Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: DJOZD » piątek 21 sie 2009, 09:05

Witam.


 


Myślę że warto poruszyć w dosć konkretny sposób temat systemów x64. Powodem jest to że wielu z nas w niedługim czasie przyjdzie przesiąść się na 64 bitowe systemy (mnie na przykład). Wiadomo również że posiadamy różne oprogramowanie, zreguły 32 bitowe. Są to aplikacje DAW, pluginy oraz narzędzia systemowe. Przesiadka oznacza wielką niewiadomą - co zadziała a co nie. Część pluginów bedzie działać w trybie 32 bit, część nie. Wiadomo ze upgrady nie zawsze są korzystne - bo kosztują a nie nie zawsze wnoszą wiele potrzebnych nowosci. Czasem stare aplikacje swietnie sie sprawują więc po co zmieniac. Tutaj należy zadac pytanie:


-Które na dzien dzisiejszy aplikacje działają w systemie 64 bit mimo starego 32 bitoweg kodu? (DAW, pluginy, narzedia systemowe internetowe)


-Które aplikacje są juz przepisane na 64 bitowy kod. I jak sie sprawują. 


-Czy steroniki róznych do sprzetu dla systemów 64 bitowych zadzialaja na innych systemach - np. XP x64 na Vista x64.


- do których popularnych sprzetów nie ma steroników.


- jak wykorztywac RAM powyzej 32 bitowych ograniczen


itp.


 


Chcialbym zeby każdy z Was mający jakiekolwiek doświadczenie z tym temacie napisał coś. Chcialbym zeby ten topic był skupionym centrum informacji pochodzących od roznych uzytkowników. Zebyscie pisali co wam dziala a co nie. Które popularne wtyczki sie wysypują. WSZYSTKO WSZYTKO.


 


Dzięki i serdeczne pozdrowienia!


 


 


 


Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: JoachimK » piątek 21 sie 2009, 09:23

Przede wszystkim zapomnij o Windows XP 64 bit, bo sterownikow nie znajdziesz


 


-Które na dzien dzisiejszy aplikacje działają w systemie 64 bit mimo starego 32 bitoweg kodu? (DAW, pluginy, narzedia systemowe internetowe)


Cubase 5; instalator nawet pyta, ktora wersje (x86 czy x64 instalowac) 



-Które aplikacje są juz przepisane na 64 bitowy kod. I jak sie sprawują. 


Cubase 5 x64, Reaper x64 dziala na Vista x64, Win7 x64 (te dosc intensywnie sprawdzalem



-Czy steroniki róznych do sprzetu dla systemów 64 bitowych zadzialaja na innych systemach - np. XP x64 na Vista x64.


niekoniecznie, niektore z Vista moga zostac uruchomione na Win7, lecz nie zawsze sie to uda



- do których popularnych sprzetów nie ma steroników.


Np. akceletartorow PowerCore, Duende, UAD dziala pod Vissta/Win7 x64, ale wtyczki sa 32 bit, a port tlumaczacy VST 32->64 nienajlepiej dziala,


dlatego tez warto rozgladac sie za wersjami wtyczek VST/VSTi w wersi 64bit, takich jest coraz wiecej, np. rodzime PSPaudioware wypuscilo juz pare kompilacji swoich produktow w wersji 64bit


 


sterowniki do iLok w zaleznosci od wersji dystrybucji bety Win7 dzialaly lub nie, niekiedy dzialaly po instalacji z pewnymi trickami, klucz syncrosoft dziala (oczywiscie w vista 64 dzialaja oba klucze)



- jak wykorztywac RAM powyzej 32 bitowych ograniczen


Nic sie nie ustawia, dziala 'samo'


[addsig]
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: DJOZD » piątek 21 sie 2009, 09:44

...
- jak wykorztywac RAM powyzej 32 bitowych ograniczen
Nic sie nie ustawia, dziala 'samo' ...
 


 


Mialem na mysli raczej to zeby 32 bitowe aplikacje wykorzystaly pełną przestrzen pamieci RAM. Slyszalem ze jest ograniczenie wielkosci procesu. Ale czy zalezy to od aplikacji, czy moze jest stała granica w systemie. Czy inaczej dzieje się to w systemie 32 bit niż 64 bit. Nie wiem.


Piotr pisał i jBridge (w temacie o Samplitude i 8GB RAM) pozawalająca odpalac VST wewnatrz DAW jako oddzielne procesy. Czy dzieki temu nie poswodowalibysmy takie przyrostu pojedynczego procesu apliacji DAW.  


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: DJOZD » piątek 21 sie 2009, 09:47

Acha i jeszcze jedno. Co z opalaniem 32 bitowychn pluginów VST, DX na 64 bitowej wersji DAW?

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: JoachimK » piątek 21 sie 2009, 10:02

- jak wykorztywac RAM powyzej 32 bitowych ograniczen
Nic sie nie ustawia, dziala 'samo' ...
 

 

Mialem na mysli raczej to zeby 32 bitowe aplikacje wykorzystaly pełną przestrzen pamieci RAM. Slyszalem ze jest ograniczenie wielkosci procesu. Ale czy zalezy to od aplikacji, czy moze jest stała granica w systemie. Czy inaczej dzieje się to w systemie 32 bit niż 64 bit. Nie wiem.


 


Aplikacja host jest nadrzedna. Ladowany przez nia do pamieci Dll VST(i) udostepnia jej swoje zasoby, mozliwosci. Nawet skompilowanie dll-a tak, by nastapilo przeadresowanie pamieci niewiele da, bo i tak zarzadza tym host, a w zaleznosci od hosta przy odbieganiu od takich standardow moga sie dziac rozne dziwne rzeczy.


Jak przyklad podam tu eksperyment w ktorym uczestniczylem: celem bylo zbadanie pewnego silnego zabezpieczenia aplikacji wlasnie w srodowisku VST. Zabezpieczenie rozrzucalo w pamieci zakodowane (w sensie kryptograficznym) fragmenty kodu DLL. Efekt - np. w Samplitude dzialalo (dokladnych testow stabilnosci nie robilem), a np. w Cubase nie dokladnie - w ogole nie).



Piotr pisał i jBridge (w temacie o Samplitude i 8GB RAM) pozawalająca odpalac VST wewnatrz DAW jako oddzielne procesy. Czy dzieki temu nie poswodowalibysmy takie przyrostu pojedynczego procesu apliacji DAW.  ...
 


Nie wiem, nie czytalem, jestem aktualnie prawie poza siecia, odpisuje z gprs ;)

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: JoachimK » piątek 21 sie 2009, 10:03

...Acha i jeszcze jedno. Co z opalaniem 32 bitowychn pluginów VST, DX na 64 bitowej wersji DAW? ... 


 


Jak wyzej - patrz zdanie o porcie VST 32-64 (VST Bridge sie to chyba nazywa)

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: JoachimK » piątek 21 sie 2009, 10:04

acha, dodam jeszcze ze z niektorymi VSTi 32 sa problemy pod OS 64

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: DJOZD » piątek 21 sie 2009, 11:50

...
acha, dodam jeszcze ze z niektorymi VSTi 32 sa problemy pod OS 64...
 


 


Dobrze by bylo jakby ludzie wypisali na podstawie swoich doswidczen ktore dzialaja a ktore nie na i na jakich systemach i DAW. 


 


Mam rozumiec ze na 64 bitowych DAW 32 bitowe dll'ki zadzialaja? Przynajmniej teretycznie.


 


 


Które wtyczki z kolei nie dzialają przy 64 bit systeme ale 32 bit DAW?


Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: Pietro » piątek 21 sie 2009, 12:07

...
acha, dodam jeszcze ze z niektorymi VSTi 32 sa problemy pod OS 64...
 


Ja słyszałem o problemach na XP x64 tylko z Waves-ami i ZERO-G Vocaloid-ami (te drugie nie chcą się instalować).


Wszystko z czego korzystam działa:



  • Cubase 4/5 32/64

  • Kontakt 3.5 32/64

  • Kompakt 32bit

  • Intakt 32bit 

  • Kontakt Player 2/3 (3 już jest 64bit) 

  • PLAY 32/64

  • Omnisphere 32bit (na razie, ale działa też na 64bit przez jbridge)

  • Vienna Instruments/Ensemble 32/64 (Ensemble uruchamia wszystko z Vienny jako osobny, 64bitowy proces)

  • Liquid Instruments 32bit

  • Addictive Drums 32bit

  • Kore Player 32bit (czyli Kore też)

  • Jakieś drobne wtyki od PSP/iZotope i freeware-owe efekty. 


Wtyczki używam tylko w formacie VST.


Co nie ma odpowiednika 64bit, mogę odpalić przez jBridge. 


Osobiście nie spotkałem się z programem, który nie działa.


 


jBridge portuje wtyczki 64bit do 32bit lub odwrotnie w zależności od potrzeb. Czyli jeśli mamy tylko 32bitowego hosta, a wtyczki mają już 64bitowe odpowiedniki - mostujemy je i korzystamy z nich.


Joachim trochę namieszał z tą pamięcią i procesami.


W praktyce (jak i teorii) wygląda to tak, że każdy proces w menedżerze zadań korzysta ze swojej "własnej" pamięci. Każdy z tych procesów na systemach 32bit może zaadresować teoretycznie tylko 2GB (w praktyce nawet mniej). Na systemach 64bit każdy 32bitowy proces, czyli na przykład 32bitowy sekwencer ma ten limit podniesiony do teoretycznie 4GB (mniej w praktyce) i do tego limitu działa tak samo i tak samo stabilnie jak na systemie 32bit.


Sztuczka z jBridge czy Vienna Ensemble polega na tym, żeby niezależnie od limitu pamięci sekwencera uruchamiać VST jako osobny proces. Wtedy dzielimy całą pamięć komputera na mniejsze procesy, ale za to więcej tych procesów. jBridge robi tak, że każda wtyczka to osobny proces (tylko mi się nie bać, że strasznie żre procka, bo to nieprawda). I tak na przykład, pomimo tego, że Twój Samplitude, czy cokolwiek tam używasz ma tylko 32bitową wersję - możesz nie ładować do niego bezpośrednio NIC, a wszystkie wtyczki mostujesz przy pomocy jBridge jako osobne procesy. I masz wtedy w menedżerze zadań, że Samplitude przykładowo zajmuje 100MB, a 15 zmostowanych procesów po 400MB każdy. 


Piękno takiego rozwiązania, to fakt, że te wtyczki zachowują się nieinaczej niż załadowane bezpośrednio do sekwencera - nie ma problemów z renderingiem, nie ma lantecji, a wszystko elegancko zapisuje się w projekcie automatycznie. Pracujesz, zapisujesz, zamykasz, idziesz spać, budzisz się, włączasz, otwierasz projekt i wszystko gra.


Podobną sztuczkę, ale z FX Teleportem stosowałem od półtora roku. Można o tym poczytać w tutorialach na mojej stronie. Nawet bez 64bitowych wtyczek i sekwencera byłem w stanie ładować do 6GB.  


Na razie jBridge wspiera tylko XP x64 (co nie znaczy, że pod Vistą nie działa).


Jeśli się wam nie spieszy, to warto poczekać na Vienna Ensemble PRO. Będzie to rodzaj hosta VST, który tak samo - uruchamia się jako osobny proces. Hostuje zarówno wtyczki 32bit jak i 64bit (na 32bit lub 64bit sekwencerze), do tych wtyczek można dodawać własne efekty VST (wszystko poza sekwencerem) a dodatkowo, gdyby zaistniała potrzeba, na tej samej licencji możemy uruchomić ją na 2 kolejnych komputerach przez LAN i używać i jak farmy. Rozwiązanie podobne do farm renderujących grafikę, tylko, że zamiast 3D Maxa mamy wtyczki VST ;). Coś takiego oczywiście było możliwe wcześniej - MidiOverLan albo FXTeleport, z tym, że Vienna Ensemble PRO daje możliwość uruchamiania dowolnej ilości wtyczek dowolnego rodzaju i wykorzystanie pamięci w pełni zarówno na komputerze nadrzędnym, jak i na podrzędnych.


Dzisiejsza Vienna Ensemble 3 już dawno to robi, ale tylko z wtyczkami Vienny. VE PRO zmienia to podejście i umożliwia uruchamianie dowolnych wtyczek. 


Uff. Się rozpisałem, mam nadzieję, że pytań nie będzie :P.


- Piotr 


Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Windows x64-bit - kompatybilność, problemy, wyjątki

Post autor: Pietro » piątek 21 sie 2009, 12:12


Mam rozumiec ze na 64 bitowych DAW 32 bitowe dll'ki zadzialaja? Przynajmniej teretycznie.

Zależy od Hosta. Każdy 64bitowy host ma swój wbudowany most (podobny do jBridge). Cubase ma niestety bardzo kiepski i nie działa na przykład Omnisphere (ale działa przez jBridge).
 

Które wtyczki z kolei nie dzialają przy 64 bit systeme ale 32 bit DAW?...


Osobiście się nie spotkałem. Instaluj system 64bit i się nie bój. Najwyżej, jeśli masz wątpliwość, popytaj producentów wtyczek, których używasz. Zaznaczaj zawsze w pytaniu czy masz natywny 64bitowy sekwencer i czy chcesz używać 64bit czy 32bit wtyczek.


- Piotr 


ODPOWIEDZ