Backup i archiwizacja danych

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » środa 19 mar 2014, 10:45

Blaviken, jak to się stało że nie miałeś po awarii kopii bezpieczeństwa w sytuacji kiedy używałeś Cobian Backup? Albo wybrałeś zbyt selektywnie folder źródłowy albo harmonogram był źle zaplanowany.
U mnie to wygląda tak że partycja robocza = partycja backup'u. Mam ustawione kopiowanie całej zawartości roboczej bez wyjątków - program (personal backup) kopiuje tylko dane zmodyfikowane i podmienia pliki (według daty). Robi to zawsze podczas zamykania systemu, kiedy już wychodzę (czas pracy do paru minut). Efektem jest dokładna kopia. Rzadko zdarza się żeby podczas awarii dysku padły dwa na raz. Takie jest moje założenie przynajmniej.

Mam pytanie do ciebie. Na jakiej zasadzie robisz backup do NAS (a może robisz tylo archiwizacje?). Robi to software dostarczony z NAS czy osobna aplikacja?

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Zbynia » środa 19 mar 2014, 12:24

Widzisz Djozd - robi ci backup przy zamykaniu - a co wcześniej?Też jesteś nie chroniony :). Jednak backup na zywca pochłania sporo zasobów i dośc mocno obciąża dyski niestety


Tu sprawę rozwiązuje RAID1 z którego to dane odzyskać to nie problem(w zasadzie nic nie trzeba odzyskiwać bo dane w RAID1 zawsze będą dostępne z działającego dysku a i odczytanie ich nie stanowi żadnego problemu - znacznie gorzej z RAID0 chociaz czasem coś się uda odzyskać jak dysk sie do końca nie rozsypał)


Fajnie mieć szybki NAS z RAID1 bo w zasadzie można sie pokusić o prace wprost z NAS


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » środa 19 mar 2014, 12:36

Jasne mam tego pełna świadomość, backup jest dzienny po robocie. To już zawsze coś. Powiem ci dlaczego nie chce macierzy działającej w czasie rzeczywistym (mogę taką zrobić wewnątrz komputera na standardowym kontrolerze SATA). Ponieważ przypadkowe usunięcie plików lub projektu (niekontrolowana modyfikacja plików itp) wiąże się z katastrofą nie do odwołania bez strat. A już w ferworze walki zdarzyło mi się uwalić coś w ten sposób. Ratunkiem było pójście do niezależnej kopii na innym dysku z dnia poprzedniego i przekopiowanie nienaruszonych danych. Z doświadczenia wiem że to jednak jest dla mnie bezpieczniejsze.

Mówisz praca prosto z NAS? Ale jak? Przecież te dyski nie są podłączane przez eSATA, czy nawet USB a jedynie LAN, bo to zewnętrzny komputer w sieci.

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Blaviken » środa 19 mar 2014, 12:41

...Blaviken, jak to się stało że nie miałeś po awarii kopii bezpieczeństwa w sytuacji kiedy używałeś Cobian Backup? Albo wybrałeś zbyt selektywnie folder źródłowy albo harmonogram był źle zaplanowany.
*******
Dobrze postawione pytanie :) Oczywiście zawiódł czynnik ludzki czyli ja. Niektóre projekty i rzeczy nad którymi
pracuję wrzucam w mój katalog przejściowy, tymczasowy w którym są bzdury lub mało istotne rzeczy. Ten katalog archiwizuję wybiórczo i nie wszystko z niego było kopiowane. Traf chciał że dwóch rzeczy które z bzdur rozwinęły się w pełnoprawne projekty, nie przeniosłem do katalogu który był archiwizowany z automatu i tyle.

Efektem jest dokładna kopia. Rzadko zdarza się żeby podczas awarii dysku padły dwa na raz. Takie jest moje założenie przynajmniej.
********
No widzisz - widziałem w mojej, że tak powiem głównej pracy macierze gdzie na 4 dyski potrafiło paść 3 po 2 tygodniach od chwili jej instalacji i szlag trafił dane. Widziałem też komputery które po strzale przepięciowym z sieci miały usmażoną elektronikę we wszystkich dyskach zainstalowanych w pudle. To niezwykle rzadkie przypadki ale miej tego świadomość :)


Mam pytanie do ciebie. Na jakiej zasadzie robisz backup do NAS (a może robisz tylo archiwizacje?). Robi to software dostarczony z NAS czy osobna aplikacja? ...
*********
Po akcji z dyskiem robię backup całej przestrzeni roboczej z bzdurami :) Używam Cobian Backup. Synology oferuje kilka programów do backupu więc możesz wybierać. Nie sprawdzałem ich bo nie miałem takiej potrzeby.
www.blaviken.com

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » środa 19 mar 2014, 12:42

Chodzi mi o to że RAID w tym przypadku chroni przed awarią dysku. Ale nie chroni już przed błędem ludzkim. Więc dla mnie moja metoda jest pewnym kompromisem, lepszym z mojego własnego punktu widzenia.

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Blaviken » środa 19 mar 2014, 12:45

...Widzisz Djozd - robi ci backup przy zamykaniu - a co wcześniej?Też jesteś nie chroniony :). Jednak backup na zywca pochłania sporo zasobów i dośc mocno obciąża dyski niestety
Tu sprawę rozwiązuje RAID1 z którego to dane odzyskać to nie problem(w zasadzie nic nie trzeba odzyskiwać bo dane w RAID1 zawsze będą dostępne z działającego dysku a i odczytanie ich nie stanowi żadnego problemu - znacznie gorzej z RAID0 chociaz czasem coś się uda odzyskać jak dysk sie do końca nie rozsypał)
*******
Testowałeś to w praktyce Zbynia? Spróbuj odłączyć dysk od macierzy i podpiąć go do zwykłego SATA a potem odczytać i skopiować pliki które są Ci potrzebne. Oczywiście że one tam są. Problem jest w dostępnie do nich.
www.blaviken.com

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Blaviken » środa 19 mar 2014, 12:56

Mówisz praca prosto z NAS? Ale jak? Przecież te dyski nie są podłączane przez eSATA, czy nawet USB a jedynie LAN, bo to zewnętrzny komputer w sieci. ...
******
A jaki masz LAN? Gigabit LAN jest wystarczająco szybki do tego typu pracy IMO.
Pozostaje kwestia wydajności samego NAS. Podłączając mój NAS do zwykłego konsumenckiego switcha TP-Link osiągałem prędkości ~ 50 MB/s w dwie strony podczas normalnego użytkowania.
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-ds213j-test/strona/20388.html?
Tutaj testy. Możesz kupić jeszcze wydajniejsze rozwiązania i Gigabit LAN to uciągnie.
www.blaviken.com

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » środa 19 mar 2014, 13:00

... Ratunkiem było pójście do niezależnej kopii na innym dysku z dnia poprzedniego i przekopiowanie nienaruszonych danych. Z doświadczenia wiem że to jednak jest dla mnie bezpieczniejsze.

U mnie praca wygląda tak że wiele rzeczy robie naprzemiennie i bardzo często wracam w inny dzien do innego projektu więc u mnie ten sposób się sprawdza. Mam pliki z pracy z przed 3 dni na obu dyskach, niepodatnychna kasowanie ręczne, napisanie pliku itp.
Oczywiście nie pomoże to jeśli mowa o pracy jednodniowej. I tutaj muszę sobie zrobić jakiś ratunek przynajmniej załączany ręcznie podczas nagrań żywych sesji żeby nie tracić wykonań live. Muszę to jeszcze przemyśleć.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » środa 19 mar 2014, 13:08

...
A jaki masz LAN? Gigabit LAN jest wystarczająco szybki do tego typu pracy IMO.
....

Tak 1000Mbit. Ale czy dyski są widziane jako logiczne? Z tego co wiem nie. Moim zdaniem, jeżeli mowa o backupie realtime rozwiązaniem jest może coś innego - jak TO
Mamy tu RAID, podłączony przez eSATA.

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Blaviken » środa 19 mar 2014, 13:15

...... Ratunkiem było pójście do niezależnej kopii na innym dysku z dnia poprzedniego i przekopiowanie nienaruszonych danych. Z doświadczenia wiem że to jednak jest dla mnie bezpieczniejsze.

U mnie praca wygląda tak że wiele rzeczy robie naprzemiennie i bardzo często wracam w inny dzien do innego projektu więc u mnie ten sposób się sprawdza. Mam pliki z pracy z przed 3 dni na obu dyskach, niepodatnychna kasowanie ręczne, napisanie pliku itp.
Oczywiście nie pomoże to jeśli mowa o pracy jednodniowej. I tutaj muszę sobie zrobić jakiś ratunek przynajmniej załączany ręcznie podczas nagrań żywych sesji żeby nie tracić wykonań live. Muszę to jeszcze przemyśleć. ...
*********
Dlatego pytałem o systemy kontroli wersji.
http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_wersji
W firmach z którymi współpracuję używany był głównie
http://en.wikipedia.org/wiki/Apache_Subversion
System jest dość prosty w obsłudze i bez tego nie da się praktycznie pracować w jakimś większym (3+) teamie. Bardzo często ratuje tyłek własnie przy zmianie/nadpisaniu pliku. Postawiłem to parę lat temu pod Windows ale zamulało mi mocno komputer (stare czasy i dwurdzeniowy Athlon). Ciekawe jak by było teraz :)
Poza tym widzę że Synology pozwala na tym NAS postawić SVN.
www.blaviken.com

ODPOWIEDZ