Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: clavish » piątek 13 paź 2017, 08:56

Witam, czy robiąc własny uwtór pod istniejącą ścieżkę wokalną znanego uwtoru naruszam w jakiś sposób prawo? Nie można tego nazwać remiksem, gdyż wszystko od początku tworzę sam - akordy, sposób aranżu itd...jedynymi ramami ograniczającymi mnie jest to, by to pasowało do ścieżki wokalu, ale w zasadzie jest to zupełnie nowy, inny utwór.


Generalnie takie wokale znajduję na Youtubie lub gdzieś w necie bo jest tego sporo, czy publikując takie swoje nagranie na YT czy gdziekolwiek w necie mógłbym miec problemy naury prawnej ? Nie czerpię z tego żadnych profitów, robię to tylko dla własnej przyjemności. Czy może wystarczy dodać w opipsie, że nie jest się właścicielem ścieżki wokalu lub coś w tym stylu? Swoje produkcje chciałem nazywać w ten sposób, że podam oryginalnych wykonawców oraz tytuły a tylko w nawiasie podać w  "reinterpretated by "me".


 


Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: Jimek » piątek 13 paź 2017, 15:17

...Witam, czy robiąc własny uwtór pod istniejącą ścieżkę wokalną znanego uwtoru naruszam w jakiś sposób prawo? Nie można tego nazwać remiksem, gdyż wszystko od początku tworzę sam - akordy, sposób aranżu itd...jedynymi ramami ograniczającymi mnie jest to, by to pasowało do ścieżki wokalu, ale w zasadzie jest to zupełnie nowy, inny utwór.
Generalnie takie wokale znajduję na Youtubie lub gdzieś w necie bo jest tego sporo, czy publikując takie swoje nagranie na YT czy gdziekolwiek w necie mógłbym miec problemy naury prawnej ? Nie czerpię z tego żadnych profitów, robię to tylko dla własnej przyjemności. Czy może wystarczy dodać w opipsie, że nie jest się właścicielem ścieżki wokalu lub coś w tym stylu? Swoje produkcje chciałem nazywać w ten sposób, że podam oryginalnych wykonawców oraz tytuły a tylko w nawiasie podać w  "reinterpretated by "me".
 ...

Było już o tym. Szukaj w archiwum forum. Ogólnie nie możesz wokalu, który jest czyjąś własnością jak dobrze pamiętam.
Pozdrawiam

clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: clavish » piątek 13 paź 2017, 17:38



Było już o tym. Szukaj w archiwum forum. Ogólnie nie możesz wokalu, który jest czyjąś własnością jak dobrze pamiętam. ...


Faktycznie, znalazłem podobny post, jednakże tam jest tylko pytanie, bez odpowiedzi.

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: chantizstudio » piątek 13 paź 2017, 20:02

...Witam, czy robiąc własny uwtór pod istniejącą ścieżkę wokalną znanego uwtoru naruszam w jakiś sposób prawo?
 
...

Tak naruszasz, ponieważ nie masz praw do użycia tego wokalu. Innymi słowy nie posiadasz na to zgody osoby uprawnionej/licencji.

pozdrawiam
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: laser777 » piątek 13 paź 2017, 23:43

Teoretycznie musisz mieć zgodę bo zawsze taki autor może upomnieć się o swoje prawa. Ale jak ścieżka trafiła do sieci to na 99% autor ją udostępnił więc chyba nie będzie się czepiał o ile nie będziesz brał za to pieniędzy i nie podpiszesz się jako autor. A jak chcesz legalne acapelle to tu https://freevocals.com/
są bardzo dobrej jakości i można pobrać licencje która dołączona jest do utworu

clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: clavish » sobota 14 paź 2017, 14:11

...Teoretycznie musisz mieć zgodę bo zawsze taki autor może upomnieć się o swoje prawa. Ale jak ścieżka trafiła do sieci to na 99% autor ją udostępnił więc chyba nie będzie się czepiał o ile nie będziesz brał za to pieniędzy i nie podpiszesz się jako autor. A jak chcesz legalne acapelle to tu https://freevocals.com/
są bardzo dobrej jakości i można pobrać licencje która dołączona jest do utworu...


Właśnie sęk w tym, że nie mam zamiaru tego sprzedawać, chciałem to tylko udostępnić na YT i podpisać się w nawiasie jako osoba reinterpretująca utwór zachowując oryginalnego wykonawcę i tytuł.

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: chantizstudio » niedziela 15 paź 2017, 11:41

''Teoretycznie musisz mieć zgodę bo zawsze taki autor może upomnieć się o swoje prawa.
Ale jak ścieżka trafiła do sieci to na 99% autor ją udostępnił więc chyba nie będzie
się czepiał o ile nie będziesz brał za to pieniędzy i nie podpiszesz się jako autor.''

To, że coś znalazło się w sieci, nie oznacza, że znalazło się to tam legalnie. A jeśli
nawet autor udostępnił plik, to dołączona powinna być do niego licencja regulująca
zasady użytkowania.




''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: laser777 » poniedziałek 16 paź 2017, 14:48

clavish i Ja bym tak właśnie zrobił ale cię nie namawiam bo istnieje jakieś ryzyko. Byle to nie była Shakira bo Ona prawa autorskie traktuje bardzo poważnie
Też robiłem parę remixów choć ich nie publikowałem na YT bo ukończyłem tylko jeden w 2011 roku i był to wokal z fl studio.
Jak chcesz to napisz do autora na fb lub poprzeglądaj jego stronki może dostaniesz zgodę na wykorzystanie wokalu

chantizstudio w 99% ktoś opublikował jest 1% szans że ktoś wykradł albo ktoś kto dostał ścieżkę z licencją miał na kompie zainstalowanego aresa albo bearshare i tak acapella wyciekła. Na stronce którą podałem są wokale do których dołączona jest licencja. Prędzej będzie się czepiał jakiś mniejszy twórca który się jeszcze nie dorobił bo gwiazdy popkultury raczej nie

clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: clavish » wtorek 17 paź 2017, 07:36

ok...dzięki za rady, pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Acapella + własny aranż a prawa autorskie itd...

Post autor: Akton » wtorek 17 paź 2017, 10:31

...
Witam, czy robiąc własny uwtór pod istniejącą ścieżkę wokalną znanego uwtoru naruszam w jakiś sposób prawo?




Dla mnie jest tu niekonsekwencja w samym pytaniu. To co to w końcu jest? Twój własny utwór czy znany utwór? Jak by nie patrzyć, jedno wyklucza drugie  Laughing


[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

ODPOWIEDZ