Backup i archiwizacja danych

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
perfektsound
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: perfektsound » czwartek 20 mar 2014, 11:51

Tylko nie wiem jak z ich trwałością, tanie płyty DVD mają podobno trwałość przewidzianą na 10 lat, potem może być różnie, zresztą mam archiwum zdjęć, które z dumą nagrywałem dla potomności w 2000 roku i jedna płyta zdechła... W ogóle to wniosek mam taki że BACKUPy to nie jest tania sprawa, żeby miec gwarancję to trzeba zainwestowac i pieniądze i trochę czasu.

Ale firmowe, dobre BR chyba nie zawiodą tak szybko...


Loteria. Od lat używam Verbatima DL - niektóre płyty kupowane nawet w tej samej serii, jedne działają do dzisiaj, inne popadały. Kiedyś na studiach nagrałem film etnograficzny, plik miałem zrzucony na płytach. Żadna nie działa. Udało się odzyskać tylko dzięki kopii na starutkim komputerze.


Dla posiadaczy Maka czułych na tle spiskowych chmur ;) jest jeszcze takie rozwiązanie: wrzucamy nasze projekty (np. Reasona, Logica, cokolwiek) w folder; folder pakujemy zipem; potem zmieniamy ręcznie rozszerzenie .zip na .txt i wrzucamy na iClouda, który myśli że to plik tekstowy. W razie potrzeby ściągamy, zmieniamy rozszerzenie z powrotem na zip i już. Który "szpieg" z chmury wpadnie, że to plik z podmienionym rozszerzeniem? ;)





Alternatywna muzyka elektorniczna.

Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Janusz_M » czwartek 20 mar 2014, 16:40

Który "szpieg" z chmury wpadnie, że to plik z podmienionym rozszerzeniem? ;)

...
 


Że niby pliki tekstowe o rozmiarze między giga, a tera bajtem nie budzą podejrzeń? ;)


perfektsound
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: perfektsound » czwartek 20 mar 2014, 18:59

...
Który "szpieg" z chmury wpadnie, że to plik z podmienionym rozszerzeniem? ;)

...
 

Że niby pliki tekstowe o rozmiarze między giga, a tera bajtem nie budzą podejrzeń? ;)
...
 


Pliki Reasona rzadko przekraczają parę mb, jeśli w ogóle :P Ale fakt, może z innymi programami będzie gorzej. Bardziej chodziło mi o przeskoczenie ograniczenie iClouda, który przyjmuje tylko określone typy plików.



Alternatywna muzyka elektorniczna.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Zbynia » czwartek 20 mar 2014, 20:48

perfectsound - każdy!!!


w pliku tekstowym będziesz miał na starcie nagłówek z nazwa pliku i o kant tyłka twoje rozwiązanie (jedynie w celu oszukania iCloud) - tylko długie hasło i dzielone archiwum jak chcesz cos więcej uzyskać - oczywiście kilka częsci archiwum lepiej trzymać w innym




Djozd - bez najmniejszych problemów można przeglądać archiwa - wszak to działa jak najzwyklejszy dysk - pracy jeszcze poważniejszej nie mialem okazji stestować ale tutaj też nie powinno być większych problemów prócz wydajnościowych przy większych projektach




Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Zbynia » czwartek 20 mar 2014, 21:06

ps.płytom nie ufam - tu niestety bardzo duzo zależy od jakości płyt a jeszcze więcej od samej nagrywarki - tydzień temu mogła palić super ale w tym tygodniu robi gówno a nie wypalanie


Niestety ale stan nagrywarki mozna poznać dopiero jak padnie ale moge zagwarantowac że wszystko co wypaliła przez ostatni kwartał będzie bardzo niskiej jakości i po prau latach będzie nie do odczytania


W razie czego są proramy analizujące jakośc zapisu podobnie jak dziesiątki testów(niekoniecznie BD) na cdrinfo.pl


Można sie przekonać że nawet wysoka półka nagrywarek czy płyt potrafi bardzo nie miło zaskoczyć
... 


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Blaviken » wtorek 25 mar 2014, 19:18

Djozd - bez najmniejszych problemów można przeglądać archiwa - wszak to działa jak najzwyklejszy dysk - pracy jeszcze poważniejszej nie mialem okazji stestować ale tutaj też nie powinno być większych problemów prócz wydajnościowych przy większych projektach.
*******
Zbynia ma całkowitą rację. Archiwa otwierają i przeglądają się bez żadnego problemu. Trochę to trwało bo robota, rodzina i ogólnie życie a muzykowanie to na razie raczej hobby po godzinach niż działalność z której się utrzymuję ale zgodnie z obietnicą drobny test. 42 ścieżkowa sesja 44100 Hz 24 bity. Plik projektu jak i wszelakie pliki audio w katalogu który znajduje się w całości na NAS. Rozmiar katalogu to 785 MB. Otworzenie projektu, odtworzenie go, przechodzenie do dowolnego punktu, zapis, edycja przebiegało tak jakbym miał go na talerzowym dysku lokalnym. Żadnego przycięcia, dropu, trzasku. Normalna praca. Nie wiem czy to jakoś szczególnie duży projekt dla Was. Zapis całego projektu do nowego katalogu na NAS wraz z utworzeniem katalogu też nie był w jakikolwiek sposób odczuwalnie wolniejszy. Śmiem twierdzić że ładowanie rzadziej używanych bibliotek sampli też nie będzie jakoś mocno bolało. Mogę na próbę, jeśli chcecie wrzucić na NAS np. Symphobię i załadować jakieś multi stamtąd. Jako bonus pożyczyłem od kolegi inny NAS tej samej firmy
czyli Synology DS411slim. Miejsce na 4 dyski 2,5 cala, dużo ładniej wykonane, zgrabniejsze i cichsze nawet z 4 dyskami na pokładzie. Do tego E-SATA gdzie można wpiąć dysk na dodatkowy szybki backup (DS213j nie ma E-SATA). Do tego 4 dyski to możliwość postawienia RAID wyższego poziomu co zawsze podnosi bezpieczeństwo. Niestety w testach na sieci wygląda gorzej jeśli chodzi o prędkość transferu danych po LAN i rzeczywiście przy kopiowaniu dużych ilości danych odbywa się to wolniej i jest to widoczne. Zrobiłem natomiast ten sam test z tym samym projektem i nie odczuwam różnicy. Render tej sesji tutaj
https://soundcloud.com/blaviken/drunk-rats
Jeśli chcecie pracować bezpośrednio na NAS (co wg. mnie da się robić bez problemu) należało by bezwzględnie mieć podłączone do UPS NAS, switch i komputer. Jeśli macie jakieś pytania, prośby itp, piszcie. W chwili wolnego czasu będę mógł coś Wam sprawdzić jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem tego NAS. Myślę że jak najbardziej warto zainwestować w bezpieczeństwo danych. Pytanie do maestro Montera. Widzę masz jakiś konkretniejszy (być może zarządzalny) switch. Co to za cudo? Poza tym mógłbyś gdzieś opublikować schemat Twojego zabezpieczenia antyprzepięciowego? Jestem w tym temacie laikiem ale mam kumpla który ze schematu mi to zrobi. Będę zobowiązany bo wiem że sam UPS i zwykła listwa może nie wystarczyć w każdym przypadku. Może później dzisiejszego wieczora znajdę chwilę to zrobię z dwa zdjęcia porównania wyglądu tych NAS.
Pozdrawiam.

[addsig]
www.blaviken.com

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » piątek 28 mar 2014, 17:53

Blaviken, bardzo ci dziękuję za te informacje. Są dla mnie bardzo cenne i na pewno przyczynią się podjęcia wyboru podczas wybierania serwera NAS. Dzięki.

hanka318
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 08 kwie 2014, 00:00
Kontakt:

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: hanka318 » wtorek 08 kwie 2014, 17:27

Chmura działa dobrze

ODPOWIEDZ