Nagrywanie coverów od strony prawnej

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Nagrywanie coverów od strony prawnej

Post autor: ast » poniedziałek 12 wrz 2005, 12:00

No właśnie. Jak jest? Bo na forum można znaleźć sprzeczne informacje. Już opisuję dokładniej swój przypadek:



Muzyka z kręgu CCM, Praise&Worship etc. Utwory autorów angielskich i amerykańskich z przełomu lat 80/90. (Graham Kendrick, autorzy związani z Integrity Music, Vineyard). Nakład raczej nie przekroczy 200egz - zamierzamy to rozprowadzać jedynie przy okazji grania gdzieś etc - żadnego oficjalnego wydawnictwa.



I tu pojawia się pytanie - czy i komu powinienem coś zapłacić/pytać o zgodę etc i jakie są szanse że przy projekcie opisanym powyżej ktoś będzie nas ścigał?



Pozdrawiam

ast
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Ja-cek
Posty: 304
Rejestracja: piątek 28 lut 2003, 00:00

Re: Nagrywanie coverów od strony prawnej

Post autor: Ja-cek » poniedziałek 12 wrz 2005, 13:01

najprościej jest zgłosić się z zapytaniem do ZAiKSu, lub innej instytucji zajmującej się ochroną praw autorskich. Reszta zajmą się juz oni.
www.surogat.pl

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywanie coverów od strony prawnej

Post autor: ast » poniedziałek 12 wrz 2005, 13:46

Problem w tym, że

a) ci autorzy raczej nie są zrzeszeni w ZAiKSie

b) po różnych historiach opisanych m.in na tym forum nie ufam ZAiKSowi i wolałbym uniknąć jakichkolwiek kontaktów z nimi

c) część utworów objęta jest licencją CCLI (ChristianCopyrightLicensingInternational), jednakże dla tej instytucji (podobnie jak np dla wydawnictwa Integrity) Polska właściwie nie istnieje - z krajów europejskich mamyu tam do wyboru Anglię, Holandię, Islandię, Danię i jeszcze kilka innych (ale dosłownie kilka) - Polski nie ma.

BTW nagrywamy polskie wersje tych utworów, notabene śpiewane od lat w polskich kościołach.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
CD-RW
Posty: 279
Rejestracja: czwartek 19 lut 2004, 00:00

Re: Nagrywanie coverów od strony prawnej

Post autor: CD-RW » poniedziałek 12 wrz 2005, 14:53

Jesli utwor zostal oficjalnie wydany, to nagrac cover mozna bez zgody autorow pod warunkiem, ze nie zmienia sie tekstu ani melodii. Jesli chce sie dokonac jakiejkolwiek zmiany, wykorzystac fragment itd. to zgoda autorow (a raczej publishing'u do ktorego ten utwor nalezy) jest potrzebna. Zgoda taka jest konieczna rowniez w przypadku tlumaczenia tekstow.

C

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywanie coverów od strony prawnej

Post autor: ast » poniedziałek 12 wrz 2005, 14:57

...Jesli utwor zostal oficjalnie wydany, to nagrac cover mozna bez zgody autorow pod warunkiem, ze nie zmienia sie tekstu ani melodii. Jesli chce sie dokonac jakiejkolwiek zmiany, wykorzystac fragment itd. to zgoda autorow (a raczej publishing'u do ktorego ten utwor nalezy) jest potrzebna. Zgoda taka jest konieczna rowniez w przypadku tlumaczenia tekstow.

C...

**********************

A jeżeli polskie teksty zostały autoryzowane już przez tłumaczy, kiedy były wydawane np w śpiewnikach?
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

ODPOWIEDZ