Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: ceres1x » sobota 10 paź 2015, 09:35

Natomiast ja uzywam 2x20 cali i trzeci 17 cali (zalegal gdzies wiec go podlaczylem i jest calkiem dobrze)..
20ki maja funkcje "pivot" co pozwala obrocic ekran o 90° co wykorzystuje do pracy z Reasonem.

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
Stiwi
Posty: 51
Rejestracja: środa 26 lut 2003, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: Stiwi » sobota 10 paź 2015, 19:30

Polecam Samsung UD590 4K wspaniała sprawa na kilku pulpitach .

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: Zbynia » niedziela 11 paź 2015, 17:48

...Polecam Samsung UD590 4K wspaniała sprawa na kilku pulpitach ....

Pod jakim względem wspaniała?to tylko 28" co przy tej rozdzielczości jest dobre dla kogoś kto ma taki monitor 30cm przed oczyma

adn_01
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 07 gru 2006, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: adn_01 » sobota 17 paź 2015, 21:29

......Polecam Samsung UD590 4K wspaniała sprawa na kilku pulpitach ....

Pod jakim względem wspaniała?to tylko 28" co przy tej rozdzielczości jest dobre dla kogoś kto ma taki monitor 30cm przed oczyma...
 


albo maca pro i osx


wyjdź ze swojego ciasnego podwóreczka, czasami.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: Zbynia » niedziela 18 paź 2015, 14:52

a co ma do tego mac i osx?
Widzę że nie wiesz o czym mowa
w audio wysoka gęstość pikseli nie ma żadnego zastosowania

adn_01
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 07 gru 2006, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: adn_01 » niedziela 18 paź 2015, 16:06

...a co ma do tego mac i osx?
Widzę że nie wiesz o czym mowa
w audio wysoka gęstość pikseli nie ma żadnego zastosowania...
 


a jednak może mieć. aa, był kiedyś taki "wieszcz" ktory twierdził, "że 640kB pamięci wystarczy każdemu". słyszałem także, że lcd nie nadają się do grafiki, kolor w monitorze do pracy profesjonalnej to zbędna fanaberia itd.


w windows praktycznie nie istnieje coś takiego jak skalowanie interfejsu, w osx tak. w windows musisz patrzeć z odległości 30 cm przy monitorze 4k w osx nie, bo elementy są (albo przynajmniej mogą być) tej samej wielkości tylko (znacznie) wyraźniejsze. potrafisz ogarnąć, jak wyglądają vst? wszelkie wskaźniki, VCU? obraz na ekranie masz podobnej jakości jak wydruk z laserówki. i tu tkwi różnica. I jak najbardziej ma to sens. spróbuj w google wpisać takie słowa kluczowe jak np. Logic X, retina display, to może ci trochę rozjaśni :) 


jestem zresztą pewien, że prędzej czy później (raczej prędzej) podobnie będzie na windows. oczywiście, można bez tego żyć. ba, tak samo, jak można komponować w ogóle bez komputera. 


dlatego pisałem, że warto rozszerzyć pole widzenia zanim po raz kolejny autorytarnie stwierdzisz, że "taki monitor przy takim dpi nie ma sensu", bo Ty tak uważasz. możesz kogoś zwyczajnie wprowadzić w błąd. 


pozdr


 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: Zbynia » poniedziałek 19 paź 2015, 16:00

Kolego - nie było takiego wieszcza i Gates nigdy tego nie powiedział - to zwykłe brednie

Zastosowań graficznych w to nie mieszaj

Powiedz mi jaki jest sens retiny w 28 calach z 80 centymetrów skoro i przy FHD praktycznie nie zobaczysz żadnej różnicy?
Jak napisałem - super jak wsadzisz nos w ekran ale tak nikt nie pracuje - 50 do nieraz 150 cm to jest taka standardowa odległość od ekranu

skalowanie nie załatwi ci przecież większego pulpitu - to musi iść w parze z większą przekątną

nie raz siedziałem na retinie z logiciem a także na wielu windowsach z ekranami o wysokiej rozdzielczości - w muzyce nie ma to żadnego zastosowania oprócz delikatnego poprawienia wyglądu

zejdź na ziemię a nie wciskasz kit że są tego jakieś plusy


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: matiz » poniedziałek 19 paź 2015, 16:35

...Kolego - nie było takiego wieszcza i Gates nigdy tego nie powiedział - to zwykłe brednie

Zastosowań graficznych w to nie mieszaj

Powiedz mi jaki jest sens retiny w 28 calach z 80 centymetrów skoro i przy FHD praktycznie nie zobaczysz żadnej różnicy?
Jak napisałem - super jak wsadzisz nos w ekran ale tak nikt nie pracuje - 50 do nieraz 150 cm to jest taka standardowa odległość od ekranu

skalowanie nie załatwi ci przecież większego pulpitu - to musi iść w parze z większą przekątną

nie raz siedziałem na retinie z logiciem a także na wielu windowsach z ekranami o wysokiej rozdzielczości - w muzyce nie ma to żadnego zastosowania oprócz delikatnego poprawienia wyglądu

zejdź na ziemię a nie wciskasz kit że są tego jakieś plusy

...
 




Aż zmierzyłem
Siedzę ok 65cm od 24 cale 1920x1200. Mniejsza rozdzielczość chyba nie wchodzi w rachubę, a na dwóch naraz nie lubię. Teraz kupiłem 27' 1920x1200, z pomysłem, żeby dalej siedzieć - ale to chyba słaby pomysł, bo za wielki jest a i tak się wniego wlepiam.
Nie wiem, jakie zalety miałby mieć monitor o większej rozdzielczości, jeżeli założeniem jest oglądanie go z takiej odległości, że nie widać pikseli. Skalowanie okienek wcale nie musi oznaczać lepszej jakości, a wręcz przeciwnie, zmusza do "zaokrąglania" obrazka do całych pikseli albo rozmywania albo blurowania czy jak tam programy sobie z tym radzą - w każdym razie kupowanie droższego monitora z większą rozdzielczością i gorszą matrycą po to, żeby sobie dotatkowo pogorszyć obraz skalowaniem to IMO średni pomysł.


[addsig]

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: Zbynia » poniedziałek 19 paź 2015, 18:09

Oczywiście matiz - skalowanie zawsze degraduje obraz o ile nie są to wartości x*2 x/2 przy których wychodzi to najlepiej
ale tu dużo zależy od softu - nie każdy dobrze się skaluje i to nie wina systemu

27" jest za wielki?toż to przekątna większa raptem o ok. 7 cm - przy takiej odległości tyle co nic
swoją droga czy to nie przypadkiem 1920x1080 (który tak naprawdę jest tylko szerszy w poziomie?)
bo o ile się nie mylę 1920x1200 było kiedyś ale w 28 calach

ja jak pisałem - chciałbym 37 cali UHD (choć to sporo jak na wspomnianą przez ciebie odległość) ale pozwoli nie bawić się skalowaniem i w pełni wykorzystać taka rozdzielczość
co mi po 20 skalowanych śladach bym nosem w ekran nie wjeżdżał?wole mieć 40 nie skalowanych śladów ale doskonale widocznych

ba i jeszcze będę mógł się odsunąć ze 20 centymetrów dalej widząc co jest na ekranie

ps.wyższa rozdzielczość wiąże się też z obsługa takowej przez kartę graficzną co w wielu wypadkach spowoduje konieczność wymiany jej albo komputera
bo nie każde GPU potrafi obsłużyć UHD w 60 klatkach (a praca w 30 też nie jest jakaś rewelacyjna)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Największy monitor LCD do pracy z DAW?

Post autor: PWA » poniedziałek 19 paź 2015, 18:29

Cóż...widzę, że kręcimy się wokół własnego ogona
Podsumowując, wydaje się, że optymalna rozdzielczość dla 22-24" to full HD, natomiast dla 27-28" to 2560 x 1440. O UHD powinniśmy myśleć przy +30". Jeżeli idziemy w jeszcze większą przekątną, to musimy pomyśleć o tym, aby mieć miejsce na odsunięci monitora nieco dalej, żeby po nim nosem nie jeździć

@adn_01... nie po to kupuję większy monitor, żeby powiększać obraz... kupuję go po to, aby zmieścić na nim więcej elementów, więc kluczowa jest rozdzielczość/odpowiednia przekątna do odległości, w jakiej siedzę pracując.
Na resztę Twoich dywagacji odpowiedział Zbynia

ODPOWIEDZ