Laptop pod realizację nagrań

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
aiker
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 00:00

Laptop pod realizację nagrań

Post autor: aiker » czwartek 10 gru 2015, 14:36

Witam, szukam laptopa pod samą realizację nagrań (miks będzie wykonywany na komputerze stacjonarnym. Założenia:


 


- ma być kompatybilny z kartą focusrite 6i6


- korzystać będę z cubase 5 najpewniej, więc też żeby nie było sytuacji że np. Vari Audio nie mogę załączyć bo jest za słaby.


- chcę żeby był możliwie jak najtańszy, on ma służyć tylko do zgrania ścieżek, resztę pieniędzy będę przeznaczał na stacjonarnego potwora.


 


Liczę na szybką odpowiedź i dzięki,


pozdrawiam! 


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: fallworm » czwartek 10 gru 2015, 15:01

Myślę, że minimum to procecesor 21 rdzeniowy o taktowaniu ponad 2 ghz i 2 gb ramu. Na
aukcjach nabędziesz używane za 100-200 pln.


aiker
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: aiker » czwartek 10 gru 2015, 15:23

...Myślę, że minimum to procecesor 21 rdzeniowy o taktowaniu ponad 2 ghz i 2 gb ramu. Na
aukcjach nabędziesz używane za 100-200 pln.

...
 




planowałem tak do 1,5 tysiąca wydać, czyli w ogóle nie mam się czym przejmować, tak?


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: PWA » czwartek 10 gru 2015, 16:56

Tak.
Jak radził kolega, kup jakiś używany polisingowy albo coś w tym stylu. Wymagania dla Cubase 5 poniżej:

Windows XP (SP2) or Windows Vista*
2 GHz CPU (dual core CPU recommended)
1024 MB RAM
Display resolution of 1280x800 recommended
Windows DirectX compatible audio hardware
(ASIO compatible audio hardware recommended for low-latency performance)
DVD-ROM drive with dual-layer support
4 GB of free HD space
USB component port for Steinberg Key (copy protection)
Internet connection required for license activation
(* The included Cubase 5 64-bit version natively supports Vista 64.)

aiker
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: aiker » czwartek 10 gru 2015, 18:57

...Tak.
Jak radził kolega, kup jakiś używany polisingowy albo coś w tym stylu. Wymagania dla Cubase 5 poniżej:

Windows XP (SP2) or Windows Vista*
2 GHz CPU (dual core CPU recommended)
1024 MB RAM
Display resolution of 1280x800 recommended
Windows DirectX compatible audio hardware
(ASIO compatible audio hardware recommended for low-latency performance)
DVD-ROM drive with dual-layer support
4 GB of free HD space
USB component port for Steinberg Key (copy protection)
Internet connection required for license activation
(* The included Cubase 5 64-bit version natively supports Vista 64.)...

wymagania cubase'a to jedno, a żeby ogarnął VariAudio to inna sprawa, chodzi też o używanie kilku wtyczek modulacyjnych żeby na etapie nagrywania już sobie sprawdzać wstępnie zamierzone efekty. No i boję się o kompatybilność z kartą dźwiękową, ale w sumie raczej nie powinien być to większy problem, wolałem się upewnić po prostu.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: PWA » czwartek 10 gru 2015, 21:11

wymagania cubase'a to jedno, a żeby ogarnął VariAudio to inna sprawa, chodzi też o używanie kilku wtyczek modulacyjnych żeby na etapie nagrywania już sobie sprawdzać wstępnie zamierzone efekty. No i boję się o kompatybilność z kartą dźwiękową, ale w sumie raczej nie powinien być to większy problem, wolałem się upewnić po prostu. ...

To są minimalne wymagania. Kolega podał Ci trochę wyższe właśnie po to aby uciągnąć VariaAudio. Myślę, że realnie na to patrząc to Intel i5 starszej generacji (sprzed 5 lat) + 4GB RAM uciągnie starego Cubase z Varia z dużym zapasem.
Nie rozumie, o co Ci chodzi z tą kompatybilnością karty... możesz to wyjaśnić? Karta może mieć problemy z systemem operacyjnym... ale z komputerem?... jakie?

aiker
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: aiker » czwartek 10 gru 2015, 21:42


aiker
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: aiker » czwartek 10 gru 2015, 22:01

......wymagania cubase'a to jedno, a żeby ogarnął VariAudio to inna sprawa, chodzi też o używanie kilku wtyczek modulacyjnych żeby na etapie nagrywania już sobie sprawdzać wstępnie zamierzone efekty. No i boję się o kompatybilność z kartą dźwiękową, ale w sumie raczej nie powinien być to większy problem, wolałem się upewnić po prostu. ... To są minimalne wymagania. Kolega podał Ci trochę wyższe właśnie po to aby uciągnąć VariaAudio. Myślę, że realnie na to patrząc to Intel i5 starszej generacji (sprzed 5 lat) + 4GB RAM uciągnie starego Cubase z Varia z dużym zapasem. Nie rozumie, o co Ci chodzi z tą kompatybilnością karty... możesz to wyjaśnić? Karta może mieć problemy z systemem operacyjnym... ale z komputerem?... jakie?... 

a gdzieś widziałem kiedyś posta żeby sprawdzić właśnie pod konkretny model kartę, ale jeśli to nie ma nic wspólnego to nic więcej nie mówię :) 
będzie ok? 
http://www.sferis.pl/p/372924-laptop-lenovo-thinkpad-e31-70-80kx00ccpb-3805u-133matthd-4gb-500gb-intelhd-usb3-hdmi-bt-fp-dos.html 
może ktoś ma jakiś inny konkretny model do polecenia? Btw. Dostaję dofinansowanie z urzędu pracy na działalność, potrzebuję nowego sprzętu, używki odpadają.

Awatar użytkownika
chrisso
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 19 lip 2015, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: chrisso » piątek 11 gru 2015, 00:32

.........
a gdzieś widziałem kiedyś posta żeby sprawdzić właśnie pod konkretny model kartę, ale jeśli to nie ma nic wspólnego to nic więcej nie mówię :) 
będzie ok? 
http://www.sferis.pl/p/372924-laptop-lenovo-thinkpad-e31-70-80kx00ccpb-3805u-133matthd-4gb-500gb-intelhd-usb3-hdmi-bt-fp-dos.html 
może ktoś ma jakiś inny konkretny model do polecenia? Btw. Dostaję dofinansowanie z urzędu pracy na działalność, potrzebuję nowego sprzętu, używki odpadają. ...

Żaden Lenovo! Kupiłem LEnovo 17-kę, z wyższej półki za ponad 4000 zł, a potem się okazało, że jest kłopot, zresztą nie rozwiązany na razie do dziś. Microsoft i Lenovo udają, że problemu nie ma, a jest!

Kiedy się używa programu LatencyMon można sprawdzić, co powoduje obciążenie systemu. W Lenovo (nie tylko zresztą, bo w Asusie i Sony oraz niektórych Dell-ach również) plik ACPI.sys odpowiedzialny za zarządzanie energią, zaczyna szaleć. I są straszne lagi oraz dropy w trakcie nagrywania. Praktycznie da się pracować tylko kiedy bateria jest naładowana w 100% i komp podłączony cały czas do sieci i przez jakieś 20-30 minut po odłączeniu kabla, potem jest męczarnia. Problem tkwi najprawdopodobniej w źle napisanych sterownikach do płyt głównych tych laptopów. Kłopoty z acpi.sys występują zresztą od wielu lat, bo zaczęły się jeszcze na XP-kach. Tylko wtedy walił się cały system (blue screen i restart). Niestety, nie da się wyłączyć tego pliku, bo w najlepszym razie, nie będzie w ogóle ładowania, a najczęściej po prostu system się zwiesi.
Dlatego polecam sprawdzić przed zakupem, jak wygląda sprawa z konkretnym modelem. Ewentualnie kupić, zainstalować LatencyMon na czystym systemie i zobaczyć czy ACPI nie szaleje, bo do tego nie trzeba nawet instalować programów dźwiękowych. Jeśli pokaże się u góry (jako pierwszy driver) i będzie miał wskaźnik Hi powyżej 2-óch (u mnie bywa nawet 4,6 - 4,7 czasem), to znaczy, że będą duuże problemy. Najlepiej kiedy acpi jest, podobnie do innych driver-ów, poniżej 1-ki. Wtedy można oddać lapka. Ewentualnie, może zgodzą się na taką próbę w sklepie. Zainstalować aplikację, przetestować i brać tego, który nie sprawia od początku kłopotów.
[addsig]
"Doświadczenia nabywa się z wiekiem. Niestety, przeważnie jest to wieko trumny" (S.J.Lec)

myszy29
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2015, 00:00

Re: Laptop pod realizację nagrań

Post autor: myszy29 » piątek 11 gru 2015, 08:10

Rozważ zakup jakiegoś MacBooka, nie od dziś wiadomo, że do muzyki Maki nadają się najlepiej.


ODPOWIEDZ