Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Szteker
Posty: 4
Rejestracja: środa 15 kwie 2015, 00:00

Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: Szteker » środa 15 kwie 2015, 15:12

Witam,


Otóż mam swoje dobrze wygłoszone studio i z góry mówię, że warunki mam dobre, a piszę ten wątek, ponieważ zatrzymałem się na etapie ustawienia sprzętu, mianowicie w moim interfejsie mam ten sam problem co w tym temacie (http://www.eis.com.pl/pl/modules.php?mop=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=32439&forum=25) - dokładniej nie mogę zmienić formatu z 44,1 (CD) na 96kHz (studyjny), ani żaden inny, sterowniki od strony producenta, a w menedżerze urządzeń żadnego błędu nie ma. Nagrywam w programie adobe audition 5.0 i zrobiłem test wokalu między 44,1kHz a 96kHz z ustawień w tym programie i różnicy raczej nie słychać, a jak już to minimalnie lepiej wygładzona (odsłuch na AKG K612 PRO). Szczerze powiem, że nie wiem jaka powinna być różnica między tymi dwoma formatami, ale sądzę, że na pewno nie aż taka znikoma, bo to przecież x2 więcej kHz. Ponadto dodam, że nagrywając ścieżkę nie idzie ustawić jej na stereo, bo łapie tylko 1 kanał, i muszę ustawiać mono, dopiero wtedy łapie 2 kanały. Dodam również, że ustawienia między kHz zmieniałem na device class MME, bo na ASIO nie dało się zmienić wartości kHz, ponieważ była zablokowana. Dziś wieczorem postaram się wrzucić próbki wokalu z 44,1 i 96, jeśli będą potrzebne (poprosiłbym też o jakichś hosting wav, gdzie idzie od razu odtworzyć nutkę, byście nie musieli ściągać). Z góry dzięki za pomoc.


 


Pozdrawiam


 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: Zbynia » środa 15 kwie 2015, 17:46

Podstawy

-przy pracy z asio ustawienia dźwięku windows nie mają kompletnie żadnego znaczenia gdy nie działają
-przy pracy z asio zmiana częstotliwości próbkowania odbywa się w parametrach projektu w oprogramowaniu DAW
-różnica między 44.1 a 96 czy 192 będzie znikoma na słabym sprzęcie - jeśli chcesz ją w ogóle zauważyć to tylko w górze pasma pod warunkiem porządnej akustyki pomieszczenia i odsłuchu pozwalającego na granie pasmem do 40kHz - zwykły sprzęt wskaże na pewne różnice w górze pod warunkiem że jest w stanie dobrze ją "ograć"
-masz mikrofon mono, nagrywasz jedno źródło z jednego kanału to nie ma prawa (fizycznie niemożliwe) być w stereo - by słyszeć to co nagrywasz na obydwu kanałach musisz ustawić panoramę w karcie (jeśli jest) albo w odsłuchu przez DAW
To akurat normalne przy słabych kartach nie mających tak prostych funkcji

Szteker
Posty: 4
Rejestracja: środa 15 kwie 2015, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: Szteker » środa 15 kwie 2015, 20:49

...Podstawy

-przy pracy z asio ustawienia dźwięku windows nie mają kompletnie żadnego znaczenia gdy nie działają
-przy pracy z asio zmiana częstotliwości próbkowania odbywa się w parametrach projektu w oprogramowaniu DAW
-różnica między 44.1 a 96 czy 192 będzie znikoma na słabym sprzęcie - jeśli chcesz ją w ogóle zauważyć to tylko w górze pasma pod warunkiem porządnej akustyki pomieszczenia i odsłuchu pozwalającego na granie pasmem do 40kHz - zwykły sprzęt wskaże na pewne różnice w górze pod warunkiem że jest w stanie dobrze ją "ograć"
-masz mikrofon mono, nagrywasz jedno źródło z jednego kanału to nie ma prawa (fizycznie niemożliwe) być w stereo - by słyszeć to co nagrywasz na obydwu kanałach musisz ustawić panoramę w karcie (jeśli jest) albo w odsłuchu przez DAW
To akurat normalne przy słabych kartach nie mających tak prostych funkcji...




Nie o to chodzi, że słaba karta, bo kiedyś jak ustawiłem ją pierwszy raz w DAW'ie to wszystko chodziło idealnie, w stereo też śmigało na 2 kanałach. Potem ten adobe au zaczynał mi crashować i nagrane ścieżki były porozrzucane nie wiadomo gdzie bez żadnego podkładu. Przeinstalowałem go i ustawiłem na nowo, lecz ten scarlett, którego widział pod jedną nazwą, teraz podzielił się na 3 osobne części, czyli:


w mono: scarlett 2i2 1 (tu nagrywa 2 kanały), scarlet 2i2 2 (nie nagrywa wcale), i w stereo: scarlett 2i2 1 (1 kanał). Przeinstalowałem DAW'a po raz trzeci, ale dalej to samo. Ponadto 2i2 nie jest słabą kartą, dokładniej interfejsem audio, jeśli nie potrzebuje się tej dużej ilości bajerów i wejść. W tym puapie cenowym, to jedna z najlepszych opcji i nie wierzę, że to jego wina, w programie coś się na pewno powaliło, bo same z nim problemy mam. Niedługo go zmienię na coś konkretniejszego, ale jak na razie ten problem chciałbym rozwiązać


Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: miro5530 » środa 15 kwie 2015, 21:38

 


Podpinając mikrofon czyli jeden kanał, to na kanale stereo zawsze będzie nagrywać tylko 1 kanał.
Lewy bądź prawy w zależności jak zostały skonfigórowane kanały w programie (dwa wykresy fali jeden pozioma kreska czyli cisza, a drugi z graficzną prezentacją nagrania)
Na kanale mono powinno z jednego wejścia nagrywać natomiast z druiego nie. Żeby nagryrywać z drugiego wejścia trzeba fizycznie przepiąć kabel do drugiego wejścia. Na kanałach mono zawsze sygnał nagrywany jest mono (jeden wykres fali).




Szteker
Posty: 4
Rejestracja: środa 15 kwie 2015, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: Szteker » środa 15 kwie 2015, 21:57

... 
Podpinając mikrofon czyli jeden kanał, to na kanale stereo zawsze będzie nagrywać tylko 1 kanał.Lewy bądź prawy w zależności jak zostały skonfigórowane kanały w programie (dwa wykresy fali jeden pozioma kreska czyli cisza, a drugi z graficzną prezentacją nagrania)Na kanale mono powinno z jednego wejścia nagrywać natomiast z druiego nie. Żeby nagryrywać z drugiego wejścia trzeba fizycznie przepiąć kabel do drugiego wejścia. Na kanałach mono zawsze sygnał nagrywany jest mono (jeden wykres fali).
...

Czyli jak to sprostować, żeby w zgodzie z normą nagrywać? Znajomy mi powiedział, że nagrywając zawsze musi być stereo, nawet na moim sprzęcie, więc to uznałem, bo wtedy na 2 kanałach nagrywało w stereo (na 2 falach widoczny dźwięk), choć nie wiem jakim cudem jak mówicie, że 1 kanał w tym wypadku ma możliwość bycia. Poza tym jak nagrywam wokal, to lepiej w stereo, czy ta opcja raczej dla instrumentów jest przydatna?

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: fallworm » czwartek 16 kwie 2015, 10:07

...


Czyli jak to sprostować, żeby w zgodzie z normą nagrywać? Znajomy mi powiedział, że nagrywając zawsze musi być stereo, nawet na moim sprzęcie, więc to uznałem, bo wtedy na 2 kanałach nagrywało w stereo (na 2 falach widoczny dźwięk), choć nie wiem jakim cudem jak mówicie, że 1 kanał w tym wypadku ma możliwość bycia. Poza tym jak nagrywam wokal, to lepiej w stereo, czy ta opcja raczej dla instrumentów jest przydatna? ...




Co to za bzdury..


1.
Jak nagrywasz na jeden mikrofon to jest MONO - JEDEN KANAŁ. I tak rejestrujesz. Wybierasz w programie 1 kanał i nagrywasz na ścieżkę jednokanałową czyli MONO. Znajomy źle Ci powiedział. Fizycznie możesz możesz nagrywać nawet Quadro z jednego mikrofonu, będziesz miał 4 ścieżki takie same tylko po co? Jedna jest najlepszym rozwiązaniem - pozostałe nic nie wnoszą, jedynie do podnoszenia głośnośći - totalna bzdura.


2.
Pomiędzy 48 a 96 khZ nie usłyszysz różnicy na Twoim sprzęcie, nie pozwoli na to elektronika - i tak będzie słabo (bez urazy). Nagrywanie z wyższym próbkowaniem przydaje się jeżeli zamierzasz wielokrotnie przetwarzać sygnał procesorami, aby nie powstały artefakty aliasingowe, ale nawet jak powstaną to możesz ich nie usłyszeć.

Masz sprzęt w stu procentach wystarczający do domowej zabawy, a nawet półprofesjonalnego tworzenia projektowego.

Jak masz problem z konfuguracją sprzętu - czytaj instrukcję i oglądaj youtube:


np https://www.youtube.com/watch?v=6quoJTMAmzs


Dobrej zabawy.


 


Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: miro5530 » czwartek 16 kwie 2015, 10:40

 


Nagrywasz sygnał mono (1 mikrofon, gitara, syntezator monofoniczny) na kanale mono i zawsze w mono.
Nagrywasz sygnał stereo (2 mikrofony mono dla uzyskania nagrania od razu stereo, CD, DVD, syntezatory stereofoniczne) na kanale stereo.
Można sygnał stereo (np. syntezator stereofoniczny) nagrać w mono. W takim przypadku nagrywa się
tylko jeden z kanałów zazwyczaj L często dodatkowo oznaczony MONO. Oczywiście na kanale mono.


 


Stereofonię z nagranych śladów mono uzyskuje się na etapie mikowania odpowiednio rozstawiając je w panoramie.




Szteker
Posty: 4
Rejestracja: środa 15 kwie 2015, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: Szteker » piątek 17 kwie 2015, 01:39

W porządku, dzięki wszystkim za pomoc. Już jestem nakierunkowany. A co do tych bzdur Fallworm, to czemu tak uważasz? Przecież pisałem, że widziałem i słyszałem jak na 2 nagrywało, lecz po błędach i zacinach programu przeinstalowałem go i 2i2 widoczne w programie podzieliło się na 3 inne nazwy, a nie jedną jak wcześniej. Pisałem też, że po 3 przeinstalowaniu dalej było to samo co w 2, więc wychodzi na to, że programie się coś posypało/źle zainstalowało i przy okazji wprowadziło mnie w ślepy zaułek głupoty.




Pozdrawiam Serdecznie


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: fallworm » piątek 17 kwie 2015, 05:12

...
W porządku, dzięki wszystkim za pomoc. Już jestem nakierunkowany. A co do tych bzdur Fallworm, to czemu tak uważasz? 
...
 




Napisałem, że dublowanie kanałów monofonicznych nie wnosi nic dobrego. Jedyne co może wnieść to zbędne obciążenie komputera, złą pracę wtyczek, mikroprzesunięcia czasowe w odsłuchu (zdarzają się czasem cuda w niektórych programach) i wszelkie konsekwencje za tym idące. To, że nagrywamy 2 ścieżki to nie znaczy  że sygnał jest "stereo". Stereo to 1 - sygnał składowa środkowa i 2 sygnał - składowa boczna. W mono nie ma składowej bocznej. Nagrywając na jeden mikrofon nigdy nie uzyskasz składowej bocznej więc nie ma sensu nazywać to stereo nawet jeśli nagrasz na 2 kanałach Zresztą jak by to cokolwiek dobrego wnosiło to czemu mielibyśmy się ograniczać tylko do dwóch kanałów (stereo) - Zaraz nagram jednocześnie na 48 kanałach - może uzyskam cudowne brzmienie


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Focusrite scarlett 2i2 + Rode NT1000

Post autor: Zbynia » sobota 18 kwie 2015, 20:07

Kolego - adobe ci pokaszanił bo pewnie jedziesz na sterownikach WDM czy jeszcze prostszych
wybierz w programie sterownik ASIO

ODPOWIEDZ