Karta SD na sample/VST

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
jajeczko
Posty: 10
Rejestracja: piątek 09 maja 2008, 00:00

Karta SD na sample/VST

Post autor: jajeczko » sobota 06 sie 2016, 14:03

Witam.
Mam wolny slot w laptopie na SDHC / XC. Czy dobrym pomysłem byłoby kupienie karty w celu przechowania użytecznych sampli / banków brzmień do VST (np. do sampletank)? Jak by starczyło miejsca, to mógłbym tam wrzucić często używane VST.

W tej chwili można spotkać karty przystępne cenowo z odczytem 90-95 Mb/s - nie będzie czkawki? Ewentualnie jaka prędkość odczytu byłaby znośna?
Karta nie będzie często zapisywana / formatowana - tylko, jako magazyn danych.
Na SSD ani trochę mnie nie stać ani nie chciałbym bawić się w dyski zewnętrzne (posiadam laptopa). Mam wolny slot, stąd pytanie:)
Może ma ktoś doświadczenia z takimi kombinacjami?

Awatar użytkownika
Mu_
Posty: 46
Rejestracja: środa 09 maja 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: Mu_ » sobota 06 sie 2016, 14:55

90 Mb/s to połowa prędkości powolnego dysku twardego, jedna trzecia szybkiego dysku twardego a jedna szósta taniego SSD.


Być może na VST się nada ale jako, że wróżka Samanta dziś nie przyjmuje a mojej kryształowej kuli nic nie wiadomo jaki masz system więc nic więcej nie będę dywagował na temat co jeszcze można.

Kompozytor. W pełni wyposażony użytkownik wyłącznie legalnego oprogramowania i bibliotek muzycznych.

jajeczko
Posty: 10
Rejestracja: piątek 09 maja 2008, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: jajeczko » sobota 06 sie 2016, 17:42

Pracuję na siódemce. Zastanawiam się czy przeciętne SD da się jakoś wykorzystać muzycznie nieco ambitniej, niż gromadzenie zdjęć / mp3. 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: PWA » sobota 06 sie 2016, 18:27

...Pracuję na siódemce. Zastanawiam się czy przeciętne SD da się jakoś wykorzystać muzycznie nieco ambitniej, niż gromadzenie zdjęć / mp3. ...

Karty SD osiągają prędkości odczytu dużo wyższe niż 95Mb/s. Istnieją 2 typy oznaczeń tych kart:
- Class (2,4,6,8,10)
- x (do 300)
Oznaczenie typu Class w zasadzie nic nam nie mówi poza faktem, że Class 10 gwarantuje szybkość na poziomie 10MB/s, ale równie dobrze ta szybkość może być dużo większa... niestety trudno to stwierdzić nie przeprowadzając testów danej karty . Należy pamiętać o tym, że aby uzyskać daną szybkość karty czytnik też ją musi obsługiwać.
Moim zdaniem precyzyjniejszym oznaczeniem jest "x" np.300x, co odpowiada podstawowej szybkości napędu CD 150KB/s x mnożnik...w tym konkretnym wypadku będzie to 45MB/s.
Myślę, że uruchamianie VST z karty SD nie powinno być problemem. Jeżeli chciał byś użyć tej karty jako źródła sampli w trakcie gry, to trzeba by sprawdzić, czy nie będzie zacinać. Ponieważ karty SD są w tej chwili dość tanie, to myślę, że najlepiej sprawdź taki wariant

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: PWA » sobota 06 sie 2016, 18:51

90 Mb/s to połowa prędkości powolnego dysku twardego, jedna trzecia szybkiego dysku twardego a jedna szósta taniego SSD.
Być może na VST się nada ale jako, że wróżka Samanta dziś nie przyjmuje a mojej kryształowej kuli nic nie wiadomo jaki masz system więc nic więcej nie będę dywagował na temat co jeszcze można....

Coś Ci się kolego chyba jednostki pomieszały . Dla wyjaśnienia "b" oznacza bit, zaś "B" oznacza bajt czyli 8 bitów
W związku z tym 90 Mb/s to zaledwie ok. 11 MB/s, kiedy to przeciętne dyski twarde uzyskują prędkości zapis/odczyt na poziomie 80-100 MB/s.
Idąc dalej dysk SSD to nie 1/6, ale 50-60 krotność wspomnianej karty SD, ponieważ dobry (a nie tani) dysk SSD, to przedział pomiędzy 500-550 MB/s. I nie wynika to z "taniości" dysku SSD, ale z ograniczeń magistrali SATA 3, czyli 6Mb/s... praktycznie nie do uzyskania w normalnej eksploatacji.

Awatar użytkownika
Mu_
Posty: 46
Rejestracja: środa 09 maja 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: Mu_ » sobota 06 sie 2016, 22:28

...90 Mb/s to połowa prędkości powolnego dysku twardego, jedna trzecia szybkiego dysku twardego a jedna szósta taniego SSD.
Być może na VST się nada ale jako, że wróżka Samanta dziś nie przyjmuje a mojej kryształowej kuli nic nie wiadomo jaki masz system więc nic więcej nie będę dywagował na temat co jeszcze można....

>Coś Ci się kolego chyba jednostki pomieszały . Dla wyjaśnienia "b" oznacza bit, zaś "B" oznacza bajt czyli 8 bitów
>W związku z tym 90 Mb/s to zaledwie ok. 11 MB/s, kiedy to przeciętne dyski twarde uzyskują prędkości zapis/odczyt na poziomie 80-100 MB/s.
>Idąc dalej dysk SSD to nie 1/6, ale 50-60 krotność wspomnianej karty SD, ponieważ dobry (a nie tani) dysk SSD, to przedział pomiędzy 500-550 MB/s. I nie >wynika to z "taniości" dysku SSD, ale z ograniczeń magistrali SATA 3, czyli 6Mb/s... praktycznie nie do uzyskania w normalnej eksploatacji....


Kolega tak się wziął za pouczanie mądrzejszych od siebie, że nie tylko "pochwalił" się nieproszony swoją wątłą wiedzą, lecz jeszcze ochoczo "sprostował" swoją tezę (bo przecież nie moją), że "dysk SSD to nie 1/6, ale 50-60 krotność wspomnianej karty SD". Tak to jest gdy ludzie, którzy zaledwie składają literki biorą się do prób czytania ze zrozumieniem - próbuj dalej, może kiedyś sie nauczysz dostrzegać sens tego, co próbujesz na opak "cytować", zgodnie z porzekadłem - pójdź dziecię ja cię uczyć każę. Na razie jednak wychodzą tylko same zniekształcenia. I tutaj morda z jęzorem - ale nie ma takiej emoty na liście, niestety... ;)


A wracając do założyciela wątku - skoro masz siódemkę to możesz zutylizować kartę na dwa sposoby - jeden to przeznaczyć ją na vst, jeżeli ich będzie dużo to zwolnione miejsce na dysku twardym po defragmentacji może Ci minimalnie poprawić osiągi, a drugi to możesz wykorzystać to, podobnie jak pendrive, do "przyspieszenia" systemu używające jej jako cache dla dysku. Daję to w cudzysłowiu, bo nie zawsze jest wydajniej, dopiero po przekroczeniu pewnego progu prędkosci karty. Możesz też zrobić to fifty-fifty i część czy pół karty powiedzmy 4-8 GB przeznaczyć na przyspieszanie zamiast dedykować ją całą. Tu najlepiej się sprawdzi metoda prób i błędów. Także stoperek, karteczka, długopisik i do roboty. ;)

Kompozytor. W pełni wyposażony użytkownik wyłącznie legalnego oprogramowania i bibliotek muzycznych.

jajeczko
Posty: 10
Rejestracja: piątek 09 maja 2008, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: jajeczko » sobota 06 sie 2016, 22:30

Dzięki za odpowiedź. Chciałem uniknąć ewentualnej pomyłki, ale coś tam kupię i będę testować i podzielę się wrażeniami.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: Zbynia » niedziela 07 sie 2016, 06:30

Zapędziliście się panowie - nikt ani przy kartach ani przy dyskach nie podaje prędkości w megabitach to raz
Dwa - wskazane prędkości sa prędkościami maksymalnymi przy pustej karcie
Trzy - szybkie karty pokroju 100MB/s są tak samo wydajne jak dyski 2.5" o prędkości 5400
Pozostaje czwarte - ilośc operacji wejścia wyjścia co przy odczycie wielu próbek na raz ma kolosalne znaczenie - w pewnych sytuacjach taka karta zwyczajnie sobie nie poradzi - ba nawet dysk talerzowy może mieć problem bo tam IOPS tez jest żałośnie niski
Znacznie lepiej sprawdzi się byle dysk SSD - 128GB jest niewiele droższy od karty SD no ale trzeba by go podpiąć przez USB 3.0

I mały szczegół na koniec - praktycznie już nikt nie podaje prędkości x150 czy x300

karty SDXC oznaczane są indeksem UHS (czyli podobnie jak indeks CLASS oznacza jakiś tam minimalny transfer przy zapisie jeszcze mniej dokładnie określany niż przy CLASS)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: PWA » niedziela 07 sie 2016, 12:07


Kolega tak się wziął za pouczanie mądrzejszych od siebie, że nie tylko "pochwalił" się nieproszony swoją wątłą wiedzą, lecz jeszcze ochoczo "sprostował" swoją tezę (bo przecież nie moją), że "dysk SSD to nie 1/6, ale 50-60 krotność wspomnianej karty SD". Tak to jest gdy ludzie, którzy zaledwie składają literki biorą się do prób czytania ze zrozumieniem - próbuj dalej, może kiedyś sie nauczysz dostrzegać sens tego, co próbujesz na opak "cytować", zgodnie z porzekadłem - pójdź dziecię ja cię uczyć każę. Na razie jednak wychodzą tylko same zniekształcenia. I tutaj morda z jęzorem - ale nie ma takiej emoty na liście, niestety... ;)

Sprostowałem tylko bzdury, które Kolega napisał wcześniej:
"90 Mb/s to połowa prędkości powolnego dysku twardego, jedna trzecia szybkiego dysku twardego a jedna szósta taniego SSD."
Nie starałem się przy tym, żeby być chamski, co Koledze nie bardzo wychodzi...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta SD na sample/VST

Post autor: PWA » niedziela 07 sie 2016, 12:36

...Zapędziliście się panowie - nikt ani przy kartach ani przy dyskach nie podaje prędkości w megabitach to raz
Dwa - wskazane prędkości sa prędkościami maksymalnymi przy pustej karcie
Trzy - szybkie karty pokroju 100MB/s są tak samo wydajne jak dyski 2.5" o prędkości 5400
Pozostaje czwarte - ilośc operacji wejścia wyjścia co przy odczycie wielu próbek na raz ma kolosalne znaczenie - w pewnych sytuacjach taka karta zwyczajnie sobie nie poradzi - ba nawet dysk talerzowy może mieć problem bo tam IOPS tez jest żałośnie niski
Znacznie lepiej sprawdzi się byle dysk SSD - 128GB jest niewiele droższy od karty SD no ale trzeba by go podpiąć przez USB 3.0
I mały szczegół na koniec - praktycznie już nikt nie podaje prędkości x150 czy x300
karty SDXC oznaczane są indeksem UHS (czyli podobnie jak indeks CLASS oznacza jakiś tam minimalny transfer przy zapisie jeszcze mniej dokładnie określany niż przy CLASS)...

Zbynia...fakt, chyba już tylko Lexar używa oznaczenia "x"... dawno nie rozglądałem się po rynku kart i widzę, że teraz albo Class albo UHS... a często zwyczajnie MB/s.
Jak wiesz, w zasadzie przy każdym nośniku danych podawana prędkość jest prędkością maksymalną, a rzeczywista zależy tak naprawdę od wielu czynników
Co do IOPS, to w 100% zgoda... stąd też nie wydaje mi się, aby karta SD była dobrą opcją w przypadku sampli w czasie rzeczywistym, o czym pisałem wcześniej.

ODPOWIEDZ