Mały dysk SSD - warto?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: MrExplosion » czwartek 03 mar 2016, 22:44

Zabierasz się do tego od tyłka strony.

Zanim cokolwiek kupisz, sprawdź obecny dysk na innym komputerze. Jeśli działa i nie ma uszkodzonych sektorów, to sformatuj go. W międzyczasie niech ci ktoś, kto się zna (najlepiej serwis), przygotuje bootowalny pendrive do instalacji świeżego systemu. Postaw z tego pendrive świeży system, aktualizacje tego systemu, najnowsze sterowniki do płyty głównej i wszystkich urządzeń. Następnie podstawowe programy typu przeglądarka czy 7zip i programy do DJki. Jeśli będzie coś przycinać to dopiero wtedy kupuj nowy dysk SSD.

I nie mów, że nie ma sterowników do płyty głównej, musiałaby chyba pochodzić sprzed 15 lat. Jeśli jest tak stara, to zamiast dysku SSD kup używanego kompa za 200 zł, który działa od ręki.

Ludzie mają tendencję do robienia z kompa/OS nieużywalnego śmietnika i naprawiania tego poprzez dokładanie RAMu i SSD. To trochę tak jakbyś przez rok nie sprzątał domu, a potem dobudował sobie nowe, czyste piętro.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » piątek 04 mar 2016, 00:07

Źle mnie zrozumiałeś komp o którym mowa to jest świeżo złożony komp i nawet niektórych elementów brakuje.
Zanim kupiłem procka w planach miałem zakup SSD 120-250GB i 16GB RAM bo pierwotnie miał to być komputer do pracy z DAW.To mój pierwszy prywatny komp bo jeszcze dwa lata temu miałem tylko Interfejs,mikrofon i słuchawki Behringera dopiero od początku zeszłego roku zacząłem robić poważne zakupy.A kompa złożyłem dopiero teraz.Zaśmiecone kompy o których pisałem to nie mój sprzęt i na bank nie doprowadził bym ich do takiego stanu Nawet internetu nie chce widzieć na moim kompie no chyba że będę musiał przesłać coś do weryfikacji bo wszystko chce mieć legalne.
Zakup taniego kompa za dwie stówy to nie głupi pomysł rozważałem bo napęd DVD jest i system operacyjny.Oczywiście klucz licencyjny do Windowsa 7 z tą nakleją COA też muszę kupić który kosztuje tyle co cały komp z windowsem(no chyba że jakaś ściema?)
Generalnie do samej dj-ki najlepiej było by nie kupować kontrolera i kompa tylko dwa CD-playery i mikser.
Zakup Kontrolera DJ za 2k i Maca albo drogiego laptopa 3-4k to bezsens bo jak dołożyć do tego licencje na kopiowanie utworów na dysk to taniej wyjdzie zakup dwóch porządnych CD-playerów od Pioneera a nawet starczyło by na jednego Pionka CDJ Nexus.
Fakty są takie że nie wszystkie zakupy które zrobiłem były dobre.W przyszłym tygodniu prawdopodobnie zamówię RAM,pendrive i nagrywarkę.Jak nie da się zainstalować windowsa to zaniosę kompa do serwisu.Z małego dysku zrezygnuje chyba że ten HDD który mam jest uszkodzony to się jeszcze zastanowię a SSD 120-250GB i tak kupię jednak nie teraz.

Nie ma sterowników na stronie producenta ale znalazłem gdzieś indziej płyta to ECS H67H2 em v1.0 na LGA 1155 (jeden z nie udanych zakupów)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Zbynia » środa 16 mar 2016, 23:20

@Sawka
ale brednie wypisujesz - odczyt pokroju 150MB/s mają dyski seagate które błyskawicznie lądują w serwisie
za to mają tragiczny czas dostępu a to on decyduje o prędkości działania systemu i softu a nie transfer
Do tego klasyczne twardziele mają skandalicznie małą ilość operacji wejścia/wyjścia więc zamulanie systemu to norma przy poważnej pracy (tworzą się błyskawicznie kolejki zadań zapisu i odczytu)
Do tego dochodzi żenująca wręcz prędkość zapisu małych porcji danych(4K) co jest znacznie częstszą robotą niż odczyt/zapis dużych plików
Nawet RAID0 z 4 dysków nie zapewni tak płynnego działania systemu i programów jak tani gówniany kingston V300

Nawet komputer z celeronem i SATA1 dostaje potężnego kopa (którego szybko ograniczy procek) po zamontowaniu dysku SSD
i to widać gołym okiem więc o jakiej iluzji piszesz?

SSD to świetna inwestycja bez dwóch zdań

@Laser

Bo goodram to taki sam złom jak V300 kingstona - zobacz testy to zobaczysz dlaczego to najtańsze dyski (nie wiem jak z trwałością goodrama ale kingston pół roku temu mi zdechł)
Pamiętaj że producent podaje maksymalne transfery - prosty test cristal disk markiem pokaże ile taki dysk jest wart
i naprawdę nie ma co zwracać uwagi na max transfery bo te są podawane dla dużych plików co w normalnej pracy jest prawdziwą rzadkością

Co do płyty - stery przecież z nią dostałeś - także specyfikację sprzętową
są sterowniki do rewizji 1.1 - podejrzewam że większość jest do dokładnie takiego samego osprzętu jaki ma twoja płyta
nie widzę najmniejszego problemu z instalacją takowych

Najpierw w biosie sprawdź czy dysk jest widoczny i czy porty pod które go podłączyłeś są włączone, jak możesz sprawdź też ten dysk w innym kompie czy przez kieszeń usb jak takowa posiadasz

system instaluj z pendrive - tu masz instrukcję jak to zrobić - instaluje się błyskawicznie (płyty to przeżytek)

ps. jeśli dysk ma uszkodzone pierwsze sektory(startowe) to za cholerę żadnego systemu na nim nie zainstalujesz za to na dane będzie się spisywał normalnie

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » piątek 18 mar 2016, 14:13



@Laser

Bo goodram to taki sam złom jak V300 kingstona - zobacz testy to zobaczysz dlaczego to najtańsze dyski (nie wiem jak z trwałością goodrama ale kingston pół roku temu mi zdechł)
Pamiętaj że producent podaje maksymalne transfery - prosty test cristal disk markiem pokaże ile taki dysk jest wart
i naprawdę nie ma co zwracać uwagi na max transfery bo te są podawane dla dużych plików co w normalnej pracy jest prawdziwą rzadkością

Co do płyty - stery przecież z nią dostałeś - także specyfikację sprzętową
są sterowniki do rewizji 1.1 - podejrzewam że większość jest do dokładnie takiego samego osprzętu jaki ma twoja płyta
nie widzę najmniejszego problemu z instalacją takowych

Najpierw w biosie sprawdź czy dysk jest widoczny i czy porty pod które go podłączyłeś są włączone, jak możesz sprawdź też ten dysk w innym kompie czy przez kieszeń usb jak takowa posiadasz

system instaluj z pendrive - tu masz instrukcję jak to zrobić - instaluje się błyskawicznie (płyty to przeżytek)

ps. jeśli dysk ma uszkodzone pierwsze sektory(startowe) to za cholerę żadnego systemu na nim nie zainstalujesz za to na dane będzie się spisywał normalnie...


Płytę główną kupiłem bez pudełka.Sprzedawca umieścił link do sterowników ale nie pobrałem w porę i teraz link nie działa.Nie znam się na sterownikach bo zwykle wkładało się płytę i instalowało ale zastanawiałem się czy sterowniki od nowszych modeli pasowały by do tej płyty tak jak w przypadku kart graficznych.
Samej płyty się nie czepiam ale to nie był udany zakup bo płyty nie ma zintegrowanej grafiki i musiałem kupić jakąś bardziewną kartę wybrałem najtańszą kartę Radeona 512mb z 3 dychy do której jak się okazało musiałem dokupić przejściówkę DMS 59/2xVGA która kosztowała tyle samo więc prawie dwie stówy mi to wyszło a efekt mizerny.Pewnie grafika z procka jest bardziej wydajna? Mogłem kupić lepszą płytę główną za tą kasę.Najlepiej jak bym to odsprzedał ale wątpię czy ktoś mi da za cały zestaw płytę+grafikę więcej niż 100zł

Dysk jest widoczny w Biosie a czy porty są włączone to nie wiem jak będę w domu to sprawdzę jak to wygląda.
Jeszcze nagrywarki nie kupiłem to nie będę wyciągał dysku ale jak instalacja z nowego napędu albo pendrive'a nie pomoże to będę musiał sprawdzić dysk na innym kompie

Awatar użytkownika
Mariusz1333
Posty: 169
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Mariusz1333 » piątek 18 mar 2016, 15:25


Płytę główną kupiłem bez pudełka.Sprzedawca umieścił link do sterowników ale nie pobrałem w porę i teraz link nie działa.N




start--uruchom--cmd


lub start -- wszystkie programy--akcesoria --wiersz poleceń


>systeminfo


w 12 i 13tej lini masz producenta płyty.


 np:


....


Producent systemu: Hewlett-Packard
Model systemu: HP Compaq 8100 Elite SFF PC


....


wchodzisz na stronę producenta (np. http://www8.hp.com/pl/)-- wsparcie (support) -- podajesz model i masz listę sterowników do pobrania.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Zbynia » piątek 18 mar 2016, 18:27

@Mariusz ale laser podał model płyty i nawet rewizję - dla rewizji 1.0 sterowników na stronie brak - są tylko dla rewizji 1.1
Trzeba odpalić jakieś HWInfo i dokładnie obadać jaki jest chipset, karta dźwiękowa czy usb i zwyczajnie dobrać sterowniki
sterownik intela do płyty głównej jest dla kilku generacji, sterowniki od dźwięku dla kilkunastu w przypadku realteka, podobnie do sieciówki

podejrzewam ze wszystkie sterowniki od rewizji 1.1 będą doskonale pasować - w kolejnych rewizjach zmiany sprzętowe zachodzą bardzo rzadko - zazwyczaj to poprawki scieżek czy ułożenia elementów na płycie czy wymiana kondensatorów na polimerowe

@Laser - skoro jest widoczny w bios to porty są włączone - zobacz czy nie masz jakiegoś secure boota odpalonego (taka nowinka)

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » piątek 18 mar 2016, 23:23

Zbynia co to jest ten Secure Boot?
Właśnie wszedłem do Biosa i mam tak:
Main,Advanced,Chipset,Feature,Boot,Security i Save & Exit.
Boot : jak już wspominałem Bios widzi dysk i napęd i jako priprytet ustawiam DVD ale po zapisie komputer włącza się od nowa i nie pamięta ustawień .DATY a przy bootowaniu jako priorytet ustawia sobie USB key.Na początku tak było później kolega coś po grzebał i pamiętał te ustawienia.A jak przekładałem zworkę to znów nie pamięta ustawień.
W opcji Advanced jest też np Sata Configuration ustawione na AHCI mode jest jeszcze IDE,RAID i DISABLED.

Co do sterowników znalazłem jak się nie sprawdzą to będę kombinował inaczej.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: Zbynia » sobota 19 mar 2016, 17:16

Tu masz kilka słów o tym i o całym UEFI

Takie zabezpieczenie - jak jest włączone to nic nie idzie zbootować

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » niedziela 20 mar 2016, 18:42

...Tu masz kilka słów o tym i o całym UEFI

Takie zabezpieczenie - jak jest włączone to nic nie idzie zbootować...

Dzięki
Nie znalazłem w biosie UEFI ani Secure Boot.Jest tylko numlock boot ale żadnych zmian nie mogę zapisać nie wiem dlaczego?
We wtorek będę mógł wykluczyć napęd jako winnego bo wczoraj zamówiłem RAM i Nagrywarkę i myślę że do wtorku przyjdzie paczka

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Mały dysk SSD - warto?

Post autor: laser777 » wtorek 22 mar 2016, 23:36

Dzisiaj przyszła paczka z RAMem i nagrywarką i jednak napęd był winny bo zainstalowałem windowsa.
Kompik śmiga jak rakieta.FL Studio śmiga lepiej niż Paint na laptopie.Odtwarzam całe projekty z fl studio i w tych starszych projektach średnie obciążenie procesora to 4 % a w nowszych około 8% najwyżej skoczyło do 15%.Teraz katuje go VTSami.Na syntezator nałożyłem maksymalną ilość reverbów i prz 512 sampli śmiga dopiero przy 250 zaczyna zgrzytać więc igła jestem zadowolony.Sterowników chyba nie instaluje mam Asio i sterownik od interfejsu.Zainstaluje chyba tylko grafike bo mam taki mały ekranik że nie da się pracować.

ODPOWIEDZ