Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: PieTras! » sobota 18 sty 2014, 19:05

Szukałem tego na forum i w internecie, ale nic konkretnego nie znalazłem. Interesuje mnie w jaki sposób komputer "rozkłada" moc obliczeniową przy pracy w DAWie. Oczywiście najważniejsza jest ekonomia mocy obliczeniowej i odpowiednia konfiguracja sterowników/buforu, tutaj interesuje mnie przede wszystkim system działania komputera i softu. Przepraszam, za dyletanctwo, mam nadzieję, że mi rozjaśnicie temat, jeśli się mylę, to błagam o sprostowanie. Byłbym również wdzięczny za odesłanie do odpowiedniej literatury/internetu.


Domyślam się, że informacje typu audio (zarówno na ścieżkach, jak i sample z vst) są zapisywane w RAMie. Natomiast za procesy obliczeniowe odpowiada procesor.

1. I tu jest pierwsze pytanie - co jeszcze wędruje do RAMu?  Wszelkie pliki używane przez VST i DAW?

2. Domyślam się, że DAW ścieżki audio wczytuje do RAMu "kawałkami" z wyprzedzeniem umożliwiającym odsłuch, po którym kasuje wczytany kawałek i ładuje nowy. Czy w przypadku VST opartych na samplach, cały używany materiał zostaje wgrany do RAMu?

3. Załóżmy, że chciałbym grać przy użyciu efektów VST (przez DAWa). Potrzebuję do tego stosunkowo niskiej latencji (załóżmy, że do 20ms). Ładuję Asio4All lub sterowniki interfejsu, zmniejszam bufor. I zauważam, że im więcej mam materiału w projekcie, tym większy bufor jest mi potrzebny (oczywista sprawa). Co powoduje, że bufor nie wystarcza? Procesor nie wyrabia? Co (teoretycznie) musiałbym wymienić w komputerze, abym mógł mieć niską latencję nawet przy mocno obciążonych projektach?

4. Co dzieje się w komputerze, gdy RAM jest zapełniony? Procesy czekają w kolejce, a dźwięk się ucina? Czy to ma się w jakiś sposób do latencji w graniu live?

5. Za co odpowiada szybkość dysku? Tylko za wczytywanie materiału do RAMu i za zapisywanie plików na dysku? Oraz za wczytywanie plików programów?

6. Co powoduje, że sterowniki różnią się minimalną latencją? Różnice w kodzie dające bardziej lub mniej ergonomiczne wykorzystanie procesora?

7. Czy crashe wynikające z przeciążenia (w moim przypadku CUBASE) są spowodowane przeciążeniem RAMu, czy procesora, czy może czymś innym?  

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: Kyle » sobota 18 sty 2014, 20:00



Jak RAM jest zapełnony to dostaniesz komunikat o małej ilości pamięci, pod warunkiem że plik strony też jest już zapełniony. Najlepiej mieć tyle RAM by plik strony móc wyłączyć i pomimo tego pamięci nie brakowało (dłuższe życie dysku i szybsza praca komputera).


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: PieTras! » sobota 18 sty 2014, 21:41

Jak brzmi ten komunikat? Jest on Windowsowy, dobrze rozumiem? Bo nie przypominam sobie błędu o braku pamięci. 

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: Zbynia » sobota 18 sty 2014, 22:25

Wyskakuje okienko o małej ilości pamięci ram i system prosi o zamkniecie programów.


Nie zgodze sie co do wyłączenia pliku wymiany - nawet ostatnio miałem dwa przypadki na komputerach z 8 i 16GB ramu z wyłączonymi plikami wymiany i komunikat ten sie pojawił - niektóre programy wymagają do poprawnej pracy pliku wymiany - lepiej ustawić go na minimalny rozmiar i to stały niż wyłączać.


Także linux pracuje lepiej jak ma partycje swap.


 


Generalnie zasada działania polega na tym że uruchamiasz program - jest on ładowany do pamięci, podobnie wtyczki.


Co do banków i sampli to zależy od wtyczki - sa takowe co ładują to do pamięci ram ale wiekszość odczytuje na żywo (streaming).


Podobnie jest przy zapisie plików audio w DAW - większośc programów zapisuje bezpośrednio na dysk ale na przykład samplitude od bardzo dawna ma coś takiego jak RAM projekt gdzie wszystko zapisywane jest w pamięci ram.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: Zbynia » sobota 18 sty 2014, 22:35

Latencja nie ma nic wspólnego z pamięcią RAM - za to bardzo wiele zalezy od płyty głównej (szyna pci, pcie, usb czy fw), kontrolerów magistral jak i kontrolerów na karcie dźwiekowej.Bardzo niewielki wpływ ma wydajność procesora ale to się tyczyło głównie jednowątkowych procesorów.Obecnie wpływ procesora jest praktycznie zaden.


Prosty przykład - płyta na chipsecie P35 i natywne PCI - latencja na emu 1212 nie schodziła poniżej 12 ms do komfortowej pracy na dużych projektach


Płyta na chipsecie Z68 i kontroler PLX dla PCI - na tyle lepiej sie to sprawuje że latencja spadła spokojnie do 3-4ms przy duzych projektach.


Projekty oczywiście nie wykorzystywały więcej jak 50% mocy procesora




Co do dysku - odpowiada za odczyt i zapis.Spore znaczenie ma prędkość odczytu i zapisu na dysku ale w przypadku ładowania czegokolwiek zawierającego setki małych plików przeolbrzymie znaczenie ma czas dostępu.


jak masz 100 małych sampli to do załadowania ich musisz doliczyć czas dostępu do danych dla kazdego pliku - w przypadku zwykłych dysków to 10-20ms.W przypadku SSD to ułamki milisekundy i to nie wiecej jak dziesiętne.


Wyższy transfer z i do dysku pozwoli na równoczesny odczyt i zapis wiekszej ilości ścieżek - tu ma też znaczenie cache dysku




Co do punktu 6 - jakość oprogramowania jak i jakośc kontrolerów na karcie




Za to punkt 7 nie ma z tym nic wspólnego - co rozumiesz przez crash?Moze być uszkodzona pamięć ram, może być źle napisany soft mający bugi czy może byc problem z jakąś łatką albo zwykłe uszkodzenie plików programu w przypadku szwankującego dysku


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: DJOZD » sobota 18 sty 2014, 23:21

Dodam tylko że napisałem juz na forum elaboraty z moich obserwacji nt. wykorzystywania przez DAW mocy wielordzeniowych CPU.

Krótki cytat mojej wypowiedzi innego starszego wątku:
"Nie zawsze też sesja jest wstanie wykorzystać wielordzeniowość .... To zależy jaka sesja, jakie wtyczki itp itd. Najłatwiej obciążyć CPU przy samym miksie. Bez użycia VSTi/MIDI. Natomiast gdy następuje miks tych technik czyli aranż-edycja-miks-mastering w jednym projekcie to rozkład obciążeń jest tak różny że marnuje się sporo mocy CPU"

Chodzi o to że wyliczanie VSTi/VST rozkładane jest na rdzenie - jedna wtyczka wyliczana jest przez jakiś konkretny rdzeń. Jak zdarzy się, że któryś z rdzeni osiągnie maksimum, to pomimo że reszta rdzeni "spoczywa" cała sesja zaliczy "overload" i dźwięk po wypróżnieniu się bufora zatnie się. Coraz więcej wtyczek zaczyna rozkładać obliczenia według własnego scenariusza i wymusza tryb multicpu. Skutkuje to ich wielowątkową pracą i zmniejsza obciążenie pojedynczych rdzeni. Jednak to czy mogą tak pracować lub nie zależy od developerów wtyczek a nie DAW.


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: MrExplosion » niedziela 19 sty 2014, 13:28

Nie wiem jak jest w Cubase, ale w Abletonie każda kolejna ścieżka jest liczona przez kolejny rdzeń procesora. Przy dwurdzeniowym to jest prosty podział na ścieżki o numerach parzystych i nieparzystych

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Moc komputera i wykorzystanie jej w DAWie

Post autor: DJOZD » niedziela 19 sty 2014, 17:05

...Nie wiem jak jest w Cubase, ale w Abletonie każda kolejna ścieżka jest liczona przez kolejny rdzeń procesora. Przy dwurdzeniowym to jest prosty podział na ścieżki o numerach parzystych i nieparzystych...

Czyli jesteś wstanie zapchać rdzeń (w efekcie DSP) jedną ścieżką? Niegdy tego nie sprawdzałem w Abletonie. Ale sytuacja tak czy inaczej pokrywa się z twierdzeniem że wielordzeniowe CPU nie są w płeni do wykorzystania. Zawsze musi być większy zapas żeby mieć gwarancje "bezdropowej" pracy.

ODPOWIEDZ