Komputer do studia - jakie komponenty?

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
lukashhh1
Posty: 363
Rejestracja: środa 02 sty 2008, 00:00
Lokalizacja: Otwock

Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: lukashhh1 » niedziela 04 cze 2017, 13:20

Witam Kolegów.


Tematów podobnych było już wiele ale...proszę o konkretną odpowiedź.


Chodzi mi tylko i wyłacznie o konkretne komponenty.


- Jaka płyta główna, konkretnie czipset? jaki jest najnowszy obecnie i bedzie wydajny?


- jaka pamięć RAM?


- Procesor -  wiadomo, Core i7 serii 7700


Aha i jeszcze jedna kwestia? Windows 10 Home czy Professional czy jakas inna wersja?


Koledzy, ptoszę uprzejmie o odpowiedź.


 


Pozdrawiam.

Produkcja muzyczna: Progressive House,Progressive Trance, Chillout. MAC MINI i5 16GB 256GB
FOCUSRITE SCARLETT18i20 2nd Gen, 2x JBL LSR305, ALESIS Q49, KORG NANOCONTROL, SM PRO NANOPATCH 2, SINN7 DAS MIC, NOVATION MININOVA.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: Zbynia » wtorek 06 cze 2017, 21:20

Zaszalałeś nie ma co

no skoro 7700 to ostatnie intele serii 2xx - ale w zasadzie nic nie wnoszą w stosunku do 1xx
jakaś nic nie warta technologia optane

oczywiście musisz mieć aktualny bios na 1xx by 7700 polatał

seria chipsetu nie ma znaczenia jak nie podkręcasz - inaczej Z270

ram - generalnie ddr4 3200 CL15 1.35V za kosmiczną kasę (trzeba było półtora roku temu brać na pałę co popadnie)
Po 5 latach chciałbym z 16 skoczyć na 32GB ale jakim kosztem - nawet 16 kosztuje drugie tyle co dałem za DDR3

Pomyśl nad dyskiem SSD ma M2 (NVMe) - w okolicach tysiaka za 512GB ale odczyt ponad 2GB zapis 1.5GB

Pasuje?

ps. dobre chłodzenie albo skalpowanie procka - intel dał ciała jak to ma w zwyczaju ostatnio





Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: PWA » wtorek 06 cze 2017, 22:28

A może poczekać chwilę na i9? Z doniesień wygląda to obiecująco... tylko po portfelu trochę daje ... najtańszy prawie 1000 dołków , no ale 10 rdzeni/20 wątków i obsługa czterokanałowa DDR4.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: Zbynia » piątek 09 cze 2017, 16:45

i9 to będzie syf tym bardziej że intel zamiast lutowanego IHS wsadzi jakąś dziadowską pastę
już teraz 7700K bez OC dobija do 100 stopni

Jak chcesz dużo rdzeni to poważnie myślałbym nad Ryzenem od AMD

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: PWA » piątek 09 cze 2017, 18:22

...i9 to będzie syf tym bardziej że intel zamiast lutowanego IHS wsadzi jakąś dziadowską pastę
już teraz 7700K bez OC dobija do 100 stopni

Jak chcesz dużo rdzeni to poważnie myślałbym nad Ryzenem od AMD...

Zbynia, Ty jak zwykle przewrotnie ... no przecież nie wiesz, czy tam będzie IHS, czy glut . Faktem jest, że cena porównywalnego i7 6950X (z IHS) to ponad 7k, więc jeżeli i9 10 rdzeniowy będzie za 4k, to jest już niezły zjazd, zwłaszcza, że benchmarki pokazują, że przy takim samym taktowaniu i9 wypada ok. 8-10% lepiej.
Zgadzam się, że Ryzen r7 1800x, to bardzo dobra alternatywa dla obydwu inteli, zwłaszcza, że można go mieć za nieco ponad 2 koła. Nie wiem, czy już ktoś robił testy R7 vs i9... ja ich nie znalazłem, a może być ciekawie

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: ceres1x » piątek 09 cze 2017, 19:16

Pewnie nie pomoge ale takie luzne stwierdzenie - moj i5 2500k ciagle daje rade i nawet nie mysle o nowej platformie.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: Zbynia » sobota 10 cze 2017, 00:21

ceres1x - kurde mój też

jedynie już w grach nieco za słabo i w wirtualizacji
z audio najmniejszych problemów wydajnościowych

co gorsza inwestycja w coś nowego to spore koszta za wcale nie duży wzrost wydajności
DDR4 skandalicznie podrożało

PWA - IHS to ta blacha an procku

Pod nią jest w przypadku intela pasta a u amd lut
Intel lut daje obecnie jedynie do xeonów
Przy i9 też go nie będzie zobaczysz

Czy na przekór?Wiesz - dużo zależy od zastosowań

Szkoda ze nie za bardzo można znaleźć jakieś testy wydajności Ryzenów w audio
Tam gdzie potrzeba wielu rdzeni jest naprawdę nieźle

ale do Ryzen z X podchodzę sceptycznie - wysokie zegary i cena a wydajność tak naprawdę niewiele wyższa od tych bez X

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: PWA » sobota 10 cze 2017, 07:48

Zbynia, wiem co to jest IHS ... poza Xeonami Intel stosuje ją właśnie w 6950X i chyba jeszcze w 6800K...reszta to pasta, czyli tzw "glut" . Patrząc na cenę tego najtańszego i9, to raczej IHS się nie spodziewam. Zresztą IHS lub pasta ma większe znaczenie jak podkręcasz i tu glut niestety zawodzi. Ja nie kręcę prockiem zostawiając go przy nominalnym taktowaniu.
Czy z X, czy bez, to i tak cena AMD jest b. dobra w kontekście Intela no i wydajności, więc jak się buduje nowy system, to warto się nad nim zastanowić.
Z tymi testami procków pod audio to w ogóle d..py nie urywa. Generalnie niewiele tego, za to pod gry skolka ugodna

Co do wymiany systemu... ja mam na jednym i7 3 generacji i daje radę, ale na stacjonarce to mam Athlona II 620, no i już od roku mniej więcej przymierzam się do wymiany całego systemu. Jak już ponieść koszt, to na coś, co w miarę wydajne jest przy rozsądnej cenie a jednocześnie po 3 latach nie trzeba będzie tego do koszalina posłać

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: Zbynia » sobota 10 cze 2017, 23:14

IHS to ta blacha ochraniająca rdzeń - między nią a rdzeniem w przypadku intela jest pasta (glut) a AMD ma lutowaną do rdzenia

i7 ivy?bardzo dobre procki
troszke w grach niedomagają ale cała reszta zadań?
z dyskiem SSD bajka

Awatar użytkownika
lukashhh1
Posty: 363
Rejestracja: środa 02 sty 2008, 00:00
Lokalizacja: Otwock

Re: Komputer do studia - jakie komponenty?

Post autor: lukashhh1 » środa 14 cze 2017, 09:46

...IHS to ta blacha ochraniająca rdzeń - między nią a rdzeniem w przypadku intela jest pasta (glut) a AMD ma lutowaną do rdzenia

i7 ivy?bardzo dobre procki
troszke w grach niedomagają ale cała reszta zadań?
z dyskiem SSD bajka...
 




czołem Koledzy.




dzięki , czyli docelowo Core i& serii 7xxx, bedzie ok, czipset serii 200 ( np Z270 ).


A jeżeli chodzi o WIN 10, to jaka wersja ( 64bit oczywiscie )? Home, Professional?


I gdzie moge znaleźć info, jak zoptymalizowac to pod audio ( chodzi mi głównie o to jakie procesy i usługi moąna bezpiecznie powyłaczac przy konfiguracji )?

Produkcja muzyczna: Progressive House,Progressive Trance, Chillout. MAC MINI i5 16GB 256GB
FOCUSRITE SCARLETT18i20 2nd Gen, 2x JBL LSR305, ALESIS Q49, KORG NANOCONTROL, SM PRO NANOPATCH 2, SINN7 DAS MIC, NOVATION MININOVA.

ODPOWIEDZ