Laptop na start

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
kuba2
Posty: 8
Rejestracja: sobota 26 paź 2013, 00:00

Laptop na start

Post autor: kuba2 » sobota 26 paź 2013, 13:03

Witam!


Do tej pory grywałem na klawiszach i od dawna chciałem nauczyć się tworzyć muzykę w DAW. Nie stać mnie jednak na sprzęt droższy, typowo pod "domowe studio". Obecnie kupuję laptopa, który będzie mi również służył do pracy i wszystkich podstawowych czynności. Nie mogę wydać więcej niż 2000zł.  


Na oku mam międy innymi ten model


http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-essential-g580-i3-3110m-4gb-1tb-gt710m.bhtml#opis


Jestem laikiem w kwestii komputerów i wymaganiach sprzętowych, więc pytam się Was - czy jest jakakolwiek nadzieja, że np. Ableton będzie śmigał na tym na choćby przyzwoitym poziomie? Czy macie jakieś sugestie co do wyboru modelu? 


Pozdrawiam!


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: Zbynia » poniedziałek 28 paź 2013, 12:00

Na obecnym sprzecie kazdy soft śmiga bez problemów - reszta to ograniczenia wydajności dla wtyczek i instrumentów ale te ograniczenie tyczy się każdego sprzętu w większym bądź mniejszym stopniu


Awatar użytkownika
kuba2
Posty: 8
Rejestracja: sobota 26 paź 2013, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: kuba2 » poniedziałek 28 paź 2013, 14:36

...Na obecnym sprzecie kazdy soft śmiga bez problemów - reszta to ograniczenia wydajności dla wtyczek i instrumentów ale te ograniczenie tyczy się każdego sprzętu w większym bądź mniejszym stopniu...

Dzięki za odpowiedź. Czy mógłbyś jeszcze powiedzieć w jaki sposób mógłbym ew. w przeszłości udoskonalić tę maszynę? Zewnętrzna karta dźwiękowa może? Czy to by pomogło?

ArtMusic
Posty: 10
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: ArtMusic » poniedziałek 28 paź 2013, 15:51

A dlaczego nie komputer stacjonarny? W laptopach często placi się za jakieś "bajery", zamiast postawić wszystko na jedną kartę czyli wydajność.


Laptop będzie Tobie ciężko rozbudować, ja mam ciągle ten sam komputer PC a czwarty model procesora i już dwa razy dokładałem RAM z 2 GB, mam obecnie 8 Gb...tak samo dysk, najpierw 250 a teraz łącznie 1 Tb


Poza tym ja lubie prace na dużych monitorach - owszem do laptopa dokupisz monitor i podłączysz ale z tego robi się komp stacjonarny PC, jeszcze mysz i mamy gotowy stacjonarny.


Nie wiem też jak Ableton ale znam wiele osób które testują komputer np pod FL Studio na zasadzie - biorą pendrive, demo wersje FL Studio 11 i w sklepach chcą aby im zainstalowano, bo często sytuacja jest taka, że Dell za 3 tys wypada skrajnie gorzej niż Lenovo czy Compal za 1800, nie wiem z czego to wynika, ale fabryczne projekty nie są wstanie być odtwarzane płynnie, pomimo pozornie takich samych parametrów komputera. Interfejs audio coś tam pomoże ale no..pewną wydajnosć określoną komputer musi mieć, po co się potem ograniczać, a tak jak mówie skoro fabryczne projekty bazujące na wbudowanych wtyczkach nie są odtwarzane płynnie to co tu mówić o pluginach spoza środowiska DAW...Warto to sprawdzić.


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 28 paź 2013, 21:03

...
A dlaczego nie komputer stacjonarny? W laptopach często placi się za jakieś "bajery", zamiast postawić wszystko na jedną kartę czyli wydajność.


Laptop będzie Tobie ciężko rozbudować, ja mam ciągle ten sam komputer PC a czwarty model procesora i już dwa razy dokładałem RAM z 2 GB, mam obecnie 8 Gb...tak samo dysk, najpierw 250 a teraz łącznie 1 Tb



Poza tym ja lubie prace na dużych monitorach - owszem do laptopa dokupisz monitor i podłączysz ale z tego robi się komp stacjonarny PC, jeszcze mysz i mamy gotowy stacjonarny.


Nie wiem też jak Ableton ale znam wiele osób które testują komputer np pod FL Studio na zasadzie - biorą pendrive, demo wersje FL Studio 11 i w sklepach chcą aby im zainstalowano, bo często sytuacja jest taka, że Dell za 3 tys wypada skrajnie gorzej niż Lenovo czy Compal za 1800, nie wiem z czego to wynika, ale fabryczne projekty nie są wstanie być odtwarzane płynnie, pomimo pozornie takich samych parametrów komputera. Interfejs audio coś tam pomoże ale no..pewną wydajnosć określoną komputer musi mieć, po co się potem ograniczać, a tak jak mówie skoro fabryczne projekty bazujące na wbudowanych wtyczkach nie są odtwarzane płynnie to co tu mówić o pluginach spoza środowiska DAW...Warto to sprawdzić.
...
 


To może tylko wynikać z przypadkowej konfiguracji różnych komputerów. Jeden ma włączone oszczędzanie energii, na innym odpalona jest masa bloatware'u itd. W domu jesteś w stanie ustawić 90% laptopów na tip top i osiągnąć wydajność wynikającą z użytych podzespołów. Rzadko bo rzadko, ale zdarza się, że jakiś komp ma niedopracowany BIOS powodujący skoki latencji i trzaski i chyba tylko wtedy niewiele da się zrobić.

Jest jeszcze oczywiście opcja, że ktoś porównywał ultrabooka za 3000zł z oszczędnym prockiem U, do komputera z normalnym procesorem. Zobaczył tylko, że i5 albo i7 i dalej nie wnikał

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: Caroozo » wtorek 29 paź 2013, 15:41

Interfejs audio obowiązkowo - pytanie czy będziesz nagrywał czy też bazował tylko na trackach z sampli/VSTi - bo jeśli to drugie, to wystarczy dosłownie cokolwiek, co ma względnie dobre jakościowo przetworniki na wyjściu, wsparcie dla ASIO i najnowszych systemów (szczególnie 64 bit). Niezmiernie rzadko laptopy mają wbudowany kodek dźwiękowy, który "jak na początek" daje radę - opóźnienia na rozsądnym poziomie 5-6 ms - da się pracować.


Co zaś do konfiguracji, to teraz nawet tzw. biedronkowy laptop spokojnie da radę w zastosowaniach audio. Na co uważać? Unikaj jak ognia procesorów APU od AMD (wszelkie E450 itd) - są "fajne" do multimedii, ale brakuje im mocy, i to sporo (mimo, że cena kusi). Minimum przyzwoitości powinno być i3, a najlepiej i5 - najrozsądniejszy procesor w zakresie cena/wydajność. RAMem się nie przejmuj - jest tani jak barszcz, zawsze możesz dokupić, a przy 8 GB i pod warunkiem, że nie korzystasz z gigabajtowych bibliotek, nic nie powinno rwać. Wąskim gardłem natomiast w laptopach będzie dysk - minimum to 7200rpm (obroty na minutę - wolniejsze dyski mają 5400rpm), pojemność nie gra tak wielkiego znaczenia (zewnętrzny dysk zawsze sobie dokupisz). Czy warto inwestować w SSD? O ile nie pracujesz bardzo ciężko na samplach, to wszystko będzie siedzieć w RAMie i nie sądzę, żeby to było potrzebne. Jednak praca systemu itd jest uwarunkowana od jego szybkośći i tak naprawdę komputer dostaje skrzydeł z nowym, szybszym dyskiem. Pod tym względem zwykły PC jest dużo lepszy - są np. dyski hybrydowe, które mają prócz zwykłych talerzy np. 8GB flash i tam trzymają najczęściej używane "elementy" - dzięki temu system "wstaje" jak SSD, natomiast korzystamy z zalet dysku talerzowego (pojemność w rozsądnej cenie).


Grafiką bym się nie przejmował (chyba, że lubisz pograć). Na pewno ważne jest wyjście HDMI (ale to chyba standard, prawda?) oraz warto również zwrócić uwagę na rozdzielczość natywną matrycy (większa = więcej informacji na monitorze - 1440x900 nie jest przesadą, o ile masz dobre oczy :)). Nie inwestowałbym również w nietypowe matryce, np. 17" - są dość drogie i trudno dostępne w przypadku uszkodzenia.


Ostatnia kwestia to awaryjność - i tu polecam laptopy, które mało się grzeją (mało = CPU dochodzi max do 55-60, zaś obudowa nie więcej jak 40-45). Jak ważny to element, wie ten, kto laptopa oddawał do naprawy (np. ja :) ). Jak pójdzie Ci całe mobo (płyta), to parę stów nie Twoje... Pod tym względem "buda" jest trochę bardziej przewidywalna. Na pewno dobra integra nie generuje ciepła - zaleta laptopów bez grafik. Najrozsądniej - jeśli już chcesz na nim pograć - kupić laptop z 2 "grafikami" - jedna to integra, druga załącza się, jak pojawia się apetyt na moc. Nawet jak druga się uszkodzi to pierwsza będzie spełniać swoje zadanie, a zawsze można sobie odpalić najnowszego Battlefielda na low w przerwie między kolejnymi kawałkami .


Ostatnia rada - jeśli nie krzywisz się na rynek użyewczek, warto kupić tzw. "nietrafiony prezent" - czyli laptop z gwarancją powiedzmy 22 miesiące, niemal nieużywany, za 80% ceny - wtedy może się okazać, że w zasięgu jest sprzęt, który przy Twoim budżecie już go przekraczał. Inna sprawa, że teraz elektronika ciut podrożeje (święta), a w styczniu będzie masa promocji (towar trzeba upłynnić) - warto więc może poczekać? Ostatecznie mocny laptop z procesorem C2D jest do kupienia za połowę Twojego budżetu, a do pracy nadaje się wyśmienicie (sam na takim pracuję). Wbrew pozorom nie jest to głupie - sprzęt jest coraz gorszej jakości i jakoś dziwnie psuje się po gwarancji... Ale temat postarzania sprzętu to inny, szeroki artykuł. Generalnie kupuj z głową i pamiętaj, że na wszystkim da się pracować - pamiętając o w/w wytycznych. Większość forumowiczów pewnie ma u siebie jakiegoś starego Pheonma, Quada czy inne kilkuletnie konstrukcje. Nowe nie znaczy lepsze (ale na pewno droższe ;) ).


 


[addsig]

Awatar użytkownika
kuba2
Posty: 8
Rejestracja: sobota 26 paź 2013, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: kuba2 » wtorek 29 paź 2013, 18:55

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, szczególnie za bardzo rzeczową ostatnią! Teraz to przynajmniej trochę orientuję się w temacie! :) Pozdrawiam serdecznie!

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: Zbynia » wtorek 29 paź 2013, 19:18

Interfejs daje naprawdę sporo a nie jak kolega pisał że coś tam.....Ważne dobre sterowniki w przypadku usb


Co do sprzętu - to fakt APU to syf i poprawię kolegę - takie E450 ledwo sobie radzi z multimediami a taki C60 nie radzi sobie zupełnie :)


No ale są lepsze - A6, A8 tylko cenowo producenci lecą w ...(wiadomo co)


Z tanich godnych uwagi to ostatnie pentiumy - proste ale wydajne procki.


Jeśli kolega chce na tym popracować, mieć mozliwośc jakiejś rozbudowy i wygodę polecam rozejrzeć się za czymś co w standardzie oferuje miejsce jak nie na dysk mSATA to na drugi dysk


SSD na system i HDD na dane daje naprawdę sporo wygody i niekoniecznie trzeba brać full wypasa - mozna SSD/HDD dołozyc później


Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: Caroozo » wtorek 29 paź 2013, 23:34

Do "odtwarzania" byle jaki interfejs nada się w zupełności (nawet Behringer) - z założeniem, że kolega nie będzie nic nagrywał (a mówię to z pełną świadomością, bo kiedyś - 2002 r. - pracowałem na SB Live! Player i wstydu nie było). Playback+ASIO i zero dropów gwarantowane. Jako takiej akceleracji nie będzie ;). Niemniej fakt - monitor na słuchawki, wyjście SPDIF, regulacja gainów, zasilanie na mikrofony phantom, pady itd to przydatne rzeczy, a i dobrej jakości interfejs zabrzmi dużo lepiej od najlepszej integry ;). Miałem natomiast na myśli to, że nie trzeba inwestować kroci, żeby przy w/w założeniach pracować z dźwiękiem, więc w budżecie nie trzeba zbyt mocno wydzielać funduszy na w/w urządzenie.


Napisałem, że "fajnie" - tzn. da się coś zrobić (to nie ta klasa, co Atomy N450, gdzie zrobienie na nich czegokolwiek było mordęgą), ale daleko im do luksusów. Niemniej dla większości ludzi multimedia=filmy w HD - a kodeki w tej klasie APU są na tyle dobre, że spokojnie sobie radzą z H.263 na poziomie sprzętowym. Odtwarzanie video flash w HD (co było problemem dla netbooków jeszcze kilka lat temu) również nie sprawia problemów.


Potwierdzam - Pentiumy nie są złe - do dostania w ceniu w/w APU, a wydajność niewiele ustępująca i3 - jest to chyba najlepszy kompromis, na jaki mógłbyś sobie pozwolić - sporo szybsze od C2D, niewiele ustępują i3, a nowe lapki z tym procem do dostania za nawet 1200 PLN :).


Nie widziałem laptopów z drugim slotem na HDD do 2 tysięcy :) (nie śledzę jednak rynku intensywnie ostatnimi czasy) - niemniej fakt, że zawsze można sobie dysk dołożyć/zmienić, a i widziałem rozwiązania na miniPCI czy ExpressCard (jeszcze je montują?) w postaci "adapterów" SSD. Jednak myślę, że zwykły, dobry dysk 7200rpm sprawi się wyśmienicie jak na dobry początek.


Awatar użytkownika
kuba2
Posty: 8
Rejestracja: sobota 26 paź 2013, 00:00

Re: Laptop na start

Post autor: kuba2 » środa 30 paź 2013, 15:09

Chyba zostanę przy tym Lenovo... Słyszałem o nich dobre opinie od znajomych. Jest też model z procesorem i5, za który wychodzi właśnie równo 2000 zł.
http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-essential-g500c-i5-3230-4gb-1tb.bhtml
@Caroozo - mówiłeś, że ram można dokupić więc git. Jedyne, czym się martwię, to te obroty dysku... Te Lenovo to 5400 obr/min, czy to bardzo będzie przeszkadzać/utrudniać zadanie? :)

ODPOWIEDZ