Wydanie CD

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Miszkas
Posty: 28
Rejestracja: środa 12 mar 2003, 00:00

Wydanie CD

Post autor: Miszkas » poniedziałek 12 lip 2004, 16:43

Panie i Panowie!



Wiele osób tu zagląda, może ktoś skieruje mnie na dobre tory. Zamarzyło mi się wydanie własnego CD. Tłocznia, poligrafia - to nie problem. Ale co dalej? Czy wprowadzając CD do handlu muszę miec ZAIKS? Czy hologram ZPAV jest konieczny? Czy są jeszcze jakieś bariery? Jeśli możecie mnie skierować w odpowiednie miejsca będę bardzo wdzięczny...

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: szkudlik » poniedziałek 12 lip 2004, 17:14

Wiele osób tu zagląda, może ktoś skieruje mnie na dobre tory. Zamarzyło mi się wydanie własnego CD. Tłocznia, poligrafia - to nie problem. Ale co dalej? Czy wprowadzając CD do handlu muszę miec ZAIKS? Czy hologram ZPAV jest konieczny? Czy są jeszcze jakieś bariery? Jeśli możecie mnie skierować w odpowiednie miejsca będę bardzo wdzięczny... ...

**********************

ZAIKS



ZAIKS

ZAIKS



nie ma rezultatow na wyszukiwanie ZPAV


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

DogHead
Posty: 625
Rejestracja: czwartek 05 cze 2003, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: DogHead » poniedziałek 12 lip 2004, 17:20


Awatar użytkownika
santana.uk
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2002, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: santana.uk » poniedziałek 12 lip 2004, 17:31

Nie jestem ekstpertem w od zaiksow itp ale wydaje mi sie ze nie jest to konieczne. rejestracja w tych "zrzeszeniach" przede wszstkim to takie ubezpieczenie.W wypadku nielegalnego wykorzystania Twojego utworu(muzy tekstu czy wykonania) organizacja ta powinna walczyc o Twoje prawa autorskie.



Co do "wydania plyty" orientuje sie ktos jak stworzyc w sensie prawnym plyte. Co musze miec aby moja firma mogla ja sprzedawac na Fakture VAT czy cos w tym stylu.
Rezyseria dzwieku - Poznań

Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: AXIS » poniedziałek 12 lip 2004, 18:00

Co do "wydania plyty" orientuje sie ktos jak stworzyc w sensie prawnym plyte. Co musze miec aby moja firma mogla ja sprzedawac na Fakture VAT czy cos w tym stylu....

**********************



Rejestracja w ZAIKS chroni prawa artysty, rejestracja w ZPAV chroni prawa producenta (wytwórni). Jeśli chcesz wydawać muzykę niekomercyjną to nie ma sensu rejestracja w ZAIKS, gdyż pieniędzy z tantiemów nie będzie (brak odtwarzania w radio i tv). W świetle polskiego prawa nie ma obowiązku rejestracji utworów w organizacjach zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, o ile A) jesteś autorem wydawanej muzyki lub B) posiadasz do niej prawa majątkowe (konieczna jest umowa licencyjna z artystą na piśmie). Podobnie nie ma obowiązku umieszczenia na pudełku hologramu ZAIKS. Opakowanie powinno zawierać nazwę i adres wydawcy płyty, numer katalogowy, wskazane jest też logo Digital Audio. Żeby sprzedawać (również żeby wydać - większość tłoczni tego wymaga) wydaną przez siebie płytę należy mieć zarejestrowaną dowolną formę działalności gospodarczej i... tyle.



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
MATT669
Posty: 208
Rejestracja: środa 27 lis 2002, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: MATT669 » poniedziałek 12 lip 2004, 19:01

a wg mnie zaiks i zpav służą po prostu do zarabiania na artystach...

wiele razy cytuję w tym momencie kazika staszewskiego, który kiedyś w swoim felietonie pisał,że zaiks ma największe domy wczasowe...

taki drugi zus.

Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: AXIS » poniedziałek 12 lip 2004, 19:26

...a wg mnie zaiks i zpav służą po prostu do zarabiania na artystach...

wiele razy cytuję w tym momencie kazika staszewskiego, który kiedyś w swoim felietonie pisał,że zaiks ma największe domy wczasowe...

taki drugi zus....

**********************



Coś w tym jest...



Obowiązku rejestracji nie ma. Wmawianie ludziom, że tylko płyty z hologramami ZAIKS-u są legalne (była taka akcja) było po prostu podłym sposobem na zwiększenie przychodów przez tą organizacje.



Do ZPAV-u mała wytwórnia nie ma szansy się dostać. Żeby tam wstąpić, należy mieć rekomendacje dwóch innych członków ZPAV (wytwórni), czyli rekomendacje konkurencji...



Pachnie mi tu matactwem...



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
dejote
Posty: 705
Rejestracja: sobota 17 sty 2004, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: dejote » środa 14 lip 2004, 23:03

No dobra...ja mam pytanie :] mam zarejestrowaną działalność gopodarczą (Bar) i chcem wydać płyte...master daje do tłoczni dostaje płyty i...? no właśnie i co dalej ? dystrybucja sprzedaz jak to zrobic ? ostatnio duzo malych wydawnictw łączy sie z molochami? jak to zrobić?
Dess Jobs - Producent Muzyczny www.dessjobs.pl

Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Wydanie CD

Post autor: AXIS » czwartek 15 lip 2004, 00:28

...No dobra...ja mam pytanie :] mam zarejestrowaną działalność gopodarczą (Bar) i chcem wydać płyte...master daje do tłoczni dostaje płyty i...? no właśnie i co dalej ? dystrybucja sprzedaz jak to zrobic ? ostatnio duzo malych wydawnictw łączy sie z molochami? jak to zrobić?...

**********************



a) wysłać to do wszystkich gazet muzycznych, stacji radiowych i telewizyjnych, które grają/opisują choć trochę zbliżoną muzykę



b) zająć się samemu dystrybucją (sklep internetowy), po pomyślnym przebrnięciu przez pkt a - ktoś już będzie kojarzył, że coś takiego jak Twoja płyta istnieje.



c) odwiedzić duże wytwórnie (Pomaton, SONY, itd.) i liczyć na cud - jeśli na płycie jest coś takiego jak Ich Troje - może się udać



d) objechać wszystkie sklepy muzyczne, supermarkety, itd i próbować ich nakłonić, żeby wzięli do sprzedaży, często biorą kilka sztuk "na próbę".



Pozdrawiam,



Maciej R.


ODPOWIEDZ