Komputer do 5 tys. zł

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Remi
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 12 paź 2014, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: Remi » poniedziałek 27 paź 2014, 14:16

......Żeby nie zakładać nowego tematu, podepnę się trochę pod wątek ;)

Mam zamiar zainwestować w zakup kompa stacjonarnego do domowego studia nagraniowego. Budżet w granicach 3500 zł. za samą "skrzynkę". Oto wstępny zestawik - byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie...

Procesor: Intel Core i7-4790K, Quad Core, 4.00 Ghz, 8MB, 22nm, 84W, VGA, BOX
Płyta: MSI Z97M-G43
Pamięć: 2x8 Gb Kingston 1600Mhz DDR3 CL10 DIMM HyperX Fury White Series
Zasilacz: be quiet Pure Power BQT L8-CM-630W
Dyski: Samsung SSD 850 Pro 128GB / Toshiba, 2TB 7200RPM
Obudowa: Cooler Master N200

Zestaw niestety przekracza nieco sumę 3500 zł. - całość w tej konfiguracji wynosi ok. 3900 zł. Dlatego zastanawiam się gdzie ew. można byłoby najrozsądniej nieco zaoszczędzić. Mógłbym zakupić np. nieco słabszy zasilacz ale generalnie różnice cenowe nie są tu duże. Oczywiście procek w tym przypadku kosztuje najwięcej dlatego myślę nad ewentualną zmianą na słabszy - Intel Core i5-4690, Quad Core, 3.5 Ghz, 6Mb. To pozwoliłoby mi zmieścić się w zakładanym budżecie....

Co myślicie? Czy warto dokładać do i7? A może jeszcze inna konfiguracja?

Zależy mi też oczywiście aby komputer był możliwe najcichszy. Jak to widzicie w powyższej specyfikacji?...
 




Ja uważam, że procek to dobry wybór, ale tu można zaoszczędzić 2-3 stówki i wziąć wersję 4790. Niestety 3.6GHz, ale jest taniej. 4790K to głównie dla kręcących. Niemniej jednak to element, który zmienisz dopiero przy następnej zmianie kompa najpewniej, więc raczej bym pozostał i nie schodził niżej. Docenisz to w pracy :)


Na zasilaczu bym nie oszczędzał. Postawiłbym nawet na Golda, np. Corsair RM650, który kosztuje ok. 400zł. 500W też Ci styknie, bo nie wsadzasz tam chyba grafiki wypasionej, a cena podobna bardzo. Niemniej jednak to też istotny element komputera. Model RM650 mam osobiście i jest cichy i ładnie pracuje.


Co do dysków, to ja bym użył Seagate serii V35 7200 przeznaczonych do pracy nonstop i do zastosowań audio/video właśnie. 2TB kosztuje ok. 350zł.


Jeśli mowa o SSD to optowałbym za 256GB. Ja też miałem 128GB i stwierdziłem, że to jednak za mało i dobrze jest mieć drugi głównie pod aplikacje do studio. Oczywiście to kwestia budżetu, ale tylko dzielę się swoja opinią.


Płyta MSI jest ok. Płyty z tej serii na Military Class są bardzo w porządku.


Podsumowując uważam, że warto zwiększyć budżet do 3900, pozostając z SSD 128GB (kupić drugi w przypływie humoru i gotówki).




[addsig]
... amator dłubiący w muzyce elektronicznej ...

arni22
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 10 wrz 2013, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: arni22 » poniedziałek 27 paź 2014, 19:13

Dzięki za rady!

Myślę że w tym przypadku dołożę chyba jednak do tego i7-4790K zamiast rozwiązania "budżetowego" w postaci i5.
Jeśli nie będe go póki co podkręcał rozumiem że wystarczy fabryczne chłodzenie i nie jest potrzebny specjalny wentylator?
Chciałbym oczywiście żeby komp był też możliwie cichy. Czy ten zasilacz be quiet jest tu dobrym wyborem? I czy fabryczny wentylator na procesorze nie będzie zbyt głośny?

Awatar użytkownika
Remi
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 12 paź 2014, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: Remi » poniedziałek 27 paź 2014, 20:32

...Dzięki za rady!

Myślę że w tym przypadku dołożę chyba jednak do tego i7-4790K zamiast rozwiązania "budżetowego" w postaci i5.
Jeśli nie będe go póki co podkręcał rozumiem że wystarczy fabryczne chłodzenie i nie jest potrzebny specjalny wentylator?
Chciałbym oczywiście żeby komp był też możliwie cichy. Czy ten zasilacz be quiet jest tu dobrym wyborem? I czy fabryczny wentylator na procesorze nie będzie zbyt głośny? ...
 




Spokojnie wystarczy fabryczny, boxowy wentylator. Mam taki procek, tylko na innej płycie. Przy dwóch dyskach HDD, obudowie Tower bez wyciszeń, zasilacz Corsair RM650 i grafiką z 3 wentylami i kilkoma innymi wentylami słychać lekkie szumienie. Ty takiej grafiki nie wkładasz, więc różnicy między zasilaczami dużej nie będzie, a szumienia będzie jeszcze mniej. Obudowę zawsze można wyciszać, stosować inne wentyle, ale moim zdaniem szkoda kasy. Można pasywwne chłodzenie dać np http://chlodzenie.net/reviews/thermalright-hr-22-macho-w-wersji-ekskluzywnej/6/. Kosztyje ponad 300zł :)


Rozumiem, że szumu ma być jak najmniej, ale coś za coś. Lepiej doinwestować w sprzęt do muzy :)


[addsig]
... amator dłubiący w muzyce elektronicznej ...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: Zbynia » wtorek 28 paź 2014, 00:45

Jak chcesz cichy to o boksie zapomnij - będzie wył przy wiekszym obciążeniu


Zresztą po co się bawić w półśrodki?


Jesli by komuś wystarczyło 512GB to brałbym tylko SSD


Awatar użytkownika
Sigma
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00
Kontakt:

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: Sigma » wtorek 28 paź 2014, 22:41

Dołączam się do tematu aby nie zaśmiecać...

Będę komponował muzykę do reklam, gier i filmów. W innym poście pytam o oprogramowanie, jeśli macie ochotę to zapraszam..

http://www.eis.com.pl/virtual/modules.php?mop=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=32321&forum=8

Szukam sensowanych rozwiązań sprzętowych. Oto moja lista do 4 tys. zł.:


Procesor: INTEL CORE i7-4790K ok. 1300 zł
Płyta główna: Gigabyte GA-Z97X GAMING 7 ok. 620 zł (tutaj nadal szukam)
Chłodzenie procesora: brak (na początek wystarczy z BOXa)
Pamięć RAM: DDR3 2x 8 GB 1866 MHz ok. 650 zł
Grafika: brak (na początek zintegrowana na procesorze)
Dysk SSD: INTEL 520 120GB SATA3 550/500MB/s ok. 250 zł (może opłacałoby się zainwestować w większy?)
Dysk HDD: 1 TB ok. 250 zł
Napęd optyczny: Nagrywarka DVD SAMSUNG SH-224DB BULK ok. 60 zł
Obudowa: Obudowa Tracer Volcano USB 3.0 z zasilaczem 600W 270 zł (to chyba głupi pomysł)


Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Miks, Aranżacja i Kompozycja muzyki w każdym stylu, przede wszystkim muzyka symfoniczna łączona z elektroniką. (East West Composer Cloud, NI Komplete Ultimate 9 i wiele innych).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: Zbynia » wtorek 28 paź 2014, 23:16

...
Dołączam się do tematu aby nie zaśmiecać...

Będę komponował muzykę do reklam, gier i filmów. W innym poście pytam o oprogramowanie, jeśli macie ochotę to zapraszam..

http://www.eis.com.pl/virtual/modules.php?mop=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=32321&forum=8

Szukam sensowanych rozwiązań sprzętowych. Oto moja lista do 4 tys. zł.:


Procesor: INTEL CORE i7-4790K ok. 1300 zł
Płyta główna: Gigabyte GA-Z97X GAMING 7 ok. 620 zł (tutaj nadal szukam)
Chłodzenie procesora: brak (na początek wystarczy z BOXa)
Pamięć RAM: DDR3 2x 8 GB 1866 MHz ok. 650 zł
Grafika: brak (na początek zintegrowana na procesorze)
Dysk SSD: INTEL 520 120GB SATA3 550/500MB/s ok. 250 zł (może opłacałoby się zainwestować w większy?)
Dysk HDD: 1 TB ok. 250 zł
Napęd optyczny: Nagrywarka DVD SAMSUNG SH-224DB BULK ok. 60 zł
Obudowa: Obudowa Tracer Volcano USB 3.0 z zasilaczem 600W 270 zł (to chyba głupi pomysł)


Z góry dziękuję za odpowiedzi.


1.Po co procesor z K?będziesz podkręcał?


2.po co płyta na 4 karty graficzne?będziesz ostro grał w gry?(tym bardziej że chcesz jechać na integrze na start)


3.BOX to hałasująca tragedia mimo ze obecnie spisuje się nieźle ale na czymś od i3 w dół a nie w górę - przy tym procku coś z 4 ciepłowodami i to w dodatku szlifowanymi na podstawce


4.ram 1866?nie ma najmniejszego sensu - 1600 CL9 1.5V (albo mniej)


5.ssd - szkoda kasy na intela i na 120GB - crucial 256GB - około 400 pln




6.HDD brałbym 2TB - 1TB mozna szybko zapchać



7.nagrywarka?jest sens?no chyba że będziesz wykorzystywał - nie polece nic bo takiego gówna jak obecnie to nigdy nie było no ale w takiej cenie to nie ma co liczyć na jakość (tyczy się wszystkich obecnych na rynku)


8.Obudowa - Głupi oj głupi :) - szukaj czegoś masywnego i lepiej wykonanego - obudowy potaniały więc za 150-200 idzie coś lepszego kupić.Zasilacz z cichym wentylatorem i coś 80+




Im wszystko będzie ciszej pracować tym bardziej będziesz zadowolony






KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: KumiDr » wtorek 28 paź 2014, 23:32

Będę komponował muzykę do reklam, gier i filmów

Za 500 zł poskładasz komputer o którym mógłby tylko pomarzyć Kraftwerk. Ale do współczesnych polskich reklam bądź czujny rynkowo i miej wypasiora inaczej ani rusz

arni22
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 10 wrz 2013, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: arni22 » wtorek 28 paź 2014, 23:51

A jaki możecie polecić cichy i stosunkowo niedrogi wentylator na procka?

Awatar użytkownika
Sigma
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00
Kontakt:

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: Sigma » wtorek 28 paź 2014, 23:55

1.Po co procesor z K?będziesz podkręcał?

2.po co płyta na 4 karty graficzne?będziesz ostro grał w gry?(tym bardziej że chcesz jechać na integrze na start)

3.BOX to hałasująca tragedia mimo ze obecnie spisuje się nieźle ale na czymś od i3 w dół a nie w górę - przy tym procku coś z 4 ciepłowodami i to w dodatku szlifowanymi na podstawce

4.ram 1866?nie ma najmniejszego sensu - 1600 CL9 1.5V (albo mniej)

5.ssd - szkoda kasy na intela i na 120GB - crucial 256GB - około 400 pln




6.HDD brałbym 2TB - 1TB mozna szybko zapchać


7.nagrywarka?jest sens?no chyba że będziesz wykorzystywał - nie polece nic bo takiego gówna jak obecnie to nigdy nie było no ale w takiej cenie to nie ma co liczyć na jakość (tyczy się wszystkich obecnych na rynku)

8.Obudowa - Głupi oj głupi :) - szukaj czegoś masywnego i lepiej wykonanego - obudowy potaniały więc za 150-200 idzie coś lepszego kupić.Zasilacz z cichym wentylatorem i coś 80+




Im wszystko będzie ciszej pracować tym bardziej będziesz zadowolony
___________________________________________________________________________________________



Dzięki za szybką odpowiedź i poświęcony czas.

ad. 1. Dobre pytanie.. czy będę podkręcał? Sam nie wiem, a jeśli zajdzie taka potrzeba? Widziałem testy, z których wynika, że ten procesor z k jest szybszy (nie wiem dlaczego nie pytajcie). Może to jakaś ściema?

ad. 2. Co racja to racja, jednak wiem z doświadczenia, że jak już się coś zmienia w kompie to nie jest to procesor ani też płyta. Jeśli inna to jaka?

ad. 3. No to już wiem, że bez chłodzenia się nie obejdzie (dzięki). W takim razie może poszukać tańszej wersji w postaci samego procesora, a za oszczędzone pieniądze dokupić jakieś sensowne chłodzienie?

ad. 4. Dlaczego nie ma sensu, pamięć nie będie szybsza, czy też nie będzie wykorzystywana?


ad. 5. Dla mnie to i tak nowość, bo dopiero poznaje SSD i nigdy nie miałem z tymi dyskami do czynienia. Nie wiem też na ile są w stanie usprawnić pracę. Nie rozumiem też różnicy pomiędzy SSD na Sata-expres a na m.2 skoro i tak transfer zazwyczaj 600 Mb/s. Albo się coś mylę albo to jest bez sensu...


ad. 6. Też się nad tym zastanawiałem.


ad. 7. Cena jest niska, a i tak czytnik się przyda choćby dla płyt DVD EIS. To masz na myśli, że dawniej nagrywarki były lepszej jakości? Jakiś kolejny bezsens dla mnie..

ad. 8. Może taka? ZALMAN Z3 PLUS. Do tego zasilacz np. COOLERMASTER Silent Pro M2 520W
. Nie wiem czy nie zbyt dużo tych Wattów.

Miks, Aranżacja i Kompozycja muzyki w każdym stylu, przede wszystkim muzyka symfoniczna łączona z elektroniką. (East West Composer Cloud, NI Komplete Ultimate 9 i wiele innych).

KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: Komputer do 5 tys. zł

Post autor: KumiDr » wtorek 28 paź 2014, 23:56

...A jaki możecie polecić cichy i stosunkowo niedrogi wentylator na procka?...

Nie zawracaj sobie tym głowy, lepiej od razu wykombinuj jak zrobić żeby komputer stał w innym pomieszczeniu. Obczaj ścianę na dziury dla przewodów To najlepsza opcja "cichości"

ODPOWIEDZ