ASIO a wydajność procesora

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
nikdomi
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 00:00

ASIO a wydajność procesora

Post autor: nikdomi » poniedziałek 17 wrz 2012, 15:38

Witam gorąco kolegów forumowiczów.


Od razu przechodzę do tematu.


Niedawno dokonałem gruntownej modernizacji mego "staruszka", wymieniając między innym procesor (z AMD 64 3200 na FX-6100), płytę główną, pamięć (z 4 na 16 GB), grafę, twardziele itp.


Mam - wobec powyższego - jedną zasadniczą wątpliwość. Otóż obciążenie poszczególnych wtyczek VST zarówno na "wiekowym" komputerze jak i tym zmodernizowanym jest praktycznie na jednakowym poziomie. Co ciekawe, obecnie pasek zużycia ASIO w Cubase 5 pokazuje niemal identyczne wskazania jak poprzednio, zaś większość rdzeni w FX praktycznie sobie śpi (użycie całości procesora oscyluje w Managerze w granicach 10%!). Mam więc pytanie wyrażone w watpliwości - czy wydajność sterowników ASIO wzrasta wraz z co raz to lepszym i mocniejszym prockiem czy też niestety nie ma bezpośredniego związku? Od razu też rozwieję potencjalną wątpliwość - mam zainstalowane najświeższe stery do mojej karty Creative Elite Pro.


Jestem więc zdeczko podłamany, myślałem, że przesiadka z procesora jednordzeniowego 2Ghz na sześciordzeniowca, z czego każdy rdzeń pracuje z częstotliwością taktowania 3.2 Ghz znacząco podniesie komfort pracy, a tu wielka lipa.


A może trzeba - z tego co wyczytałem w necie - użyć jakiejś aplikacji wspomagającej obsługę wielu rdzeni, która ma za zadanie równomiernie obciążać wszystkie rdzenie procesora? Tylko co tu obciążać, skoro dwa rdzenie ledwie pracują na pół swej mocy a reszta sobie odpoczywa, zaś wskazanie zużycia ASIO na pasku VST Performance sięga niemal 100%!!!


Niestety, mój mocno ograniczony umysł - pomimo przekopania wielu tego typu wątków i tematów - nadal nie potrafi pojąć, o co w tym wszystkim chodzi.....


Z góry dzięki wielkie za wszelakie podpowiedzi i sugestie.

Pasjonat domowego wirtualnego studia muzycznego.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: Zbynia » poniedziałek 17 wrz 2012, 15:43

Wzrasta wydajność sprzętu a wydajność sterowników o ile ktoś ich jeszcze lepiej nie napisał pozostaje na tym samym poziomie


Można oczywiście uzyskać niższą latencję ale na to ma wpływ sprzęt - wydajnejszy procesor, lepsza komunikacja z szyną PCI/PCI Express czy lepsze zarządzanie przesyłem danych


powiedzmy że dana wersja sterowników jest jak usb - podłączając szybszy dysk będzie działał szybciej ale to zasługa dysku a nie usb :)


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: Zbynia » poniedziałek 17 wrz 2012, 15:45

Zapomniałem dopisać - nie pamiętam jak wygląda teraz sprawa z AMD ale mając X2 musiałem instalować sterownik do procesora który prawidłowo wykorzystywał dwa rdzenie


Druga kwestia to soft - sprawdź czy twój kubuś prawidłowo obsługuje wielordzeniowość




3 kwestia to nie bardzo sam rozumiem - procek na pół gwizdka a obciążenie w kubusiu 100%?a da się go jeszcze bardziej obciążyć czy staje?


Awatar użytkownika
nikdomi
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: nikdomi » poniedziałek 17 wrz 2012, 15:56

...
Zapomniałem dopisać - nie pamiętam jak wygląda teraz sprawa z AMD ale mając X2 musiałem instalować sterownik do procesora który prawidłowo wykorzystywał dwa rdzenie

Druga kwestia to soft - sprawdź czy twój kubuś prawidłowo obsługuje wielordzeniowość




3 kwestia to nie bardzo sam rozumiem - procek na pół gwizdka a obciążenie w kubusiu 100%?a da się go jeszcze bardziej obciążyć czy staje?...
 




Dzięki za tak błyskawiczną odpowiedź.


Tak, Cubase w wersji piątej obsługuje wielordzeniowość i odpowiednią opcję oczywiście zaznaczyłem w Setup programu.


Przy niemal 100% zaczynają się drobne trzaski, czyli normalne objawy przeciążeniowe. A procesor sobie odpoczywa.


ASIO mam ustawione na 5 milisekund, a żeby było jeszcze ciekawiej, na poprzednim kompie pracowałem z latencją 4 ms.  Tak więc mózg staje w poprzek. hehe


Czyżby stery? Trochę byłoby to jednak dziwne.

Pasjonat domowego wirtualnego studia muzycznego.

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: Robix » poniedziałek 17 wrz 2012, 17:09

Czyżby stery? Trochę byłoby to jednak dziwne.
...
 


Tak, sterowniki karty mają tutaj duży wpływ w tym wypadku. Widocznie są mniej kompatybilne z tym sprzętem, co masz teraz. Albo Cubase mniej się dogaduje z kompem. Fakt jest też taki, że każda karta ma jakieś swoje możliwości, może ta akurat ma już ich za mało.


Pozdrawiam

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: DJOZD » poniedziałek 17 wrz 2012, 17:17

Sprawdź dokładnie czy w setup program jest ustawiony na pracę wielordzeniową. Wiem że to już sprawdzałeś, ale może jest tam jeszcze coś co przeoczyłeś. Nie powinno być tutaj żadnych większych niespodzianek i twój komputer powinien działać przynajmniej 500% szybciej. Być może koligacja procesu Cubase jest przypadkiem ustawiona na jeden rdzeń w menagerze zadań.

Inną kwestią jest to że przy normalnej pracy z DAW nie uda ci się w pełni obciążyć wszytskich rdzeni. Pisałem o tym w innym wątku. Ale spokojnie da się pracować. Ja obecnie siedzę jeszcze na Phenom II X4 965, i wyciskam z niego max. A starcza na kompleksowe aranżacje + miks + mastering w jednym projekcie w real time.

Awatar użytkownika
trancvission
Posty: 78
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: trancvission » poniedziałek 17 wrz 2012, 18:03

Witam, podłączę się pod temat gdyż po dzień dzisiejszy pc w moim studio wykorzystuje AMD X2.
Co do latency, na pierwszy ogień "Creative" pamiętam dotkliwe testy z latencją na legendarnych Soundblaster z wykorzystaniem KX driver vs, oraz porównywalnymi kartami korzystających z Asio4All.

Wykorzystana "Latencja" w kartach multimedialnych, Creative, ma się ni jak do profesjonalnych Pro-audio / studio w których to słowo nabiera zupełnie innego wymiaru.

1st\ konfiguracja i optymalizacja systemu operacyjnego
XP |
7

2nd\ konfiguracja i optymalizacja DAW (Tutaj w zależności od potrzeb, 32bit / 64bit sprawa się komplikuje)

Tutaj może na przykładzie polecę Ci: Studio One (DAW doczekał się polskiego GUI i mamy swoje miejsce na forum)

Studio One Tutorial - 32-bit vs. 64-bit 1/2
Studio One Tutorial - 32-bit vs. 64-bit 2/2

3rd.\ W końcu znalezienie tej najlepszej wartości dla siebie i karty, dającej efektywną możliwość odsłuchu projektu, zupełnie inną wartość latency stosuję podczas nagrywania wokalu, 1ms< @Scarlett18i6
natomiast sam mix w projekcie > 1ms ~ 10ms

Szanujący i wspaniali producenci, podają gotowe recepty łącznie z konfiguracjami biosu czy DMA

np: How to tune your PC's PCI Latency UWAGA! Nie stosować wszystkich takich samym wartości jak na filmie, bo skończy się BSOD.

Powyższe czynniki w mojej ocenie, znacząco wpływają na tytułową latencję i znaczną wydajność DAW.
Niestety dzisiaj, by produkować muzykę na PC, obcować z nią, trzeba posiadać sporo wiedzy informatycznej.
Resztę, niech kolega sobie sam doczyta bo to są podstawy które kiedyś nimi nie były.
Ja bym napisał wraz ze wzrostem technologi i rozwoju DAW, zwiększyła się liczba modyfikacji sprzętu i konfiguracji dla danej jednostki PC he he ; ) Zaznaczam , że nie są to wszystkie kroki, by uzyskać zadowalający efekt z latencją, karta + DAW to wybredne zestawienie, jak dodasz do tego prąd i sygnał to już w ogóle bagno.

Moja konfiguracja: WIN XP SP3 , AMD X2 4000+ @3GHz, 3GB DDR, SB A690G, a pamiętam czasy jak się tracki składało na Celeron 400 w jakimś Quartz audio master ; ) Cieszę się jeśli pomogłem w temacie. Pozdrawiam ; )
SoundLand

Awatar użytkownika
nikdomi
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: nikdomi » poniedziałek 17 wrz 2012, 18:42

Wielkie podziękowania dla Zbynia, Robixa, Trancvissiona i oczywiście niezawodnego jak zwykle Djozda!


Przejrzałem wszystkie opcje i z tego co widzę, to wszystko mam poustawiane tak jak trzeba. Może rzeczywiście to wina sterowników, które są wąskim gardłem całej platformy.


A jak się Panowie zapatrujecie na progarmy typu Ashampoo Core, które rzekomo niezwykle uelastyczniają i optymalizują pracę wielordzeniową?


Czy używanie takiej aplikacji w specyficznym środowisku, jakim jest DAW+VST ma jakikolwiek sens?


 


A swoją drogą gratuluję zejścia z latencją do 1ms, dla mnie jest to jakiś kosmos, u mnie 4ms to już sztuka nie lada.

Pasjonat domowego wirtualnego studia muzycznego.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: DJOZD » poniedziałek 17 wrz 2012, 19:45

Jest jeszcze coś co możesz sprawdzić. W zależności od rodzaju wtyczek, niektóre mają wewnętrzny system organizacji obciążenia na rdzenie. Być może stare projekty domyślnie ustawiły ich pracę na jeden rdzeń (np. Kontakt). Sprawdź czy tak właśnie jest. Trial Cubase który mam pracuje normalnie. Tak więc spróbuj stworzyć nowy projekt i zapchać go bardzo dużą ilością wtyczek, na początek tych Cubase'owskich. Potem dla testu zewnętrznymi i zobacz jak tym razem będzie obciążony procesor. Według mnie powinno działać normalnie. Ja spokojnie obciążyłem go prawie na max. Stawiam na stare projekty, skonfiguowane pod 1 rdzeń.

Optymalizery bym sobie darował. System i aplikacje mają działać poprawnie beż żadnego wspomagania. Sprawdź jeszcze czy dysponujesz najnowszym oprogramowanie od AMD dla twojego CPU i płyty (zawsze warto sciągnąć wszytsko najnowsze ze strony producenta).


Awatar użytkownika
trancvission
Posty: 78
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 00:00

Re: ASIO a wydajność procesora

Post autor: trancvission » poniedziałek 17 wrz 2012, 21:01

...Jest jeszcze coś co możesz sprawdzić. W zależności od rodzaju wtyczek, niektóre mają wewnętrzny system organizacji obciążenia na rdzenie. Być może stare projekty domyślnie ustawiły ich pracę na jeden rdzeń (np. Kontakt). Sprawdź czy tak właśnie jest. Trial Cubase który mam pracuje normalnie. Tak więc spróbuj stworzyć nowy projekt i zapchać go bardzo dużą ilością wtyczek, na początek tych Cubase'owskich. Potem dla testu zewnętrznymi i zobacz jak tym razem będzie obciążony procesor. Według mnie powinno działać normalnie. Ja spokojnie obciążyłem go prawie na max. Stawiam na stare projekty, skonfiguowane pod 1 rdzeń.

Optymalizery bym sobie darował. System i aplikacje mają działać poprawnie beż żadnego wspomagania. Sprawdź jeszcze czy dysponujesz najnowszym oprogramowanie od AMD dla twojego CPU i płyty (zawsze warto sciągnąć wszytsko najnowsze ze strony producenta).

...

Racja, a z tym 'A'shampoo Core' nawet o tym nie słyszałem, nie mam również tego patch;a AMD który włącza dwa jajca, to podobno ma zastosowanie dla gieri tam czuć wydajność, ale gra to również aplikacja, więc może, sprawdzę to ; ) Co mogę polecić, a co polepszyło moje osiągi z latencją:
zejść z kompozycji XP, i innych bajerek do klasycznego wyglądu 98, zredukować wszelkie efekty, ale to pewnie już kolega uczynił..

Tylko nasuwa mi się takt, czy nie lepiej sprzedać ten 'creative' w nazwie na rzecz np: Esi Juli@ jeśli karta ma służyć projektom w domowym zaciszu, tę mogę polecić z czystym muzycznym sercem, przepracowała u mnie 4 lata, swoich projektów @Cubase LE, obecnie oddycha kurzem (PW) ; )

SoundLand

ODPOWIEDZ