Kontrole, licencje i prawa autorskie

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
RobertLee
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 19 lut 2004, 00:00

Kontrole, licencje i prawa autorskie

Post autor: RobertLee » piątek 27 lut 2004, 10:55

Mam pytanie. Jestem dj'em i używam vinyli , ale gdybym chciał wkręcić własny kawałek (zrobiny przeze mnie) wypalony na cd , to jak to jest w przypadku jakiejś kontroli np.zaiks ?

1. Czy to oni muszą mi udowodnić , że kawałek jest nie mój - czy ja musze udowodnić kontroli , że kawałek jest zrobiony przeze mnie ?

2. Jeśli to ja musze udowodnić , że utwór ja zrobiłem , to czy muszę pokazać wszystkie programy , loopy i sample , które urzyłem do kompozycji łącznie z licencjami na te programy , loopy i sample jesli nie są one darmowe (praktycznie czy musze pokazać swój komputer) ?

3. Czy można zrobić sobie numer programem typu trial , wypalić go na cd i odtważać publicznie?

4. Czy można robić sobie kawałek programem demo , nagrywć demo edytorem w wersji trial , wypalic to i odtważać publicznie ?
Jestem dj'em.

Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Kontrole, licencje i prawa autorskie

Post autor: oneman » piątek 27 lut 2004, 15:53



1. Czy to oni muszą mi udowodnić , że kawałek jest nie mój - czy ja musze udowodnić kontroli , że kawałek jest zrobiony przeze mnie ?



ad 1) kawałek jest twoj i niczego nikomu nie trzeba udawadniać. Pisarz tez nikomu nie musi udawadniac ze ksiązka jaką własnie napisał jest jego autorstwa. Spory co do autorstwa dzieł rozstrzyga sąd a nie zaiks czy inna organizacja zbiorowego zarzadzania prawami autorskimi. Jeśli zaiks czy inna organizacja bedą miały watpliwości co do twego autorstwa to skierują sprawę do sądu.



2. Jeśli to ja musze udowodnić , że utwór ja zrobiłem , to czy muszę pokazać wszystkie programy , loopy i sample , które urzyłem do kompozycji łącznie z licencjami na te programy , loopy i sample jesli nie są one darmowe (praktycznie czy musze pokazać swój komputer) ?



ad 2) jeśli w procesie o ustalenie autorstwa sąd wyrazi takie zyczenie to nie ma wyjscia - trzeba pokazać



3. Czy można zrobić sobie numer programem typu trial , wypalić go na cd i odtważać publicznie?

4. Czy można robić sobie kawałek programem demo , nagrywć demo edytorem w wersji trial , wypalic to i odtważać publicznie ? ...



ad 3, 4) zalezy od programu. Kazdy program ma warunki na jakich mozna go uzywac. Zazwyczaj demo i triale są przeznaczone do testowania i uzytku osobistego - domowego. Dopiero pełna licencja (zakupienie programu) zezwala na komercyjne zastosowanie danego oprogramowania. Trzeba dokładnie przeczytac notkę instalacyjną i regulamin użytkowania danego softu


Awatar użytkownika
santana.uk
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2002, 00:00

Re: Kontrole, licencje i prawa autorskie

Post autor: santana.uk » poniedziałek 01 mar 2004, 10:36

tylko pamietaj o tym ze wykozystujac nawet fragmenty cudzych utworow np do loopów to tzeba placic
Rezyseria dzwieku - Poznań

RobertLee
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 19 lut 2004, 00:00

Re: Kontrole, licencje i prawa autorskie

Post autor: RobertLee » sobota 06 mar 2004, 07:58

...tylko pamietaj o tym ze wykozystujac nawet fragmenty cudzych utworow np do loopów to tzeba placic...

**********************

Wiem , wiem . To nie wchodzi w grę. Nie potrzebuję cudzej twórczości do mojej
Jestem dj'em.

ODPOWIEDZ