Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
mastyk
Posty: 72
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 00:00

Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: mastyk » sobota 18 lip 2009, 23:10

witam,


 


właśnie zainstalowałem w DELLu E6500 dysk  SSD, a na nim Windows 7 (32bity, aby działał dobrze soft audio) + Cubase (niestety stary SX3, bo nie kupowałem upgrade'u, bo nie miałem po co)


 


znowu mam przyjemność z pracy na komputerze :)


 


Windows  stabilny - działają na nim sterownika do Visty i mają bardzo niską latencję. Sam system IMHO całkiem udany.


 


A w połączeniu z dyskiem SSD - miód!


 


Startowanie Windowsów - w 11 sekundzie pojawia się napis "Welcome" po 15-16 sekundach system jest gotowy do użycia (zainstalowane ma już trochę softu - goły windows uruchamiał się w 12 sekund)


 


Zamknięcie Windowsów - niecałe 3 sekundy :)


 


Martwiłem się, że stary Cubase się sprzeciwi, ale chodzi pięknie. Czasy ładowania sampli + wszystkie operacje na dysku - poezja.


 


Będę płakał jeżeli będę coś robił na zwykłych dyskach. No i cisza. Kompletna. I chłód :)


 


Pozdrawiam


Marcin


Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: Pietro » niedziela 19 lip 2009, 13:43

Dzięki za info.


Z różnych for na świecie słyszy się podobne rezultaty. Zarówno przy pracy z audio, jak i bibliotekami sampli.


Jak będę składał nowego mastera, to z pewnością jeden z dysków będzie SSD. Zyski z SSD są bezdyskusyjne, ale wciąż trochę drogo.


Jaki dysk kupiłeś i za ile?


- Piotr


Awatar użytkownika
lukashhh1
Posty: 363
Rejestracja: środa 02 sty 2008, 00:00
Lokalizacja: Otwock

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: lukashhh1 » niedziela 19 lip 2009, 15:54

Dzięki za info.


Z różnych for na świecie słyszy się podobne rezultaty. Zarówno przy pracy z audio, jak i bibliotekami sampli.


Jak będę składał nowego mastera, to z pewnością jeden z dysków będzie SSD. Zyski z SSD są bezdyskusyjne, ale wciąż trochę drogo.


Jaki dysk kupiłeś i za ile?


- Piotr



No np dysk 250GB firmy OCZ kupi kolega za ok 2500 pln...
drogo...cały czas droogo...
Produkcja muzyczna: Progressive House,Progressive Trance, Chillout. MAC MINI i5 16GB 256GB
FOCUSRITE SCARLETT18i20 2nd Gen, 2x JBL LSR305, ALESIS Q49, KORG NANOCONTROL, SM PRO NANOPATCH 2, SINN7 DAS MIC, NOVATION MININOVA.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: Zbynia » niedziela 19 lip 2009, 16:54

Powuedz kolego co to za dysk i czy nie zaobserwowałeś mikro przycięć podczas pracy? - zdaża się to niektórym modelom(pewnikiem problem z małymi możliwościami w zakresie obsługi większej ilości operacji wejścia/wyjścia).


Awatar użytkownika
mastyk
Posty: 72
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: mastyk » poniedziałek 20 lip 2009, 02:48

...
 Powuedz kolego co to za dysk i czy nie zaobserwowałeś mikro przycięć podczas pracy? - zdaża się to niektórym modelom(pewnikiem problem z małymi możliwościami w zakresie obsługi większej ilości operacji wejścia/wyjścia).
...
 


 


Samsung 64GB SATAII (było ich chyba kilka generacji, ja mam jakąś nową)



nie zauważyłem microzacięć. sprawdzałem jakimiś programami pod kątem prędkości + zdrowia i wszędzie było ok. Średni transfer wyszedł ponad 110 MB/s, a czas dostępu... hm... jakaś taka dramatyczna wartość mnie uderzyła - chyba 0,2 ms? możliwe? tak pamiętam....


transfer jak widać nie jest gigantyczny, ale sądzę, że właśnie ten czas dostępu ma tak duże znaczenie.


na razie nie robiłem nic typu 24 ślady na samplach, jak zrobię, to dam znać jak się zachowa. ale generalnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony zarówno SSD jak i Windowsem7. Jest po co zmieniać. Tylko oczywiście ceny SSD są obecnie gigantyczne w porównaniu do HDD, Niestety. Ale to się zmieni :)


pozdrawiam


marcin


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: Zbynia » poniedziałek 20 lip 2009, 09:07

Te mikroprzycięcia to raczej w normalnej pracy - programy diagnostyczne tego nie wykażą niestety....


No ale poprawiają te dyski poprawiają - coraz więcej modeli z cache'em 64 megabajtowym a są nawet ze 128MB.....


Ceny cóż na polskie warunki to wciąz drogo - ale generalnie 300 euro za dysk (na ludzkie zarobki) to nie jest jakaś wygórowana cena


Poczekamy i zapewne też się doczekamy :)


Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: Pietro » poniedziałek 20 lip 2009, 12:27

nie zauważyłem microzacięć. sprawdzałem jakimiś programami pod kątem prędkości + zdrowia i wszędzie było ok. Średni transfer wyszedł ponad 110 MB/s, a czas dostępu... hm... jakaś taka dramatyczna wartość mnie uderzyła - chyba 0,2 ms? możliwe? tak pamiętam....

transfer jak widać nie jest gigantyczny, ale sądzę, że właśnie ten czas dostępu ma tak duże znaczenie.


Dokładnie. Największa przewaga SSD nad zwykłymi twardziakami, to błyskawiczny czas dostępu - stąd wszystko działa dużo sprawniej - bo pomimo pozorów, nawet mega szybki RAID 0 na normalnych twardzielach to zupełna bzdura w przypadku muzyki, bo dyski nigdy nie będą "miały czasu" na osiągnięcie nawet połowy pełnej prędkości odczytu jednego pojedynczego dysku, bo "będą zajęte" wyszukiwaniem ;). W końcu przywoływane jest kilka do kilkuset plików jednocześnie.


To się zwłaszcza sprawdza przy pracy z dużymi bibliotekami sampli (wtedy mówimy właśnie o tych kilku setkach), przy pracy z audio trochę jest lżej, bo to tyle plików ile ścieżek.


- Piotr 


Awatar użytkownika
mastyk
Posty: 72
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: mastyk » poniedziałek 27 lip 2009, 01:12

Komplete 5 oraz Addictive Drums chodzą rewelacyjnie (na Windows7). zero problemów. w tygodniu zobaczę Omnisphere i może EastWest Composers Collection. (jak ja nie lubię tego instalować - zamiast tylu płyt, daliby dysk twardy za małą dopłatą...) Jak na razie jestem pod _dużym_ wrażeniem systemu (i pod ogromnym wrażeniem dysku). Szukam preorderów Windows 7. Na razie najtaniej jest Home Premium w Vobisie za 499 zeta.



pzdr


m.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dysk SSD + Windows 7 + Cubase

Post autor: Zbynia » poniedziałek 27 lip 2009, 09:02

Z taka ceną to niech się wypchaja - dałem w zesżłym roku za viste HP 230 pln.....obecnej ceny bym nie zapłacił.....


ODPOWIEDZ