SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: DZ1 » czwartek 17 mar 2016, 23:26

Witam, chce zmienic hdd na ssd w moim laptopie. Komputer to macbook pro a1286 (o ile w ogole ma jakies znaczenie mac czy pc?) z sata3.


Obecny hdd Hitachi 500GB 7200rpm chce wrzucic w zewnetrzą obudowe na usb i przeznaczyc go głównie na backup.


Pojemność rzeczywista w granicach 230GB bedzie wystarczająca. Poczytałem troche na ten temat i znalazłem GoodRam Iridium Pro 240 i prawie jestem juz zdecydowany, ale... może jest coś lepszego w podobnej cenie?


SDD ma byc dyskiem systemowym, na nim bedzie zainstalowny DAW i na niego bedą zapisywane nagrywane ślady. Mam jeszcze pytanie odnośnie obudowy do zewnetrznego hdd: są jakieś wybitnie złe/dobre modele czy wybrac poprostu cos nie najtanszego i nie najdroższego?


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: Zbynia » piątek 18 mar 2016, 09:50

goodram taki sobie - a ten dysk to staroć

crucial albo samsung byle nie na TLC (no chyba że dostaniesz 5 lat gwarancji na tego goodrama tylko rzuć okiem czy nie ma zapisu o ograniczonej ilości zapisanych danych - przy cru M500 mam 3 lata albo 72TB)

co do obudowy - kupiłem gembird z usb3.0 - obudowa mocna z grubą blacha i mocno walącą po oczach festyniarską diodą (czerwono niebieską)
nawet niezła
na minus klasycznie gówniane złącze micro usb ale to nie wina jakości tylko samego złącza - technologiczna porażka

ale bywają obudowy gdzie ładują usb typ A i takiej bym szukał na twoim miejscu

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: ceres1x » piątek 18 mar 2016, 15:56

Dodam do przedmowcy, ze nie warto tez ladowac sie w SSD z kontrolerem SandForce.
Pamieci tylko MLC NAND z jak najkrótszym czasem dostepu.
Mysle ,ze warto zainteresowac sie Crucialem MX200 lub BX100.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: PWA » piątek 18 mar 2016, 16:53

W pełni zgadzam się z przedmówcami...Crucial to chyba w tej chwili najlepsza opcja w atrakcyjnej cenie.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: Zbynia » piątek 18 mar 2016, 18:22

Trzeba uważać na nowe Cruciale bodajże BX200 - on już jest na TLC

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: DZ1 » piątek 18 mar 2016, 19:31

Dziekuje za odpowiedzi,


@Zbynia, miales na mysli chyba jakis starszy model goodram (jeśli sie myle popraw mnie), a tym GoodRamem zainteresowałem sie m.in. z tego powodu, że gwarancja jest 5lat lub 600TB, odczyt zapis sekwencyjny wysoki (wiem, że to ma niewiele wspolnego z rzeczywistym użytkowaniem), gdzies widzialem screena z hd tune na ktorym stała predkosc wynosiła około 350MBps, kontroler to Phison s10, komórki MLC NAND 2gen 19nm, czas dostepu również na bardzo niskim poziomie ...i co o tym mysleć? parametry niby dobre, polska produkcja... a tutaj przykładowe testy:


http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/goodram-iridium-pro-test.html


http://pclab.pl/art63705.html


Nie upieram sie przy tym goodramie, ale wygląda on całkiem nieźle w porownaniu do konkurencji w podobnym przedziale cenowym (u innych np. komórki 40nm) no i to polski produkt. Biore też pod uwage jeszcze inną opcję: jeśli warto dołozyć powiedzmy do 150zł to nie bedzie z tym problemu, pamiec masową w końcu kupujemy raz na dłuższy czas, mnie zależy na tym, żeby kupić produkt o jak najlepszym stosunku ceny do jakości a 100zł w tą czy w tą strone wiekszej różnicy nie robi.


Co do obudowy to ta bedzie OK?:


http://allegro.pl/gembird-obudowa-usb-3-0-2-5-sata-srebrna-i6001075329.html


Awatar użytkownika
macandroll
Posty: 506
Rejestracja: sobota 10 cze 2006, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: macandroll » piątek 18 mar 2016, 22:43

...
Dziekuje za odpowiedzi,

@Zbynia, miales na mysli chyba jakis starszy model goodram (jeśli sie myle popraw mnie), a tym GoodRamem zainteresowałem sie m.in. z tego powodu, że gwarancja jest 5lat lub 600TB, odczyt zapis sekwencyjny wysoki (wiem, że to ma niewiele wspolnego z rzeczywistym użytkowaniem), gdzies widzialem screena z hd tune na ktorym stała predkosc wynosiła około 350MBps, kontroler to Phison s10, komórki MLC NAND 2gen 19nm, czas dostepu również na bardzo niskim poziomie ...i co o tym mysleć? parametry niby dobre, polska produkcja... a tutaj przykładowe testy:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/goodram-iridium-pro-test.html

http://pclab.pl/art63705.html

Nie upieram sie przy tym goodramie, ale wygląda on całkiem nieźle w porownaniu do konkurencji w podobnym przedziale cenowym (u innych np. komórki 40nm) no i to polski produkt. Biore też pod uwage jeszcze inną opcję: jeśli warto dołozyć powiedzmy do 150zł to nie bedzie z tym problemu, pamiec masową w końcu kupujemy raz na dłuższy czas, mnie zależy na tym, żeby kupić produkt o jak najlepszym stosunku ceny do jakości a 100zł w tą czy w tą strone wiekszej różnicy nie robi.

Co do obudowy to ta bedzie OK?:

http://allegro.pl/gembird-obudowa-usb-3-0-2-5-sata-srebrna-i6001075329.html...
 




Ten goodram źle chodzi z macami.


Do maców cruisal lub samsung. Nie polecam z kontrolerem SandForce. W macach się strasznie krzaczy.

Muzyk, gitarzysta

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: Zbynia » piątek 18 mar 2016, 22:50

Ta to ten - źle spojrzałem na datę - bodajże ten bez pro jest starszy
Ten widzę że bardzo potaniał(szok - tańszy od marnego kingstona V300 który przez długi okres był jednym z najtańszych dysków ale to padlina - ciekawe czemu - może wyprzedają go powoli?) - konkurencja robi swoje
Na plus oczywiście gwarancja

w sumie bierz póki jest

Z tego co wiem to Goodram żadnych dysków u nas nie produkuje tylko składa w obudowy
Pendrive'y tez chyba przestali produkować tylko zlecają - Ram im pozostał bo zainwestowali sporo w linię montażową - no ale to szczegół

Jeśli chciałbyś dokładać to tylko do dwa razy większego bo ciut szybszego przy tej samej pojemności nie ma sensu - różnice praktycznie niezauważalne prócz benchmarków no chyba że jakieś słabe TLC które zauważalnie spowalnia przy wysokiej zajętości

Co do obudowy - jest ok - żałuję że nie było w ofercie jak brałem swoją ze złączem microsub - już to badziewne złącze zaczyna nie łączyć

Zapomniałem wspomnieć jeszcze o plextorze ale oni zaczęli się cenić aż za bardzo

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: DZ1 » piątek 18 mar 2016, 22:53

OK, czyli o goodramie zapominam. Dziekuje za podpowiedź macandroll 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: SSD 250 GB do laptopa - jaki?

Post autor: PWA » sobota 19 mar 2016, 08:34

...Trzeba uważać na nowe Cruciale bodajże BX200 - on już jest na TLC...
BTW... popatrzyłem sobie na ceny i widzę, że bardzo poleciały w dół. Ostatnio jak sprawdzałem to MXy 500-tki było po ok. 800... a teraz miłe zaskoczenie... ledwo 6 stówek przebijają

ODPOWIEDZ