Upgrade PC - co wymienić?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
docadoca1234
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 00:00

Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: docadoca1234 » wtorek 05 sty 2016, 23:01

Witam,


 


Moj obecny zestaw:


- procesor: intel i5 2400 3.1 Ghz


- plyta: Asus P8 H67-M LX


- interface: Essi Maya44 PCI oraz Presonus Firestudio 26/26 (firewire->PCIe)


- dysk: SSD Crucial MX200 250 GB oraz Samsung 1 TB 5400 rpm


- RAM: 16 GB DDR3 


- DAW: Cubase 5 + mostek jBridge


- OS: Win 7 ultimate x64


 


Zestaw do produkicji muzyki, glownie praca z VST, nagrywanie wokalu, rozbudowane,  wielosciezkowe projekty z wieloma efektami. Pamieci nie jestem w stanie wypelnic. Mocy przewaznie wystarcza, nie jest zle. Wskaznik ASIO swiruje tylko przy podpieciu kilku wtyczek GuitarRig5 - nie wiem, czemu akurat ta wtyczka. No i te najwieksze projekty musze rozbijac albo zrzucac sciezki do audio.


 


Pytanie brzmi: Co warto byloby wymienic? Co mnie tak naprawde ogranicza: procesor, interface czy moze architektura DAW?


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: fallworm » środa 06 sty 2016, 01:10

Większość osób stwierdzi, że powinieneś zrobić upgrade komputera.

Ja natomiast, jako, że przeżyłem podobną sytuacje parę lat temu proponuje sprawdzić jak sytuacja się będzie miała na interfejsie typu (firmy) RME. U mnie skok wydajności "komputera" był ogromny po samej zmianie interfejsu z Esi Juli@ na RME UC.

Zawsze możesz wypożyczyć od dystrybutora i sprawdzić.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: DJOZD » środa 06 sty 2016, 11:53

...
Ja natomiast, jako, że przeżyłem podobną sytuacje parę lat temu proponuje sprawdzić jak
sytuacja się będzie miała na interfejsie typu (firmy) RME. U mnie skok wydajności
"komputera" był ogromny po samej zmianie interfejsu z Esi Juli@ na RME UC.
...


To o czym mówisz sprawdzi się tylko w sytuacji live monitoringu. Więc jeżeli ktoś nie
używa miksowania live na wielu ścieżkach lub nagrywa pojedyncze ścieżki z VST to zmiana
interfejsu niewiele mu da. Większość ludzi pracuje w DAW podczas miksowania w trybie
offline z buforem hosta, a ten można ustalać czasem do ogromnych wartości. Oznacza to
największą zmianę uzyska przyspieszając CPU który da większą moc dla samych wtyczek.
DPC ma istotnie znaczenie, ale dla zadań realtime processing. Musiałby kolega
sprecyzować co robi.

docadoca1234
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: docadoca1234 » środa 06 sty 2016, 19:20

Musiałby kolega
sprecyzować co robi. ...
==============================================
"Zestaw do produkcji muzyki, glownie praca z VST, nagrywanie wokalu, rozbudowane, wielosciezkowe projekty z wieloma efektami. "
====================================================
Hmmmm... Wydaje mi sie, ze sprecyzowalem:)

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: MrExplosion » środa 06 sty 2016, 20:44

Ja bym chyba wymienił DAW, Cubase 5 to staroć. Ze 300 euro za upgrade to wyniesie, więc sporo oczywiście. Można też zmienić na inny

Na tej podstawce (LGA1155) możesz włożyć procesor i7-3770 lub i7-3770K. Przyspieszy ci to pracę pewnie o ponad 50%. Ale znajdź teraz taki procesor w ludzkiej cenie... Na Allegro używane, bez faktury VAT, bez gwarancji, stoją nadal po 600-850zł. Widzę akurat teraz jakiegoś Xeona na podstawkę LGA1155 po 950zł nieużywanego, ale nie wiem czy twoja płyta obsłuży. To by się mogło opłacać.

Zmiana na nowy procesor Skylake to oczywiście automatycznie wymiana płyty głównej i całkiem możliwe że również RAMu (jeśli to nie jest DDR3L) i Windowsa (jeśli to OEM). Koszt już konkretny.

Kartę oczywiście warto wymienić na coś od RME, bo przynajmniej masz gwarancję, że będą sterowniki długo aktualizowane. No chyba, że planujesz jeszcze parę lat jechać na Windows 7 (jeśli to nie OEM czyli przyporządkowany do konkretnego kompa to jest to spoko opcja, na pewno lepsza niż Win10). Z obecnych kart Presonus chyba nie ma sterowników powyżej Win7, a Maya ma - tylko pytanie jak długo będą uaktualniać bo to stara karta. Sam Win10 będzie ewoluował na pewno, nawet jeśli nazwa się nie zmieni.

Dlatego w pierwszym zdaniu napisałem, że DAW. Bo jednak upgrade kompa to trochę mit. Zwykle kończy się na tym, że zostaje buda, monitor, zasilacz, DVD i moooże dyski. A do wymiany jest cała reszta łącznie z systemem. I potem człowiek stwierdza, że kupi po prostu cały nowy, bo to nie wiele większy koszt. Gdyby ci przyszło do głowy, żeby zmienić na nowy, i patrzył w kierunku Maców, to pamiętaj że kilkaset złotych zaoszczędzisz na DAW, bo Logic jest sporo tańszy niż sam upgrade Cubase

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: DJOZD » środa 06 sty 2016, 21:57

....
Hmmmm... Wydaje mi sie, ze sprecyzowalem:)...


Czyli nic realtime, wszystko offline. CPU będzie klyczowe jeżeli chcesz zwiększyć
ilość wtyczek w sesji.

Jednak pytam jeszcze raz, czy napewno nie pracujesz z live monitoringiem
nieświadomie? To zmienia postać rzeczy. Niektore DAW w trybie domyślnym pracują
tak że ścieżki obciążają CPU caly czas. Poznać to po tym gdy zatrzymujesz
odtwarzanie system audio działa nadal i słychać poglosy itp. Tutaj kwestia DPC ma
duże znaczenie. Łopatologicznie warto zwrocic uwagę na to wszystko, bufory
itp. No i jeżeli to rzeczywiście stary Cubase 5 to może mieć podstawowe problemy z
wykorzystanie sprzętu jaki obecnie masz. Ja bym na ten moment podziałał
software'owo.

docadoca1234
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: docadoca1234 » czwartek 07 sty 2016, 00:20

Ha, widzisz DJOZD! Moge Ci tylko podziekowac za dociekliwosc, bo faktycznie mozesz miec racje. Kiedy nacisne 'stop', slychac poglos, echo, czy co tam mam wlaczone akurat. Wtyczki dzialaja caly czas. Czyli jednak pracuje live:D Myslalem, ze DSP dziala na pokladzie karty i nic mi nie daje, jesli korzystam z wtyczek VST w DAW.


 


Jestem juz praktycznie zdecydowany na upgrade DAW. Pytanie: ktora wybrac? Cubase 8, jak widzialem, zebtral baty na tymze forum;)


 


Przesiadka na RME marzy mi sie od dluzszego czasu, ale ich ceny sa po prostu bezczelne. HDSPe RayDAT 2.500 zl. AIO tylko 100zl taniej;/ A przeciez to sa praktycznie gole interface'y. Do tego potrzebne sa preampy z AD i przetworniki DA w druga str. Wersje na PCI sa w przystepniejszych cenach, ale czy warto jeszcze dzisiaj wchodzic w karty oparte na PCI??


 


 Pytanie na razie czysto teoretyczne: ktory windows obecnie uwazacie za najstabilniejszy pod prace z audio? (poza tym, ze XP;))


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: DJOZD » czwartek 07 sty 2016, 09:02

No więc sprawę poprawiloby zwiększenie bufora asio. Ale tym samym zwiekszasz
latencje dla vst i vsti MIDI wiec odpada. Lepiej żeby DAW działał tak że live
monitoring aktywujesz tylko na pojedynczych ścieżkach gdzie akurat nagrywasz coś
czy to input czy midi. Reszta idzie juz offline czy z WAV lub VST ale przez duzy
bufor proframu DAW. Ja w Samplitude mam ustawione 128 dla Asio oraz 2048 dla
sesji. Oznacza to że gdy odtwarzam dużą sesje, problemy DPC mnie nie dotyczą w takim
stopniu jakbym robił to wszystko na malutkim buforze ASIO i relatime. Bo najmniejsza
przeszkoda
w strumieniowaniu (tutaj właśnie wchodzi temat driverów, przerwań i aplikacji wtle) i
robi sie drop. Warto przy okazji byś zrobił sobie test na DPC programem
http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

Offline mogę odtwarzać sesje z ogromną ilością VST nawet na WDM i MME - nie robi
różnicy z ASIO.

Oczywiście "offline" to pojęcie umowne oznaczające jedynie fakt że źródło sygnału na
ścieżkach (VSTi, WAV) nie wymaga przetwarzania w czasie rzeczywistym a za to w dowolnie
dużym buforze. Potem takie dane składane są do kupy i podane jako mix. Wszelkie
opóźnienia są kompensowane przez odpowiednio duzy bufor danych. My słyszymy finalnie
gładki dźwięk bez dropów. W reatime nie ma na to miejsca. Jak braknie miejsca na cały
strumień w jakieś ramce bufora to jest poprostu pomijany.

docadoca1234
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: docadoca1234 » czwartek 07 sty 2016, 21:17



Oczywiście "offline" to pojęcie umowne 


===============================================================


a jak u Ciebie w samplitudzie sie nazywa ta opcja? Offline czy jakos inaczej? Poszukam czegos analogicznego w ustawieniach cubase


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Upgrade PC - co wymienić?

Post autor: DJOZD » piątek 08 sty 2016, 11:49

... Oczywiście "offline" to pojęcie umowne 
===============================================================
a jak u Ciebie w samplitudzie sie nazywa ta opcja? Offline czy jakos inaczej? Poszukam
czegos analogicznego w ustawieniach cubase...


W Samplitude mam kilka trybów działania silnika audio. Nazywa się to Hybrid Engine i
mogę wszystko przestawiać dowolnie. Zobacz ten obrazek - http://nachbelichtet.com/wp-
content/uploads/2007/11/samplitude/engine.jpg

Czegoś takiego nie znalazłem nigdzie indziej. Ale w Cubase powinieś poszukać przy Asio
guard. Niech się może Cubasewcy wypowiedzą. W sumie ograniczenie do pracy realtime
byloby bezsensu. Po co to jeżeli można inaczej i bezstresowo miksować bez tego.





ODPOWIEDZ