Budowa/upgrade komputera do studia

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Medianta
Posty: 54
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 00:00

Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: Medianta » wtorek 27 gru 2016, 20:37

Witam,
chciałbym złożyć jakiś fajny zestaw do nagrywania, aranżacji miksu. Więc wiadomo, beż żadnych wodotrysków jeśli chodzi o karty graficzne itp itd.


Moja dotychczasowa specyfikacja: Intel Core 2 duo e8400, 4GB RAM, płyta główna Gigabyte GA-G31M-S2C, Windows 10

Pomożecie ?

mateuszfafik
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 20 gru 2016, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: mateuszfafik » czwartek 29 gru 2016, 10:46

Karta graficzna tez jest przydatna lepsza, na tyle aby moc podlaczyc np dwa monitory, co usprawnia troche prace.


Medianta
Posty: 54
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: Medianta » czwartek 29 gru 2016, 15:50

...Karta graficzna tez jest przydatna lepsza, na tyle aby moc podlaczyc np dwa monitory, co usprawnia troche prace....

Moje stanowisko pracy nie umożliwia użytkowania dwóch monitorów toteż wolałbym jakąś kartę do "normalnych zadań"

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: PWA » czwartek 29 gru 2016, 18:33

......Karta graficzna tez jest przydatna lepsza, na tyle aby moc podlaczyc np dwa monitory, co usprawnia troche prace....

Moje stanowisko pracy nie umożliwia użytkowania dwóch monitorów toteż wolałbym jakąś kartę do "normalnych zadań"...

Praktycznie każda współczesna płyta główna zawiera układ grafiki umożliwiający podłączenie 2-3 monitorów, więc w ogóle się nie przejmuj zewnętrznymi kartami video.
Ja myślałem o czymś takim:
Płyta główna: Asus Z170-A
Procesor: Intel i7/6700/3.4 GHz
Pamięć: 16GB (Crosair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15)
Dysk: 500GB (Crucial MX200 CT500MX200SSD1)
Obudowa: Be Quiet Silent Base 600 orange
Zasilacz: Be Quiet Power Zone/750W

Cena takiej konfiguracji to ok. 4,300-

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: laser777 » sobota 31 gru 2016, 03:10

A jaki masz na to budżet? Upgrade raczej odpada...Najpierw wybierasz sobie procka.Pod socket procesora dobierasz płytę główną.Jak masz płytę i procesor to do tego dobierasz typ pamięci RAM a reszta sprzęt jak pochodzi z czasów współczesnych to powinna pasować.
Grafikę może będziesz mógł sobie przełożyć z starego kompa,dyski też mogą ci się przydać.

Co do grafiki to Ja mam kartę graficzną za 30 zł i zdarzyło mi się że jak wrzuciłem za dużo wtyczek reverbu z bajerancką trójwymiarową grafiką to mnie wywaliło z DAW i wyskoczyło okienko że karta nie daje rady.
Problemy miałem też z jednym programem który nie chciał się uruchomić bo rozdzielczość ekranu była za mała ale wystarczyło wymienić monitor z starej 15 na trochę nowszą 19 i po kłopocie.

Uważaj na obudowy bo wczoraj do mnie przyszła nowa obudowa(wcześniej miałem 10-letnią budę) I ani dysku 3,5" nie mogę za montować bez dodatkowej ramki.Napędy optyczne potrzebuję dwa a ani jednego nie mogę bez problemu tam zainstalować bez demontażu panelu przedniego i przerobieniu tej zatoki. I wszystko musiało wrócić do starej obudowy

Awatar użytkownika
Timolannister
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2017, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: Timolannister » poniedziałek 02 sty 2017, 09:43

Nie ma problemu ale wypadałoby najpierw podać kwotę w jakiej oscyluje budowa nowego PCta. Laptop też jest fajna opcją przez wzgląd na małą przestrzeń jaką zajmuje. :)



lupa esd
Uwielbiam volvo

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: laser777 » sobota 07 sty 2017, 12:03

Laptop też jest fajna opcją przez wzgląd na małą przestrzeń jaką zajmuje. :)


Jest taka reklama "Czy twój laptop wygląda jak z muzeum?" Jak by dzisiaj kupić komputer stacjonarny za 4000zł i co roku kupić za 4000zł laptopa to pewnie przez 10 lat żaden nowy laptop nie dorówna temu stacjonarnemu.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: Zbynia » sobota 07 sty 2017, 20:01

1. wymiana w zasadzie wiąże się z kupnem nowego kompa i systemu
2. żadna karta graficzna nie jest tobie potrzebna - wbrew temu co mówią koledzy od dawna nie ma płyt głównych (nie licząc serwerowych) z układami graficznymi
wszystko jest w procesorze
i nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem dwóch monitorów a często i trzech
karta graficzna potrzeba jest obecnie do gier albo obliczeń
3.jaki masz fundusz?
4.własnie wyszła nowa rodzina procesorów intel (kaby lake - świeżynka i dopiero zaczynają się pojawiać płyty główne na chipsecie 2xx) - poprzednia seria nie stanieje zauważalnie więc nie ma się co w nią pchać

ale ale

w ciągu zapewne miesiąca ma być zaprezentowana nowa linia procesorów AMD (Ryzen)

pomyśl o zmianach za dwa miesiące jak się wszystko pojawi i ceny ustabilizują

@PWA

czemu nie dysk na NVMe? (do M.2 wchodzą też tańsze działające na sata a nie na pci express)


jeśli chodzi o laptopa kolego od reklamy to oczywiście jakieś góra 4 letnie i5/i7 dla biznesu zapewni lepszą wydajność niż obecny sprzęt
jednakże trzeba by troszkę go troszkę zmodyfikować

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: Caroozo » niedziela 08 sty 2017, 13:57

Dodam swoje 3 grosze.


1. Podstawa to ultra-solidny zasilacz - na tym nie oszczędzaj. Niższe rachunki za prąd, większe bezpieczeństwo sprzętu to podstawa. Zasilacz dobrej klasy może służyć i 10 lat (jak go nie "orasz" kartą GPU z TDP 200 W ).


2. Poczekaj na premierę AMD Ryzen (już 17 stycznia) - na 1000% potanieją CPU od Intela, będzie dobry czas na zakupy


3. Grafiką się nie przejmuj - aktualne integry odpalają Skyrima na medium/high ;)) a obsługa kilku monitorów to standard.


4. Procesor - najważniejsza sprawa. Tu musimy poczekać na ruch AMD - w zależności co będzie tanieć. Jeśli Intel - kup płytę pod Socket LGA 1151 i włóż tam mocnego Sky Lake'a - Kaby Lake jest kompatybilny z tą podstawką, ale niestety Intel NIE napisał i nie ma zamiaru napisać sterowników dla Kaby Lake poniżej Win10 - dużo softu/interfejsów nie do końca dogaduje się z tym systemem. Ja bym więc poczekał na obniżkę Sky Lake w związku z pojawieniem się Ryzena, kupił porządny flagowy model w dobrej cenie, a z czasem można w socket wpakować Kaby Lake. Jednak Intel się ostatnio rozpasł w związku z brakiem konkurencji więc różnica w wydajności między poszczególnymi generacjami Core jest nieznaczna - istnieje więc szansa, że SkyLake będzie Ci służył kupę lat. Sam do niedawna miałem Q6600 po OC i nic mu nie brakowało (chociaż mocniejsze wtyczki jak Diva trochę go dusiły).


5. Jak już wybierzesz procesor, dobierz porządną płytę główną z dobrymi kondensatorami - najlepiej gamingową.


6. RAM. Im szybszy, tym lepszy, 16 GB to przyzwoita ilość, chyba że używasz bibliotek orkiestrowych (dla nich 24 GB to czasami mało). Lepiej kupić 8GB zawodowej pamięci niż 16 GB "po taniości".


7. Dysk - koniecznie SSD + tradycyjny, ew. hybrydowy. Komfort pracy z takim dyskiem jest najbardziej zauważalny przy przesiadce ze starego kompa. Jednak do zastosowań audio nie potrzeba szybkich transferów - ale do działania systemu a i owszem.


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Budowa/upgrade komputera do studia

Post autor: PWA » niedziela 08 sty 2017, 18:02

@PWA

czemu nie dysk na NVMe? (do M.2 wchodzą też tańsze działające na sata a nie na pci express)

Ano w sumie Zbynia to masz rację ...lepiej NVMe.

ODPOWIEDZ