Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
lucjano
Posty: 64
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 00:00

Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: lucjano » piątek 19 cze 2009, 16:19

Witam, mam pytanie odnośnie tzw podkręcania jednostki
Jak wiadomo Oprogramowanie zabiera nam sporo mocy obliczeniowej procesora.
Czasami podkręcenie podnosi wydajność całej jednostki jednakże czy spotkaliście się z błedami w generowaniu dzwieku przez komputer wynikajacymi z przetaktowania procesora?

clasic trance

Awatar użytkownika
INES
Posty: 107
Rejestracja: niedziela 27 maja 2007, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: INES » piątek 19 cze 2009, 16:32

...Witam, mam pytanie odnośnie tzw podkręcania jednostki
Jak wiadomo Oprogramowanie zabiera nam sporo mocy obliczeniowej procesora.
Czasami podkręcenie podnosi wydajność całej jednostki jednakże czy spotkaliście się z błedami w generowaniu dzwieku przez komputer wynikajacymi z przetaktowania procesora?

...
**********************
Nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Sama mam (rozsądnie) podkręcony procesor i wszystko działa wręcz idealnie przy temperaturze 38°C

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: Zbynia » piątek 19 cze 2009, 16:53

Jest taki program ORTHOS - podkręcasz procka i odpalasz ten programik na jakieś 3-4 godziny.Jak się wysypie to procesor/pamięć wygenerowały błąd.Jeśli będzie działał dalej to nie masz się czym martwić - jeśli błąd się pojawi to napewno wysypie się wtyczka, program albo system.Nie ma szans by coś generowało ci błędy w dźwięku a cała reszta działała sprawnie.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: Caroozo » sobota 20 cze 2009, 10:38

Podkręcony sprzęt zbyt mocno/z niewłaściwym chłodzeniem może pracować niestabilnie - wysypywać się, mogą powstawać jakieś błędy (kto podkręcał Pentium I, wie;)).... Np. przy podkręcaniu GPU mogą pojawiać się tzw. artefakty, albo karta może się w ogóle wyłączać (ja tak mam w laptopie z GF 8600GT - jest za gorąco (powyżej 84 stopni) to powrót do Windowsa i komunikat o błędzie). Z prockami jest podobnie - powyżej 6x stopni robi się niefajnie;). Jednak w każdym przypadku jest tak że nie powinno to wpływać na dźwięk. Może przyczyna leży gdzieś indziej?

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 166
Rejestracja: piątek 27 lip 2007, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: pixel » niedziela 21 cze 2009, 15:30

Chyba wszystko zależy od rodzaju procesora i tego jak bardzo się go podkręci. Intelowskie core 2 duo bardzo ładnie się podkręcają na przykład, bez żadnych niespodzianek. Z AMD chyba jest słabiej obecnie.
Ja nie miałem problemów przy core 2 duo i z Athlonami też nie miałem dawno dawno temu

Awatar użytkownika
JM
Posty: 831
Rejestracja: sobota 17 lip 2004, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: JM » niedziela 21 cze 2009, 22:40

Aktualnie nie śledzę technologii produkcji procesorów, ale jeszcze niedawno procesory jednej rodziny były fizycznie takimi samymi jednostkami. Częstotliwości producent określał na podstawie indywidualnych testów. Tak więc były określone powody (kryteria), dla których jedne jednostki były kwalifikowane do pracy z wyższą, inne z niższą częstotliwością.
Podkręcanie wiąże się z określonymi ryzykami oraz może zmniejszyć żywotność procesora. Dlatego też nigdy nie podkręcałem swoich procesorów, a incydentalne braki mocy rozwiązywałem w inny sposób.
Zresztą dziś bardzo sprawne procesory wielodzeniowe i płyty główne z funkcjami w zakresie inteligentnego zarządzania energią i pracą procesora (niższa temperatura procesora) dają w pracach z muzyką potężną moc obliczeniową i bezpieczą pracę podzespołów (płyty, procesora, zasilacza).

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: Caroozo » poniedziałek 22 cze 2009, 09:29

JM ma rację, kiedyś ten biznes się opłacał, gdy Celeron A 300MHz@366MHz, wtedy to miało sens, bo i dostawaliśmy ze 2 głosy polifonii więcej w VST i komp mniej zamulał... A przy obecnych jednostkach 4 rdzeniowych (klasyczny Quad Core 6600) nie jestem pewien czy te dodatkowe MHz to nie fanaberia (chyba że ktoś z VA robi symfonię w sekwencerze i każdy procent cenny;)), skoro i tak jest to bardziej kwestia prędkości FSB/ramu i optymalizacji użycia 4 rdzeni? Zgoda, 2GHz to nie 3,6GHz, ale od pewnego poziomu przynajmniej w kwestii prędkości jest odwrócona krzywa hiperboliczna i liczą się szczegóły. Niebagatelny wpływ ma także cache procesora, którego nie podkręcimy:P.
...kiedyś panowie były maszyny o wiele wolniejsze, a robiło się muzykę, teraz nam się w głowach przewraca, marzył kiedyś ktoś o komputerze 4x3,2GHz, 4GB ram, dysku 1TB? I mimo wszystko ciągle mało;-).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: Zbynia » poniedziałek 22 cze 2009, 13:17

carozo od czasów pentium cache jest integralną częścią procesora i wraz z nim bezproblemowo się podkręca więc luzik

druga kwestia - dałem za e8200 450 zeta - e8500 kosztował prawie 900 - ZA DARMO mam podkręcony i wydajniejszy anizeli wspomniany e8500.
Wiadomo tamtego też mógłbym podkręcić i zyskać jeszcze więcej no ale sam rozumiesz - trzeba dopłacić
a tak nie żyłuje procka bo nie ma czym - temperatury max 54 stopnie w kiepsko wentylowanej obudowie
no chyba sie opłaca niesądzisz?

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: Caroozo » poniedziałek 22 cze 2009, 14:08

...carozo od czasów pentium cache jest integralną częścią procesora i wraz z nim bezproblemowo się podkręca więc luzik

druga kwestia - dałem za e8200 450 zeta - e8500 kosztował prawie 900 - ZA DARMO mam podkręcony i wydajniejszy anizeli wspomniany e8500.
Wiadomo tamtego też mógłbym podkręcić i zyskać jeszcze więcej no ale sam rozumiesz - trzeba dopłacić
a tak nie żyłuje procka bo nie ma czym - temperatury max 54 stopnie w kiepsko wentylowanej obudowie
no chyba sie opłaca niesądzisz?...
**********************
Oczywiście że jest integralną częścią, mi chodzi raczej o jego rozmiar - najlepiej świadczą o tym reklamy marketów - laptop ma procesor 2GHz.. ale co z tego jak cache 1MB i FSB 533MHz. Częstotliwość to nie wszystko;).

Podany przez Ciebie przykład oczywiście że jest pozytywny:)! Najlepiej kupić dobry procesor w stosunku cena/jakość i nieznaczne podkręcenie nic mu nie szkodzi - ale tak żeby "w stresie" nie przekraczał ok. 60 stopni. Mi chodziło raczej o to że ludzie kupują Quada Xtreme i go żyłują do granic albo budżetowego AMD i na firmowym wentylatorku wyciskają ile fabryka dała a potem się dziwią że się coś wiesza.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Podkręcanie taktowania a błędy w generowaniu dźwięku

Post autor: Zbynia » wtorek 23 cze 2009, 10:51

wiesz ja staram się wypośrodkować i zużycie energii po OC i temperatury...
wiziałem ile żre i7 po ostrym OC i się przeraziłem....tyle 3 takie kompy jak mój by nie wciągnęły - pomijam już że zużycie nie rośnie liniowo tylko w pewnym momencie drastycznie wzrasta przy minimalnym skoku prędkości
tak do 50% jest ok - potem już zaczynają sie kłopoty z temperaturami i zużyciem
pomijam już fakt że procki po taki m zabiegu wypalaja się - po jakimś czasie OC już nie jest takie jak na początku ale to w zasadzie przypadki gdzie ktoś podkręcił o 50-70% i śmigał tak 24/7 od pół roku....

co do cache - zauważyłem że nie zawsze ma poważniejszy wpływ - znaczy jest zawsze jakiś tam ale raz duzo mniejszy od spodziewanego a czasem to spory skok
no ale wiesz prędkościa można to nadrbić o ile to nie laptop :)

czasy amd gdzie można było odblokować caqche sie skończyły za to można odblkować dodatkowy rdzeń w X3 :)......

ODPOWIEDZ