Własny lejbel?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Methusal
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 05 paź 2004, 00:00

Własny lejbel?

Post autor: Methusal » poniedziałek 22 lis 2004, 23:06

Witam wszystkich. Mam dziś nietypowe pytanie do starszych kolegów. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś choć pokrótce podpowiedział mi jak można założyć własny lejbel muzyczny ? Własną, małą, niezależną wytwórnię..

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Methusal
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 05 paź 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: Methusal » poniedziałek 22 lis 2004, 23:10

Oczywiście proszę o poważne odpowiedzi. Nie mówię, że otworzę własną wytwórnię jutro... może uda mi się za rok, może za dwa a może za pięć, chciałbym po prostu zacząć o tym myśleć poważnie i proszę o pomoc ponieważ jestem zielony w tych sprawach. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: spiker » wtorek 23 lis 2004, 11:19

Witam

Jak każdą inną działalność gospodarczą.

1. Wpis do ewidencji działalności gospodarcze jesli chcesz to robic sam lub w spólce cywilnej, lub

2. Wpis do KRS jeśli miałaby to byc spółka prawa handlowego ("jawna", z. o.o, komandytowa, akcyjna)

3. Dokonac rejestracji w US

4. Dokonać rejestracji w ZUS

5. Dokonac rejestracji w GUS

6. Załozyć rachunek bankowy

7. Działać, zarabiać, płacić podatki...itd.



pozdrowienia
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: AXIS » wtorek 23 lis 2004, 11:23

...Witam wszystkich. Mam dziś nietypowe pytanie do starszych kolegów. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś choć pokrótce podpowiedział mi jak można założyć własny lejbel muzyczny ? Własną, małą, niezależną wytwórnię..

Z góry dziękuję za odpowiedzi....

**********************



Rejestrujesz działalność gospodarczą o profilu rejestracja i publikacja nagrań dźwiękowych. Zatrudniasz księgową (bez tego ani rusz). Tworzysz dobrą stronę internetową wytwórni (zlecasz to komuś), koniecznie conajmniej w 2 językach. Musisz mieć osobę, która bedzie tworzyć okładki i osobę, która potrafi przygotować materiał do postaci akceptowanej przez tłocznie CD.



Udostępniasz fragmenty utworów na stronie WWW, szukasz dystrybutorów w kraju i za granicą. Przez pierwsze 2-3 lata działalności odpowiadasz na każdy mail tego samego dnia, potem... też



Potrzebny Ci bedzie również prawnik w celu stworzenia umów dla artystów. Jeśli wytwórnia ma oprócz publikacji zajmować się również produkcją nagrań - musisz stworzyć studio domowe a później projektowe lub korzystać z zewnętrznego studia nagrań.



Jeszcze jedno: jeśli chcesz wydawać cokolwiek innego niż polski hip-hop to raczej od razu nastaw się na rynek zachodni.



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
Methusal
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 05 paź 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: Methusal » wtorek 23 lis 2004, 12:12

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

A mam jeszcze pytanie dotyczące dystrybucji...

Czy znalezienie dystrybutora to ciężka sprawa ? czy może za dystrybucję po prostu się płaci ? Czy po prostu kontaktować się, przedstawiać dystrybutorowi utwory itd.i wtedy to on podejmuje decyzję o dystrybucji ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bruce_lee
Posty: 277
Rejestracja: sobota 19 cze 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Własny lejbel?

Post autor: bruce_lee » wtorek 23 lis 2004, 13:38

Jeszcze jedno: jeśli chcesz wydawać cokolwiek innego niż polski hip-hop to raczej od razu nastaw się na rynek zachodni.

**********************



dokladnie - i najlepiej wtedy od razu wydawac stuff spiewany po angielsku (chyba ze to muza instrumentalna, hehe). na zachodzie rynek indie jest calkiem prezny, w przeciwienstwie do naszego kraju, gdzie wszystko jest w powijakach. dobrym przykladem sa skalpel czy ckod, ktorzy w tej chwili nagrywaja plyte na zachodni rynek, oczywiscie w jezyku angielskim - z tego co mi znajoma mowila to juz ich steve lamacq zagral w bbc radio1 w swojej audycji!!!



[url=http://www.liveuser.pl]liveuser.pl[/url] /
[url=http://www.myspace.com/ansikte]le visage[/url]

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: szkudlik » wtorek 23 lis 2004, 14:28

A jak jest w tej chwili z koncesjami? Dawno nie sledzilem zmian w prawie, szczegolnie po wejsciu do unii.

Na kopiernie/tlocznie chyba dalej trza tony zezwolen - czy ktos sie orientuje jak to jest na wytwornie?


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: AXIS » wtorek 23 lis 2004, 14:46

Czy znalezienie dystrybutora to ciężka sprawa ? czy może za dystrybucję po prostu się płaci ? Czy po prostu kontaktować się, przedstawiać dystrybutorowi utwory itd.i wtedy to on podejmuje decyzję o dystrybucji ?

**********************



Należy wysyłać promo dosłownie wszędzie. W początkowym oresie działalności oznacza to rozesłanie 50-100 sztuk danego tytułu po świecie i trzeba to brać pod uwagę odnośnie kosztów wydania płyty, zwłaszcza przy małych nakładach.



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: AXIS » wtorek 23 lis 2004, 17:49

Na kopiernie/tlocznie chyba dalej trza tony zezwolen - czy ktos sie orientuje jak to jest na wytwornie?

**********************



Nie trzeba mieć zezwolenia na publikację utworów audio-wizualnych. Kiedyś było trzeba ale już w 2000 roku, jak rejestrowałem wytwórnię ten przepis był nieaktualny.



Nie trzeba również rejestrować czegokolwiek w ZAIKS-ie, pod warunkiem, że:



a)wydajemy wyłącznie autorski materiał

b) nasi wykonawcy nie zgłosili wcześniej swoich utworów do ochrony w ZAIKS.



Warto natomaist uzyskać w ZPAV kody ISRC na utwory zawarte na płytach, to pomaga w zwiększeniu zaufania dystrybutorów na zachodzie.



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
Methusal
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 05 paź 2004, 00:00

Re: Własny lejbel?

Post autor: Methusal » wtorek 23 lis 2004, 18:57

A kiedy mam już założoną wytwórnię, wszystko jest już legalne, mam nagrany gotowy materiał demo na płycie, co wówczas się robi ?

Znajduę tłocznię, tłoczę przypuśćmy 5000 egzemplarzypłyt, znajduję dystrybutora i... ? Jak działa dalej ten mechanizm ?

ODPOWIEDZ