Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: DJOZD » piątek 04 kwie 2014, 15:27

...Kolego Freitag ale wszystko co tylko zaostało zakupione juz na starcie traci 20% wartości ...

Też się dziwie takiemu rozumowaniu. Tym sposobem można nie kupować nic - 100% braku strat.
Przecież chodzi o to żeby kupić sprzęt który ma wykonać jakąś robotę, chyba że chodzi o statystyki. Ja zawsze kupuje najlepszy na jaki mnie stać, i najlepszy pod względem stosunku ceny do jakości. Ni mniej ni więcej.

Freitag
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2014, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Freitag » piątek 04 kwie 2014, 20:32

No właśnie najlepiej kupować taki na jaki stać.
Problem jest tylko taki że ja nie myślałem obecnie o modernizacji komputera za 1700 zł, raczej o dokupieniu płyty i pamięci za max 300 zł..


Wobec tego uważałem że do max 900-1000 zł uda się coś zmodernizować skoro wiele osób odchodzi od starej platformy...a tymczasem poza i3 reszta sprzętu to jest konkretna gotówka..


Niestety ale ja po akcji z budżetową płytą s. 775, wole kupić już teraz jakiegoś Asusa za 450 zł, pamięć też lepiej od razu 16 Gb i mocny procesor a może i SSD i nową obudowę bardziej cichą i z lepszym obiegiem powietrza itd..


No ale to już konkretna sprawa, natomiast no "lekka zmiana" tutaj nie ma miejscu w takim razie skoro nie warto pchać sie w starsze i5 czy tez kupować czegokolwiek używanego.


Inna sprawa ze ja do tego nie podchodzę emocjonalnie, na zasadzie "bo jest coś lepszego na rynku".


Mój obecny C2Q podkręcony do 4.0 GHz spokojnie dałby radę na następne 1,5 roku lekko, problem tylko z pamięcią, bo płyta nie obsługuje więcej niz 4 Gb (tak swoją drogą tutaj jawny przykład biurowego sprzetu płyta Micro ATX za 180 zł..)


Dlatego moim zdaniem lepiej się zastanowić i albo odczekać w moim przypadku i ruszyć z konkretną gotówką za 3-4 miesiące albo i3 albo po prostu za 300 zł coś tam zmodernizować i tyle.


Tak mi się wydaje.


Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Caroozo » poniedziałek 07 kwie 2014, 09:58

IMHO między C2Q a i3 nie ma różnicy usprawiedliwiającej zmianę sprzętu i wydawanie gotówki (której widocznie nie masz zbyt wiele na chwilę obecną). Zainwestuj lepiej w szybki (i koniecznie nowy na wydłużonej gwarancji!) dysk hybrydowy (talerze+bufor SSD) lub SSD - różnica będzie kolosalna, a dysk zawsze włożysz do nowego komputera w przyszłości. Wątpię żeby obecny CPU nie wyrabiał (sam mam Q6600 i wystarcza do wszystkiego w rozsądnym zakresie), a wąskim gardłem niemal zawsze jest stary dysk jak również Twoja płyta główna - sprawdź czy nie ma do niej aktualizacji BIOSu - być może da się zainstalować większą ilość pamięci. Jeśli nie - używana przyzwoita płyta główna nie powinna kosztować majątku (warto szukać od ludzi modernizujących sprzęt i sprzedających np. MOBO+RAM - może akurat ktoś sprzeda te dodatkowe 4GB w komplecie ;)), a odłoży decyzję o wymianie sprzętu jeszcze na jakiś czas.


Wnioski - kup dysk SSD/hybrydę i wymień płytę główną na przyzwoity model (o ile z aktualnej nic więcej nie wyciśniesz) - masz spokój na dłuższy czas (szczerze powiedziawszy, na parę lat, o ile nie korzystasz z "ciężkiego" softu). Dozbieraj pieniążki i z czasem przesiądziesz się na nowy lub lekko używany ale bardzo wydajny sprzęt - nie bój się również używanych procesorów starszej generacji, ale tych z wyższej półki - o ile ktoś ich ostro nie katował, to benchmarki, TDP i proces technologiczny się liczą, a nie data produkcji.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Zbynia » poniedziałek 07 kwie 2014, 21:03

Carozoo - wydajnośc plus 10-20%, wbudowana karta graficzna, energooszczędność i obsługa tańszych i wydajniejszych pamięci DDR3, sata 3 do tego wszystko nowe - myśle że to bardzo ciekawa propozycja nawet z późniejszą wymianą procesora na szybszy


No ale wiadomo że lepiej od razu strzelić i5


Pozostaje problem z ramem - i jesteśmy ugotowani - tak czy inaczej wymiana platformy (może samą płytę?ale czy sens?)


Freitag
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2014, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Freitag » wtorek 08 kwie 2014, 00:58

Sprawa już rozwiązana.


Mam zamiar kupić używany ale na gwarancji zestaw i5 2500K + jakaś płyta Gigabyte z77 ale nie budżetowa, nowa kosztuje ok 360 zł, ale całość za ok 800 więc chyba warto.


Nawet jeśli ten zestaw nie będzie wydajniejszy po OC niż nowsze i5 (np 4570), to i tak będzie dobra płyta, więc zawsze będzie można zmienić CPU, przy budżetowej nic się nie zrobi, bo kupowanie i7 z "K" to bezsensu przy płycie za 180 zł z kiepskim chipsetem.


Ale oglądając testy to przy i5 2500K po OC 4,5 GHz dorównuje 4570 a czasem nawet wykonuje krócej pewne zadania. Tak więc w okolicach 1100 może mniej zmieszcze się jeszcze z ramami.



To będzie dobry zestaw myślę i na tym się zatrzymam, w przyszłości myśląc o dysku SSD.




Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Zbynia » wtorek 08 kwie 2014, 01:50

To nie te czasy kiedy potrzeba było kozackiej płyty do OC.800 to żadna rewelacja tak naprawdę chyba że gratis dostaniesz porządne chłodzenie.Procka co najwyżej na i7 tylko że nie będzie warto.Ivy Bridge niewiele wydajniejsze
No ale i tak odczujesz różnicę - ssd na system musowo


ODPOWIEDZ