Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: DJOZD » poniedziałek 09 gru 2013, 21:02

Ja bym dorzucił 4 GB Ram i dysk SSD tylko na system i zainstalowane Vsti oraz vst fx. Biblioteki sampli i sesje na HDD. Gwarantuje ze system dostanie niezłego kopa. Z tych dwóch dysk da największą zmianę. W HDD sie nie pakuj, chyba że na dodatkowe sample.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 09 gru 2013, 21:36

Niech zgadnę - Twój pulpit jest zawalony ikonami, katalogami itd? Bo to jest klasyka w Windows XP - im więcej na pulpicie tym dłużej startuje. Ogólnie 150GB wolnego miejsca na dysku to jest ilość, która się twórcom XP nie śniła, i system przy takiej ilości miejsca powinien śmigać. Oczywiście jeśli pulpit jest czysty. Ja na pulpicie mam zawsze od 0 do 3 ikon (skrótów) i przy 20GB wolnego miejsca nie narzekam na start systemu (na Viście 32bit co prawda).

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: DJOZD » poniedziałek 09 gru 2013, 21:55

...Niech zgadnę - Twój pulpit jest zawalony ikonami, katalogami itd? Bo to jest klasyka w Windows XP - im więcej na pulpicie tym dłużej startuje. Ogólnie 150GB wolnego miejsca na dysku to jest ilość, która się twórcom XP nie śniła, i system przy takiej ilości miejsca powinien śmigać. Oczywiście jeśli pulpit jest czysty. Ja na pulpicie mam zawsze od 0 do 3 ikon (skrótów) i przy 20GB wolnego miejsca nie narzekam na start systemu (na Viście 32bit co prawda)....


Ilość ikonek to jest mało istotna sprawa. Najważniejsza jest ilość usług i aplikacji, ladowanych na starcie. To samo przy zamykaniu. Nie raz aplikacje w tle blokują zamkniecie systemu a tego nie widać. Dlatego powinno ich działać możliwie niewiele. Tylko te faktycznie używane.

Awatar użytkownika
przedwczoraj
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 07 sty 2003, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: przedwczoraj » poniedziałek 09 gru 2013, 23:28

a ja dorzucę jeszcze, że pomimo posiadania antywirusa (u mnie Nortona 360) bardzo przydatne jest używanie od czasu do czasu ADW Cleaner, który jest plikiem exe i korzystam z niego bez instalacji, ściągnąć go można tu (sprawdzone):


http://dw3.en.uptodown.com/dl/1384614367/8a68222481042affbc1e5741e617ecf4bb13c2db/adwcleaner-3-012-es-en-br-fr-de-win.exe


Nickelback
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Nickelback » poniedziałek 09 gru 2013, 23:37

Niestety ikon trochę mam na pulpicie ale to przeważnie skróty, nie wystawiam na pulpit żadnych pojedynczych pilków ani katalogów.


Co do pamięci to spróbuje 4 GB na razie dołożyć..zastanawiam się nad dyskiem czy jest sens kupna 64 Gb SSD i zostawić 500 Gb.


Nie wątpliwie ssd poprawi sytuacje, ale..być może już więcej pamięci też coś zmieni.


Skoro nie warto sie pchać w tradycyjny HDD..to może gdzieś poszukam fajną ofertę dysku ssd dla systemu.


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: PieTras! » wtorek 10 gru 2013, 00:06

Jedna rzecz mnie zastanawia, która tutaj nie została dostatecznie podkreślona.

Pisałeś, że system startuje ci nawet 7-10 minut. To jest STANOWCZO za dużo jak na twój komputer. Ewidentnie nie chodzi o to, że masz za mało ramu, za mało miejsca na dysku, za wolny dysk itd, bo 10 min na start XP to jest anomalia... Ciekawe, że piszesz, że ilosc wolnego miejsca jest w relacji z dlugoscia startu, ale to raczej charakter symptomu, a nie powód. Wydaje mi się, że to może być:
1. Wirus/robaki. Może pomoże też ogólnie wyczeszczenie kompa, CCcleaner itp
2. Albo system do reinstalki, bo się 'zawalił'.
3. Powodów sprzętowych i to może grubszych spodziewałbym się na samym końcu, dopiero jesli dwa pierwsze punkty nie pomogą.
Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Nickelback
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Nickelback » wtorek 10 gru 2013, 02:31

Sytuacja jest taka, że te 7-10 minut to łączy czas od naciśnięcia przycisku "power" do całkowitego załądowania się systemu + wszystkich elementów, aktualizacji itp..


Problem jest taki że sam ekran tzw powitalny "ZAPRASZAMY" wyświetlany jest ok minuty.


Po tem uruchamia się i pojawia pulpit następna minuta, zanim pojawi się pasek i wszystkie elementy + start, którego nie ma od razu..to trwa..potem cały czas dysk pracuje, pojawia się ikona programu antywirusowego, ikona mixera karty dźwiękowej..
A po minucie kolejnej żółta charakterystyczna tarcza że aktualizacje są gotowe.

Po prostu nie można po ledwo uruchomionym systemie już włączać aplikacji i działać bo wszystko muli strasznie pojawia się klepsydra i utrzymuje się dobre 2 minuty...


 


Sprawdzałem system programem antywirusowym - znalazło jakieś dwa wirusy - zostały usuniętę.


CCleaner często używam np do konfiguracji co ma się uruchamiać w autostarcie i do oczyszczania rejestru oraz historii w przeglądarce internetowej.


 


Natomiast zwalenie się systemu chyba jest bardziej prawdopodobne ale to wracamy do sedna sprawy..że po prostu windows jakby by nie był czy 98, 2000, XP, 7 czy 8, działa podobnie i po jakimś czasie musi być reinstall.


No to w sumie sprawa jasna..tylko że bezsensu..jak ktoś potrzebuje użyć dużo softu, to wszystko wchodzi w system, zapisują się pliki i to wszystko jest..nie da się tego uniknąć więc..no dziwne..


Wiadomo że majać 2 TB dysk, 256 SSD, 12 GB RAM i mocny procesor + windows 7-8 64 Bit a przy tym działając tylko w internecie i pracach biurowych typu Office, na pewno inaczej by to wyglądało..ale tutaj chodzi o to że nie da się tego uniknąć..nie instalować nic, nie używać niczego..Kilka mosiężnych wtyczek czy jakieś obszerne biblioteki i wszystko zaczyna padać. Bo się coraz bardziej zapełnia wolna przestrzeń i więcej danych.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: DJOZD » wtorek 10 gru 2013, 09:05

...
Wiadomo że majać 2 TB dysk, 256 SSD, 12 GB RAM i mocny procesor + windows 7-8 64 Bit a przy tym działając tylko w internecie i pracach biurowych typu Office, na pewno inaczej by to wyglądało..ale tutaj chodzi o to że nie da się tego uniknąć..nie instalować nic, nie używać niczego..Kilka mosiężnych wtyczek czy jakieś obszerne biblioteki i wszystko zaczyna padać. Bo się coraz bardziej zapełnia wolna przestrzeń i więcej danych....

Ok, widzę że wróżenie z fusów się zaczyna.

Najpierw odniosę się do zdania powyżej. Ja mam konfigurację średniej mocy 4 rdzeniowy CPU (2009), dysk SSD 180GB i reszta HDD ((sample, sesje), Windows 7 64bit. Mam zainstalowane ponad setka aplikacji. Partycja systemowa zajmuje na tym etapie około 50GB. Odpalanie systemu to około 1.30 minuty razem z BIOS, Kaspersky (relatywnie długo się odpala na tle innych aplikacji) i dodatkami do interfejsu audio. Autostart czysty poza rzeczami niezbędnymi. Używam internetu i nigdy nie wpłynął jakoś specjalnie na wydajność/bezpieczeństwo. Pracuję z przeglądarką Opera w tle, z kilkunastoma zakładkami i programem pocztowym. I wszystko działa perfekcyjnie szybko.

Responsywność systemu to przede wszystkim szybkość w dostępnie do danych. Przy HDD jest ona tragiczna, a 4GB RAM (w czyli około 3 GB w twoim systemie 32 Bit) w niczym temu nie pomaga. Stąd moja propozycja przejścia na 8GB i system 64bit. Dysk SSD na system wystarczy 64GB (nie kosztuje dużo). Więcej nie będę się rozpisywał. HDD to trup i na system się nie nadaje - zawalony autostart pokona każdy HDD a jak do tego dojdzie wczytywanie ikonek z pulpitu to dane wczytywane są na przemiennie (przy HDD to jest już korek nie do opanowania). I nie drążmy więcej tego tematu.

Zanim zaczniemy wróżyć z bańki mydlanej zrób jakiś raport systemowy i wylij go na forum (choćby z HijackThis) Przyczyn może być wiele. A już samo przeglądnięcie usług i autostartu w msconfig da wiele. Wirusy też wchodzą w grę ale to forum nie jest o wirusach więc z tym tematem idź na inne forum. Dja jakieś konkretne info z twojego systemu to coś uradzimy.









Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: DJOZD » wtorek 10 gru 2013, 12:00

......
Odpalanie systemu to około 1.30 minuty razem z BIOS, Kaspersky (relatywnie długo się odpala na tle innych aplikacji) i dodatkami do interfejsu audio...

Teraz zmierzyłem, dziennik zdarzen Windows 7 mówi o 45 sekundach rozruchu + Bios daje to jakąś minutę. Aplikacji wskazanych przez Revo Unistaller jest ponad 300. Ale to raczej normalne, sam Komplete 8 Ultimate generuje kilkadziesiąt pozycji.

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: PieTras! » wtorek 10 gru 2013, 16:01

.........
Natomiast zwalenie się systemu chyba jest bardziej prawdopodobne ale to wracamy do sedna sprawy..że po prostu windows jakby by nie był czy 98, 2000, XP, 7 czy 8, działa podobnie i po jakimś czasie musi być reinstall.

No to w sumie sprawa jasna..tylko że bezsensu..jak ktoś potrzebuje użyć dużo softu, to wszystko wchodzi w system, zapisują się pliki i to wszystko jest..nie da się tego uniknąć więc..no dziwne..
...


Nie. Nie tak. Mój przykład: mam 5 letniego asusa mv50, czyli bez szału, dwa rdzenie po 2gh, 3gb ramu, Vista 32 bity (5 lat bez reinstalki!). Dysk wewnetrzny 300gb na dwoch partycjach. Zauważam LEKKIE spowolnienie systemu, gdy wolne miejsce spada do 3-5gb. Mam ponad 100 aplikacji. Ale jakoś tam znam się na komputerach i pilnuję, by komputer był czysty. Dlatego działa niewiele wolniej niż po zakupie. Uruchamia się około 1-1:30.

Zawalenie systemu, o którym była mowa, to zainstalowanie aplikacji, które źle wpływają na stabilność systemu (coraz mniej takich), które powodują np. zawalenie rejestru, generują masę niepotrzebnych plików, działają w tle, w autostarcie itd itd. Im starsza wersja Windowsa, tym bardziej jest narażona na brak stabilności przez takie aplikacje. W moim osobistym odczuciu od Visty zaczęła się większa stabilność.

Odinstaluj niepotrzebne programy. Ale tak jak poprzednik mówił - wyślij scan na forum informatyczne, to najlepszy pomysł. Mówisz coś o aktualizacjach, nie rozumiem tego albo się nie wczytałem. Zainstaluj wszystkie aktualizacje, to mi wiele razy pomoglo. Tyle moge powiedziec o tym :)

I wróżenie z fusów: jeżeli to pulpit tyle się ładuje, to wygląda jak jakaś robaczywa aplikacja, ktora np skanuje pliki w tle. A może to antywirus? Avasta polecam. Nieraz widzialem, jak na slabszych kompach rozne nortony i 'makafy' strasznie wolno skanowaly w tle.
Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

ODPOWIEDZ