zakłócenia słyszalne w monitorach

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Zbynia » środa 26 wrz 2012, 03:16

W instrukcji od płyty jest dokładny opis


Stud_ER
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 00:00

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Stud_ER » czwartek 27 wrz 2012, 01:10

...
Hej,

Mam następujący problem, w monitorach słysze zakłócenia, jest to jednostajny pisk i szum, czasami przechodzi bardziej w szum a czasami w pisk; nasila się i zmienia gdy np scrolluje strone internetową, lub jak wczytuje sie cos z dysku... (zakłócenie jest słyszalne z tweeterów)

Mój sprzęt to: monitory behringer truth b3031A, karta dzwiękowa juli@ xte, kable procab (duzy jack stereo po obu stronach) [wczesniej kable proel/diehard duzy jack mono po obu stronach (taka sama sytuacja, myslalem ze to przez kable niezbalansowane)], plyta główna ASUS p9x79 pro, intel core i7 3820, zasilacz corsair cmpsu-850txv2, windows 7 64bit.

Po podłaczeniu monitorów alesis m1 mkII ten sam problem, więc wukluczam monitory, kable też w sumie można wykluczyć...

Gorąca prośba o pomoc....
Hej, to może być "zapętlenie się mas"akustyczna z mechaniczną/fragment obudowy/ może być też problem zasilania z listw rozdzielczych z których zasilasz komputer i reszte urządzeń!Podejrzewam że większosć Twoich urządzeń jak karta i inne  mają wejścia i wyjscia asymeryczne!A to często bardzo utrudnia realizacje bezzakłoceniowych połączeń!Ja już przez to przeszedłem,i dlatego zdecydowałem się tylko na urządzenia z wejsciami i wyjsciami symetrycznymi, kosoleta, karty, preampy itd.Powodzenia w likwidowaniu brumów!


[addsig]
Hej,pracuję w domu, karta dzwiękowa Multiface2, Samplitude Classic, konsolety analogowe Studer preampy mikrofonowe lampowe,urządzenia peryferyjne kompresor limiter, mikrofony AKG, Neumann.magnertofon studyjny Telefunken M15

Awatar użytkownika
Radic
Posty: 10
Rejestracja: sobota 22 wrz 2012, 00:00
Kontakt:

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Radic » czwartek 27 wrz 2012, 01:38

Wrócę do BIOSu. U mnie, przy zmianie ustawień w opcjach, które polecił do przetestowania Zbynia, nie pojawia się już żadna zmiana, tzn. nie wracają żadne zakłócenia. Zdjąłem do testów "tarczę" na HDD ale zostawiłem tą na Julce bo intalowałem ją w pocie czoła a nie chciałbym tego robić ponownie.
Moje wnioski ciągle ewoluują i teraz skłaniam się ku wersji, że to procesor emituje sporo EMI, które zostały zbierane przez dysk. Kiedy odsunąłem twardziela najdalej jak mogłem od źródła promieniowania problem zniknął. Żeby móc to jednak potwierdzić musiałbym go znów przekładać na poprzednie miejsce ale nie będę tego robić. Zostawiam to do przetestowania tym, którzy szukają rozwiązania u siebie. Myślę, że w tym temacie zostało już powiedziane wiele i praktycznie wszystkie tropy zostały omówione.
W BIOSIe, jak widzimy, są funkcje bezpośrednio odnoszące się do "walki" z promieniowaniem elektromagnetycznym. Znaczy to, że temat nie jest jakimś tabu i EMI może dokuczać wielu podzespołom komputera. Tym bardziej więc w tej sytuacji odpuszczam sobie wieszanie psów na Julii. A sam problem jest do rozwiązania/zatuszowania czego moja sytuacja jest przykładem.

Dziękuję za porady i pozdrawiam.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Zbynia » czwartek 27 wrz 2012, 04:09

"Hej, to może być "zapętlenie się mas"akustyczna z mechaniczną/fragment obudowy/ "




nie no mistrz - człowieku wiesz o czym piszesz??po co nieudolnie powielasz to co było tu wyjaśnione setki razy?i nawet nie czytasz w czym rzecz?




Wracając do tematu - to nie procesor emituje - generalnie to jest związane z taktowaniem obwodów i jakimś dziwnym trafem ta rozbieżność generuje spore zakłócenia - w sumie nigdy w to nie wnikałem




znalazłem taki opis z jakiegoś tłumacza:




Spread Spectrum
Opcje : Enabled, Disabled, 0.25%, 0.5%, Smart Clock

Gdy generator sygnałów zegarowych płyty głównej wysyła impulsy, wyskoki impulsów wytrwarzają EMI (Electromagnetic Interference, zakłócenie elektromagnetyczne). Funkcja Spread Function redukuje generowane zakłócenie poprzez modulowanie impulsów w taki sposób, że wyskoki impulsów są redukowane do bardziej spłaszczonych krzywych. Dokonuje tego różnicując częstotliwość tak że nie używa żadnej szczególnej częstotliwości dłużej niż przez chwilę. Redukuje to problemy z interferencją z innymi urządzeniami elektronicznymi znajdującymi się w pobliżu. 

Jednakże, o ile włączenie Spread Spectrum zmniejsza EMI, stabilność systemu i wydajność mogą zostać nieco obniżone. Może się to sprawdzić zwłaszcza w przypadku "timing-critical devices" takich jak wrażliwe zegary urządzenia SCSI. 

W niektórych BIOSach znajduje się opcja Smart Clock. Zamiast modulować częstotliwość impulsów na bieżąco, Smart Clock wyłącza sygnały zegarowe AGP, PCI i SDRAM-u, gdy nie są one używane. Dzięki temu EMI może zostać zredukowane bez obniżania stabilności systemu. Dodatkowym bonusem uzywania Smart Clock jest zmniejszenie zużycia energii. 

Jeśli nie masz problemów z EMI, pozostaw przy ustawieniu Disabled, by mieć optymalną stabilność systemu i wydajność. Ale jeśli prześladuje cię EMI użyj ustawienia Smart Clock o ile to możliwe i zadowol się ustawieniem Enabled lub jedną z pozostałych dwóch wartości, jeśli Smart Clock nie jest dostępny. Wartości w procentach oznaczają jak wiele wahań przeprowadza BIOS na częstotliwości zegara. A więc niższa wartość (0.25%) jest stosunkowo lepsza dla stabilności systemu, podczas gdy wartość wyższa (0.5%) jest lepsza z punktu widzenia redukcji EMI. 

Pamiętaj by wyłączyć Spread Spectrum jeżeli przetaktowujesz CPU, ponieważ nawet 0.25% wahanie może wywołać tymczasowy wzrost prędkości zegara o 25MHz (w przypadku CPU 1GHZ), który może po prostu spowodować zawieszenie przetaktowanego procesora. Albo przynajmniej użyj ustawienia Smart Clock, ponieważ nie wiąże się z nim żadna modulacja częstotliwości. 


Awatar użytkownika
Radic
Posty: 10
Rejestracja: sobota 22 wrz 2012, 00:00
Kontakt:

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Radic » czwartek 27 wrz 2012, 05:34

...
Wracając do tematu - to nie procesor emituje - generalnie to jest związane z taktowaniem obwodów i jakimś dziwnym trafem ta rozbieżność generuje spore zakłócenia - w sumie nigdy w to nie wnikałem




znalazłem taki opis z jakiegoś tłumacza:




Spread Spectrum
Opcje : Enabled, Disabled, 0.25%, 0.5%, Smart Clock

Gdy generator sygnałów zegarowych płyty głównej wysyła impulsy, wyskoki impulsów wytrwarzają EMI (Electromagnetic Interference, zakłócenie elektromagnetyczne). Funkcja Spread Function redukuje generowane zakłócenie poprzez modulowanie impulsów w taki sposób, że wyskoki impulsów są redukowane do bardziej spłaszczonych krzywych. Dokonuje tego różnicując częstotliwość tak że nie używa żadnej szczególnej częstotliwości dłużej niż przez chwilę. Redukuje to problemy z interferencją z innymi urządzeniami elektronicznymi znajdującymi się w pobliżu. 

Jednakże, o ile włączenie Spread Spectrum zmniejsza EMI, stabilność systemu i wydajność mogą zostać nieco obniżone. Może się to sprawdzić zwłaszcza w przypadku "timing-critical devices" takich jak wrażliwe zegary urządzenia SCSI. 

W niektórych BIOSach znajduje się opcja Smart Clock. Zamiast modulować częstotliwość impulsów na bieżąco, Smart Clock wyłącza sygnały zegarowe AGP, PCI i SDRAM-u, gdy nie są one używane. Dzięki temu EMI może zostać zredukowane bez obniżania stabilności systemu. Dodatkowym bonusem uzywania Smart Clock jest zmniejszenie zużycia energii. 

Jeśli nie masz problemów z EMI, pozostaw przy ustawieniu Disabled, by mieć optymalną stabilność systemu i wydajność. Ale jeśli prześladuje cię EMI użyj ustawienia Smart Clock o ile to możliwe i zadowol się ustawieniem Enabled lub jedną z pozostałych dwóch wartości, jeśli Smart Clock nie jest dostępny. Wartości w procentach oznaczają jak wiele wahań przeprowadza BIOS na częstotliwości zegara. A więc niższa wartość (0.25%) jest stosunkowo lepsza dla stabilności systemu, podczas gdy wartość wyższa (0.5%) jest lepsza z punktu widzenia redukcji EMI. 

Pamiętaj by wyłączyć Spread Spectrum jeżeli przetaktowujesz CPU, ponieważ nawet 0.25% wahanie może wywołać tymczasowy wzrost prędkości zegara o 25MHz (w przypadku CPU 1GHZ), który może po prostu spowodować zawieszenie przetaktowanego procesora. Albo przynajmniej użyj ustawienia Smart Clock, ponieważ nie wiąże się z nim żadna modulacja częstotliwości. 
...



W moim rozumieniu temat EMI to rzecz raczej nie do ujarzmienia jednym kliknięciem entera. A jeśli nawet ufać tym wszystkim funkcjom z BIOSu, które mają redukować to zjawisko, to i tak nie możemy z nich korzystać zawsze, w każdej sytuacji. Coś za coś. Chcąc bawić się w podkręcanie procesora należy je dezaktywować. I wtedy nie ma przeproś, no chyba, że ewentualnie ten Smart Clock (którego ja akurat nie mam).
Wychodzi więc na to, że nie najefektowniejszym ale całkiem efektywnym może jednak być sposób na ekranowanie narażonych na promieniowanie podzespołów. Dzięki temu, w moim przypadku, zachowałem możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych funkcji połączonych z overclockingiem, ciesząc się zarazem czystym sygnałem audio. Nie ma więc tragedii. Smile


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Zbynia » czwartek 27 wrz 2012, 18:32

Pamiętaj że zakłócenia doskonale przenoszą się po liniach sygnałowych - tego żadnym ekranowaniem nie wyeliminujesz


Awatar użytkownika
Radic
Posty: 10
Rejestracja: sobota 22 wrz 2012, 00:00
Kontakt:

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: Radic » czwartek 27 wrz 2012, 20:34

...
Pamiętaj że zakłócenia doskonale przenoszą się po liniach sygnałowych - tego żadnym ekranowaniem nie wyeliminujesz...
 


Dlatego tym bardziej ciesze sie ze udalo mi sie uporac z EMI w tym konkretnym przypadku.


lukaszwojcik1990
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 11 maja 2014, 00:00

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: lukaszwojcik1990 » niedziela 11 maja 2014, 20:14

Dopisuję się do tematu, zakupiłem właśnie parę monitorów b3031a, chwilowo do tego interfejs usb behringfer um2 , po podpięciu do stacjonarnego PC nawet na wyciszonym interfejsie, wyciszonym mikserze w kompie słychać losowe piski, szumy itp.,


Próbowałem odpinać inne podpięte elementy, wyłączać router i wszystko po kolei, zmieniać kable zasilające, listwy, kable usb z filtrami itp., i dalej piszczy,


a żeby było ciekawiej po podpięciu tej samej konfiguracji, na tych samych kablach, bez przestawiania czegokolwiek (monitory stoją na statywach obok kompa, lcd i reszty) do lapka - wszystko jest ok, pięknie cicho i nie słychać żadnych szumów,


próbowałem różnych gniazd usb, z tyłu z przodu i nic nie daje, co może szkodzić w stacjonarnym pc ?


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: zakłócenia słyszalne w monitorach

Post autor: PieTras! » poniedziałek 12 maja 2014, 10:17

Elektrykiem nie jestem, więc niech mnie ktoś poprawi jeśli trzeba. Widocznie któryś z elementów stacjonarki ma delikatne przebicie, które wchodzi w tor audio. Ja bym zaczął od tego, że na potrzeby zlokalizowania tej części po kolei odpinałbym/wymieniałbym elementy składowe z zasilaczem włącznie. I jeśli po wyjęciu czegoś zakłócenia znikną, to mamy przyczynę.


No, ewentualnie jeden z tych ruchów, które pewnie nie zadziałają, ale sprawdzić można - sprawdzałeś zasilanie z innej fazy?

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

ODPOWIEDZ