Problem z dyskiem

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
wisnia1010
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 00:00

Problem z dyskiem

Post autor: wisnia1010 » środa 19 lis 2014, 21:42

Witam !


Posiadam laptopa Asus X53S (i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB 5400 obr.) Zacząłem bawić się w rejetrację kilku ścieżek jednocześnie w Studio One 2, ale przy nagrywaniu 7 ścieżek bębnów program się zawiesił i wyświetlił komunikat "nastąpiły przerwy w nagrywaniu, prędkość dysku może być niewystarczająca".Powtórzyło się to kilkukrotnie...


Mam pytanie... czy podłączenie zewnętrznego dysku pod USB 3.0 (i zainstalowanie na nim Studio One) mogłoby rozwiązać ten problem ? Wiem, że większość zewnętrznych dysków też rozwija 5400 obr. i dlatego pytam czy w ogóle jest sens coś takiego robić ? Nie chciałbym rezygnować ze Studio One, bo bardzo odpowiada mi jego obsługa... Czy konieczne byłoby zaopatrzenie się w dysk z 7200 obr. ?


Pozdrawiam


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Problem z dyskiem

Post autor: DJOZD » czwartek 20 lis 2014, 11:06

Wymień dysk na SSD lub kup zewnętrzny. Obecnie można kupić tanie urządzenia 256GB. To załatwi wszelkie problemy z wydajnością dysku. Teoretycznie dysk 7200 też powinien wystarczyc. Jednak SSD to najlepsze wyjscie.

Nie musisz instalować Studio One na zewnętrznym dysku. Przy okazji sprawdź czy twój system nie wykonuje jakiś operacji w tle. Wylacz defragmentacje i indeksowanie. Wylacz smieciowe aplikacje w tle.

wisnia1010
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 00:00

Re: Problem z dyskiem

Post autor: wisnia1010 » czwartek 20 lis 2014, 13:52

...Wymień dysk na SSD lub kup zewnętrzny. Obecnie można kupić tanie urządzenia 256GB. To załatwi wszelkie problemy z wydajnością dysku. Teoretycznie dysk 7200 też powinien wystarczyc. Jednak SSD to najlepsze wyjscie.

Nie musisz instalować Studio One na zewnętrznym dysku. Przy okazji sprawdź czy twój system nie wykonuje jakiś operacji w tle. Wylacz defragmentacje i indeksowanie. Wylacz smieciowe aplikacje w tle. ...
 





Dzięki za odpowiedź, zamówiłem dysk SSD... Mam nadzieję, że problemy znikną Wink




Pozdro


Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Problem z dyskiem

Post autor: yaniki » czwartek 20 lis 2014, 19:24

Trochę to podejrzane, że przy nagrywaniu/odtwarzaniu kilku ścieżek dysk odmawia posłuszeństwa. Dysk SSD istotnie powinien pomóc (jeśli tylko Twój DAW będzie nagrywał pliki właśnie na ten dysk), ale z tego, co piszesz, Twoje projekty nie są na tyle rozbudowane, aby miały stanowić obciążenie dla dysku, nawet "typowego". No nic. miejmy nadzieję, że SSD załatwi sprawę .

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Problem z dyskiem

Post autor: DJOZD » czwartek 20 lis 2014, 20:33

...Trochę to podejrzane, że przy nagrywaniu/odtwarzaniu kilku ścieżek dysk odmawia posłuszeństwa ..

Tam może być problem nawet z uszkodzeniem dysku (brak wydajności może sygnalizować problem). Trzeba by przejrzeć dane SMART. Jednak ja bym się nie bawił na takim dysku w nagrywanie wielośladowe. SSD to rozwiązanie stuprocentowe.

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Problem z dyskiem

Post autor: funkofil1 » czwartek 20 lis 2014, 22:15

Mój 2.0 GHz C2D, 2GB ram i dysk 5400 bez problemu ciągnął 16 tracków na raz. Spróbuj zwiększyć w DAW rozmiar bufora wejściowego bo to ma kluczowe znaczenie. Innym powodem faktycznie może być uszkodzony dysk. 7 tracków to nie jest żadne obciążenie dla poprawnie skonfigurowanego sprzętu, który posiadasz.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Zbynia » piątek 21 lis 2014, 22:30

To jest niemozliwe żeby nawet najwolniejszy obecny dysk nie poradził sobie z nagraniem 20 scieżek.


No chyba że coś czarujesz z mocnymi wtykami albo nie wydala interfejs (haha zamułki wciąz sa zwalane na dysk)


Na początek sprawdź SMART dysku, czy nie ma realokowanych lub oczekujących na relokację sektorów.


I upewnij się że w czasie nagrywania jakieś programy w tle nie rzeźbią na dysku




ODPOWIEDZ