PC 2015

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

PC 2015

Post autor: Arkana_Flow » piątek 26 gru 2014, 17:03

Cześć,



Wiem, że tematów od groma, ale wszystko w świecie komputerów ciągle się zmienia, a ja przymierzam się kupić PC do produkcji muzycznej jako, że mój 5cio letni laptop Sony Vaio FW41E z procesorem core2duo nie wyrabia już nawet z małymi projektami, gdzie jest pozapinane parę efektów..


Chciałbym się zapytać o waszą radę co do niżej podanego zestawu, gdyż ja nie mam zielonego pojęcia o hardwarze, jeśli chodzi o komputery..


Co myślicie o tym zestawie?



1. CASE: COOLERMASTER Silencio 550 Soundproofed Case


2. MOTHERBOARD: ASUS h87m-plus, 4 x DDR3


3. PROCESSOR: Intel Core i7-4770 (8M Cache, up to 3.90 GHz) czy może lepiej wersje 4770K?? Jest bardzo mała różnica w cenie.. mogę bez problemu dołożyć.. a może nie opłaca się i7 i wziąść i5? ..


4. RAM: CORSAIR 16GB Vengeance PRO Gold 1600MHz


5. 1st HDD: KINGSTON SSDNow V300 2.5-inch S-ATA 240GB SSD Hard Drive


    2nd HDD: SAMSUNG SSD 500GB 840EVO


    3rd HDD: SEAGATE 2TB Barracuda Green 3.5" SATA3 64MB 7200RPM


Czy wogóle ta płyta główna i obudowa obsłuży te 3 dyski?


6. OPTICAL DRIVE: SAMSUNG 24X SATA DVD-RW


7. POWER SUPPLY: BeQUIET! 500W Pure Power Rifle Bearing Fan czy może o trochę mniejszej mocy CORSAIR CX Series Modular CX430M-430W 80 PLUS Bronze Certified?


8. GRAPHIC CARD: EVGA nVidia GeForce 1GB GT620 GFX Card with HDMI VGA DVI


Chciałbym jakąś kartę graficzną bo być może będę robił jakąś podstawową obróbkę video.. czy taka grafika wystarczy?? Czy może olać kwestie grafiki i zostawić tą z płyty głównej??


9. I jakieś 2 monitory by się przydały.. które można zamontować na ścianie.. myślę, że jeden koło 19cali a drugi może mieć z 25cali, polecicie coś??


 


Nie śmiejcie się, jeśli coś jest nie tak, jak mówiłem nie mam zielonego pojęcia o podzespołach..


Myślicie, że taki zestaw ma rację bytu? Czy definitywnie tam coś nie gra? Co możnaby poprawić/wymienić?


Jeśli chodzi o płytę główną to zależy mi, żebym np. za 4-5 lat mógł dołożyć RAM'u, czy zmienić procek.


Z góry dzięki za Waszą pomoc!


 


POZDROWIONKA

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: laser777 » piątek 26 gru 2014, 19:57

Spoko powinien dać radę tylko nie instaluj windowsa 8 lepiej zainstalować 7 i bez konfiguracji kompa się chyba nie obejdzie.Sam nie mam skonfigurowanego ale pamiętam że jak kiedyś zapisałem się na jakieś kursy to pierwszy kurs był o konfiguracji komputera przeznaczonego do pracy z dźwiękiem. Ja mam dwa komputery laptop z 2-rdzeniowym procesorem 4GB RAM windows8 I stacjonarny z 6-rdzeniowym prockiem 12GB RAM windows 7 wcześniej miałem laptop 2-rdzeniowy 2GB RAM windows 7 oraz stary komputer stacjonarny 2800GHZ 256 RAM windows XP i najsłabiej wypadł nowy laptop z windowsem 8 który męczy się już z dwoma wtyczkami Native instrument. najlepiej wypada stary laptop z windowsem 7 który już był tak zaśmiecony że włączałem go w trybie awaryjnym. i wtedy nie miał żadnych problemów z odpalaniem większych ilości wtyczek więc konfiguracja chyba daje najwięcej a programów używałem tych samych co dziś tylko nowy delay,reverb i equalizer mi doszedł


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Arkana_Flow » piątek 26 gru 2014, 21:10

Lepiej śmigał ten 2 rdzeniowy laptop z 4 gb RAM niż ta stacjonarka z 6 rdzeniami i 12gb RAM??


WOW.. dziwne..


Co do konfiguracji to masz rację, wiesz głupi system który jest zainstalowany na kupionym już komputerze ma sporo śmieci w sobie i niepotrzebnych nakładek, dlatego lepiej zainstalować świeży, czyściutki bez żadnych badziewi.. Powyłączać programy które startuję wraz z kompem msconfig i różnica diametralna..


Jestem zdecydowanie za Win7, tak samo zastanawiam się co z Cubase.. Słyszałem gdzieś, że nowa wersja 8 potrafi zamulić... Mam zniżkę studencką na Cubase'a, wchodzę na ebaya a tam tylko znalazłem 1 Cubase 7.5! Chyba warto się pośpieszyć bo niedługo będzie niedostępny do kupienia.. A interesuję mnie tylko wersja PRO..


Zastanawiam się czy warto wkładać w kompa takie TOP części, czy to opłacalne wogóle, skoro będę mógł kiedyś coś wymienić/dołożyć tak czy siak.. a dodatkowa kasa się zawsze przyda na jakiś soft..


Jak wogóle taki i5 z 8GB ramu się spisuje na sporych projektach zapchanymi wtyczkami??



A i możliwe, że zdecyduję się na 256GB SSD i 2TB na talerzu. Jak wtedy podzielić pracę między tymi dyskami??


System/DAW/VST na SSD plus pewnie projekty nad którymi pracuję, a na talerzu sample i cała reszta?? Jak to najlepiej podzielić myślicie??

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: DJOZD » sobota 27 gru 2014, 10:23

Dwa monitory raczej tych samych rozmiarów. Jeżeli dwa inne to koniecznie tej samej rozdzielczości bo robi się zamęt na pulpicie. Karta grafiki jest ci nie potrzebna, wystarczy to co jest na CPU - szybki układ, nawet da sie grać w niektóre tytuły z 2012 roku. Do obróbki sprawdzi się tak samo jak każda inna karta grafiki z rynku konsumenckiego, chyba że potrzebujesz GPGPU - ale to wtedy segment mnimum 1000zł w górę.

Kiedy w 2009 stawałem maszynę od razu dałem 16GB RAM, do dziś twierdzę że w muzyce to jest optymalna wielkość w 90% przypadków. Nawet za 5 lat ta wielkość będzie wystarczająca do produkcji. Za pięć lat jednak dołożenie pamięci będzie mniej sensowne niż wymiana komputera bo technologia będzie na kolejnym etapie. Pomyśl o dobrej cichej obudowie.



Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: DJOZD » sobota 27 gru 2014, 10:56

Spoko powinien dać radę tylko nie instaluj windowsa 8 lepiej zainstalować 7
i bez konfiguracji kompa się chyba nie obejdzie.Sam nie mam skonfigurowanego ale pamiętam że jak kiedyś zapisałem się na jakieś kursy to pierwszy kurs był o konfiguracji komputera przeznaczonego do pracy z dźwiękiem.
Ja mam dwa komputery laptop z 2-rdzeniowym procesorem 4GB RAM windows8
I stacjonarny z 6-rdzeniowym prockiem 12GB RAM windows 7
wcześniej miałem laptop 2-rdzeniowy 2GB RAM windows 7
oraz stary komputer stacjonarny 2800GHZ 256 RAM windows XP

i najsłabiej wypadł nowy laptop z windowsem 8 który męczy się już z dwoma wtyczkami Native instrument.
najlepiej wypada stary laptop z windowsem 7 który już był tak zaśmiecony że włączałem go w trybie awaryjnym.
i wtedy nie miał żadnych problemów z odpalaniem większych ilości wtyczek więc konfiguracja chyba daje najwięcej a programów używałem tych samych co dziś tylko nowy delay,reverb i equalizer mi doszedł


...

Odniosę się do tej wypowiedzi bo jest kopalnią dezinformacji.

Windows 8 sprawdza się niemal identycznie w sensie wydajności względem Windows 7.
To że słyszałeś na kursach o konfiguracji PC pod dźwięk nie oznacza że taka konfiguracja jest potrzebna. To sprawy z czasów XP i wczesnej Visty gdzie układy graficzne nie dawały rady z AERO, talerzowe dyski 5200 rmp nie dawały rady podstawowym programom wraz z 1GB Ram.

Pisząc o laptopie z Windows 8 który wypadł najsłabiej. Co to wogóle za informacja? Oczywiste jest że laptop na jakimś marnym niskonapięciowym Pentium wypadnie słabo względem pełnego i3 czy i5. System nie ma nic do znaczenia. Po czym piszesz że najlepiej wypada laptop który w zasadzie nie działa ale jest na Windows 7. Obłęd.

Zaśmiecanie Windowsa to kwestia użytkownika (oraz Software Spamu) który zawsze można odinstalować i więcej go nie instalować. Również pilnować żeby się nie instalował (czytać co pisze na ekranie). Proste jak drut.

Również nie wiem jak udało ci się dojść do wniosku że 6 rdzeniowy (domniemam że AMD FX) komputer jest wolniejszy od reszty. Coś totalnie źle ustawione. 6 rdzeniowe jednostki AMD dają nieźle radę przy pracy multi CPU. A i ogólne wrażenie powolności komputera skutecznie powodują szrutowate tanie dyski HDD uzywane na system. Słowem - składanie PC to zajęcie dla obeznanych w temacie.


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Arkana_Flow » sobota 27 gru 2014, 12:35

Hm to teraz poważnie się będę zastanawiał nad Windows 8..


 


A jak myślicie, że lepiej rozłożyć dane na dysku


Opcja 1:


SSD 120 GB - System, DAW


SSD 500 GB - System2, VST, sample, projekty


Opcja 2:


SSD 240 GB - System, System 2 (na oddzielnej partycji) DAW, VSTi


SSD 500 GB - Sample, Projekty


czy jeszcze jakoś inaczej?


 


Myślę, że zainstaluję 2 systemy (tak pracowałem do tej pory).


Jeden tylko na muzykę bez internetu, drugi dla neta itp.


Czy zainstalować te 2 systemy na tym samym dysku a oddzielnych partycjach, czy na oddzielnych dyskach??


Pytam bo dyski SSD to dla mnie totalna nowość ;) Do tego muszę poczytać więcej o Windows 8.. i nowym Cubase.


Pozdrawiam ;)

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: DJOZD » sobota 27 gru 2014, 13:12

Systemy instaluj na tym samym dysku, oddzielnych partycjach. DAW, VST jako dll oraz program data instalujesz na partycji systemowej. Sample do VST oraz biblioteki na drugim dysku. Przy SSD kwestia "wielozadaniowości" jest zupełnie inna niż w talerzach. Spokojnie sample + projekty na jednym dysku mogą być.

Windows 8 to również kwestia taniego upgrade'u do Windows 10, który to będzie systemem kluczowym w kwestii przesiadki z Windows 7 (bo użytkownicy W7 nie chcą W8 za brak Menu Start). Raz że użytkownicy W8 dostaną bardzo tani upgrade to będzie to system podobny zarówno do Windows 7 jak i 8. Także ja bym szedł raczej w W8 a potem przeskoczył na W10 i był na bieżąco. Windows 8 działa bardzo podobnie z DAW także nie widzę problemu. Jedynie trzeba uwzględnić ModernUI i wiążące się z tym niedogodności na komputerach dekstop. Ale jak wszyscy wiemy, to też da się obejść.


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: MrExplosion » sobota 27 gru 2014, 15:01

Z Windows 8 jest tak (przynajmniej ja nie wiem jak to obejść), że trzeba założyć konto Microsoft, żeby dokonać aktualizacji, i można to zrobić tylko przez ich sklep. W Windows 10 jeśli cokolwiek się zmieni w tym względzie to na gorsze. Przypuszczam, że już w "dziesiątce" system nie będzie w pełni funkcjonalny bez stałego połączenia z netem. A jak wiadomo nie jest to najlepsze rozwiązanie w komputerze służącym za DAW, nie tylko z powodu konieczności posiadania antywirusa czy wyłączania wifi, ale net zwyczajnie rozprasza. Mam nadzieję, że czarna wizja się nie spełni :)

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Kyle » sobota 27 gru 2014, 17:24



5. 1st HDD: KINGSTON SSDNow V300 2.5-inch S-ATA 240GB SSD Hard Drive

    2nd HDD: SAMSUNG SSD 500GB 840EVO

    3rd HDD: SEAGATE 2TB Barracuda Green 3.5" SATA3 64MB 7200RPM




... to nie lepiej kupić zamiast tych dwóch dysków SSD o pojemności 240+500GB jeden o pojemności 750GB ?



Natomiast co do talerzowców, to chyba nadal najbardziej opłacalną pojemnością jest 3TB.


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Kyle » sobota 27 gru 2014, 17:28


SSD 240 GB - System, System 2 (na oddzielnej partycji) DAW, VSTi


Podział SSD na partycje nic Ci nie da ... a niepotrzebnie dzieli wąlną przestrzeń dysku (przy podzielonym może dojść do sytuacji, kiedy będziesz potrzebował więcej miejsca na pierwszej partycji, bo będzie zapchana, a druga będzie wolna ... lub odwrotnie)


ODPOWIEDZ