PC 2015

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.

Awatar użytkownika
Michal108
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Michal108 » piątek 02 sty 2015, 14:14



Odniosę się do tej wypowiedzi bo jest kopalnią dezinformacji.

Windows 8 sprawdza się niemal identycznie w sensie wydajności względem Windows 7.....




DJOZD - podpisuję się wszystkimi kończynami pod Twoją wypowiedzią. Nie rozprzestrzeniajmy dziwnych mitów. Od niemal 20 lat używam kolejnych wersji Cubase i Windows i nigdy nie było aż tak dobrze. To że kolejne wersje mają swoiste dla siebie błędy i różne głupkowate bugi to norma, po latach pracy przechodzi się nad tym do porządku starając się jak najszybciej w nich odnaleźć by jak najmniej przeszkadzało to w pracy, aż do kolejnego uaktualnienia. Dokładnie to samo jest ze sprzętem współczesne pecety z i7 i 16BG RAM lub laptop o podobnych parametrach są w stanie zrobić naprawdę wszystko w profesjonalnej produkcji. Nawet jeśli robimy bardzo bogaty, w sensie ilości śladów, efektów i instrumentów projekt i trochę się całość nie wyrabia i i tak można to obejść na wiele sposobów. Taka sytuacja nie często się jednak zdarza (mam na myśli np. 20-30 śladów orkiestrowych plus wiele elektroniki, efektów i obraz z filmem) Oczywiście fora są pełne utyskiwań no to i owo, ale pamiętajmy że biorą się one zazwyczaj z sytuacji gdy mamy nowy sprzęt, oprogramowanie lub system i do tego jeszcze coś na szybko do zrobienia, a tu nagle okazuje się że coś nie działa tak jak działało lub tak jak powinno działać. Więc zrzucamy to na system, program lub sprzęt zapominając że pojawienie się nowego elementu w układance - system, sprzęt, program niemal zawsze owocuje problemami i tak jest od zawsze w tej dziedzinie - więc jak to się mówi albo kupujemy całość z dobrodziejstwem inwentarza albo wcale Ostatecznie po kilku wizytach na forach i poradach jakoś znów ogarniamy temat Z własnego doświadczenia wiem że całkiem spora ilość problemów pochodzi z mojej niewiedzy lub nie dopatrzenia. Niemniej podkreślę to jeszcze raz, nigdy tak łatwo nie dawało się robić w domu profesjonalnych lub "oby profesjonalnych" produkcji. Jeśli chodzi o szczegóły to tak jak na początku, podpisuję się pod wszystkimi tutaj wypowiedziami DJOZDA - i jeśli używacie wielu monitorów to nie polecam różnych rozmiarów (choć w raz z Cubase 8 pojawiła się o wiele lepsza możliwość dopasowania powierzchni roboczych) . Sam używam telewizora SHARP 48 cali i dwóch monitorów 21 cali, ale w najbliższym możliwym czasie chcę się jednego pozbyć i dołożyć drugi taki sam telewizor. Jeśli macie kaskę na prąd to przestrzeni roboczej nigdy dość Pozdrowionka w nowym roku


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Zbynia » piątek 02 sty 2015, 16:35

Laser

Coś kombinujesz ale dalej tematu nie skumałeś :)

Jeśli wtyczka potrafi sample ładowac do pamięci to może i uruchomienie swoje potrwa ale potem jest do nich błyskawiczny dostęp - warunek - duża ilość ramu

Jeśli wtyczka sample streamuje to ram nie ma tu żadnego znaczenia a wydajność dysku - dlatego tu słabo spiszą się dyski do NAS czy monitoringu bo one nie lubią latania głowicami po talerzu w poszukiwaniu kilkudziesięciu sampli - teoretycznie można to wspomóc jakimś dodatkowym cache ale to więcej zabawy niż to warte

Jeśli wtyczka sama generuje brzmienie to wtedy ani ram ani dysk nie odgrywają żadnej roli - za to wydajność procesora jest wręcz wymagana

i tylko o to się rozbija - jak twoje środowisko pracy opiera się powiedzmy na syntezatorach to lepiej dać te 4-8GB ram i prosty SSD na system a zainwestować w wydajny procesor bo to jemu zbraknie mocy

Pisze o instrumentach bo w przypadku efektów liczy się tylko moc procesora a w przypadku DAW bez zabawy w VSTi również - obecne nawet laptopowe dyski HDD spokojnie sobie radzą z naprawdę sporymi sesjami

ps.najlepiej mieć wszystko na wypasie :)

niestety o komputerach do tysiąca jeśli to nie są składaki mogę powiedzieć tylko jedno - gówno nie warte uwagi głównie ze względu (w przypadku laptopów) masę, nędzną wydajność, bardzo małe (albo brak) możliwości rozbudowy i totalnie gówniany ekran - ale tak ze w tym wypadku cofamy się o dobrą dekadę bo tak nędznych ekranów jak obecnie to nigdy nie było (a jak były to w badziewiach pokroju mp4 player czy pseudo ramkach do zdjęć)
a wiadomo że w przypadku laptopa do pracy/netu ekran to najważniejszy element - po co sobie wzrok psuć

Odnośnie twojego zaobserwowanego zdarzenia to może automatyka? Coś przeoczyłeś.


Arkana_Folw

Jak nie zastosujesz usypiania to będzie sobie coś tam szumiał delikatnie i co gorsza wibrował (bardziej lub mniej) przez co obudowa wpada w rezonans i to niestety staje się dokuczliwe
Nie myślałeś o NAS? Wyższe koszta ale można sobie z dwoma dyskami w RAID1 strzelić.
Transfer nie to co dysk (połowa tego) ale archiwizacje można sobie zautomatyzować, dostęp z całej reszty urządzeń po sieci i w miarę bezpieczne
Można też walnąć laptopowi - mniej się grzeje i jest cichszy (a z racji że mniej się grzeje można go zamknąć w jakimś "wygłuszaczu"),iut wyższy czas dostępu, ciut niższe transfery (jak dyski 3.5 sprzed 5 lat - ale tu skok od dawna nie nastąpił)
1TB pojemności tylko (większe nie wchodzą w rachubę)

ps.To lepiej kup pasywny zasilacz i postaraj się o pasywne chłodzenie na procka - celowałbym w procki 35/37 watowe - te elementy bardziej hałasują - częstotliwość hałasu tylko inna (oczywiście o ile nie potrzebujesz mega wydajności)
NAS tez byłby ciekawą opcją bo dysk sobie wystawisz gdzieś...

Może mało wygodnie (i eleganckie) ale wziąć bebechy, laptopa zdemontować wentylator wsadzić w budę od stacjonarki i używać do nagrywek?



Ceres1x

Bez najmniejszego problemu i polecam to każdemu

Sam tak zrobiłem w kilku laptopach. Trzeba zwrócić uwagę jakie złącze ma napęd DVD - są SATA i dziwne odmiany ATA

Generalnie najpopularniejsze są te dwa:

złącze DVD

Nie mam teraz dostępu do laptopa ale miałem PATA 66 (Acer Extensa 5620Z) - dysk z lapka i tak większych transferów jak 65MB/s nie osiągał
Na system poleciał SSD

Te kieszenie na dyski nie są drogie - do 100 spokojnie się kupi - do tego za 15 blaszek obudowa na dvd i gra gitara

Inną sprawą jest zakup odpowiedniego laptopa - Acer (nie pamiętam modelu - 17" FHD) - standardowy dysk HDD 2.5", slot mSata na dysk SSD(chyba - m.2 to raczej nie było - może mPCIe) oraz dodatkowe miejsce na dysk 2.5"(niestety bez ramki na dysk, która do zakupu pewnie tylko w serwisie, heh)

Do tego ram i procek i drugie życie dostaje (szczególnie c2d można fajnie ożywić)


Michał108

Przecież to wszystko Vista, która pojawiła się w czasach, gdzie standardem był 1GB RAM i mulaste dyski 5400 RPM.W sensie wydajności oczywiście - dopiero nowe systemy lepiej sobie radzą na słabym nowym sprzęcie.
Obecne 2 rdzenie po 1GHz i 1GB RAM to nie staroć - żeby ktoś nie myślał porównywać i dziwić się że coś jest nie tak

Odnośnie monitorów
Może 49" Ultra HD? (3840x2160)
16:9
Tanie są.
Fakt że to TV, ale może inputlag nie jest taki tragiczny?
Tylko póki co musiałbyś ścierpieć 30 klatek z komputera - brak HDMI w tej wersji (w tv jest - nie ma niestety Display Port obecnego w kartach graficznych)



Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: DJOZD » piątek 02 sty 2015, 17:08

Może 49" Ultra HD? (3840x2160)
...

Już ktoś tu wspominał o niedostosowanych interfejsach DAW do zmiany rozdzielczości. Miałem wątpliwą ostatnio przyjemność pobawić się dwoma dużymi monitorami ultraHD. Oprócz tego rozdzielczość zapierała dech w piersiach to nie dało się na tym pracować. Ogromna przestrzeń i mikrospowy interfejs. Jeżeli nie przejdą renderowanie wektorowe to będzie problem. Większość DAW nadal korzysta elementów bitmapowych. Sam Jeżeli Windows 8.1 ma możliwość zmiany rozmiaru interfejsu systemu, to aplikacje niestety muszą sztucznie skalowane. Efektem jest to ze dostajemy rozmyty obraz. Trzeba niestety jeszcze poczekać na UltraHD. I mam nadzieję że zrobią to z głową - czyli z płynną regulacją wielkości elementów. Ale to może okazać moje niezrealizowane marzenie.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Zbynia » piątek 02 sty 2015, 20:53

A próbowaliście skalowania systemu (zmiana rozdzielczości)?

można ustawić FullHD i poczekać na lepsze czasy

Nie będę ukrywał że siedząc metr od monitora 24"jest ok więc 40-48" UHD zapewniłby niezłą przestrzeń roboczą
no troszkę do ogarnięcia a wzrokiem już jest

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Arkana_Flow » piątek 02 sty 2015, 21:30

Arkana_Folw

Jak nie zastosujesz usypiania to będzie sobie coś tam szumiał delikatnie i co gorsza wibrował (bardziej lub mniej) przez co obudowa wpada w rezonans i to niestety staje się dokuczliwe
Nie myślałeś o NAS? Wyższe koszta ale można sobie z dwoma dyskami w RAID1 strzelić.
Transfer nie to co dysk (połowa tego) ale archiwizacje można sobie zautomatyzować, dostęp z całej reszty urządzeń po sieci i w miarę bezpieczne
Można też walnąć laptopowi - mniej się grzeje i jest cichszy (a z racji że mniej się grzeje można go zamknąć w jakimś "wygłuszaczu"),iut wyższy czas dostępu, ciut niższe transfery (jak dyski 3.5 sprzed 5 lat - ale tu skok od dawna nie nastąpił)
1TB pojemności tylko (większe nie wchodzą w rachubę)

ps.To lepiej kup pasywny zasilacz i postaraj się o pasywne chłodzenie na procka - celowałbym w procki 35/37 watowe - te elementy bardziej hałasują - częstotliwość hałasu tylko inna (oczywiście o ile nie potrzebujesz mega wydajności)
NAS tez byłby ciekawą opcją bo dysk sobie wystawisz gdzieś...

Może mało wygodnie (i eleganckie) ale wziąć bebechy, laptopa zdemontować wentylator wsadzić w budę od stacjonarki i używać do nagrywek?


Poczytam trochę więcej o NAS i pomyślę czy by mi się to przydało może jakoś szerzej..


Co do zasilacza i chłodka na procka to wybrałem już pasywne ;)



Pozdro

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Kyle » piątek 02 sty 2015, 22:00

Jeżeli nie przejdą renderowanie wektorowe to będzie problem.




Renderowanie wektorowe jest od dawna (od Windows Vista na pewno). Sam spłodziłem kilka programów w Windows Presentation Fundation i C# ... ale co z tego, skoro wielu uzywa jeszcze zacofanego Windows Forms w C# lub innego przestarzałego systemu kreślenia interface'u, który się tragicznie skaluje, lub nie skaluje wcale. Tak że technologie są gotowe, ... wystarczy, że programiści ruszą mózgami, i zaczną robić dobrze skalujące się programy.


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Kyle » piątek 02 sty 2015, 22:04


Co do zasilacza i chłodka na procka to wybrałem już pasywne ;)


Sam mam zasilacz pasywny (przy okazji ma certyfikat sprawności Platinum, więc niemal nie ma strat w postaci ciepła = jest zimny), więc mogę rzec, że to się sprawdza. ... ale pasywne chłodzenie CPU to już problem i wyzwanie. Wiec zapytam, jaki masz CPU, jakie chłodzenie pasywne i ile stopni na najgorętszym rdzeniu po gidzinnym wygrzewaniu intel burn test wszystkich rdzeni na raz, przy temp otoczenia ~21 stopni celsjusza?


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Kyle » piątek 02 sty 2015, 22:10

.
Obecne 2 rdzenie po 1GHz i 1GB RAM to nie staroć - żeby ktoś nie myślał porównywać i dziwić się że coś jest nie tak

Nawet przy Windows XP po zainstalowaniu wszystkich łatek (wielokrotnie podnosi to zużycie RAM), z antywirem w tle, 1GB RAM powoduje częste mielenie w pliku wymiany ... a co dopiero przy Vista.


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: PC 2015

Post autor: Arkana_Flow » piątek 02 sty 2015, 23:45

...

Co do zasilacza i chłodka na procka to wybrałem już pasywne ;)



Sam mam zasilacz pasywny (przy okazji ma certyfikat sprawności Platinum, więc niemal nie ma strat w postaci ciepła = jest zimny), więc mogę rzec, że to się sprawdza. ... ale pasywne chłodzenie CPU to już problem i wyzwanie. Wiec zapytam, jaki masz CPU, jakie chłodzenie pasywne i ile stopni na najgorętszym rdzeniu po gidzinnym wygrzewaniu intel burn test wszystkich rdzeni na raz, przy temp otoczenia ~21 stopni celsjusza?
...
 




Cooler Master Silent TPC-T800-FLNN-R1



..jeszcze mi składają kompa, dostanę go pewnie za tydzień jakiś i zrobię testy.


Do tego chłodzenia mogę dodać 2 wiatraczki w razie czego.


A procesor to Intel Core i7 4790 3.6Ghz Quad Core Haswell Refresh

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

ODPOWIEDZ