Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Preśnik
Posty: 10
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Preśnik » środa 27 lis 2013, 20:32

No niby racja, ale..mam wrażenie że to dla mnie będzie takie kupowanie przez kaprys.


Teoretycznie coś nowsze więc lepsze. Ja nie wykluczam tego że byle i5 jest lepszy od Q9650, ale jakby tak porównać, obawiam się że to tylko jest do stwierdzenia powiedzmy w zadaniach ściśle bazujących na mocy procesora i ją wykorzystujących w 100%.


Bo czy np to że na pokładzie będzie i5 spowoduje że nagle oto system uruchomi się 5 min szybciej? Nie sądze..czy nagle szybciej będą działac aplikacje? Raczej też nie..


Nawet nie wierze w to że w DAW obciążenie Q9650 będzie nie wiem na poiozmie 80% a i5 ledwo 5%.


Obawiam się że hipotetycznie kręcony Q9650 na 4000 MHz jest wstanie na siłę dociągnąć do wydajności jaką oferują i5.


Z resztą jeśli by kupować nową platformę to warto się zastanowić, może od razu cały komputer? Bo niestety budy nie mam zbyt rewelacyjnej itd..może zmienić dyski, RAM - właśnie lepiej od razu 16 GB..


To ja nie wiem czy to nie trzeba tak nawet 2000 zł liczyć.


Tylko że teraz raczej nie ten okres..teraz wszystko idzie w tym temacie w górę no bo święta..chyba lepiej odczekać do okolic chociaż lutego jak nie ogólnie wiosny, gdzie mogą być jakieś promocje itd..


Bo teraz kupie nieco więcej dopłacając jakąś tam płytę, i5 i 8 GB Ram..a w 2015 się okaże że 16 GB może być mało a ja będe mieć znów tylko 8..i wiecznie dopłacanie inwestowanie itd..


Dlatego ja nie twierdze że i5 jest gorszy czy że jest to to samo..


Gdyby miał jakiś DUAL Core i do tego ledwo 2 GB ram, to zdecydowanie poszedłbym w kierunku nowej platformy a tak? No muszę przemyśleć ale kupie i5 i prawdopodobnie na dzień dzisiejszy jeszcze lepszej wydajności nie odczuje..bo ja nie renderuje filmów 3 godzinnych ani nie obrabiam grafik jakiś poteżnych..także moim zdaniem..może troche takie wywalanie z góry pieniędzy.


 


No ale może się myle..


Tutaj jest ciekawe porównanie co prawda w odniesieniu do gry ale Q9650 (4,0 GHz) vs 2500 K (4,2 GHz)


http://www.youtube.com/watch?v=uiqS341ibbc


Awatar użytkownika
gasiu
Posty: 123
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2011, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: gasiu » czwartek 28 lis 2013, 14:32

No chłopie zakręciłeś... jeśli procesor wyrabia, a brakuje ramu to dokup sobie max tyle i płyta obsługuje i będzie tanio


 


Co do 64 vs 32 to raczej trzeba się nastawiać na 64 - jednak wszystko co nowsze jest 64


 


Oczywiście do tych całych obliczeń proponuję dołozyć koszty wymiany licencji na Windows czy Twój DAW, czy wtyczki... Bo kupując system w wersji OEM zdaje się zostaje od przypisany do sprzętu i potencjalnie za te 2-3 lata z nowym procesorem i płytą będziesz musiał nowy system brać, z drugiej strony wersje "box" są droższe...


[addsig]
Pozdrawiam!
Gasiu

Awatar użytkownika
Łukasz1985
Posty: 767
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2005, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Łukasz1985 » czwartek 28 lis 2013, 20:05

....tak sobie czytam i czytam ten temat.......a czy nie lepiej kupic plyte procka grafe pod OS X 10.8? Mowie tu o czesciach ktore beda obslugiwane natywnie :) Pomysl o tym :)






[addsig]
Cubase Pro 8 - Windows 7 Home Premium (64bit)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » czwartek 28 lis 2013, 20:05

rzecz w tym że nie brakuje ani procka ani ramu :) - co innego gdyby frutek powiedział że za mało pamięci...


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Blaviken » poniedziałek 02 gru 2013, 20:39

Podłączę się do tematu bo mam podobny dylemat. Mój komputer to na obecną chwilę takie bebechy:
- Zasilacz -Tacens Valeo III 700W
- Płyta Gigabyte GA-790FXTA-UD5
- Procesor AMD Phenom II X4 975
- RAM 2 x Kingston HyperX DDR3 2X 4GB 1333MHz CL9 (w sumie 16 GB)
Jakiś czas temu kupiłem 120 GB SSD na system. Różnica w komforcie użytkowania samego systemu jest powalająca. Tym bardziej że na płycie jest SATA III i dysk śmiga rozwijając w pełni skrzydła. Mimo wszystko
sprzęt zaczyna robić się cokolwiek leciwy i zastanawiałem się nad zmianami. Rozpatruję dwie drogi:

1. Zmiana CPU na jakiś z rodziny AMD FX z nowym rdzeniem i przeczekanie na tej konfiguracji do nowej generacji procesorów i DDR4.

2. Przesiadka na Intel i5 co niesie za sobą dodatkowo zakup płyty i być może RAM.

Wada pierwszej to niestety fakt że jak napisał powyżej Zbynia AMD kompletnie sobie nie radzi. Intel dzieli i rządzi pod względem wydajności i nie zanosi się na zmiany w tym temacie przez najbliższy rok (albo i lepiej).
Wadą drugiej drogi jest jednak koszt samego procesora który przy wyżej taktowanym i5 jest dość znaczny a i płytę chciałbym wydajną z minimum 4 jak nie 6 portami SATA III.

Myślicie że warto zainwestować w tej chwili w Intela czy jeszcze poczekać?

Pozdrawiam.
[addsig]
www.blaviken.com

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » poniedziałek 02 gru 2013, 22:48

Kolego




Na początek: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3258




Potem: http://pclab.pl/art50000.html




Ram w ilości jest swoje wart a i da radę obecnie bardzo dobrze w nowej płycie




tysiąc złotówek na procesor i płyte i jest jakieś 30% szybciej od obecnego - z możliwością rozbudowy i niższym zuzyciem energii


Według instrukcji obecna platforma to juz trup :)


Jeśli da się dobrze sprzedać to troszkę grosza wróci


nie ma innej mozliwości


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Blaviken » wtorek 03 gru 2013, 00:27

A widzisz Zbynia! Dziękuję! Nie sprawdziłem czy FX-y pójdą na tej płycie.
Trzeba to szybko zepchnąć ;) Jakiś konkretny model i5 jest obecnie godny polecenia?

Pozdrawiam.

[addsig]
www.blaviken.com

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » wtorek 03 gru 2013, 10:57

Podstawka 1150 - z niedrogich i5 4440 - poniżej 700 pln


Do tego spokojnie dobra płyte w okolicach 300 pln np:


Msi B85-G43 czy Asrock Z87 Pro3, Asrock Z87M Pro4 lub Gigabyte GA-H87-HD3


Dobrze trafisz to za swoja płytę z procesorem może i powyżej 300 weźmiesz więc w zasadzie opłaca sie przesiąść


Bebechy zostają


Aha jesli nie grasz to nowe procesory maja wbudowaną kartę graficzną więc jeszcze jeden element do sprzedania :)


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Blaviken » wtorek 03 gru 2013, 23:49

...Podstawka 1150 - z niedrogich i5 4440 - poniżej 700 pln
Do tego spokojnie dobra płyte w okolicach 300 pln np:
Msi B85-G43 czy Asrock Z87 Pro3, Asrock Z87M Pro4 lub Gigabyte GA-H87-HD3
Dobrze trafisz to za swoja płytę z procesorem może i powyżej 300 weźmiesz więc w zasadzie opłaca sie przesiąść
Bebechy zostają
Aha jesli nie grasz to nowe procesory maja wbudowaną kartę graficzną więc jeszcze jeden element do sprzedania :)
***************
:) Grać w sumie nie gram bo nie mam na to czasu a jak go mam to gram na konsolach lecz współpraca z firmą
piszącą gry zmusiła mnie do kupienia grafiki na której działa ich produkcja abym mógł testować dźwięk podczas rozgrywki tak więc mój GeForce 550Ti też sobie zostawię ;) Mimo wszystko pewnie będzie leżał i wetknę go do środka tylko jak będę zmuszony bo kocham ciszę a mimo wszystko nawet w IDLE wentyl na tej grafice słychać mimo porządnej, wyciszonej obudowy od Fractal Design. Mam tylko nadzieję że ten GPU zaszyty w tym procesorze potrafi obsłużyć dwa monitory podając video przez wyjścia cyfrowe.

Dziękuję Ci jeszcze raz za pomoc Zbynia!

Rozpocząłem poszukiwania kupca bebechów i zerkam w płyty które zaproponowałeś.

Pozdrawiam.
[addsig]
www.blaviken.com

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » środa 04 gru 2013, 13:13

Na szczęscie potrafi obecnie obsłuzyć nawet trzy monitory :)




Powodzenia w poszukiwaniach kupca - problemem to być nie powinno bo chetni na obecny procesor znajda się bez wiekszych problemów (choćby na allegro)


ODPOWIEDZ