Upgrade PC - co wymienić?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
docadoca1234
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: docadoca1234 » poniedziałek 11 sty 2016, 14:42

Dziekuje wszystkim za posty. Ostatecznie postanowilem pozostac na Win 7. Z cubase'em zobaczymy. Wolalbym 7.5 (na 8-ke bylo sporo narzekania), ale pewnie ciezko go bedzie dostac. Bede polowal na uzywany RME HDSP 9652 lub HDSP 9632. Ich nowsze wynalazki sa po prostu nieakceptowalnie drogie. Byc moze wymienie tez procesor na jakis i7 na tej samej podstawce.


 

Nie wiem nadal, czy mozna miec zainstalowane dwie wersje Cubase. Coz, przekonam sie w praktyce. Chyba, ze ten Cubase 7.5 oprocz nowych rzeczy ma wszystkie te instrumenty/wtyczki, ktore byly w Cubase 5?

Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: Soundscape » środa 13 sty 2016, 14:41

Nie wiem nadal, czy mozna miec zainstalowane dwie wersje Cubase. Coz, przekonam sie w praktyce. Chyba, ze ten Cubase 7.5 oprocz nowych rzeczy ma wszystkie te instrumenty/wtyczki, ktore byly w Cubase 5?


*******************************************


Można mieć. Miałem 6,5 i 7 na raz. 7,5 będzie miał wszystko co było w 5. 


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: MrExplosion » środa 13 sty 2016, 15:31

Nie wiem czy nie zależy to od tego czy nowsza wersja jest pełna, czy tylko tańszym upgradem starej

Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: Pietro » piątek 15 sty 2016, 12:23

Licencja najnowszego Cubase pozwala na instalację i uruchamianie każdej poprzedniej wersji, więc nie ma sensu kupować upgrade do 7.5. Weź 8.5 i w razie czego (chociaż wątpię), zainstalujesz sobie co tam będziesz chciał wcześniejszego.

Wszystkie instalacje istnieją niezależnie od siebie, w osobnych folderach.

- Piotr

Awatar użytkownika
BlackGenex120
Posty: 10
Rejestracja: środa 25 lis 2015, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: BlackGenex120 » poniedziałek 18 sty 2016, 16:23

Masz dobrego pieca pod produkcje muzy, duzo ramu, posiadam ten sam dysk ssd, mozesz lekko podkrecic procka i dokupic wiekszego i szybszego twardziela, ten 1 tb z 5400 dosc wolny musi byc, z tego co tu widac to wadzi ci nie sprzet a soft - tyle w temacie


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: Zbynia » środa 16 mar 2016, 23:43

Zanim kolego zaczniesz ferować wyroki to najpierw należałoby zbadać obciążenie dysku i procka podczas pracy

Samsung 1TB 5400 faktycznie nie jest szybki (odczyt od 100MB/s w dół) i ma też dość duży czas dostępu (ponad 15ms) ale nie podejrzewam by sprawiał problem bo audio nie ma aż takich transferów.
Jeśli kolega korzysta z VSTi to procek może już nieco mulić - ale podkręcanie?procka bez K?zapomnij - trzeba byc głupim by to robić zegarem BCLK rozpieprzając sobie stabilność zarówno na SATA jak i PCI/PCI EX - to sandy bridge - tam nie ma blokady zegara na resztę podzespołów
Mozna co najwyżej pokusić się o wymuszenie jednakowego Turbo na wszystkich rdzeniach i to wszystko

Upgrade niestety kompletnie nieopłacalny (sam mam i5 2500K prawie 4 rok ale jak pomyślę że skylake kosztuje drugie tyle co dałem za świetnego proca a daje 40% więcej wydajności to nie wiem czy się śmiać czy płakać)
mamy cholerny regres - jak już to tylko i7 3770 ale jak koledzy wspominali - ludzie z racji regresu nie chcą sandy/ivy sprzedawać

Masz win7 a w nim Menadżer zadań->monitor zasobów - skorzystaj, poobserwuj z godzinę na dużym projekcie co nie wyrabia

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: ceres1x » czwartek 17 mar 2016, 09:57

...Zanim kolego zaczniesz ferować wyroki to najpierw należałoby zbadać obciążenie dysku i procka podczas pracy

Samsung 1TB 5400 faktycznie nie jest szybki (odczyt od 100MB/s w dół) i ma też dość duży czas dostępu (ponad 15ms) ale nie podejrzewam by sprawiał problem bo audio nie ma aż takich transferów.
Jeśli kolega korzysta z VSTi to procek może już nieco mulić - ale podkręcanie?procka bez K?zapomnij - trzeba byc głupim by to robić zegarem BCLK rozpieprzając sobie stabilność zarówno na SATA jak i PCI/PCI EX - to sandy bridge - tam nie ma blokady zegara na resztę podzespołów
Mozna co najwyżej pokusić się o wymuszenie jednakowego Turbo na wszystkich rdzeniach i to wszystko

Upgrade niestety kompletnie nieopłacalny (sam mam i5 2500K prawie 4 rok ale jak pomyślę że skylake kosztuje drugie tyle co dałem za świetnego proca a daje 40% więcej wydajności to nie wiem czy się śmiać czy płakać)
mamy cholerny regres - jak już to tylko i7 3770 ale jak koledzy wspominali - ludzie z racji regresu nie chcą sandy/ivy sprzedawać

Masz win7 a w nim Menadżer zadań->monitor zasobów - skorzystaj, poobserwuj z godzinę na dużym projekcie co nie wyrabia...
 




Skylake i5-6600k nie ma znaczacej procentowej wydajnosci nad SB i5-2500k i na pewno nie jest to 40%, (chyba ,ze miales inny procek na mysli).
Sam mam 2500k, nawet nie podkrecany od nowosci na boxowym chlodzeniu i daje swietnie rade, wiec nie widze zadnego sensu w przesiadce na skylake'a.
Co masz na mysli piszac ,ze SB nie ma blokady zegara na inne podzespoly ?
Na starych plytach,ktore nie mialy blokady mozna bylo uszkodzic inne podzespoly z racji podkrecania, ale Sandy Bridge ? Czy jest to zalezne od chipsetu plyty glownej ? Przeciez procki SB z litera K sa niejako "stworzone" do podkrecania...

BTW. Polecisz jakies chlodzenie na 2500k ?
Ciekaw jestem na ile poleci moj SB.
Myslalem nad Noctua NH-D15 2x140mm, nie jest tanie ale podobno warto dac tyle kasy ?


Swoja droga zestawy zlozone na i5-2500k niezle trzymaja ceny, na dobrych podzespolach to jest 2000-2500 tys.


Ja za swoj w polowie zeszlego roku dalem tyle,ze nawet dzisiaj jestem do przodu z cena, co sie rzadko zdarza przy sprzecie komputerowym.

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: Zbynia » czwartek 17 mar 2016, 14:08

Wiesz Ceres1x

dałem 40% bo są zadania gdzie skylake jest nawet 60% wydajniejszy ale i sa zadania gdzie ledwo 15%
tak z grubsza wypośrodkowałem by pokazać jaki to mamy postęp w ciągu 4 lat przy dwukrotnie wyższej cenie
chciałem w zeszłym roku zmienić na skylake i7 ale jak zobaczyłem cenę procka to parsknąłem śmiechem
kupiłem 2500K za 700 - sprzedałbym za 500 max i musiałbym dołożyć 1000 pln do skylake za te max 40% wydajności - interes k... życia

Co do OC - owszem procki z K są do podkręcania ale dlatego że mają odblokowany mnożnik - a to nie zegar BCLK który w przypadku sandy jest zegarem głównym i jego ruszenie rusza wszystkie inne zegary co kończy się niestabilnością systemu
zresztą przy prostych kompach i tak pozwalał na podniesienie o raptem 4MHz co jest zwykłą głupota przy 100MHz zegarze i nie daje nic prócz problemów

Skylake już ma niezależne zegary PCI/PCI EX w stosunku do BCLK więc tu można się pokusić o podnoszenie częstotliwości procka szyną BCLK - popularne przy prockach bez K (zablokowane obecnie przez intela na poziomie biosów płyt głównych)

Co do chłodzenia to najpierw sprawdź jak duże wejdzie do budy bo można się naciąć

Na pewno nie brałbym nic co ma dwa wentylatory bo przecież tam nie potrzeba jakiegoś super ciśnienia by przepchnąć powietrze przez finy a tylko zwiększa niepotrzebnie hałas i wibracje
Skupiłbym się na czymś z jednym wydajnym wentylatorem (o jak największym CFM przy jak najniższej prędkości bo tylko to gwarantuje cisze i wydajność) rzędu 120/140mm tyle że u mnie taki nie wejdzie - za wąska obudowa

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: ceres1x » czwartek 17 mar 2016, 16:27

...Wiesz Ceres1x

dałem 40% bo są zadania gdzie skylake jest nawet 60% wydajniejszy ale i sa zadania gdzie ledwo 15%
tak z grubsza wypośrodkowałem by pokazać jaki to mamy postęp w ciągu 4 lat przy dwukrotnie wyższej cenie
chciałem w zeszłym roku zmienić na skylake i7 ale jak zobaczyłem cenę procka to parsknąłem śmiechem
kupiłem 2500K za 700 - sprzedałbym za 500 max i musiałbym dołożyć 1000 pln do skylake za te max 40% wydajności - interes k... życia

Co do OC - owszem procki z K są do podkręcania ale dlatego że mają odblokowany mnożnik - a to nie zegar BCLK który w przypadku sandy jest zegarem głównym i jego ruszenie rusza wszystkie inne zegary co kończy się niestabilnością systemu
zresztą przy prostych kompach i tak pozwalał na podniesienie o raptem 4MHz co jest zwykłą głupota przy 100MHz zegarze i nie daje nic prócz problemów

Skylake już ma niezależne zegary PCI/PCI EX w stosunku do BCLK więc tu można się pokusić o podnoszenie częstotliwości procka szyną BCLK - popularne przy prockach bez K (zablokowane obecnie przez intela na poziomie biosów płyt głównych)

Co do chłodzenia to najpierw sprawdź jak duże wejdzie do budy bo można się naciąć

Na pewno nie brałbym nic co ma dwa wentylatory bo przecież tam nie potrzeba jakiegoś super ciśnienia by przepchnąć powietrze przez finy a tylko zwiększa niepotrzebnie hałas i wibracje
Skupiłbym się na czymś z jednym wydajnym wentylatorem (o jak największym CFM przy jak najniższej prędkości bo tylko to gwarantuje cisze i wydajność) rzędu 120/140mm tyle że u mnie taki nie wejdzie - za wąska obudowa
...
 




Wszystko rozbija sie, czy bys wykorzystal ta roznice wydajnosci na korzysc skylake'a. Przy pracy z audio raczej to sie nie oplaca, chyba ,ze ktos upiera sie na ladowanie na sciezki zasobozernych vst(i) albo ma potrzebe wykorzystania thunderbolta. Do tego zmiana mobo na nowe z podstawka 1151 i pamieci najlepiej na ddr4.


U mnie jest to nieoplacalne, tak wiec zostaje z 2500k.


Ba,nawet dopiero teraz przesiadam sie na SSD.


Mysle ,ze najlepszym wyborem bedzie Crucial MX200/BX100 250GB. Maja 16 nanometrowe kosci pamieci MLC Microna (nie TLC co jest wazne) wysoki wspolczynnik TBW 72-80 TB i polecane kontrolery. Z tego co przegladalem to trudno trafic cos lepszego jesli chodzi o pojemnosc/cena/jakosc. W sumie jest limit danych jesli chodzi o gwarancje, ale szybko nie da sie go wykorzystac, skoro sample beda na HDD.


Dobra rada z tymi 2 wentylami jesli chodzi o chlodzenie, faktycznie chyba nie ma sensu, a i krecil ekstremalnie tez nie bede bo i po co.


Podobno niektore coolery zaslaniaja sloty na pamieci i jest problem z dostepem do nich.




Swoja droga jesli chodzi o skylake'a to widzialbym go skonfigurowanego z  dwoma dyskami ssd na zlaczu M.2 i w RAID 0 no i mamy demona szybkosci

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: Zbynia » czwartek 17 mar 2016, 17:55

Wykorzystałbym i i7 ale głównie dlatego że muzyka praktycznie się już nie zajmuję a wirtualki swoje wymagania mają
Ale jak pisałem inwestycja nieopłacalna

Co do RAID0 na SSD też się zastanawiałem ale mam M500 Cruciala a używka do pary do zakupu w tej samej cenie co swojego czasu nowy - czyli znów lepiej sprzedać to co jest i kupić dwa nowe - ech....
Mój Crucial ma limit 72TB - przepracował 5000 godzin i ma nastukane ciut ponad 12TB - nie oszczędzam go i przez najbliższe 3 lata nie zbliżę się do limitu


Co do chłodzenia - tak bywa - niektóre zasłaniają, niektóre płyty główne mają też sloty na pamięć bardzo blisko gniazda procesora

ODPOWIEDZ