Publishing, ZAiKS i muzyka

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Simonetti
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00

Publishing, ZAiKS i muzyka

Post autor: Simonetti » poniedziałek 18 kwie 2005, 18:03

Witam. mam pytanie dotyczace publishingu w Polsce. Czy po wydaniu cd legalnie w firmie fonograficznej, jezeli chcialbym ten cd oddac w publishing(chodzi mi o udostepnienie materialu publisherowi, ktory dysponujac utworami na cd bedzie mogl je oferowac agencjom reklamowym itp w celu dania muzyki do reklam, prezentacji, filmow itp) to czy w tym wypadku jest potrzebna rejestracja w Zaiksie albo podobnym tworze? Czy moglby mi ktos rozjasnic ten proces? Czy mozna bez problemow ze strony zaiksu oddawac material wydany pod publishing w celach komercyjnych?



bede bardzo wdzieczny za opisanie mniej wiecej jak to wyglada.


Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Publishing, ZAiKS i muzyka

Post autor: oneman » wtorek 19 kwie 2005, 11:11

...Witam. mam pytanie dotyczace publishingu w Polsce. Czy po wydaniu cd legalnie w firmie fonograficznej, jezeli chcialbym ten cd oddac w publishing(chodzi mi o udostepnienie materialu publisherowi, ktory dysponujac utworami na cd bedzie mogl je oferowac agencjom reklamowym itp w celu dania muzyki do reklam, prezentacji, filmow itp) to czy w tym wypadku jest potrzebna rejestracja w Zaiksie albo podobnym tworze? Czy moglby mi ktos rozjasnic ten proces? Czy mozna bez problemow ze strony zaiksu oddawac material wydany pod publishing w celach komercyjnych?



bede bardzo wdzieczny za opisanie mniej wiecej jak to wyglada.

...

**********************

Sprawa jest taka, ze jesli posiadasz pelne autorskie prawa majatkowe do swego dziela to mozesz robic z nim co ci sie podoba; wydawac, sprzedawac, wynajmowac gdzie tylko chcesz i nikt nie ma prawa ci tego zabronic. Zaiks niema nic do tego.

Problem w tym, ze jesli wydala Cie firma fonograficzna to zapewne podpisales z nia jakas umowe. I jesli w tej umowie bylo, ze udzieliles licencji wylacznej badz ze sprzedales lub przeniosles autorskie prawa majatkowe do nagran (dzieł) to wowczas nie mozesz ze swym dzielem zrobic nic. Wowczas ten komu oddales prawa majatkowe decyduje o zgodzie zamieszczania materialu gdziekolwiek indziej.

Sprawdz wiec jaka masz podpisana umowe z wytwornia. To podstawa.

Simonetti
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00

Re: Publishing, ZAiKS i muzyka

Post autor: Simonetti » wtorek 19 kwie 2005, 11:27



Sprawa jest taka, ze jesli posiadasz pelne autorskie prawa majatkowe do swego dziela to mozesz robic z nim co ci sie podoba; wydawac, sprzedawac, wynajmowac gdzie tylko chcesz i nikt nie ma prawa ci tego zabronic. Zaiks niema nic do tego.

Problem w tym, ze jesli wydala Cie firma fonograficzna to zapewne podpisales z nia jakas umowe. I jesli w tej umowie bylo, ze udzieliles licencji wylacznej badz ze sprzedales lub przeniosles autorskie prawa majatkowe do nagran (dzieł) to wowczas nie mozesz ze swym dzielem zrobic nic. Wowczas ten komu oddales prawa majatkowe decyduje o zgodzie zamieszczania materialu gdziekolwiek indziej.

Sprawdz wiec jaka masz podpisana umowe z wytwornia. To podstawa....

**********************

owszem jest przeniesienie praw na wydawce, ale :

jeden z punktow umowy mowi : "Wydawca nie bedzie stawial przeszkod w zakresie udostepniania przez wykonawce pojedynczych utworow lub ich fragmentow innym podmiotom zarowno w celach promocyjnych jak i komercyjnych", kolejny punkt mowi tez, ze wydawca bedzie czerpal korzysci finansowe tylko ze sprzedazy fonogramu, a w celach promocyjnych (radio, gazety itp) utwory musza byc udostepnione za darmo.



czyli mam nadzieje ze wszystko w tej kwestii z mojej strony, czyli udostepnienie cd do publishingu jest jak najbardziej zgodne z umowa a zarazem zaiks nie moze sie niczego uczepic?

pawello
Posty: 968
Rejestracja: piątek 02 maja 2003, 00:00
Lokalizacja: Polska

Re: Publishing, ZAiKS i muzyka

Post autor: pawello » wtorek 19 kwie 2005, 12:04

zarazem zaiks nie moze sie niczego uczepic?...

**********************

o ile wiem - przynaleznosc do ZAIKS nie jest obowiazkowa.. wiec z racji tego ze nie jest - nikt sie ciebie nie moze czepiac.. obligatoryjne sa tylko ustalenia z wydawca..
[addsig]
pozdrawiam.

ODPOWIEDZ