Backup i archiwizacja danych

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » poniedziałek 17 mar 2014, 13:17

Zachęcony listem jednego z czytelników na temat skutków braku archiwizowania danych postanowiłem napisać parę zdań jak robię to ja. Każdy wie że trzeba to robić i wielu wie najlepiej jak powinien to robić, temat jest na tyle szeroki że wymagałby napisania nie małego artykułu. Ale nie to jest moim celem na forum. Sam kilka razy straciłem dane i od dawna archiwizuje wszystko.

Jest kilka zasadniczych różnić w sposobach tworzenia kopii zapasowych danych. Jedno to archiwizowanie gotowych danych, drugie kopia danych roboczych (backup). I jedno i drugie jest kluczowe, jednak bez backupu danych po utracie danych roboczych nie ma czego archiwizować. Odpowiedź wydaje się być oczywista czym należy się zainteresować najpierw.

Backup

Osobiście do tego celu korzystam z bardzo prostego i genialnego sposobu jakim jest automatyka tego zadania dzięki zewnętrznej aplikacji jaką jest darmowy Personal Backup. Program ten automatyzuje to zadanie zdejmując z naszych bark codzienne pamiętanie o tym. Robi kopię danych na inne nośniki w wyznaczonym przez nas momencie w dowolnym trybie (przyrostowym, różnicowym, aktualizacji itp). U mnie najlepiej sprawdza się tryb aktualizacji danych (nadpisywania starszych plików nowszymi) podczas zamykania systemu lub wylogowywania się. Tym sposobem mam codziennie wszystkie dane na dwóch różnych dyskach twardych bez zaprzątania sobie tym głowy. Awaria jednego z nich spowoduje w najgorszym przypadku utratę jednego dnia pracy. Polecam się tym zainteresować. Terabajtowe dyski są tanie mogą służyć jako magazyn do backup'u danych na wiele lat.

Są jeszcze ciekawe metody strumieniowania danych na serwery online, jednak ze względu na obciążenie sieci i brak wystarczających pojemności mnie to nie interesuje. Choć niewykluczone że przy dostępnym upload na poziomie 10Mbit i usłudze 25GB na dane można pokusić się o backupowanie pojedynczego projektu w okresie kiedy nad nim pracujemy. Ma to jednak sens tylko wtedy kiedy nie pracyjemy wyrywkowo na różnych dużych projektach. Wtedy nie starczy nawet 100GB. A płacić trzeba.
Biorąc jednak po uwagę najgorsze - czyli pożar lub kradzież taki backup online jest niezastąpiony. Można to jednak rozwiązać tańszym serwerem NAS który będzie zlokalizowany w bezpiecznym miejscu (niepodatnym tak bardzo na kradzież lub skutki pożaru czy zalania).

Po skończeniu prac nad projektem następuje archiwizacja

Do pewnego momentu do archiwizacji korzystałem ze zwykłego dysku twardego w obudowie SATA oraz takiego który działa sobie wewnątrz komputera, załączany przyciskiem na obudowie. Wygodne i bardzo szybkie rozwiązanie z racji używania portu eSATA. Można to usprawnić używając obudów na kilka dysków z RAID. Wtedy dane są dużo bardziej bezpieczne.
Obecnie zastanawiam się nad przerzuceniem całości archiwizacji do zewnętrznego serwera NAS. Zaletą jest RAID oraz dostęp do danych przez sieć z dowolnego miejsca i stałą gotowość do pracy przy małym użyciu prądu. Cały czas używam też płyt DVD na które zgrywam dodatkowo tylko bardzo ważne rzeczy. Wtedy mam je w dwóch kopiach - HDD oraz DVD. DVD mam zawsze pod ręką i mogę zabrać ze sobą. Dodam że pliki trzymam w plikach RAR głównie ze względu oszczędności miejsca (duża kompresja do 70%) + dane naprawcze.

Jak ktoś z Was ma coś ciekawego do powiedzenia zapraszam do luźnej wymiany informacji.

Pozdrowienia




Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Zbynia » wtorek 18 mar 2014, 08:59

Archiwizację robię na płytach i dysku usb do szuflady - praktycznie się tego nie rusza przez wiele lat :)


Dlaczego dwa nosniki?Bezpieczeństwo - dyski potrafią sprawić niespodziankę a trwałośc płyt jest żenująca niestety.


Taśma z racji kosztów nie wchodzi w grę chociaz takie LTO6 byłoby świetnym nosnikiem tyle że trzeba mieć na nie sejf zabezpieczony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi


Na chwile obecną tylko to nad czym pracuję mam na dysku lokalnym, reszta lezy na NAS (zwykly zyxel - troszkę hałasliwy ale odczyt do 60 a zapis do 50 MB/s po gigabitowej sieci wystarcza spokojnie (nie liczac ostrego kopiowania czy backupu))


Backup raz w miesiącu na dysk zewnętrzny usb (rzadko bo 2TB zgrywa się kilkanaście godzin :) )


ewentualne straty wliczone w koszta ale ważnych rzeczy kopia zawsze jest i lokalnie i na nas


Teraz się szykuję na kopię archiwum z płyt - z tym tez troszkę zabawy jest chociaz super wagi nie przykładam (jest tez na dysku) a do BD jakoś nie mogę się przekonać


Jednak prawidłowo nalezałoby to zrobic tak:


-przygotować paczkę danych na płytę


-wyliczyc sumy kontrolne


-wypalić


-zgrać i zweryfikowac sumy kontrolne


-za pół/rok wykonac kopię weryfikując sumy kontrolne


-powtórzyć to samo za kolejny okres czasu wywalając najstarszą kopię




chyba jednak dokupię kolejny dysk




z ciekawostek - bierzemy taki dysk (mając dwa) i kitramy w skrytce bankowej a na bierząco robimy backup na drugim pozostawionym w domu


potem wystarczy się przejść i podmienić dyski


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » wtorek 18 mar 2014, 10:43

Z płytami zawsze jest trochę zabawy - manualnej przede wszystkim i zajmuje miejsce. Ale nie rezygnuje całkowicie bo jest to tak czy inaczej dodatkowa kopia pod ręką. Niektóre moje archiwizacje na płytach DVD mają już ponad 10 lat, działają do dziś. Jednak nigdy nie wiadomo kiedy padnie. Z tym sejfem to dobry patent hehe, nigdy nie wiadomo kiedy nagrasz lub wyprodukujesz drugiego "bitelsa" i nagle legendarny materiał będzie potrzebny.

Ja jestem niezmiernie zadowolony z pracy Personal Backup'a. Czasem zdarza mi się nawet nadpisać niechcący plik, lub coś sknocić w ferworze walki, i wiem że zawsze kopia "ze wczoraj" jest na innej partycji (dysku). Co za ulga. Dlatego polecam każdemu spróbowanie backup'u w ten sposób.

Grzybass
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Grzybass » wtorek 18 mar 2014, 12:12

Ja korzystam z time machine - pokładowej funkcji maca. Bardzo wygodne, nieabsorbujące pamięci rozwiązanie, a jednocześnie niezwykle skuteczne - dużo by można pisać, jeżeli ktoś jest zaineresowany warto temat zgłębić. Polecam!!!
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: PieTras! » wtorek 18 mar 2014, 12:40

A co myślicie o poczciwym chomiku? Są minusy takie jak wolny upload, brak autosynchronizacji oraz download kazdego podfolderu osobno. Natomiast plusem jest nieograniczona pojemnosc za darmo i wygodna aplikacja do wrzucania/zrzucania.

Jakby to miało wyglądać? Miałby służyć do archiwizacji skończonych projektów, tracków, zgrywek, bibliotek oraz roboczych projektów.
Brak autosynchronizacji powoduje brak jakiejkolwiek możliwości przywrócenia systemu, dlatego 'wypadałoby' na koniec pracy nad projektem zgrywać robocze tracki i też wrzucać je na serwer. A do tego od czasu do czasu kopia systemu na zewnętrznym nośniku.

Co myślicie o tym? Zastanawia mnie, czy chomik ze względu na niejasności prawne nie zostanie zamknięty kiedyś... Dlatego bardziej myślę o nim jako stricte backupie, a nie jak o archiwizatorze (bo jak go zamkną, to stracę tylko backupy).

Dopiero zacząłem testować taki system i o dziwo jestem zadowolony. Mimo wolnego uploadu, chomik zgrabnie mieli w tle nie obciążając za bardzo systemu. Rutyna natomiast pozwoli regularnie robić manualny backup.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: PieTras! » wtorek 18 mar 2014, 12:43

A do tego korzystam z online Google Drive (autosynchronizującego się z komputerem) do przesyłania materiałów 'klientom' oraz do przechowywania kluczowych plików, które zapisując w określonym folderze automatycznie wrzucają się na serwer. Np pracę magisterską napisałem w takim folderze heh.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » wtorek 18 mar 2014, 13:10

...Mimo wolnego uploadu, chomik zgrabnie mieli w tle nie obciążając za bardzo systemu. Rutyna natomiast pozwoli regularnie robić manualny backup....

Nie korzystałem z tego rodzaju usług jeszcze, ale na pewno jak już wybrałbym coś oferującego usługi profesjonalne z pełnym zabezpieczeniem - Dropbox, Norton Backup lub One Drive Pro. Póki co według mnie najbardziej sensowny przy dużych plikach (sesje audio to pojedyncze projekty liczone w gigabajtach) wydaje się być własny serwer NAS. Raz zainwestowane pieniądze dają sporo miejsca (parę TB) i dostęp do danych z prędkością prawie równej prędkości karty sieciowej LAN.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: DJOZD » wtorek 18 mar 2014, 13:11

...... Dropbox, Norton Backup lub One Drive Pro. ...

Dropbox bussines oczywiście. Żadnych darmowych.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Zbynia » wtorek 18 mar 2014, 17:36

chomik?nie polecam gównien o nieznanej przyszłości - patrz megaupload i parę innych.Google drive mam ale nie korzystam - żenująca pojemność(chociaz nie wiem jak obecnie), częsciej korzystam z one drive


Trzeba pamiętać że przez www na te serwisy nie wrzucisz wiekszego pliku jak 2GB (ograniczenie http) więc pozostaje korzystanie z dodatkowych aplikacji bo na przykład podpiecie one drive do systemu windows skutkuje synchronizacja katalogu na kompie i na zdalnym serwerze




ps.sejf to norma - przerzucam w pracy dziesiątki tasiemek a z racji zapisu magnetycznego musza być chronione przed zakłóceniami, płyty też tam lądują bo sejf jest ognioodporny




Generalnie tanio się tego nie da :) - trzeba troszkę zainwestować ale myślę że warto


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Backup i archiwizacja danych

Post autor: Blaviken » wtorek 18 mar 2014, 23:42

Dzięki że poruszyłeś ten temat Djozd. Sam od jakiegoś czasu nosiłem się z założeniem takiego wątku
wiedziony ciekawością jak inni rozwiązują sprawę backupów i bezpieczeństwa danych. Dotychczas
miałem dwa dyski 2TB wetknięte w komputer i na jednym pracowałem, na drugim robiłem kopie moich rzeczy w tym najważniejsze trzymałem jeszcze na trzecim dysku o mniejszej pojemności. Kopia częściowo robiła się automatycznie (Cobian Backup), część rzeczy robiłem ręcznie. Dysk roboczy niedawno padł. Umarł w butach podczas pracy. Część najświeższych projektów których nie objęła kopia automatyczna została mi tylko jako rendery do wave dlatego postanowiłem zainwestować w NAS. Padło na Synology DS213j
http://www.ceneo.pl/23976160
Do tego wetknąłem 2 x 2TB WD RED otrzymując pojemność ~ 2TB w RAID1 i całość podłączyłem
do APC Back-UPS CS 500VA
http://www.ceneo.pl/5298128
i spiąłem to z NAS via USB aby na wypadek braku prądu urządzenie samo się wyłączyło.
Dlaczego Synology? W testach odczytu i zapisu danych przez LAN wypada naprawdę dobrze a do tego
w przypadku awarii samego hardware NAS dane z macierzy można odzyskać używając Linuxa i nie jest to trudne. Generalnie RAID to takie słowo klucz ale nie znalazłem zbyt wiele artykułów opisujących problemy jakie występują gdy zdechnie hardware odpowiedzialny za zarządzanie macierzą. Przerabiałem ten temat jak rozsypała mi się płyta główna na której postawiłem system i na RAID1 trzymałem dane projektów. Skończyło się poszukiwaniem identycznej płyty bo inaczej nie można było się dostać do danych na dyskach. Gdy postawimy RAID to w chwili gdy kontroler RAID nie jest on już na gwarancji i producenta nam go nie naprawi w przytłaczającej większości przypadków aby odtworzyć dane z macierzy musimy dysponować takim samym hardware (czy to płyta z kontrolerem RAID czy też karta kontrolera) co dość znacznie podnosi koszta takiej zabawy. Do tego dane z takiej macierzy też należało by archiwizować jeśli na niej pracujemy. Synology przekonało mnie do siebie prostotą odzysku danych z dysków w przypadku fizycznego uszkodzenia kontrolera macierzy. Na razie jestem bardzo zadowolony z zakupu. Macierz jest wydajna, transfer danych przez LAN jest wygodny i szybki, konfiguracja jest prosta a samo urządzenie oferuje całkiem sporo ciekawych funkcji. Live demo interface Synology do przetestowania tutaj:
http://www.synology.com/pl-pl/products/dsm_livedemo
Jak dysk wróci z naprawy gwarancyjnej wszystko będzie się robiło już automatycznie na NAS i na dysk w komputerze. Rozważam jeszcze zakup nagrywarki BR? Orientujecie się jak wygląda sprawa palenia dysków
BR? Jakie to koszta i ile czasu zajmuje wypalenie takiej płytki?
Co do chmury - za wolne to jak dla mnie.
Ktoś z Was stosuje/stosował systemy typu Subversion do pracy przy projektach audio?

Pozdrawiam.
[addsig]
www.blaviken.com

ODPOWIEDZ