Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Blaviken » sobota 11 sty 2014, 17:48

Aby nie zaśmiecać nowym tematem odpowiadam tutaj. Idąc za radą Zbynia nabyłem nowy hardware.
Konkretnie:
Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4GHz
Płyta: Asrock Z87 EXTREME4
RAM ten co był: Kingston HyperX DDR3 4 X 4GB 1333MHz CL9
VGA: na płycie
Dyski:
- System na OCZ Vertex 4 128 GB
- sample na Samsung 840 EVO 250 GB

System to Windows 8.1 Pro

Powiem szczerze nie spodziewałem się aż takiej różnicy w stosunku do poprzedniego zestawu.
Różnica jest kolosalna! System ładuje się błyskawicznie. Poniżej 16 sekund od naciśnięcia power a
nie włączyłem jeszcze w nowym BIOS ultra fast boot który jeszcze skróci czas bootowania.
Na dysk z samplami nie weszły wszystkie biblioteki i część będę trzymał na zwykłym dysku a na SSD
tylko te najczęściej używane. Projekty, RAM-o żerne patche dla Kontakt 5 ładują się w mig.
Po prostu nowa jakość. Jeśli ktoś z Was ma fundusze to nie zastanawiajcie. Bezwzględnie warto!
Pozostają jeszcze dwie kwestie. Pierwsza to chłodzenie procesora. W starym zestawie miałem
Scythe Mugen 2 ale w pierwszej rewizji która fabrycznie nie pasuje do podstawek Intel 1150 i 1155.
Trzeba kupić tzw. conversion kit do tego zestawu a od dawna jest to nieprodukowane. Może ktoś
z forumowiczów ma rewizję B tego coolera i odsprzeda mi backplate pasujący do tych nowych podstawek.
Pisałem do producenta ale brak odzewu z jego strony mimo iż produkt widnieje na stronie.
Druga sprawa to RAM. Czy sprzedając obecny i kupując RAM o wyższym taktowaniu np PC3-16000 (DDR3-2000) dużo zyskam? Niby przepustowość pamięci mocno wzrasta ale czy będzie to w pracy odczuwalne? Ktoś to empirycznie sprawdzał?

Pozdrawiam.


[addsig]
www.blaviken.com

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » sobota 11 sty 2014, 20:06

Co do ramu to nie zyskasz praktycznie nic - przy długotrwałych i specyficznych zadaniach dopiero różnica jest widoczna - ja bym nie zmieniał.


A co do chłodzenia - cóż - bywa :) - pozostaje wymiana




Co do efektu - no SSD daje naprawdę wiele - nawet na starych trupach widac kolosalną różnicę w działaniu - to wszystko zasługa praktycznie zerowych czasów dostępu


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Kyle » niedziela 12 sty 2014, 17:34


Dyski:
- System na OCZ Vertex 4 128 GB
- sample na Samsung 840 EVO 250 GB

Z jakiego powodu kupiłeś 2 dyski, zamiast np. jednego 480GB?


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Blaviken » niedziela 12 sty 2014, 21:29

Z jakiego powodu kupiłeś 2 dyski, zamiast np. jednego 480GB?
***********
Bardzo prozaicznego. Vertexa miałem już wcześniej na system (Windows 7).
EVO doszedł jako drugi bo nie miałem funduszy na większy. Ot co...
[addsig]
www.blaviken.com

ODPOWIEDZ