komputer/laptop do produkcji

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
jake62
Posty: 4
Rejestracja: środa 23 lip 2014, 00:00

komputer/laptop do produkcji

Post autor: jake62 » środa 23 lip 2014, 21:11

Witam.
Ze względu na to że jestem studentem potrzebuję w laptopa(15,6')/ew. MAŁY komputer do pracy na programach takich jak FL Studio, Cubase, Ableton przy produkcji muzyki na wielu wtyczkach VST, VSTi oraz ogarniania studiów czyli internet, MSOffice, filmy.

Muzycznie głównie produkcja od początku do końca bitów hiphopowych, nagrywania wokali, od czasu do czasu gitara. Korzystam aktualnie z interface'u 2i2 Focusrite i małego kontrolera MIDI.

Mam dość ograniczony budżet a mianowicie około 2300zł, z tego też powodu patrząc po forum i widząc jakie sumy wchodzą w grę przy kupnie komputerów które polecacie czy laptopów z i7 zacząłem brać niestety pod uwagę (ze względu na niższą cenę podzespołów do komputerów stacjonarnych) jakiś mały mobilny komputer coś w stylu MacMini. Chociaż nie powiem wolałbym lapka PC. Odrazu powiem nie mam możliwości odłożenia więcej niż to co wyżej wspomniałem. Przejżałem już wiele ofert ale już się gubię.. nie wiem czy procesor mógłby być i5 z dyskiem SSHD 8gbRAM czy lepiej normalny dysk HDD 5400obr i procesor i7..? wielu mówi tylko MAC i że wszystko na tym hula a inni że system nie ma znaczenia i liczą się podzespoły komputera.

Bardzo bym was drodzy forumowicze prosił o wsparcie bo nigdy nie miałem do czynienia z komputerem do zastosowań typowo muzycznych a opinie informatyków znacznie się różnią od opinii muzyków...
oto komputer jaki polecił mi kolega informatyk:
Link do lapka
PYTANIA:
1.ale może istnieje coś co lepiej by spełniło swoje przyszłe zadanie?
2. z jakich komputerów Wy korzystacie?

laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: laser777 » czwartek 24 lip 2014, 00:16

Jak sam hip hop robisz to chyba aż tak potężnego laptopa nie musisz mieć bo w hip hopie wystarczy 6-7ścieżek + wokal i z efektami poglosowymi które najbardziej obciążają komputer też oszczędnie .
Ja mam laptopa intela z 2 rdzeniowym procesorem i 4gb ram i kompa stacionarnego AMD z 12gb ram i 6 rdzeni i laptop sobie nie radzi nawet z asio a stacjonarny też po jakimś czasie zgrzyta ale da się pracować myśle że windows 8 się nie nadaje bo kiedyś miałem lapka 2rdzeniowego z 2gb ram robiłem miks w fl na samych sytrusach to było ich tam aż 60. miks trwał 13 minut i dopiero pod koniec trochę zgrzytał
A najlepiej działał w jednym z trybów awaryjnych,normalnie laptop bez portów USB,5 gb wolnego miejsca na dysku ze 160gb...brak inwertera i baterii
A w jednym z trybów awaryjnych nawet się nie zacinał nie pamiętam który to był tryb coś z katalogami
Poszukaj coś o konfiguracji komputera do pracy z dźwiękiem czytałem coś o tym ale nie wcieliłem w życie bo nie mam żadnego kompa na własność

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: Zbynia » czwartek 24 lip 2014, 12:34

Jak mocno obciążające vst/vsti to przynajmniej i5


Jeśli to jakieś starsze wtyczki (3-5 lat) to i3 spokojnie da radę.


Dysk SSD 256GB musowo bo to daje olbrzymiego kopa w interakcji z systemem (crucial mx100)


Tylko mozesz sie nie wyrobić z kasą jesli to ma być nowy a i dysk oddzielnie będziesz musiał dokupić.


I tu znów schody przez pieprzone uefi i windows 8 na pokładzie bo przeniesienie tego wraz z partycja odzyskiwania nie jest tak proste


jake62
Posty: 4
Rejestracja: środa 23 lip 2014, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: jake62 » poniedziałek 28 lip 2014, 22:08

...Jak mocno obciążające vst/vsti to przynajmniej i5
Jeśli to jakieś starsze wtyczki (3-5 lat) to i3 spokojnie da radę.
Dysk SSD 256GB musowo bo to daje olbrzymiego kopa w interakcji z systemem (crucial mx100)
Tylko mozesz sie nie wyrobić z kasą jesli to ma być nowy a i dysk oddzielnie będziesz musiał dokupić.
I tu znów schody przez pieprzone uefi i windows 8 na pokładzie bo przeniesienie tego wraz z partycja odzyskiwania nie jest tak proste...

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym uefi? nie wiem o co chodzi..
po przezytaniu tego:
LINK
dochodzę do wniosku że najlepiej będzie wziąć któryś z podanych tam procesorów przynajmniej komputer starczy na parę lat pracy z dźwiękiem. a oddzielnie zainwestowałbym sobie w coś do netu itd. co sądzicie o tym?
LINK numer 1
lub o tym:
LINK numer 2??

Qubuś
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 30 mar 2014, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: Qubuś » wtorek 29 lip 2014, 01:29

Moim zdaniem i3 jest za słabe do konkretnych projektów chyba że nie wiem FL Studio 7 a Cubase SX 3 i wtyczki typu 3xOSC, natomiast konkretne wtyczki FM7, Zebra, Z3ta+, Sylenth z konkretnymi presetami , dobre efekty i i3 siada..


Tak samo pamięć ram..sam system to masz 2 Gb z głowy przy Win7 czy Win8..


Także 8 Gb min a najlepiej 16 dla swobody + i5..


SSD jak najbardziej, nie wiem czy jakiegoś rozgałęźnika nie będzie potrzeba usb? jakiś hub?


No chyba że bez interfejsu praca na zintegrowanej i podpięta tylko mysz.


Qubuś
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 30 mar 2014, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: Qubuś » wtorek 29 lip 2014, 01:35

Tak w ogóle nie wiem czy coś takiego nie było by najlepsze + 8 GB RAM dodatkowo + SSD


http://allegro.pl/bialy-laptop-lenovo-z510-i7-8gb-1000gb-gt740m-i4429142112.html


 czyli może w 3 tys byś się zmieścił, po dodaniu  opcji ramu i dysk ssd.


Ten laptop który polecił informatyk ma 2-rdzeniowy mobilny i5..osobiście wątpie co do wydajności przy konkretnych projektach muzycznych, dzisiaj 4-rdzeniowy procesor to moim zdaniem minimum.


 


zobacz różnice:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4702MQ-vs-Intel-Core-i5-4200M


Przy korzystaniu z pełnej mocy procesora i wszystkich rdzeni wyraźnie i7 wydajniejszy przy korzystaniu z samego zegara jednego rdzenia porównywalnie bo mają podobne taktowanie. 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: Zbynia » środa 30 lip 2014, 00:31

brednie


nawet stare pentium dulacre sobie poradzi


kolega niech lepiej napisze jak jego wtyczki obciązaja sprzet a bez ssd pokroju 240/256GB nawet bym nie patrzył (jak pisalem - dysk mozna dokupić - pozostaje cholerne przeniesienie sytemu bo z tym jest mega burdel)




nie widzę sensu na i7 - lepiej i3/góra i5 i dobry dysk


Qubuś
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 30 mar 2014, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: Qubuś » środa 30 lip 2014, 01:43

Dziwne to dla mnie mam stary laptop Toshiby z dual core 2,2 i ledwo można oglądac filmy na YT jakości 480p a wyższa to sfera marzeń, chyba żeby zgrać materiał jako plik video i odtwarzać w dobrej aplikacji z odpowiednią konfiguracją cpu względem karty graficznej inaczej nie da rady..


ale chętnie zobaczyłbym w akcji dual core sprzed 8 lat, który uciągnie konkretny aranż na wtyczkach FM8, Massive, Sylenth..bibliotekach kontakt, dobrych pluginach efektowych z pełną automatyką w FL 11 albo Cubase 7, Pro Tools 11 itd..


cudów nie ma..Dual Core to sa czasy Cubase może SX 3 lub trochę późniejsze FL Studio 8..a czas leci do przodu..


Chyba żeby wykręcić takiego duala na ciekłym azocie do 5,0 GHz..


Co do i3 to moim zdaniem ich wydajność to jest poziom mocnych Quadów na s. 775 po OC na poziomie 3,8-4,0..


Także kiepsko..bo przecież Q9650 nawet po OC odstaje strasznie od nowych i5..ale i3 to jest jego poziom.


Sprzedawałem nie dawno zestaw Q9550 + ramy itd..miałem go wykręconego do 3,6 i projekty obciążały cpu do 60-65% prawie każdy także obawiam się że przy i3 rewelacji by nie było i raczej nie spadło by do 20%...


Liczy się technologia i niestety ilość rdzeni i wątków..




Także ja bym na pewno nie pchał się na i3 chyba że biuro i multimedia a tak to i5 spokojnie może i7 żeby mieć spokój i ramy min.8 najlepiej 16 Gb..a SSD można ale to żaden priorytet bo co Ci po dysku szybkim gdy procesor nie wyrabia albo brakuje ramu? Dzisiaj i3 może wystarczy ale za rok już może być kiepsko, wyjdzie nowa wersja aplikacji, pluginów itd..po co się ograniczać i wiecznie być uzależnionym od sprzętu.


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: fallworm » środa 30 lip 2014, 15:37

Dużo zależy od podzespołów komputera. Kiedyś uważałem, że najwięcej.


Wszystko się zmieniło jak nabyłem Interfejs RME UCX.


 


Wygląda na to, że całym procesem związanym z działaniem wtyczek zajmuje się interfejs. Nic nie charczy niemiłosiernie, nawet w najmniejszych latencjach. Obciążenie procesora - minimalne, kontroler ilości błędów Asio  i  Kontroler ilości błędów w transmisji USB = 0.


Jak zakusy proszą o bardziej wyrafinowane wtyczki to trzeba dokupić procesory DSP - zewnętrzne - bez tego wątpie aby wogóle ruszyły.


 


Generalnie chciałbym wspomnieć tylko, że wg mnie głównie interfejs powinien zajmować się pracą z wtyczkami / procesorami efektów. Od tego on chyba jest.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: komputer/laptop do produkcji

Post autor: Zbynia » środa 30 lip 2014, 16:00

@Qubuś




Nie zapędzaj się kolego z tymi turbo aranżami - jak na razie autor nic o takich nie pisał.


Nie mieszaj tym bardziej do tego filmów z youtube bo to zupełnie inna kwestia - dziwne że tnie ci się 480p który płynnie chodził nawet na celeronach


Na T2310 bez problemu odpalałem 720p z YT (FHD nie szło ale wszystko liczył proc bo ówczesne GMA nie nadawało sie do niczego) - obecnie kazda grafika wspiera przetwarzanie wideo


Kolega też nie pisał jakie konkretnie wtyczki a ty nagle teraz wyskakujesz z Massive a kazdy wie że to procożerna wtyczka


Na koniec - TY byś się nie pchał - ale kolega to nie TY - poznamy konkretne wymagania i wtyki i będzie mozna decydować - inaczej to wywalanie kasy w błoto




@fallworm




w tym wypadku bardzo dużo zależy od sterowników interfejsu - im lepszy tym stabilniejsza praca i mniejsze obciążenie procesora


DSP to przeszłość a w zasadzie karty które miały DSP do efektów nie miały tych efektów zbyt wysokich lotów - w czasach gdzie obsługą procesorów efektowych może się zająć drugi komputer nie widzę większego sensu inwestowania w osobne DSP mktóre przeciez nie ma żadnych mozliwości rozbudowy






ODPOWIEDZ