Dyski SSD

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Dyski SSD

Post autor: ceres1x » niedziela 27 wrz 2015, 12:04

Na co zwracać uwagę podczas kupna dysku SSD ?
Chcę zakupić takowy do kompa stacjonarnego na system operacyjny i najczęściej używane programy (czyli DAW + wtyczki).
Pojemność to 256 GB, taki mi wystarczy, poza tym stosunek pojemnosci do ceny jest jeszcze w miarę korzystny.
Jakie kontrolery sa najlepsze ?
Na pewno przyda sie adapter z 2.5 cala na 3.5 cala, choc dyski bez dodatkowych akcesoriow sa duzo tansze.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: PWA » niedziela 27 wrz 2015, 15:46

Temat dysków SSD był ostatnio obszernie omówiony na jednym z wątków...chyba w sierpniu, więc poszukaj go sobie. Tam w zasadzie jest wszystko opisane.

adn_01
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 07 gru 2006, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: adn_01 » niedziela 27 wrz 2015, 17:01

...Na co zwracać uwagę podczas kupna dysku SSD ?
Chcę zakupić takowy do kompa stacjonarnego na system operacyjny i najczęściej używane programy (czyli DAW + wtyczki).
Pojemność to 256 GB, taki mi wystarczy, poza tym stosunek pojemnosci do ceny jest jeszcze w miarę korzystny.
Jakie kontrolery sa najlepsze ?
Na pewno przyda sie adapter z 2.5 cala na 3.5 cala, choc dyski bez dodatkowych akcesoriow sa duzo tansze.
...
 


250GB? dwa, trzy dobre banki brzmień i braknie. to naprawdę bardzo mało, sam program uruchamiasz i pracujesz, wiec czas uruchamiania nie ma takiego znaczenia jak czas wczytywania bankow czy sampli. Powiedziałbym ze 500 giga to tez nie będzie za dużo, ale minimalnie.


ja kieruje sie długością gwarancji (niedawno kupowalem "dyski" samsunga z 10 letnią)


Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: ceres1x » niedziela 27 wrz 2015, 17:29

... 
250GB? dwa, trzy dobre banki brzmień i braknie. to naprawdę bardzo mało, sam program uruchamiasz i pracujesz, wiec czas uruchamiania nie ma takiego znaczenia jak czas wczytywania bankow czy sampli. Powiedziałbym ze 500 giga to tez nie będzie za dużo, ale minimalnie.
ja kieruje sie długością gwarancji (niedawno kupowalem "dyski" samsunga z 10 letnią)...

Malo korzystam z sampli, wiekszosc to presety na syntezatorach sprzetowo/wtyczkowych.
Tak wiec moje projekty nie sa zbyt rozbudowane, jesli chodzi o sample.
Poza tym na sample mam zwykly HDD 2 TB 7200obr/min na SATA III.

Tak wiec mysle ,ze system, DAWy oraz wtyczki na SSD a reszta, czyli banki brzmien i sample na HDD.
Wydaje mi sie,ze tak bedzie najbardziej optymalnie w moim przypadku, ze wzgledu na malo rozbudowane sesje.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: PWA » niedziela 27 wrz 2015, 22:26

......Na co zwracać uwagę podczas kupna dysku SSD ? Chcę zakupić takowy do kompa stacjonarnego na system operacyjny i najczęściej używane programy (czyli DAW + wtyczki). Pojemność to 256 GB, taki mi wystarczy, poza tym stosunek pojemnosci do ceny jest jeszcze w miarę korzystny. Jakie kontrolery sa najlepsze ? Na pewno przyda sie adapter z 2.5 cala na 3.5 cala, choc dyski bez dodatkowych akcesoriow sa duzo tansze. ... 
250GB? dwa, trzy dobre banki brzmień i braknie. to naprawdę bardzo mało, sam program uruchamiasz i pracujesz, wiec czas uruchamiania nie ma takiego znaczenia jak czas wczytywania bankow czy sampli. Powiedziałbym ze 500 giga to tez nie będzie za dużo, ale minimalnie.
ja kieruje sie długością gwarancji (niedawno kupowalem "dyski" samsunga z 10 letnią)...

Samsung to akurat największy syf jeżeli chodzi o technologię... zachęcam do przeczytania wątku z sierpnia... tam wszystko jest wyjaśnione...łacznie z tym co jest naprawdę ważne przy zakupie dysków SSD.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: PWA » niedziela 27 wrz 2015, 22:33


Awatar użytkownika
Sawka
Posty: 36
Rejestracja: sobota 21 gru 2013, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: Sawka » czwartek 03 gru 2015, 12:22

...Na co zwracać uwagę podczas kupna dysku SSD ? ...


 


Czas odczyty / zapisu, maksymalna ilość cykli pracy, czas bezawaryjnej pracy (MTBF), no i recenzje w Internecie


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: fallworm » sobota 05 gru 2015, 17:26

...Samsung to akurat największy syf jeżeli chodzi o technologię... zachęcam do przeczytania wątku z sierpnia... tam wszystko jest wyjaśnione...łacznie z tym co jest naprawdę ważne przy zakupie dysków SSD....

To trochę niepokojące co napisałeś. Ja mam Samsung 840Pro który pracuje bez przerwy od ponad 3 lat i nigdy nie było z nim jakichkolwiek problemów. Na czas kiedy kupowałem - jeden z najszybszych, wydaje mi się, że do tej pory to uchodzący za bardzo szybki nośnik danych, w tamtych czasach technologia tego dysku była reklamowana jako coś wspaniałego, teraz widocznie konkurencja napisała coś innego . No ale chętnie się dowiem co w tym dysku jest nie tak - jakiś czas temu obszernie się edukowałem z architektury budowy komputerów i podzespołów więc chciałbym to potwierdzić lub zaprzeczyć.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: PWA » sobota 05 gru 2015, 18:04

To trochę niepokojące co napisałeś. Ja mam Samsung 840Pro który pracuje bez przerwy od ponad 3 lat i nigdy nie było z nim jakichkolwiek problemów. Na czas kiedy kupowałem - jeden z najszybszych, wydaje mi się, że do tej pory to uchodzący za bardzo szybki nośnik danych, w tamtych czasach technologia tego dysku była reklamowana jako coś wspaniałego, teraz widocznie konkurencja napisała coś innego . No ale chętnie się dowiem co w tym dysku jest nie tak - jakiś czas temu obszernie się edukowałem z architektury budowy komputerów i podzespołów więc chciałbym to potwierdzić lub zaprzeczyć....

Przeczytaj wątek z linku powyżej. Samsung stosuje najsłabszą z istniejących technologi zapisu w pamięci typu flash, czyli TLC.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dyski SSD

Post autor: PWA » sobota 05 gru 2015, 18:35

Sorka... 840 Pro jest zbudowana w technologii MLC... chodziło mi o zwykłe 840, czy tam Evo... chyba tak je nazywają.

ODPOWIEDZ