Wymiana komputera w domowym studiu

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
MusicPirate
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 02 wrz 2014, 00:00

Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: MusicPirate » środa 03 wrz 2014, 23:13

Witam. 


Planuje wymiane mojego starego pc na nowszą wersje. Planuje wydac ok 1600 € razem z interfejsem, ktory tez planuje zmienić ( co do tego tez mam kilka pytan ).


Bardzo wstępna konfiguracja oparta częściowo o pc z najwyższej półki music store :


Mainboard - asus h87 pro


Cpu - intel i7 4790k - devil's canyon 


Boot device - ssd 250 gb sata3 ( konkretnego modelu brak)


Hdd - 2x 2tb


Ram - 16gb ddr3 - 1600mhz ? 


Cpu cooler - Arctic freezer   i30 lub i30 CO


Zasilacz - Arctic Fusion 550rf-eu


I zostal mi interfejs, dodam ,ze do tej pory pracowalem na audio kontrol 1 ale chetnie wzialbym cos na pci express.


Za pomoc zgory dziekuje i przepraszam za ewentualne problemy z polska pisownią (pisze z urzadzenia mobilnego, w ktorym operuje 3 jezykami)1


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: fallworm » czwartek 04 wrz 2014, 09:27



Nie będę debatował nad konfiguracją komputera, natomiast rada jest moja taka: Zainwestuj w dobry interfejs - odciążysz komputer. Zwróć uwagę na produkty RME. Wiem, że drogie, ale spokojnie wten czas możesz zejść z konfiguracją komputera i uzyskasz większą stabilnośc.



Opinia na podstawie moich doświadczeń.



Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: DJOZD » czwartek 04 wrz 2014, 11:31

...Zainwestuj w dobry interfejs - odciążysz komputer. ...

Odciąży - pod jakim względem?

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: Zbynia » czwartek 04 wrz 2014, 12:11

Kolego




Dysk bierz Crucial - tanie dobre wydajne (M550 czy bardzo tani MX100) bo robione przez Microna(renomowany producent układów pamięci jakiejkolwiek )


Rozumiem że 2x2TB w talerzu to oczywiście RAID1?


Bo backup wazna rzecz



Co do ramu to jak najbardziej 1600MHz (szybszych i tak nie ma sensu) najlepiej 1.35-1.5V (nie 1.65V - nie ma co procka katowac kosmicznym napięciem) - wazne - CL9


Sa Crucial Ballistix - też tanie i bardzo dobre pamięci


Co do chłodzenia - arctic freezer i30 to słabizna - mam poprzednika (freezer 13) i jestem niemile zaskoczony niską wydajnością i niestety sporym hałasem - wymiana wentylatora to też kłopot bo arctic dał jakies obudowane plastikiem gówno zamiast zwykłego wentylatora (posiłkowałem się montażem na zyłkach bo inaczej nie idzie)


Ja bym wziął Silentium PC Fortis XE 1226


O zasilaczu słyszałem niewiele  - głównie to że jest naprawdę cichy i nieźle trzyma napiecia - bedzie ok


Pozostaje interfejs - powiem Tobie że coraz trudniej kupić coś dobrego niedrogiego na PCI/PCI Express


W zasadzie poza RME to nie ma nic godnego uwagi


Prędzej coś na USB (bo w FW to nie wiem czy sens się bawić)


Ale określ wymagania co do interfejsu (ilość we/wy, ilośc wyjśc słuchawkowych, ilośc preampów, jakieś ADAT, Phono RIAA, efekty?)


Bedzie łatwiej coś dorwać






MusicPirate
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 02 wrz 2014, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: MusicPirate » czwartek 04 wrz 2014, 16:31

...
Kolego




Dysk bierz Crucial - tanie dobre wydajne (M550 czy bardzo tani MX100) bo robione przez Microna(renomowany producent układów pamięci jakiejkolwiek )

Rozumiem że 2x2TB w talerzu to oczywiście RAID1?

Bo backup wazna rzecz


Co do ramu to jak najbardziej 1600MHz (szybszych i tak nie ma sensu) najlepiej 1.35-1.5V (nie 1.65V - nie ma co procka katowac kosmicznym napięciem) - wazne - CL9

Sa Crucial Ballistix - też tanie i bardzo dobre pamięci

Co do chłodzenia - arctic freezer i30 to słabizna - mam poprzednika (freezer 13) i jestem niemile zaskoczony niską wydajnością i niestety sporym hałasem - wymiana wentylatora to też kłopot bo arctic dał jakies obudowane plastikiem gówno zamiast zwykłego wentylatora (posiłkowałem się montażem na zyłkach bo inaczej nie idzie)

Ja bym wziął Silentium PC Fortis XE 1226

O zasilaczu słyszałem niewiele  - głównie to że jest naprawdę cichy i nieźle trzyma napiecia - bedzie ok

Pozostaje interfejs - powiem Tobie że coraz trudniej kupić coś dobrego niedrogiego na PCI/PCI Express

W zasadzie poza RME to nie ma nic godnego uwagi

Prędzej coś na USB (bo w FW to nie wiem czy sens się bawić)

Ale określ wymagania co do interfejsu (ilość we/wy, ilośc wyjśc słuchawkowych, ilośc preampów, jakieś ADAT, Phono RIAA, efekty?)

Bedzie łatwiej coś dorwać




Jezeli na usb to problem chyba sie rozwiazal, poniewaz obok prcy studyjnej lubie sie pobawic w dj, focusrite sacarlet 2i4 wydajemi sie najlepszym rozwiazaniem. 


A tak na marginesie, to duza jest roznica miedzy usb i pci express ?


...
 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: Zbynia » czwartek 04 wrz 2014, 18:51

Obecnie nie - wręcz pomijalna


MusicPirate
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 02 wrz 2014, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: MusicPirate » czwartek 04 wrz 2014, 19:44

...
Obecnie nie - wręcz pomijalna...
 


....


A czy jest jakis produkt godny mojej uwagi o podobnych mozliwosciach i parametrach ( chodzi mi zwlaszcza o mozliwosc niezaleznego odsluchu kanalow 1-2 i 3-4, z uwagi na zastosowanie dj'skie )


Ps: rozumiem ze do zestawienia komponentow pc nie macie zadnych zastrzezen. 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: Zbynia » czwartek 04 wrz 2014, 19:57

Ja bym obecnej nie zmieniał skoro spełnia wymagania :)


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: fallworm » piątek 05 wrz 2014, 13:13

......Zainwestuj w dobry interfejs - odciążysz komputer. ...

Odciąży - pod jakim względem? ...
 


Bez wchodzenia w szczegóły, bo już mi się nie chce walczyć z 'wiatrakami' i opiniami ludzi bo trudno mówić o doświadczeniach.


Jest projekt w daw z 10 instrumentami VST. Na interfejsie focusrite 2i2 program wskazuje 90-95 % obciążenia procesora podczas odtwarzania projektu.


Przy tej samej konfiguracji komputera latencji i buforze itd, :


Universal Audio Apollo Quad - obciążenie procesora 35-40 %


RME UFX: 20-30 %.


 


Robiłem porównanie jakiś czas temu, jak miałem wszystkie te urządzenia u siebie.


Jest to strasnie burzliwy temat. Wielu uważa, że to nie możliwe bo teoria teorią a doświadczeń brak :-).


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wymiana komputera w domowym studiu

Post autor: DJOZD » piątek 05 wrz 2014, 13:41

...Jest to strasnie burzliwy temat. Wielu uważa, że to nie możliwe bo teoria teorią a doświadczeń brak :-) ...

Spartaczone drivery zepsują każdą potencjalnie dobrą współprace urządzenia z komputerem. Co nie zmienia faktu że to o czym piszesz ma miejsce głównie podczas monitoringu live tym samym zapotrzebowanie na wielkość bufora ASIO. Jeżeli komunikacja odbywa się szybko bufor nie zostanie przepełniony. Natomiast podczas odtwarzania sesji bufor ASIO nie bierze udziału, chyba że nadal wszystkie VST działają w trybie monitoringu live. Co jest niezrozumiałe marnowanie mocy. Spokojnie można pracować w trybie bez monitoringu bazując na buforach powyżej 2048 próbek. W tym trybie różnice nawet wskrajnym przykładzie między RME a ASIO4ALL będą nie tak wielkie jak piszesz. Interfejs nie odciąża komputera, tylko nie przeszkadza w komunikacji. Zła wymiana danych między nimi to poprostu bubel. Przerobiłem kilkanaście interfejsów w życiu i tylko buble powodowały realny problem.

ODPOWIEDZ