Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Nickelback
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 00:00

Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Nickelback » niedziela 08 gru 2013, 16:53

Witam wszystkich!
Dręczy mnie od jakiegoś czasu jeden problem. Jak ma się wydajność i "zamulenie" komputera i systemu do objętości dysku i zajętej przestrzeni?

Krótka sprawa..mam komputer oparty na procesorze i5 760, 4 GB ram, pracuje w systemie Win Xp (niestety) i mając dysk 500 Gb, zauważyłem że im więcej zajętych GB wolnej przestrzeni tym system działa bardziej wolno, mułowato, przy uruchamianiu jak i zamykaniu trzeba czekać godzinami.

Rozumiem, iż jest to normalna kolei rzeczy? ale jak to zwalczyć? No nie instalować nic to przesada..produkcja muzyki w komputerze charakteryzuje się tym że trzeba wyposażyć się w dobrej jakości pluginy, próbki - sample, konkretne aplikacje typu DAW.

W tej chwili z 500 Gb mam zajęte ok 350 Gb, co powoduje że wszystko działa bardzo wolno, oczywiście sama wydajność jest ok, tylko uruchomienie czegokolwiek, ładowanie systemu to są minuty wyczekiwania. 5-10 min przynajmniej, a kiedyś przy pustym systemie było to znacznie szybsze.
Czy ewentualny zakup większego dysku typu 1 TB lub nawet 2 TB rozwiąże problem? Czy wtedy proporcje w zajętych Gb a wolnej przestrzeni dadzą lepszą pracę systemu?
Jak to w ogóle jest..? Ktoś musi mieć sporo softu poinstalowanego, nie tylko Internet Explorer i office..to co jest skazany na porażkę w tym względzie i wieczne zamulenia komputera?

A może problem tkwi w dziś już archaicznym systemie Windows XP? chociaż obawiam się że wszędzie jest to samo.

Myślicie, że zakup większego dysku nic tutaj nie pomoże?

Uruchamiałem skanowanie antywirem, czyszczę rejestr, usuwam niemal wszystko z autostartu oprócz potrzebnych rzeczy, staram się utrzymywać porządek ale no nie da rady przy takiej ilości aplikacji i różnego typu sofcie utrzymać system w takim stanie jak 15 min od postawienia całości od nowa.

Ma ktoś jakieś pomysły?

Wiem, że temat typowo komputerowy ale ponieważ działam w muzyce, instaluje mnóstwo bibliotek, wtyczek itd..może ktoś ma podobny problem? Jak to się rozwiązuje w takich dziedzinach?

W sieci jest mnóstwo informacji o kuszących wielkich pluginach potężnych, które są wyśmienite ale potrzeba sporej ilości wolnej przestrzeni na dysku a za tym idzie fakt, że coraz mniej wolnej przestrzeni = zamulenia przy starcie systemu..
A może u mnie problemem jest fakt, że jest jeden pojedynczy dysk 500 Gb z systemem i całym softem?
Może gdyby były dwa fizyczne nie było by takich problemów?

roftt
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 08 gru 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: roftt » niedziela 08 gru 2013, 18:02

Witam!


Z całą pewnością dysk 500 giga jest za mały do produkcji muzycznej... oczywiście biorąc pod uwagę ogromną ilość softu, o którym wspominasz. Lecz głównym winowajcą jest widows XP. Jak wiadomo 4 giga pamięci to max jaką ten system widzi. Na dzień dzisiejszy minimum 8 giga a najlepiej 16 giga, wtedy można mówić o luxusie. Procesor I5 nie załatwi nam problemu. W tym wypadku czeka cię przesiadka na Win-7 lub Win-8, bo tylko te systemy są wstanie obsłużyć powyżej 4 giga pamięci. Oczywiście jest XP- 64 bitowy, ale niema sensu się pchać w staroć, która i tak jest praktycznie na wylocie. Pozdro:)


amis
Posty: 201
Rejestracja: wtorek 28 lut 2006, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: amis » niedziela 08 gru 2013, 18:45

nie chcę tu zaczynać dyskusji win vs. mac ale dla ilustracji dodam, ze że pracuję na MacBook Pro z dyskiem 250 GB, właściwie cały jest przeznacozny na rzeczy muzyczne i czasem zostaje mi poniżej 20 GB wolnego... komputer ma nieruszany system od ponad 3 lat. dziś wszystko odpala i działa dokładnie tak samo szybko i sprawnie jak pierwszego dania. do czasu kiedy używałem komputerów z win, zawsze po jakimś czasie następowało spowolnienie otwierania systemu jak też i jego działania. 

www.psychologium.net

Nickelback
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Nickelback » niedziela 08 gru 2013, 21:00

Dziękuje za wszystkie wskazówki..tylko mam pewne wątpliwości czy ilość pamięci RAM wpływa na szybkość uruchamiania się systemu i aplikacji? Tzn im więcej tym szybciej?


I czy to oznacza że przy 64 bitowym systemie np Win 7 przy 8 GB ram, jeśli z 500 GB dysku zajęte było by 350 - uruchamiał by się w 30 sekund?


Osobiście nie sądze..bo przecież to prędzej procesor wpływa na szybkość, a ramy chyba raczej tylko kwestia możliwości uruchomienia czegoś jednocześnie.


Wiem że system jest archaiczny, tak samo pamięć ram te 4 GB to raczej mało pod kątem produkcji, ale..


to jest jedna sprawa a druga..to zastanawiam się nad tym czy użytkownicy Windowsa są skazani na porażkę mając mnóstwo softu?


Chyba że system Win 7 64 bitowy, przy takiej ilości softu i tak będzie działał sprawnie i szybko...bo może to kwestia zacofanych rozwiązań z Windowsa Xp.




Odnośnie Maca to powiem tak..wiem że tam nie ma takich problemów, że coś muli, coś sie aktualizuje w tle itd..ale znowuż problemy bo innego typu soft, przy MacBooku praca na zewnętrznym chociażby interfejsie a ja obecnie korzystam z RME HDSPe RayDat itd..no są zróżnicowania.


Ja ogólnie na Xp narzekać nie mogę, ale tez jest ten minus poważny -można wy wysnuć taką tezę, ze ilość zajętych gigabajtów przestrzeni na dysku jest wprostproporcjonalna do długości czasu uruchamiania się systemu i jego zamykania tzn..zużycie 30-40 Gb z 500 GB dysku to jest chwila a przy 300 GB robi się z tego 7-10 minut i to jest wkurzające..zanim się wszystko nie załaduje, nie zostanie zaktualizowane nie ma sensu nic uruchamiać bo to wydłuża jeszcze więcej całkowity czas.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Zbynia » niedziela 08 gru 2013, 22:59

Polaliście panowie wode jak cholera :)




1.Defragmentacja - dużo danych na dysku powoduje że skasowanie częsci powoduje dziury w ciągłości danych i kolejne dogrywane rzeczy (na przykład slady) sa rozrzucane w wielu miejscach.O ile nowe systemy defragmentują w tle o tyle windows xp tego nigdy nie robił


2.Wielkość plików - jak wiadomo im mniejszy plik tym więcej czasu potrzeba na dotarcie do niego (szczególnie podczas uruchamiania systemu czy proramu bo tych małych plików sa tysiące) - dlatego uruchomienie systemu ze stanu hibernacji trwa znacznie szybciej bo cały stan(wsad) jest ładowany do pamięci i jest to jeden plik na dysku


3.Zasada działania dysku - powiązana ścisle z punktem drugim - dysk musi dany plik wyszukać - dotarcie do każdego zajmuje mu powiedzmy 10ms - z problemem punktu 1 wczytanie setki plików z grubsza możemy przeliczyć na 10ms x100.Głowica musi dotrzeć nad dany obszar.Punkt 1 powoduje że pliki są jeden przy drugim na obszarze dysku więc ogranicza to przemieszczanie się głowicy - łatwo zaobserwowac na płycie CD gdy musi odczytać pliki z wielu miejsc.Troszke poprawia to technologia kolejkowania zadań NCQ (dla dysków) która optymalizuje odczyt z dysku ustawiając odpowiednio kolejność odczytu - głowica mniej skacze i zeyskujemy na mniejszym czasie dostępu.W przypadku windows XP musza być podane podczas instalacji sterowniki AHCI (i wyłacznie z dyskietki - mozna też zintegrowac z płytą instalacyjną) i w trybie AHCI musi pracowac dysk by ta funkcja działała.


Jeszcze jedna kwestia to że im bliżej do środka dysku tym wolniej - spotykałem się z firmowymi komputerami gdzie miejsce na system było w połowie tak dużego dysku i juz różnica w uruchamianiu i działaniu była widoczna


4.Ilośc plików i ich wielkość - to ma wbrew pozorom olbrzymie znaczenie - robiłem wczoraj porządki na serwerze i musiałem usunąć setki tysięcy małych plików nie przekraczających 1kb wielkości - masakra - wyszykiwanie,listowanie czy samo usuwanie trwało przeraźliwie długo.W przypadku systemu regularne oczyszczanie bardzo się przydaje.Pliki tymczasowe, pliki aktualizacji to robi duzy śmietnik na dysku i spowalnia system.Czyszczenie katalogów temp czy w rzypadku windows xp nigdy nie oczyszczanego katalogu Software Distribution/Downloads(tu zbierają się wszelkie pliki aktualizacji) to podstawa.


Mając dwa dyski (nie partycje) mozna pewne dane przenieść na drugi dysk


5.wymagania programów - rzecz olewana ale w czasach gdy wychodził xp programy były bardzo mało wymagające.Obecne wersje nawet przegladarek wymagają i duzo mocy i duzo pamięci - takze znacznie więcej zajmuja miejsca na dysku i zawierają znacznie więcej plików - w przypadku oprogramowania muzycznego to często banki brzmień które zazwyczaj również sa bardzo małymi plikami.


6.Indeksacja - w zasadzie nie powinna być szkodliwa ale jej główna(i w zasadzie jedyna) zaleta to szybkie wyszukiwanie plików.Jeśli pracujemy na komputerze bardzo dużo zapisując to potrafi zauważalnie spowolnić system


7.Start - Najważniejsze - co uruchamia się z systemem.msconfig i jazda.Nie wszystko potrzebujemy na raz a jakies dodatkowe programy czy usługi niepotrzebnie spowalniają start.Do tego nie będąc w użytkowaniu a bedąc uruchomionymi zabierają pamięć.


8.Pamięć - ile jest zajęte podczas pracy, jak duzy jest plik wymiany (jesli system może przydzielać to ulega defragmentacji).Jeśli masz takie ustawienie mozesz zdefragmentować za pomocą PageDefrag.


Lepiej żeby max zuzycie pamięci nie przekraczało 75%


Plik wymiany ustawiam na sztywno - im więcej ramu tym mniejszy


 


To tak z grubsza


-warto sprawdzić smart dysków - czy nie ma problemów


-system i programy instalować na dyskach z jak najmniejszym czasem dostępu - nawet SSD na SATAI śmiga jak rakieta - dostęp do plików jest błyskawiczny


-reinstalacja systemu - cóż xp lubił być przewalony od czasu do czasu - szczególnie gdy dużo się na nim działo


-co do procesora to i5 760 to nie jakis laptopowy krzemik 4 szybkie rdzenie - warto sprawdzic za pomoca coretemp temperatury czy się nie przegrzewa.cpu-z pokaże prędkość - może bos sie zresetował na jakies minimalne wartości dla procesora


-Warto sprawdzic co jest uruchomione bo bugi wirusy czy zawieszki to nic nowego - mialemprzypadki że obciązało procesor na maksa na starcie albo gotowało kartę graficzną


 


-ram owszem przyda się plus zmiana systemu ale nie on jest powodem tak długiego uruchamiania - na 4GB nie powinno być takich problemów także na windows vista czy 7


Nickelback
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Nickelback » poniedziałek 09 gru 2013, 03:09

Dzięki wielkie!


To chyba juz wiem w czym tkwi problem.


Zastanawiam się tylko czy faktycznie zajęte 300 Gb przy 2 TB pojemności całego dysku to jest coś innego niż przy 500 GB? proporcje inne ale czy system śmiga wtedy płynniej?


W końcu w jednym przypadku to ponad 50% całego dysku, w drugim raptem nieco ponad 10%.


 


Ok czyli reinstal systemu też może być pomocny? A dlaczego tylko XP lubi być przewalony? na Windowsie 7 lub 8 nie ma takiego problemu?


Nie sądze aby to była kwestia przegrzewania się sprzętu. Gdy wszystko się załaduje i zaktualizuje, wówczas można działać w pełni, sprawnie i bezprolemowo.


To zamulenie to głównie kwestia uruchamiania systemu jak i jego zamykania. Po prostu wstaje całość a że jest tego mnóstwo to trwa.


Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: dr_After » poniedziałek 09 gru 2013, 10:05

2 rzeczy, któe przyspieszą ci komputer:



1 - więcej RAMU. Tak, to ma wpływ na szybkość uruchamiania, na płynność działania aplikacji, na stabilność systemu na "odmulenie" kompa. I to wpływ zasadniczy. Po przesiadce z 6GB RAM na 12 GB RAM dopiero moja maszyna ożyła. A tym masz mniej niż 6GB i system 32-bitowy, czyli wykorzystujesz około 3GB. To bardzo mało.



2 - dysk SSD - n awet bardzo szybki procek i sporo pamięci nie pomogą, gdy masz zapchany tradycyjny dysk, a nawet - niezapchany, ale wolno działający. Kup nawet 128 GB SSD i na system styknie. Na drugim dysku będziesz trzymać soft, sample, projekty. Różnica między zwykłym HDD a SSD jest ko-lo-sal-na. System rusza poniżej 20 sekund.



Oczywiście - zainwestuj w system 64bit. Polecam Win8, mimo, że przez lata chwaliłem Win7. Ale Win8 jest jeszcze szybszy i bardziej wydajny. Procek oczywiscie równiez ma znaczenie, ale jesli zaniedbasz pamięć i szybki dysk to żadne cuda, defragemntacje i "bezkosztowe" porady nic nie pomogą.




Do wydania jest zatem sporo kasy: RAM - kilka stówek, Win8 też trochę kosztuje, SSD - około 350 zł, pewnie dojedzie się do 1000 zł. Na twoim miejscu zacząłbym od zmiany systemu i dodania RAM.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: DJOZD » poniedziałek 09 gru 2013, 10:53

... więcej RAMU. Tak, to ma wpływ na szybkość uruchamiania, na płynność działania aplikacji, na stabilność systemu na "odmulenie" kompa. I to wpływ zasadniczy. Po przesiadce z 6GB RAM na 12 GB RAM dopiero moja maszyna ożyła. A tym masz mniej niż 6GB i system 32-bitowy, czyli wykorzystujesz około 3GB. To bardzo mało..


Zasada jest bardzo prosta. Więcej RAM - system ma więcej miejsca na tworzenie buforu danych w szybkiej pamięci RAM. Czego efektem jest używanie RAM'u zamiast twardego dysku po po jednorazowy załadowaniu danych - pasek ciemno niebieski - http://forumscdn.tweaktown.com/attachments/asrock/4285d1328452414-windows-7-64bit-shows-3-73gb-usable-memory-8gb-installed-resource-monitor.png

Duża ilość RAM (powyżej 8 GB) w przypadku HDD da bardzo dużo, o ile wczytanie systemu i pierwsze uruchomienie aplikacji nadal będzie trwało się relatywnie długo (w stosunku do SSD) to kiedy zrobimy to po raz drugi (uruchomienie aplikacji), wszystko niemożliwie przyspieszy. Dane zostaną zachowane w buforze pamięci RAM i stamtąd w pierwszej kolejności odczytane. Prosty test, uruchom aplikacje zamnij ją i uruchom ponowienie. Drugie uruchomienie trwa znacznie krócej. Windows 7 tak właśnie gospodaruje RAM'em jeżeli ma go więcej.

Kombinacja SSD + duża ilość RAM da kopa o kilka set % w każdym przypadku.

Twój problem to mała ilośc RAM oraz powolny dysk HDD. Tak kombinacja się nie sprawdzi. Dołóż RAM do około 12GB. W drugiej kolejności oczyść autostart i pamiętaj na przyszłość odhaczać wszystko co do autostartu chce się wpakować podczas instalacji softu (czytac komunikaty). Komputer do muzyki małą ilością ramu nie może mieć odpalonych wielu aplikacji naraz (tych w tle również).

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: DJOZD » poniedziałek 09 gru 2013, 11:06

No i oczywiście wymiana systemu na 64 Bit - TO KONIECZNOŚĆ. Bez tego możesz sobie co najwyżej zmienić dysk twardy na SSD. Zamykanie systemu i otwieranie przyspieszy nawet o 300-500%.


Nickelback
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 07 lis 2013, 00:00

Re: Instalacja ogromnej ilości softu do produkcji a system i jego płynna praca

Post autor: Nickelback » poniedziałek 09 gru 2013, 18:38

Dziękuje za uwagi.


Czyli mam różne opcje do zmiany:


- system na 64 bit
- dołożyć ram ale aż 12 GB?!! (czy to nie za dużo?)


- dysk ssd a może nawet zamiast 128 styknie 64 Gb? W sieci ludzie piszą iż na windows 7 starcza spokojnie 25-30 Gb


- a może po prostu zwykły ale znacznie pojemniejszy dysk HDD? np oprócz 500 GB również 2 TB


500- na system + 2TB na soft, wtyczk itd?


 


Zastanawiam się tylko nad tą pamięcią...obawiam się że przy 8 GB ledwo wykorzystam wszystko..a co tu mówić o 12..RAM też sporo kosztuje.


Inna sprawa, że nie jestem pewien czy płyta obsługuje więcej niż 8 GB RAM - muszę sprawdzić.


Czyli rozumiem, że samo dołożenie pamieci do jedynie 8 GB Ram to zdecydowanie za mało?


Problem jest tylko taki, że to się dzieje w trakcie..tzn..po postawieniu świeżego systemu wątpie abym przez pół roku miewał jakieś problemy..to się zaczyna rozkręcać aż mijają 2 lata, pełno softu i wszystko muli.


Mogę np włożyć 8 GB RAM a z czasem pożyczyć od znajomego kości i przetestować czy jest różnica przy większej ilości..niby ram powinien być taki sam chodzi o producenta, model itd..ale jak będzie równo po 4 GB..kilka kości to coś tam powinno zadziałać.


No to coś już wiem..tylko teraz zastanawiam się co wybrać..może sprawdzę parametry płyty, bo jak jedynie 8 GB wchodzi w grę to już jedno jest nie do zrealizowania. Chyba kupno płyty będzie nieopłacalne..lepiej całość zmienić..


i też waham się nad dyskiem czy pchać się w SSD czy np duży dodatkowy HDD...


ODPOWIEDZ