Interfejs audio dla dużych projektów

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
squash
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 00:00

Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: squash » wtorek 25 lut 2014, 00:28

Witam, jestem posiadaczem laptopa lenovo o dość wysokich parametrach z racji tego że został zakupiony całkiem niedwano (i5, 8gb ram). Podczas pracy nad większymi projketami w Fl studio zobaczyłem, że laptop nie wyrzymuje stresu środowiska Fl studio, przez duża ilość wtyczek i efektów. Według mnie wina nie leży po stronie podzespołów. Zacząłem szukać. Po przeczytaniu pewnych artykułów doszedłem do wniosku, że muszę kupić kartę dźwiękową tudzież interfejs audio aby odciążyć procesor wykorzystywany przez sterowniki ASIO 4 ALL. Stąd moje pytanie. Jaką karte (interfejs) dzwiękową polecacie, biorąc pod uwage to, że:


-nie zamierzam korzystać z mikrofonu, teraz i w przyszłości,


-zamierzam zakupić monitory studyjne KRK ROKIT 6 G2, przez co powinna wykorzystywać jak najlepiej ich moc,


Problem w wyborze polega na tym, że ma być ona ekonomiczna kartą w przedziale od 300-500zł  max, a po drugie chodzi mi też o to, że większość kart wyposażona jest w mnogą ilość wejść, które są mi najzwyczajniej w świecie nie potrzebne, interesują mnie jedynie wyjścia pod monitory. Jak wiadomo odpada zlot PCI-e, dlatego zastanawiam się nad np. CREATIVE Audigy 2 na złączu PCMCIA, lub USB np. LEXICON ALPHA. Podejżewam, że ten pierwysz z racji swojej konstrukcji, nie będzie dobry do produkcji muzycznej, a może się mylę i ktoś ją posiada podpiętą pod monitory i wie jak się zachowuje? A co Wy na tą kartę ESI - MAYA44? Proszę o pomoc w wyborze i podrzucanie własnych propozycji. 


Parełko
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 16 sty 2014, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: Parełko » wtorek 25 lut 2014, 01:32

Witam!
Nie chcę Cię zmartwić ale w tym przedziale cenowym ciężko będzie Tobie kupić jakiś interfejs zewnętrzny który zaspokoi w pełni Twoje potrzeby.


Z doświadczenia wiem że interfejs usb za 300 zł gdy na rynku sa za 2-3 tys karty pod PCI/PCi-e to raczej takie lepsze alternatywne rozwiązania zamiast zintegrowanego dźwięku.


Najlepszą wydajność mają interfejsy RME potem może M-Audio, Motu.


Dlatego no nie jestes wstanie kupić nic konkretnego za 300-500 zł pod usb.


Z resztą spójrz jak wygląda wydajność intefejsów i kart dźwiękowych w aplikacjach DAW:
http://www.dawbench.com/audio-int-lowlatency2.htm


Na szarym końcu masz Focusrite czy jakieś Presonus i inne. Różnica ogromna.


Kolejna sprawa to moim zdaniem kiepski procesor...owszem i5 ale zapewne to jest wersja 2-rdzeniowa z mizernym zegarem. Dziś niestety 4-rdzenie to podstawa, przy dwóch i słabym zegarze, wiele współczesnych wtyczek zapycha sprzęt i po prostu CPU nie wyrabia. Ja np mam procesor i7 920 lekko kręcony w okolice 3,0 GHz i nie mam problemu z działaniem aplikacji DAW w mocno rozbudowanych projektach + karta dźwiękowa PCI-e RME.


Kolega np mam i3 bodajże 4130 i pomimo mocnego zegara to jednak 2 jajka i 4 wątki i nieraz narzekał że wszystko mu się wiesza. Może to nie reguła ale mocny procesor jest tutaj podstawą, zarówno architektura jak i ilość rdzeni i zegar.


Także zastanów się możesz zaryzykować i kupić tani interfejs ale moim zdaniem rewelacji nie będzie.


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: PieTras! » wtorek 25 lut 2014, 01:38

1. ASIO ma też uniwersalne sterowniki dla kazdego komputera, najpierw sprawdz jak na nich bedzie smigalo fl studio (najpierw sciagnij je stad http://www.asio4all.com/ a nastepnie w ustawieniach Fl Studio wybierz je jako sterownik obsługujący program).
2. Ustaw duży bufor w okienku ASIO
3. A może ładujesz kilka niestabilnych wtyk, które skrajnie obciążają kompa? Ale przy 8gb ramu to jest akurat mniej prawdopodobne.
4. Interfejsy "za 300", jesli juz maja dedykowane sterownki, to niekoniecznie sa one lepsze od tych uniwersalnych ASIO4ALL
5. Więc w Twojej sytuacji jesli potrzebujesz interfejsu to TYLKO po to, by podłączyć KRK, czyli kup najtańszy z wyjściem Jack stereo.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: DJOZD » wtorek 25 lut 2014, 09:32

... Podczas pracy nad większymi projketami w Fl studio zobaczyłem, że laptop nie wyrzymuje stresu środowiska Fl studio, przez duża ilość wtyczek i efektów. Według mnie wina nie leży po stronie podzespołów. ...

Ależ jak najbardziej może leżeć po stronie podzespołów, jak również po stronie wtyczek i DAW.

Przy samym tylko odtwarzaniu sesji (bez aktywnego monitoringu w czasie rzeczywistym na ścieżkach) obciążenie spada tylko na jednostki obliczeniowe komputera. Interfejs ma marginalne znaczenie gdyż w takiej sytuacji obsługuje tylko parę wyjść L/R. Można zatem pracować na karcie zintegrowanej jak interfejsie za 10 tyś zł i efekt w postaci obciążenia CPU będzie identyczny. Łatwo to sprawdzić przełączając się miedzy interfejsami jak również sterownikami ASIO, MME, WDM. I nie ma tu znaczenia czy jest to USB, PCI,PCI-E, FV czy cokolwiek innego (pod warunkiem że sterowniki poprawnie działają i są dobrej jakości).
To czy odtwarzanie sesji idzie płynnie zależy przede wszystkim od możliwości przerobowych CPU, ilości pamięci i możliwości odczytu dysku twardego. Jeżeli jakiś element nie nadąża będą przycinki.
W przypadku mocnej jednostki centralnej kiedy niezbyt wymagająca sesja robi drop'y trzeba szukać przyczyny po stronie softwarowej. Przyczyn może być kilka, przykładowe:
- za mały bufor dla odtwarzania sesji (nie myl z buforem interfejsu)
- za bardzo obciążające wtyczki lub błędy w ich działaniu objawiające nagłymi skokami obciążenia.
- zła gospodarka obciążeniem CPU. Ważne by DAW pracował w trybie obsługi wielu rdzeni.
- za słaby dysk twardy niezdolny do wczytania w czasie rzeczywistym dużej ilości ścieżek audio lub strumieniowania bibliotek sampli do VSTi.

Interfejs jest tutaj elementem który swoje 5 groszy ma do powiedzenia przede wszystkim wtedy gdy aktywujemy monitoring LIVE. Ale i tutaj nadal najważniejszy jest CPU z punktu widzenia zdolności do przetwarzania dużej ilości wirtualnych instrumentów czy FX.

Sprawdź zatem jakie wtyczki masz w sesji która przycina i jak jest skonfigurowany twój DAW. Zrób test obciążenia na innym DAW (np. reaper) i porównaj.


squash
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: squash » wtorek 25 lut 2014, 10:38

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, 


ściągnąłem sterowniki Asio 4ALL jak mówiłeś Pietras i kombinowałem z bufforami w ASIO lecz dalej tnie tak samo. Na podstawowym sterowniku to juz nawet nie mówię. Pytanie do DJOZD jak zrobić aby FL mógł korzystać z obu rdzeni naraz? Dla porównania mój znajmoy posiada i3 na której śmiga mu wszystko znakomicie. Postaram się też w najbliższym czasie zrobić defragmentację dysku, po usuwać śmieci i jeżeli to nie pomoże podkręcić procesor. Dodam, że cięcia nie zdarzają się gdy mam uruchomionych mniej niż 40 wtyczek i efektów podłączonych na raz. Jeżeli chodzi o dysk to posiadam standardowy WD 7200, 64MB cache. Co więcej staram się tworzyć Sendy by tam wysyłać odpowiednie efekty, a nie używać ich na poszczególnych insertach, by odciążyć procesor. Mam jeszcze jedno pytanie czy interfejs muzyczny (karta dźwiekowa) w ogółe absorbuje procesy wytwarzane przez FL studio? 


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: DJOZD » wtorek 25 lut 2014, 11:03

... Mam jeszcze jedno pytanie czy interfejs muzyczny (karta dźwiekowa) w ogółe absorbuje procesy wytwarzane przez FL studio? ...

Nie. Jak nazwa wskazuje to jest interfejs między strefą jaką jest środowisko systemu operacyjnego, podsystemu audio a światem zewnętrznym. To nie akcelerator. Interfejs ma za zadanie z jak najlepszą jakością przenieść dźwięk zarówno do komputera jak i z komputera. Oczywiście latencja we/wy jest częściowo zależna od interfejsu, ale nie moc obliczeniowa komputera. Jeżeli dropy i spowolnienia są efektem przeładowania wydolności podsystemu DSP (czyli CPU, silnik audio DAW, wtyczki, ASIO) to przyczyny szukaj w mocy obliczeniowej. A ta może być ograniczona przez brak wsparcia multi CPU, zbyt dużo wtyczek (np. tylko jeden vsti Diva lub Lush jest wstanie obciążyć cały jeden rdzeń i3 przy odpowiednim presecie). Nie napisałeś czego używasz.

Sesja sesji jest nierówna. To co u kolegi działa dobrze na słabszym komputerze nie oznacza że u ciebie będzie lepiej. Masz inny styl pracy i z pewnością używasz trochę innych narzędzi a to przekłada się inny obciążenie. Nie wykluczam problemu ze sterownikami - to jak najbardziej może być przyczyną lag'ów. Ale problemy ze sterownikami wyszłyby już wcześniej a nie dopiero po osiągnięciu limitu możliwości CPU.

Nie wiem gdzie sprawdzić multiCPU w FL. Nie zna tego softu. Sprawdź w instrukcji.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: DJOZD » wtorek 25 lut 2014, 11:42

Słowem zamknięcia kwestii interfejsu. Na integrze i ASIO4ALL tracisz trochę mocy ze względu na to że obsługę wejścia wyjścia przejmuje CPU. Ale większość interfejsów z własnymi sterownikami ASIO powinna zapewnić optymalne warunki pracy. Poczytaj na forach które ludzie polecają ze względu na jakość sterowników. To jest ważne.

Parełko
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 16 sty 2014, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: Parełko » wtorek 25 lut 2014, 14:14

Przy samym tylko odtwarzaniu sesji (bez aktywnego monitoringu w czasie rzeczywistym na ścieżkach) obciążenie spada tylko na jednostki obliczeniowe komputera. Interfejs ma marginalne znaczenie gdyż w takiej sytuacji obsługuje tylko parę wyjść L/R. Można zatem pracować na karcie zintegrowanej jak interfejsie za 10 tyś zł i efekt w postaci obciążenia CPU będzie identyczny. Łatwo to sprawdzić przełączając się miedzy interfejsami jak również sterownikami ASIO, MME, WDM. I nie ma tu znaczenia czy jest to USB, PCI,PCI-E, FV czy cokolwiek innego (pod warunkiem że sterowniki poprawnie działają i są dobrej jakości).


Ja niestety się nie zgodzę - wiem co mówie pracowałem na i7 920 przy kartach E-MU, Esi oraz M-Audio, dopiero jak zakupiłem kartę RME HDSPe poczułem różnicę i to olbrzymią w wydajności.


na E-MU i ESI gdy projekt obciążał ponad 50% CPU - trzaski i zacinki a bufor ustawiony na maxa.


M-Audio trochę lepiej ale bez rewelacji, dopiero RME spowodowało że można swobodnie pracować, łączyć wtyczki i to zarówno Kontakt z bibliotekami jak i wirtualne syntezatory i nic zero zawieszeń.


Nawet kiedyś testowałem dwie karty (zanim sprzedałem M-Audio) skonstruowałem projekt gdzie załadowałem 20x wtyczkę Massive i na niej potężny pad.


Przy M-Audio zacinki były takie że w ogóle odtwarzać się nie dało, przy RME zużycie CPU 75% i normalny dźwięk czysty.


Ja w takie coś nie wierzę, owszem nie musi to być interfejs za 10 tys ale liczy się marka RME ma najlepsze sterowniki i najlepszą wydajność w DAW co wraz z niezłym sprzetem spowoduje że zapomina się co to są przycinki i nie trzeba zmieniać wtyczek na takie co się mieszą na dyskietkach i grają jak organy Casio ale za to mało obciążają, tylko normalnie się pracuje layerując brzmienia po kilka warstw i nie ma problemów. Szczerze powiem że u mnie bardziej brakuje pamięci bo mam tylko 4Gb ram niż wydajności w procesorze. A przecież to nie jest jakiś i7 z górnej półki tylko stary typ sprzed 6 lat.


Parełko
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 16 sty 2014, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: Parełko » wtorek 25 lut 2014, 14:16

Owszem fakt faktem być może zużycie nie spada typu na E-MU było 40% na RME jest 15% ale przy tym samym zużyciu CPU płynniej wszystko działa i nie ma problemów nawet jak się dociąga do 80%, gdzie normalnie przy słabym interfejsie już pracować się nie da. A więc tutaj nie chodzi o zuzycie w procentach tylko jak to wszystko pracuje i brzmi.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Interfejs audio dla dużych projektów

Post autor: DJOZD » wtorek 25 lut 2014, 14:31

Wcale mi nie zaprzeczyłeś. Jakość sterowników jest ważna, przecież to napisałem.
Pamiętaj że mowa jest o odtwarzaniu. Ja dostaje dokładnie te same wyniki obciążenia, latencji i absolutny brak dropów przy testując przd chwilą naprzemiennie WDM, MME, ASIO na Mbox 2, Mbox 2 mini USB 1.1, MOTU i ESI. Na test włączyłem sterownik softwarowy ASIO i obciążenie DSP poszło do góry o 10%, nadal brak dropów przy ogromnej sesji. Nie mam tu teraz RME, ale sprawdzę różnicę. Zakładam że wynik będzie identyczny przy odtwarzaniu.

ODPOWIEDZ