Backup w 2017

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Backup w 2017

Post autor: PWA » niedziela 11 cze 2017, 12:31

Bardzo dobrze to usystematyzowałeś DJOZD z jedną uwagą, że system archiwum powinien również uniemożliwiać zmianę zapisanych danych i w tym przypadku zapis optyczny spełnia te kryteria z uwzględnieniem uwag co do jakości współczesnych nośników optycznych... a na rozwiązanie klasy EMC Centera to chyba nas nie stać

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup w 2017

Post autor: Zbynia » niedziela 11 cze 2017, 21:05

Racja Djozd
Ja jednak trzymam wszystko i regularnie przepisuję dane bo dyski też wieloletniej trwałości nie zapewniają

Jak wspomniałem - jedynie m-disc spełnia założenia dla archiwizacji

PWA - emc centera to rozwiązanie do zupełnie innych celów - mianowicie backup i archiwizacja dokumentów na przykład w instytucjach państwowych wraz z wykorzystaniem podpisów cyfrowych
Nie znalazłbyś w studio czy domu dla tego zastosowania

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Backup w 2017

Post autor: PWA » niedziela 11 cze 2017, 22:39

PWA - emc centera to rozwiązanie do zupełnie innych celów - mianowicie backup i archiwizacja dokumentów na przykład w instytucjach państwowych wraz z wykorzystaniem podpisów cyfrowych
Nie znalazłbyś w studio czy domu dla tego zastosowania...

No przecież se jaja robię z tą Centerą ... btw... Centera to archiwizacja, zaś Avamar to backup.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Backup w 2017

Post autor: Zbynia » środa 14 cze 2017, 20:58

To zupełnie inny level więc dajmy sobie spokój

z ciekawostek:

https://www.morele.net/serwer-hewlett-packard-g1610t-819185-421-868923/

Procek jest w zwykłej podstawce i można sobie jakiś upgrade zrobić do 2020T czy i3-3240T
Całkiem niedrogie rozwiązanie chociaż wymagające więcej konfiguracji
Dobry NAS kosztuje więcej

bez systemu (kompatybilny z windows i linuxem a i jakiś freeNAS też chodzi)

obsługuje iscsi to można wykorzystać jak normalny dysk (bardzo dobre transfery po sieci)

ps. to nie reklama

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Backup w 2017

Post autor: Pytajny » czwartek 15 cze 2017, 13:43

A czy ktoś mógłby rozwinąć temat czujek, gps, pluskwy, oprogramowania namierzającego?


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Backup w 2017

Post autor: Pytajny » poniedziałek 26 cze 2017, 11:33

Zrobiłem research i znalazłem coś takiego, może komuś się przyda.


Prey - program pozwalający na tracking komputera (komputer musi mieć dostęp do wifi, nawet jeśli wifi jest zabezpieczone; im więcej wifi tym lepiej). Można określić "safe zone", po wyjściu z którego program wysyła raporty o wyjściu komputera z bezpiecznej strefy. Mozna komputer bodaj zablokować, wysłać na niego komunikat dźwiękowy, tekstowy, w sposób niezauważalny zrobić zdjęcie (również automatycznie w czasie wysyłania raportu), a do tego posiadamy dane o sieciach wifi itd.


Znalazłem też YawCam - czyli zamienia komputer w kamerkę z czujnikiem ruchu i w przypadku wyczucia ruchu uruchamia alarm, robi zdjęcia/film i może to wysłać mailem. Teoretycznie można skonfigurować niektórych dostawców skrzynek mailowych, żeby wysyłali sms, więc byłoby to całkiem spoko, gdyby nie fakt, że... nie udało mi się skonfigurować wysyłania maila przez SMTP i wielu użytkowników również ma z tym problem.


 


Nie znalazłem żadnego ogólnodostępnego i praktycznego mini lokalizatora GPS, który zmieściłby się w lapku.


Nie znalazłem też żadnego sensownego rozwiązania z zabezpieczenia w BIOSie. Zbynia mówił o tym, że intel miał zabezpieczenia, ale chyba nie poszli za ciosem i jest mało info na ten temat (albo nie dotarłem).


 


Jeśli macie jakieś inne konkretne rozwiązania, chętnie poczytam :)


ODPOWIEDZ