Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Freitag
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2014, 00:00

Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Freitag » czwartek 03 kwie 2014, 04:02

Witam!
Noszę się z zamiarem zmiany platformy z socketu 775 na nowszy.
Obecnie posiadam jakąś tam płytę Gigabyte chipset G31 obsługująca do 4 Gb ram. Procesor Q9550 i 2x 2gb RAM Kingston.


Pierwotnie planowałem jedynie zmienić płytę i dołożyć ram ale wiele osób twierdzi że to bezsensu.


Lepiej sprzedać i dołożyć zmieniając platformę ale mam wątpliwości.


Głównie to kwota 800-900 zł max jaką mogę przeznaczyć na modernizację (zawierająca zwrot za sprzedaż używanego sprzętu ok 450 zł)
Dylemat nr 1) Czy warto kupować i5 Sandy Bridge czy lepiej Ivy Bridge? Myślałem nad używanym aby nieco przyoszczędzić ale nie wiem jaki model, czy warto pchać się w model z K?


2) Dalej jaka płyta? Zwykła na B75 starczy? warto szukać używanych?


3) Jakie pamięci czy 2x4gb a może jedna kość 8gb? Jaka marka? Crucial? Kingston?


Najlepiej gdyby każdy podawał swoje typy. Nie wiem czy uda się zmieścić do 900 zł ale tak było by najlepiej.


A może nie warto póki co zmieniać całości? Może lepiej póki co zmienić płytę za 150 zł na 775 i dokupić ramy?


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Kyle » czwartek 03 kwie 2014, 17:33

czy warto pchać się w model z K?


Tylko jak chcesz ostro podkręcać.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Zbynia » czwartek 03 kwie 2014, 19:03

Kolego nie baw się w starocia - wysupłaj kilka groszy a i dostaniesz nówkę sprzęt na gwarancji




i5-5470 to koszt 700 pln - wydajność na starcie ma wyższą niż podkręcony do 4GHz 2500K, do tego żre mniej prądu i ma wydajniejszy chip graficzny (jak nie korzystasz z dodatkowej karty graficznej)


Do tego płyta główna jakaś na chipsecie B85 - od 200 pln w górę


Plus 2x4GB ramu DDR3 1600MHz CL9




i będzie elegancko, na gwarancji i bardzo wydajnie - zastanów się czy to nie lepsze wyjście


Tu masz testy i info o ewentualnym OC


http://pclab.pl/art53333.html


Freitag
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2014, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Freitag » czwartek 03 kwie 2014, 19:55

No ok tylko w tym momencie to przekraczamy lekko 1000 zł, płyta 200 i ramy 250 spokojnie + CPU 700...
Zależy czy za starą platformę dostanę z 500 zł chociaż...

Tylko czy nie lepiej dozbierąc i kupić ciekawszą płytę za ok 400 zł? a może lepszy procesor? może i7?


więcej ramu np 16 od razu?
Dlatego no nie wiem co robić żeby się nie okazało że znowu mam średniaka nic konkretnego.


Bo miałem w planach za jakiś czas modernizację ale teraz ta ograniczona ilość pamięci mnie dołuje.


A zmiana na inną płytę i tkwienie w sockecie 775 to chyba nieporozumienie już dzisiaj.


Ok a czy zwykłe CPU bez K tez można coś tam podkręcić? Jaka płyta by musiała być do tego?


Bo ja jednak co sezon bym wolał nie zmieniać sprzętu bo za chwilę wyjdzie coś nowego.


Nie wiem też jak mocne i5 ma się do i7? Czy to jest to samo co kiedyś dual core a core 2 duo? czy i7 jest znacząco lepiej wydajne?




aha..tak apropo to rozumiem że mówimy o i5 3470?


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Zbynia » czwartek 03 kwie 2014, 23:46

Sory miało być 4570 :)


co do oc to masz w linku podane jak sie odbywa - ja tam swojego 2500K nie daje wyżej niż 4GHz bo nie potrzebuje wirtualnej wydajności - jeszcze nie miałem okazji go zarżnąć tak żeby narzekać


pamiętaj - ciut drożej masz sprzęt najnowszy i na gwarancji - za dwa lata sprzedajesz ale zazwyczaj  wciąz na gwarancji - ja tam wole dopłacić




Co do ramu - 4GB nie starcza?8 starczy?


sprawa prosta ale troszke kosztowniejsza odkąd ram podrozał prawie drugie tyle


a system?box oem czy pirat?


o tym też trzeba pamiętać


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Zbynia » czwartek 03 kwie 2014, 23:48

Oczywiscie nie wspomniałem o najwazniejszym - jaki kolega ma dysk?bo takie porządne F1 samsunga kiedyś obecnie to tylko słabe eco osiągają


Nie mówiąc o SSD


Nie chcę naciagać ale taka inwestycja zaspokoi potrzeby (prócz gier) na przynajmniej 2 lata - mysle że to grosze


Freitag
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2014, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Freitag » piątek 04 kwie 2014, 01:40

Ok, tylko właśnie problem taki że sprzęt komputerowy szybko traci na wartości.


Dlatego myślę o tym czy warto aż tyle inwestować, a moze lepiej używane podzespoły?


czyli i5 4570 tak?



a jaka tak na prawde jest różnica pomiędzy i5 3470 a 4570? Moim zdaniem nie odczuje się tego aż tak przy pracy z dźwiękiem. No bo tak i5 3470 widziałem z gwarancją rozruchową za ok 540 zł. a 4570 nowy od razu 700, nie wiem czy warto....musze przemyśleć.


Problem jest też z płytą bo jeśli kręcić nawet w przyszłości na innym CPU to musi to być konkretny chipset.


procesor z czasem można zmienić, ale co z tego że się procesor zmieni jak płyta będzie kiepska co częściowo teraz doświadczam na mizernej budżetowej płycie pod s. 775.


Płyta powinna tez miec min. dwa sloty PCI pod kartę dźwiękową - RME


A co do pamięci no teraz mam 4 gb ddr2, mało jest tej pamięci przy pracy nad potężnymi projektami Omnisphere, mnóśtwo bibliotek do wtyczki Kontakt, mnóstwo różnych samplowych wtyczek Addictive Drums, Keys itd..ciężko + do tego praca na wielu aplikacjach DAW, bo czasami praca tylko FL studio, a czasem też Pro tools, Samplitude, w zależności od potrzeb i projektów we współpracy.



System mam taki na kilka komputerów z nr licencyjnym itd.. także taki jakby Box, nie wiem dokładnie na czym to polega, ale nie pirat:)
Co do dysku to używam dwóch po 1 Tb, Samsung i WD, dla mnie raczej liczy się pojemność, chyba żeby kupić duży SSD ale nie wiem czy 1000 zł starczy na taki 500 Gb.


No albo mały do startu systemu..nie wiem czy warto...


Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Blaviken » piątek 04 kwie 2014, 09:03

...
Ok, tylko właśnie problem taki że sprzęt komputerowy szybko traci na wartości.

Dlatego myślę o tym czy warto aż tyle inwestować, a moze lepiej używane podzespoły?

czyli i5 4570 tak?


a jaka tak na prawde jest różnica pomiędzy i5 3470 a 4570? Moim zdaniem nie odczuje się tego aż tak przy pracy z dźwiękiem. No bo tak i5 3470 widziałem z gwarancją rozruchową za ok 540 zł. a 4570 nowy od razu 700, nie wiem czy warto....musze przemyśleć.


Problem jest też z płytą bo jeśli kręcić nawet w przyszłości na innym CPU to musi to być konkretny chipset.

procesor z czasem można zmienić, ale co z tego że się procesor zmieni jak płyta będzie kiepska co częściowo teraz doświadczam na mizernej budżetowej płycie pod s. 775.

Płyta powinna tez miec min. dwa sloty PCI pod kartę dźwiękową - RME


A co do pamięci no teraz mam 4 gb ddr2, mało jest tej pamięci przy pracy nad potężnymi projektami Omnisphere, mnóśtwo bibliotek do wtyczki Kontakt, mnóstwo różnych samplowych wtyczek Addictive Drums, Keys itd..ciężko + do tego praca na wielu aplikacjach DAW, bo czasami praca tylko FL studio, a czasem też Pro tools, Samplitude, w zależności od potrzeb i projektów we współpracy.


System mam taki na kilka komputerów z nr licencyjnym itd.. także taki jakby Box, nie wiem dokładnie na czym to polega, ale nie pirat:)
Co do dysku to używam dwóch po 1 Tb, Samsung i WD, dla mnie raczej liczy się pojemność, chyba żeby kupić duży SSD ale nie wiem czy 1000 zł starczy na taki 500 Gb.


No albo mały do startu systemu..nie wiem czy warto...


... 


Ostatnio też zmieniałem bebechy i Zbynia też polecał kupić nowe rzeczy. Posłuchałem i absolutnie nie żałuję. Po przesiadce poczujesz jak wiekowy był już Twój stary zestaw. To Twoja wygoda pracy, czas uruchamiania systemu, DAW i odpalania projektów a nimi bibliotek sampli.


Ja wziąłem taki procesor:


http://www.ceneo.pl/16662291


Taką płytę:


http://www.ceneo.pl/24280718#tab=click


Do tego dysk SSD Samsung EVO 840 256 GB na sample i 128 GB Vertex 4 na system. Windows 8.


Chodzi to absolutnie fantastycznie. Różnica jest kolosalna. Nawet się nie zastanawiaj.


Dysk 500 GB SSD kupisz poniżej tysiączka:


http://www.ceneo.pl/25221872


Pozdrawiam.


[addsig]
www.blaviken.com

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: DJOZD » piątek 04 kwie 2014, 11:38

No tak, systemowy dysk SSD zawsze powoduje opad szczęki po przesiadce z HDD. Każdego trupa ożywi.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zmiana platformy - Sandy Bridge?

Post autor: Zbynia » piątek 04 kwie 2014, 14:59

Kolego Freitag ale wszystko co tylko zaostało zakupione juz na starcie traci 20% wartości (nie licząc cud promocji)


Nie inwestujesz 5000 by sie tym martwić tylko grosze - sprzet komputerowy jest obecnie dość tani


Czy teraz kupiony uzywany 2500K powiedzmy za 550 pln zyska na wartości?Jeszcze niezłą cene będzie miał przez rok może półtora - potem strata wartości będzie bardzo zblizona do obecnej a często i wyższa


Możesz wziąć też i3 - dlaczego nie?i tak będzie zauważalnie wydajniejszy od obecnego C2Q


ODPOWIEDZ