Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
mayllo
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2014, 00:00

Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: mayllo » piątek 11 lip 2014, 18:36

Witam
Jakiś czas temu stałem się posiadaczem nowego zestawu PC do studia.
Chciałem właśnie rozpocząc instalacje Win 7 x64 na nowym sprzęcie i już na początku problemy.
Posiadam i7 na płycie Asrock Z87 + Dysk SSD Crucial 240 GB na system i 2TB WD na reszte.
Przy pierwszej probie instalacji Win 7 x64 Ultimate widziałęm że system pokazał mi 2 dyski dostępne gdzie mogę dokonać instalacji.
Wybrałem oczywiscie ten pierwsze czyli SSD. No i rozpocząłem istanalacje,niestety po chwili Windows wywalił komunikat że nie może zaistalować się. Reset i ponowną próba instalacji.
Teraz już występują 3 dyski:
Dyks 0 - Nieprzydzielone miejsce rozmiar 100 MB
Dysk 0 Partycja 1 rozmiar 223 GB typ:system
Dysk 1 - Nieprzydzielone miejsce 1863 GB

Na początku nie było tego pierwszego dysku 100 MB , sam się zrobił.

Wybieram dysk 0 Partycja 1 i instaluj
Po chwili wywala komunikat:

Nie można zaistalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk zawiera tabele partycji MBR. W systemach z interfejsem EFI, system Windows można zaistalować tylko na dyskjach GPT.

Nic nie mozna zrobic.
Przy próbie formatu SSD , wywala jakis komunikat że nie można sformatować wybranej partycji Bła 0x8004242d

To dopiero początek i już takie problemy, próbowałem coś poszukać w necie i że mam botować pod innym wyborem DVD. Próbowałem pod obiema opcjami wyboru botowania i na żadnym nie chce się instalować.

Czy ktoś mogłby mi pomóc ?
Pozdrawiam


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: DJOZD » piątek 11 lip 2014, 19:13

Uruchom komputer z płyty bootowalnej z programem do zarządzania dyskami i przekonwertuj dysk na GPT Lub podłącz dysk do dowolnego komputera i przy pomocy narzędzia Windows 7 usuń partycję i przekonwertuj do GPT. Nie pamiętam czy instalator Windows 7 nie potrafi tworzyć partycji GPT.

mayllo
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2014, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: mayllo » piątek 11 lip 2014, 19:56

...Uruchom komputer z płyty bootowalnej z programem do zarządzania dyskami i przekonwertuj dysk na GPT Lub podłącz dysk do dowolnego komputera i przy pomocy narzędzia Windows 7 usuń partycję i przekonwertuj do GPT. Nie pamiętam czy instalator Windows 7 nie potrafi tworzyć partycji GPT.
...
 




Dzieki DJOZD za odpowiedz. Czy bedzie to mozna zrobic Hirens Boot 15 ? Bo akurat mam taka plytke.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: DJOZD » piątek 11 lip 2014, 20:17

Hirens jest dobry, jednak nie pamiętam czy ma takie narzędzie. Jest ma mini XP, uruchom i sprawdź. Jak nie to spróbuj znaleźć jakiś Live CD z programem typu Partition manager.

mayllo
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2014, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: mayllo » sobota 12 lip 2014, 00:30

...Hirens jest dobry, jednak nie pamiętam czy ma takie narzędzie. Jest ma mini XP, uruchom i sprawdź. Jak nie to spróbuj znaleźć jakiś Live CD z programem typu Partition manager. ...

Witam ponownie DJOZD
Po całodziennej walce , udało mi się zaistalować Win 7 x64.
Teraz będę zaczynał instalować sterowniki do płyty głównej.
Stąd moje pytanie co instalować a co nie:
Zainstalowałem sterownik INF, wiadomo będę instalował jeszcze graficzny, LAN , Realtek HD Audio.

Są tu jeszcze jakieś dodatkowe inne i właśnie nie wiem czy będą potrzebne do komputera studyjnego aby nie zaśmiecać systemu:

Sterowniki które jeszcze są na liście:

1. Sterownik Intel Rapid Storage Technology and utility
2. AppCharger
3. Intel Smart Connect driver
4. Intel Rapid Start driver
5. Sterownik Intel Management Engine

Nie wiem które są potrzebne z tej listy jeszcze a moja płyta to AsRock Z87 Pro 4 a procek Intel Core i7 4770K 3,5GHz socket 1150



Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: DJOZD » sobota 12 lip 2014, 08:27

To są funkcje które dodatkowe, raczej nie są niezbędne. Aczkolwiek ja zawsze instaluje wszystkie sterowniki. Jeżeli jakaś funkcja jest mi nie potrzebna zwyczajnie taki moduł dezaktywuje w menagerze zadań. Poczytaj w instrukcji od czego dokładnie są i zadecyduje które z nich mogą ci się przydać.
PS. Jak udało ci się przekonwertować partycję?

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: DJOZD » sobota 12 lip 2014, 08:31

Pamiętaj również o dezaktywacji aplikacji ładowanych podczas startu systemu po instalacji. Wiele funkcji płyty głównej (Audio, Bloototh, Wifi, wszelkiej maści appy) mają swoje aplikacje. "Msconfig" i wszystko out.
Tak defakto one nic nie wadzą, ja jednak nie lubię niepotrzebnych rzeczy w tle i na pasu zadań.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: Zbynia » sobota 12 lip 2014, 13:20

Nie rób GPT - za duzo z tym zabawy póki co


po pierwsze porzadnie ustaw wszystko w biosie a potem normalnie zainstaluj system - windows od visty zawsze tworzy dodatkową partycje 100 MB


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: Zbynia » sobota 12 lip 2014, 13:25

aha




smartconnect sobie daruj - to do uzywania sieci bezprzewodowych w trybie standby/uspienia


czasem przydatne do laptopów




Sterownik Intel Rapid Storage Technology and utility - obsługa dysków - gdyb nie masz raid czy jakiegoś cache na SSD tez sobie daruj




appcharger to nie przypadkiem dla usb by któreś z nich mogło po wyłączeniu/uśpieniu nadal być zasilane (na przykład do ładowania telefonu)?


jak chcesz zainstaluj




rapid start driver - dla dysków z GPT na UEFI - przyspieszające uruchamianie i wyłaczanie - tak rozbudowana hibernacja


nie warto - za duzo z tym zabawy




Intel management engine to do płyty głównej - zainstaluj


mayllo
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2014, 00:00

Re: Problem z instalacją Windows 7 X64 na nowym sprzęcie

Post autor: mayllo » sobota 12 lip 2014, 21:33

Zainstalowalem system normalnie, udalo mi sie Partition Wizard wyczyscic wszystko i poszlo potem gladko MBR. Wczoraj jeszcze poczytalem i tych sterownikach i nic z tej listy juz nie instalowalem. Tylko LAN, USB3, Realtek HD Audio oraz INF jako piersze. Komputer nie jest i nie bedzie podlaczony do internetu. Czy mam go na chwile podlaczyc zeby zrobic update Windows czy po prostu nie istalowac zadnych aktualizacji przyszlosciowo ??


 


Pojawil sie nowy problem. Komp nie widzi mi Motu 828 MK2 Firewire


Mam kontroler PCI na Texas Ins Firewire..Bios kontroler normalnie widzi.Natomiast po podlaczeniu Motu winda nie widzi jej, nie wykrywa zadnego podlaczonego sprzetu. Kable OK, wszystko jest OK. Podlaczylem pod strary komputer i normalnie XP wykrywa Motu , takze kabel i Motu jest sprawne.


No i stanalem w miejscu


ODPOWIEDZ