Mały dysk SSD - warto?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » środa 02 mar 2016, 14:09

Witam

Pod koniec minionego roku złożyłem kompa.Komputer włącza się, bios widzi pamięć,procesor,dyski i napęd optyczny jednak jest problem z instalacją systemu operacyjnego

reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

Podejrzewam że albo dysk jest uszkodzony bo kupiłem prowizoryczny używany za 3 dychy choć bios go widzi.Możliwe też że to wina nagrywarki bo nie kupiłem jeszcze nowej, przełożyłem z drugiego komputera na którym raz czyta płyty a raz.Napęd nie czytał ostatnio nawet oryginalnych płyt z muzyką.
Możliwe też że problem jest z baterią od płyty głównej bo bios nie pamięta ustawień po tym jak przekładałem zworkę.
Więc na razie komputer stoi nie używany

Teraz moim priorytetem jest przygotowanie komputera do pracy na scenie a konkretnie do pracy z kontrolerem dj Pioneer ddj sb i softem serato dj intro z którym były problemy z dropami na dwóch pozostałych kompach które mam w domu.Mógł bym nie inwestować w komputer i kupić za 100$ program Virtual DJ który śmiga nawet na zaśmieconym laptopie na którym serato tnie się bardziej niż DAW.Ale komp przyda mi się jeszcze do DAW.
Teraz planuje kupić drugą kość 4GB RAM,dwie nagrywarki DVD i zastanawiam się nad dyskiem SSD 40GB tylko pytanie czy dysk w takiej sytuacji mi coś pomoże kiedy pliki audio będę odtwarzał bezpośrednio z oryginalnych nośników CD/DVD po przez program serato?
Na dysku nie będzie nic po za Windowsem 7 i serato dlatego taki mały ten dysk.Tylko pytanie brzmi czy warto? Bo do DAW i tak kupię większy dysk SSD jednak do pracy na scenie chce mieć osobny dysk żeby nie skonfiskowali mi kompa żeby sprawdzić czy nie mam tam nielegalnych mp3

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Paweł » środa 02 mar 2016, 14:40

Pierwszy problem pachnie mi złym wyborem dysku i DVD do botowania w biosie. Sprawdź. Jeśli będzie ustawione dobrze i problem pozostanie, to rzeczywiście może być padnięty napęd, albo płyta z z systemem. Bateria na płycie na tym etapie nie powinna mieć wpływu. Dopiero np. przy następnym starcie.

Druga kość ramu koniecznie tak czy owak. 4GB teraz to już trochę mało.

Nie znam się na programach DJ-skich, ale na logikę SSD nie ma jak wpłynąć na odtwarzanie z płyt. Ogólnie bardzo polecam nawet mały SSD na system i programy, ale przyspiesza tylko to, co na nim się znajduje.




laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » czwartek 03 mar 2016, 15:27

...Pierwszy problem pachnie mi złym wyborem dysku i DVD do botowania w biosie.

Masz na myśli kolejność urządzeń z których komputer ma startować? Oczywiście ustawiłem Napęd DVD jako pierwszy jednak z początku nie chciał zapisać zmian i po wyskoczeniu komunikatu i ponownym uruchomieniu komputera na liście w Biosie jako pierwszy był port USB.Później kolega coś tam po grzebał i bios zapisywał zmiany.Jako pierwszy na liście był napęd DVD ale mimo to komunikat o którym pisałem nadal się pokazuje.
Chyba że coś nie tak podłączyłem na płycie głównej w gniazdach SATA? akurat instrukcji do tej płyty głównej nie mam i nie ma do tego nawet sterowników na stronie producenta.

Co do SSD to tak właśnie pomyślałem że jak będzie czytać z DVD/CD to nic to nie zmieni a nawet będzie gorzej niż ze zwykłym HDD chyba że poprawi trochę pracę samego systemu operacyjnego.Ale myślę że jak komp będzie skonfigurowany pod dźwięk,nie będzie obciążony niepotrzebnymi procesami to da radę. RAM chcę założyć Fury HyperX 16GB każdy w innym kolorze.Jeden już mam

Awatar użytkownika
Sawka
Posty: 36
Rejestracja: sobota 21 gru 2013, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Sawka » czwartek 03 mar 2016, 15:45

Ten komunikat oznacz, że komputer nie widzi nośnika, z którego mógłby bootować system. Według mnie, to po prostu wina napędu, z którego próbujesz instalować system bądź samej płyty. Sugerują utworzyć bootowalnego pendriva, albo wypalić płytę Live CD (z Linuksem) i sprawdzić czy wtedy system zbuduje z płyty. Co do tego czy kupować dysk SSD do Twoich zastosowań, to wiele zależy jaki teraz masz HDD (szybkość odczyt / zapis) oraz na co dokładnie chcesz wymienić. Jednak jeżeli będziesz uruchamiał większość z płyty, to nie warto.

Awatar użytkownika
czasmi
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: czasmi » czwartek 03 mar 2016, 16:38

Dyski SSD dają tylko iluzoryczny przyrost wydajności. Nie ma sensu wymieniać HDD na SSD.

Awatar użytkownika
Sawka
Posty: 36
Rejestracja: sobota 21 gru 2013, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Sawka » czwartek 03 mar 2016, 17:09

Nie masz kompletnie racji. Dyski HDD mają odczyt / zapis na poziomie około 150 MB/s. W dyskach SSD odczyt / zapis przekracza 500 MB/s.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » czwartek 03 mar 2016, 19:15

Linuxa akurat nie mam a z pomysł z pendrivem rozważałem.Podobno jest jakiś program rufus do przygotowania pendrive do botowania.
Teraz akurat pendriva nie mam bo gdzieś się zapodział jak będę zamawiał RAM i napęd to sobie wezmę jakiegoś 8GB.Też mi się wydaje ze to wina nagrywarki.Podczas formatu kompa w którym ten napęd na codzień jest nie chciał czytać płyty i kolega musiał pożyczyć swój.Ale później przez jakiś czas czytał płyty teraz znów nie chce.HDD mam WD 160GB 7200 obrotów
Więcej parametrów nie znam bo kupiłem używanego.

SSD widziałem też na SATA 2 i te mają prędkość odczytu i zapisu zbliżone do HDD.Taki może nie jest dużo wydajniejszy.Ja kupując płytę główną zwracałem uwagę czy obsługuje SATA 3.O uszy mi się chyba odbiło że kabel też musi być SATA 3 o ile nie,mylę z USB 3.0
Generalnie mały Dysk SSD jak by coś dał to mogę kupić ale więcej jak 100zł nie dam za niego bo 60GB kosztuje około 150zł a na dobrych aukcjach widziałem 120GB poniżej 200zł.Więc lepiej trochę dołożyć i kupić 120GB ale do DAW do DJ'ki szkoda

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: ceres1x » czwartek 03 mar 2016, 21:09

...Dyski SSD dają tylko iluzoryczny przyrost wydajności. Nie ma sensu wymieniać HDD na SSD....

Bzdura.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: ceres1x » czwartek 03 mar 2016, 21:12

...Nie masz kompletnie racji. Dyski HDD mają odczyt / zapis na poziomie około 150 MB/s. W dyskach SSD odczyt / zapis przekracza 500 MB/s. ...

Najbardziej chodzi o szybki dostęp do danych w przypadku SSD.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » czwartek 03 mar 2016, 22:09

A dlaczego CRUCIAL BX100 120GB który ma prędkość odczytu 535mb/s i prędkość zapisu 185mb/s jest o 100zł droższy od GOODRAM CX100 120GB który ma prędkość odczytu 560mb/s i prędkość zapisu 420mb/s?
Producenci tańszych SSD stosują jakieś chwyty marketingowe?zawyżają lub ukrywają niektóre parametry?czy żywotność Cruciala jest dłuższa? Crucial cenowo odstaje od Kingstona,Goodrama,ADATA i innych

Co do SSD na sata II o których wspominałem mają odczyt rzędu 300mb/s a też potrafią kosztować 2 stówy/120GB

ODPOWIEDZ