Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: ceres1x » czwartek 05 gru 2013, 15:07

Warto brac procka 4-gen na podstawce 1150, czy lepiej starszego Ivy Bridge na lga 1155?


Podobno nowsze maja lepsza zaimplementowana grafike, ale z drugiej strony gorzej sie kreca od ivy bridge...


Chyba zeby upolowac uzywanego i5-2600k, choc cena troche odstrasza...


Generalne, pierwotnie planowalem zlozyc platforme na  i5-3470 trzeciej generacji (chyba najlepszy stosunek cena/wydajnosc), ale teraz to juz sam nie wiem czy ladowanie sie w ivy bridge nie bedzie krokiem do tylu ?



eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Preśnik
Posty: 10
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Preśnik » czwartek 05 gru 2013, 16:01

A ja jako autor tematu wrócę jeszcze do swojego problemu i zapytam inaczej..
Czy ktoś porównywał lub widzial porównanie starych Quadow w stosunku np do takiego i5 4440?
Pytam nie bez powodu..cena chociażby takiego Q9650 i to używanego to nadal coś w okolicach 500-600 zl..
Podczas gdy i5 4440 można zakupić już za 650 zł..

A wydajność? No właśnie..czy warto jeszcze siedzieć w starej platformie? Z kolei dlaczego niby taka mała różnica w cenie przy dość chyba sporej różnicy w wydajności?

Chyba że taki Q9650 dla maniaków, którzy kręcą i biją rekordy ponad 4,0...


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » czwartek 05 gru 2013, 16:42

Ceres1x czy będziesz podkręcał?Owszem ciut gorzej się podkręcają ale niewiele gorzej od ivy bridge które równiez słabo sie podkręcały - w zasadzie głównym problemem jest odprowadzanie ciepła z procesorów wykonanych w 22nm procesie.W przypadku haswella to nawet jak będzie ciut gorzej od ivy to nadrobi ciut wyższą wydajnością więc ja bym brał nowa podstawkę.Tym bardziej że jeszcze następna generacja na nią wyjdzie (i być moze bedzie jakiś wiekszy skok wydajności)


Grafika owszem na plus - obsługa 3 monitorów i wyższa wydajnośc w przypadku 3D.


Przy OC najlepiej sprawował się sandy bridge.W sumie mam 2500K i dobiłem tylko do 4GHz bo i wiecej mi nie potrzeba a z racji komputera zamkniętego w szafce w dośc płytkiej obudowie ograniczyły mnie temperatury (80 stopni osiągam przy max obciążeniu więc go nie męczę - i tak jest super i wydajności nigdy nie zbrakło)




Co do cen to nowa podstawka ma nawet tańsze płyty a procesory są w podobnej cenie więc jakby nie patrzeć wychodzi taniej odrobinkę :)






Preśnik ten quad ma wciąż wysoką cenę bo jest super procesorem do modernizacji starszego komputera których ludzie wciąz mają sporo.Cenę trzyma bo to był bardzo dobry procesor i też własnie dość dobrze sie podkręcał - wystarczyło zmienić szyne na 1600 MHzpraktycznie.


Odpowiadając Blavikenowi dałem link do testu procesorów - zajrzyj do niego


Q9650 nie ma startu nawet do nowych i3 więc mając chętnego na ten procesor wymiana wychodzi naprawdę niedrogo - tylko się cieszyć - parę groszy i nowa gwarancja :)


Warto było zainwestować w dobry procesor skoro jak sam widzisz niexle trzyma cenę mimo że to 3 genracje wstecz :)


Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: ceres1x » środa 18 gru 2013, 00:09

Dziwi mnie fakt ze w I5 4 generacji pod IHS-a daja ciagle marna ,gowniana paste.


Poza tym wersje z K podkrecaja sie nierowno, mialem 2 szt. I5-4670K , jedna poszla ledwie na 4GHz, a druga bez problemu na 4.5 ghz.


Wersja bez k to raptem ponad 80 zl mniej, wiec mimo wszystko lepiej dolozyc pare groszy i brac wersje do OC.


Oczywiscie box cooler to nieporozumienie, trzeba doliczyc ze 200-300 na cos lepszego.



eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » środa 18 gru 2013, 23:05

Cóż - nierówne były nawet przy sandy - mj i5 2500K poszedł na 4.5GHz - pewnie przez z68 pro3 i niestety cholernie słabe chłodzenie arctic 13....


ale działa do 4GHz bez problemu i zmiany jakichkolwiek innych ustawień


i tak wyrywa z butów - nawet na chwilę obecna zapewnia super wydajność która akurat w muzyce jest nie do wykorzystania u mnie


za to 8 systemów gości w wirtualce nie narzeka na braki  :)


w zastosowaniach muzycznych procek sie nudzi




MikeyB
Posty: 13
Rejestracja: piątek 20 gru 2013, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: MikeyB » sobota 21 gru 2013, 19:44

...Witajcie!
Planuje zmodernizować lekko swój komputer, mam pewne wątpliwości - dlatego ten mój temat.
1. Czy różnica w pamięciach DDR2 a DDR3 jest ogromna?
To znaczy czy odczuje się różnice w wydajności w aplikacjach muzycznych, pluginach itd..pomiędzy 8 Gb DDR2 a 8 Gb DDR3?

Używam cały czas platformy s. 775 i nie chce zmieniać, mam mocny procesor Quad z kręconym ponad 3.0 GHz zegarem i to mi wystarcza. Chyba że jest różnica mocno odczuwalna pomiędzy pamięciami to warto wtedy zmienić platformę lub po prostu zaopatrzyć się w płytę pod 775 z obsługą DDR3.

2. Chcę także dokupić dysk, obecnie mam 500 Gb SATA II i zastanawiam się czy lepiej drugi 500 GB Sata II czy może jakiś SSD? Tylko czy przy tej platformie starej jest sens tak inwestować?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie, duża jest różnica w pracy z dyskiem SSD? niż zwykły?

3. Kolejna kwestia system + DAW, używam głównie FL Studio i tu jest problem bo wiem że ta aplikacja jest średnia jeśli chodzi o system 64 bitowy, czy mogą występować jakieś problemy? Albo że taki czy inny plugin się nie będzie uruchamiał? Jak to wygląda od strony fizycznej? Na systemie 64 bitowym można używać softu 32 i 64-bitowego?

Chciałbym też coś konkretniejszego dowiedzieć się o mostkowaniu w kwestii pamięci, na czym polega uruchamianie pluginów jako oddzielnych procesów w systemie?

Po prostu chcę zwiększyć ilość pamięci oraz przerzucić się na system 64 bitowy bo wtedy jedynie ma sens większa ilość pamięci niz 4 Gb.
Niestety obecnie często mam zawieszenia w projekcie, czasami nawet nie mogę wykonać renderingu bo wszystko "stoi", poważne opóźnienia są, pomimo, że zużycie CPU sięga raptem 45%, ale za to RAM przekracza prawie zawsze 2 Gb.

Miałby ktoś tutaj jakieś cenne rady? Wszystko mile widziane!...
 




Wydaje mi się, że ramu masz wystarczająco. Te "przywieszenia" mogą być spowodowane niestabilnymi napięciami a te z kolei najprawdopodobniej wynikają z marnej jakości zasilacza bądź uszkodzenia fizycznego na płycie głównej.


Istnieje także silnie możliwy scenariusz w którym Twój podkręcony procesor osiąga temperatury w których przestaje pracować stabilnie. 


 


Możliwe rozwiązanie na szybko w celu ustalenia problemu.


OCCT i godzinny test PSU. Nastepnie możesz wstawić tutaj wyniki a powiem ci czy jest coś niepokojącego w pracy zasilacza. W ten sposób ustalimy wahania napięć, zmiany czestotliwości szyny procesora oraz jego zegaru. Dowiemy się także w jakich granicach oscylują temperatury.


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Kyle » sobota 21 gru 2013, 20:57



Wersja bez k to raptem ponad 80 zl mniej, wiec mimo wszystko lepiej dolozyc pare groszy i brac wersje do OC.




Jak ktoś nie podkręca, to moim zdaniem nie ma sensu. Gdyby ktoś chciał kupić używany CPU, do normalnego (brak OC) PC, to tym bardziej powinien szukać modelu bez K, bo jest dużo bardziej prawdopodobne, że wersja K była przez kogoś katowana i CPU jest zdegradowany.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » sobota 21 gru 2013, 22:40

Jest taka szansa o ile ktoś szalał - chociaż nie spotkałem się wciąz z procesorem po ostrym oc który na bazowych by nie chodził (chociaz z K nikt nie kupuje by chodził na bazowych)


Awatar użytkownika
MortyAtor
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 mar 2012, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: MortyAtor » środa 25 gru 2013, 21:24

Miałby ktoś tutaj jakieś cenne rady? Wszystko mile widziane!... 


Co do procesora do polecam sprawdzić ranking wydajności, z niego będzie widać czy warto wydać kasę na nową platformę/proca: http://www.cpubenchmark.net/


Co do SSD to warto, ale jedynie pod Windows 7 lub 8.


pzdr


MA


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Modernizacja komputera do studia - wątpliwości

Post autor: Zbynia » środa 25 gru 2013, 21:52

SSD warto pod kazdy system który na tym zyska - nawet gdyby miał to być win98


a co do rankingu procesorów to może nie zawiera on starych konstrukcji ale jest znacznie dokładniejszy niż ten który podałeś (nie mówi praktycznie nic na temat różnic w wydajności niestety) - wielki test procesorów na pclab


ODPOWIEDZ