jest trudny i mało kto to ogarnia).



Po pierwsze: jeśli nawet acapelle były udostępnione w konkursie, musisz mieć pewność, że regulamin konkursu umożliwiał wykorzystanie nagrań także poza konkursem. Inaczej, jeśli wytwórnia się zainteresuje, będziesz miał problem.



Po drugie: jeśli nawet masz prawo do ich wykorzystania, nie ma to nic wspólnego z ZAiKS. ZAiKS reprezentuje prawa autorskie, a tutaj mówisz o prawach do nagrań, czyli w tym przypadku pokrewnych producenckich i do artystycznych wykonań (Ellie Goulding jest z UK, czyli obowiązuje tam konwencja rzymska). 


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: darmowe acapelle a zaiks

Post autor: Pytajny » niedziela 06 sie 2017, 14:33

Ale jak to jest właściwie? Był utwór X i częścią tego utworu X była melodia wokalna. Czyli wg Zaiksu remix korzystający z tej melodii, to opracowanie utworu X. Czyli aby zarejestrować remix potrzebna jest zgoda i podpis autora utworu X. Dobrze to rozumiem?

Awatar użytkownika
MateuszR
Posty: 5
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 00:00

Re: darmowe acapelle a zaiks

Post autor: MateuszR » niedziela 06 sie 2017, 18:22

...Ale jak to jest właściwie? Był utwór X i częścią tego utworu X była melodia wokalna. Czyli wg Zaiksu remix korzystający z tej melodii, to opracowanie utworu X. Czyli aby zarejestrować remix potrzebna jest zgoda i podpis autora utworu X. Dobrze to rozumiem?... 




Jeśli remiks jest opracowaniem utworu oryginalnego (w 99% tak jest), wtedy tak - koniecna jest zgoda właścicieli praw zależnych (czyli w większości przypadków autorów i kompozytorów). I uwaga - zgoda nie jest tylko potrzebna w celu rejestracji, ale w ogóle w celu publikacji remiksu. W przeciwnym wypadku autorzy mogą pozwać Cię za naruszenie prawa do integralności utworu. 


Tak więc jeśli chcesz zrobić remiks piosenki Ellie Goulding, może być trudno. 


ODPOWIEDZ