Niezależna wytwórnia płytowa

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
szczawik
Posty: 65
Rejestracja: środa 03 mar 2004, 00:00

Re: Niezależna wytwórnia płytowa

Post autor: szczawik » wtorek 25 paź 2005, 12:56

...OK, jak już wiemy na czym stoimy, potrzebne elementy:

1) Podstawą będzie outsourcing ;) Dobry kontakt z tłocznią i drukarnią.

2) Dobry prawnik który przygotuje stosowne umowy, najlepiej spec od prawa autorskiego.

3) Kontakt z dobrym grafikiem, który zaprojektuje okładki (w porozumieniu z Tobą i zespołami) i przygotuje je do druku.

4) Nie musisz mieć własnego studio nagrań, możesz wydawać rzeczy które zespół już nagrał, lub kierować zespoły do jakiegoś studio któremu ufasz że nie zrobi lipy. Tu też przydałoby się dogadać z jakimś studio odnośnie konkretnej współpracy - Ty podsyłasz klientów (może nawet sam płacisz) więc możesz liczyć na zniżki (pewnie nie od razu).

5) Dystrybucja płyt... tu jest ciężko, musisz zawrzeć umowę z jakimś dystrybutorem, np Rock Serwis i wydane płyty jemu oddawać w komis. Dystrybutor ma dbać o to żeby płyty trafiły do sklepów. Im lepszy dystrybutor, tym większa szansa na to że płyty pojawią się na półkach, a nie tylko w necie ;)

6) Promocja: nawiązać kontakt z mediami, najlepiej na początku osobiście. Trzeba dbać o to, żeby wysyłane do redakcji różnych pism/rozgłośni płyty nie lądowały w koszu, tylko szły do recenzji/na antenę. Poza mediami są jeszcze plakaty, koncerty (czy tym też chcesz się zajmować, czy zstawiasz managerowi zespołu?), kręcenie teledysków... mnóstwo możliwości i musisz zdecydować co jest z tego opłacalne. Trzeba zadbać o to żeby płyta wydana nie przepadła bez echa.

7) Zrób sobie dobrą stronę internetową ;)



Wydawca wcale sam nie musi robić wszystkich rzeczy związanych z płytą, może je zlecać innym firmom. Musi to jednak móc robić jak najtaniej i solidnie. Najważniejsze jest nawiązanie kontaktu z dystrybutorem i mediami, oraz ten nieszczęsny prawnik....

**********************

ok, wszystko jasne ale to o czym napisałeś to elementy porzebne i oczywiste aby odnieść jakiś sukces a ja chcę wydawać dla koneserów więc może zadam konkretniejsze pytanie.

Jak do niech trafić ?

kto " promuje " dla koneserów ?

Kto decyduje że to jest wyjatkowe nie tylko dla ludzi ale wyjatkowe dla koneserów i oni to kupią ?
...:: Łódź ::...

Awatar użytkownika
JanC
Posty: 107
Rejestracja: sobota 15 paź 2005, 00:00

Re: Niezależna wytwórnia płytowa

Post autor: JanC » wtorek 25 paź 2005, 13:32



ok, wszystko jasne ale to o czym napisałeś to elementy porzebne i oczywiste aby odnieść jakiś sukces a ja chcę wydawać dla koneserów więc może zadam konkretniejsze pytanie.

Jak do niech trafić ?

kto " promuje " dla koneserów ?

Kto decyduje że to jest wyjatkowe nie tylko dla ludzi ale wyjatkowe dla koneserów i oni to kupią ? ...

**********************

Koneserów jakiej muzyki? ;)

Chcesz stworzyć wyspecjalizowany label. Jak dotrzeć do odbiorców: MEDIA.

Teraz dobierasz media tak, żeby to były rzeczy czytane/słuchane/oglądane przez Twoich docelowych odbiorców.

Np muzyka art-rockowa:

1) czasopisma: Teraz Rock, ew Metal Hammer

2) audycje radiowe: Noc Muzycznych Pejzaży i Minimax w Trójce, szereg audycji w stacjach lokalnych (tego szukasz w ramówkach na stronach internetowych, ew pisząc do redakcji)

3) portale internetowe: ArtRock.pl, serwisy muzyczne onetopodobnych stron, RockMetal.pl, muzyczna.pl

4) Rubryki muzyczne w dziennikach (przeważnie w dodatkach lokalnych)



To są ośrodki opiniotwórcze i recenzje z mediów są decydującym czynnikiem, poza oczywiście samą muzyką którą trzeba wprowadzić do radia. A pierwszym decydentem czy to dotrze do koneserów jesteś Ty ;) bo decydujesz się utopić swoje pieniądze w dany zespół. Potem w Twoim interesie muzi być dbanie o zwrot inwestycji i zarobek.

Awatar użytkownika
Groch
Posty: 437
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00

Re: Niezależna wytwórnia płytowa

Post autor: Groch » wtorek 25 paź 2005, 16:15

......PS aktualnie jeszcze nadal wciąż studiuję ijestem na zarządzaniu więc mam wiedzę...

**********************

A na którym roku jesteś? Proponuję wyprosić u swych przełożonych możliwość przygotowania projektu/pracy dyplomowej/magisterskiej na temat założenia takiego przedsięwzięcia. Tego rodzaju projektów piszę się dużo w ciągu 5 lat szkoły (jestem na IV roku) - możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji zaoszczędzić sobie ewentualnych rozczarowań badając zapotrzebowanie rynku na Twoje usługi. Rozumiem, że nie nastawiasz się na duże zyski, ale wiedz, że jest też możliwość "dokładania" do interesu...

Awatar użytkownika
szczawik
Posty: 65
Rejestracja: środa 03 mar 2004, 00:00

Re: Niezależna wytwórnia płytowa

Post autor: szczawik » środa 26 paź 2005, 13:27

.........PS aktualnie jeszcze nadal wciąż studiuję ijestem na zarządzaniu więc mam wiedzę...

**********************

A na którym roku jesteś? Proponuję wyprosić u swych przełożonych możliwość przygotowania projektu/pracy dyplomowej/magisterskiej na temat założenia takiego przedsięwzięcia. Tego rodzaju projektów piszę się dużo w ciągu 5 lat szkoły (jestem na IV roku) - możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji zaoszczędzić sobie ewentualnych rozczarowań badając zapotrzebowanie rynku na Twoje usługi. Rozumiem, że nie nastawiasz się na duże zyski, ale wiedz, że jest też możliwość "dokładania" do interesu......

**********************

tak właśnie chyba zrobię. dzieki



pozdrawiam
...:: Łódź ::...

ALECHANDRO
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 27 lip 2010, 00:00

Re: Niezależna wytwórnia płytowa

Post autor: ALECHANDRO » wtorek 27 lip 2010, 19:01

...Witam

Pytanie mam do osób doświadczonych i wiedzących, najlepiej takich którzy sami prowadzą wytwórnię. Otóż postanowiłem otworzyć taką małą niezależną wytwórnię i nie bardzo wiem od czego zacząć. Po pierwsze jaki sprzęt potrzebny ( tłoczenie płyt itp) gdzie znaleźć jakie są parametry ceny wielkość> po drugie czy jakaś licencja jest potrzebna ( Zaiks ? ) a potrzecie ogólnie kasa jaką trzeba koniecznie wydać , jaką dobrze byłoby wydać i luksus. Świadom jestem że nie kosztuje to kilka tysięcy ale chcę dowiedzieć się czegoś więcej i w miarę dokładnie. Poza tym może ktoś ma jakies uwagi, spostrzeżenia, może mógłby jakos pomóc.

PS co do kwoty jaką moge przeznaczyć to dość trudna sprawa bo mam jakieś tam odłożone pieniądze, oczywiście nie jest to 10.000.000 $ ale też świadom ( i chyba nawet gotów ;) ) jestem że kilkaset tysięcy zł trzeba wydać.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc. ...
 


 


napisz do mnie na gg 19449216


[addsig]
ALECHANDRO

ODPOWIEDZ