Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: stage » czwartek 21 wrz 2017, 16:47

Przymierzam się do zakupu zewnętrznego dysku SSD. Sprawa o tyle złożona, że chodzi o dysk na Thunderbolt - podepnę sobie pod macbooka.


Posiadam już jeden podpięty przez USB dysk (HDD), gdzie przechowuję min. sample, biblioteki brzmień, z których często korzystam. 


Działać działa, ale jest zauważalna różnica pomiędzy korzystaniem z dysku wewnętrznego (na którym oczywiście nie ma już miejsca). Często zamula, zwalnia, tnie.


Jako, że w moim modelu macbooka nie ma możliwości wymiany wewnętrznego dysku, to chyba pozostaje tylko ta opcja na dysk zewnętrzny. Chciałem dopytać, czy dobrze sobie to wszystko poukładałem.


Thuderbolt to w zasadzie dostęp do danych na takiej zasadzie, jak w wewnętrznym dysku - w skrócie, dobra opcja, tak?


Ale żeby zachować komfort pracy, to ten zewnętrzny dysk powinien mieć formę SSD, tak?


Jeśli połączyć te dwie sprawy, to wychodzą olbrzymie koszta, no ale już się tak nastawiłem.


Żeby nie bawić się później w kolejne zakupy, to planuję zainwestować w dysk 1TB.


Z tego co się orientuje, jedyne modele, które spełniają standardy SSD oraz Thunderbolt, to dyski LaCie Rugged. Przy 1TB cena około 2 300zł. 


Gdyby ktokolwiek miał doświadczenia w tym temacie, jakieś podpowiedzi, to bym prosił. 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: PWA » czwartek 21 wrz 2017, 17:54

Thunderbolt jest tak naprawdę wyprowadzeniem magistral PCIe i Displayport na zewnątrz, więc teoretycznie dysk podłączony przez ten interfejs powinien działać sprawniej, niż przez USB 3.0... ale różnie może z tym być, jak w poniższym artykule:
http://www.macworld.co.uk/feature/mac/best-ssd-for-mac-3600870/
Tak naprawdę wybór SSD czy HDD powinie być uzależniony od tego, do czego będziesz go używał. Jeżeli będzie służył jako archiwum, to SSD jest stratą pieniędzy... jeżeli będziesz np. ciągnął z niego sample w czasie rzeczywistym, to wskazany był by SSD.
Cena dysków z interfejsem Thunderbolt wynika głównie z pazerności producentów podzespołów. Sam kontroler Thunderbolt na PCIe kosztuje u Intela kilka dolarów. No ale na to nic nie poradzisz...tak już jest
BTW... ponieważ jestem posiadaczem zwykłego PCta pod Windą, więc wymiana dysku wewnętrznego na SSD zajęła mi 5 min.

Awatar użytkownika
Aurora
Posty: 287
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: Aurora » piątek 22 wrz 2017, 22:05

Jaki posiadasz model Macbooka ? Air, Pro? z którą generacją złącza thunderbolt

Osobiście używam Macbooka Pro z dyskiem ssd samsung 850 Evo.

Ceny do 500Gb są akceptowalne, powyżej ceny szybują nieproporcjonalnie do pojemności.

Obudowa zewnętrzna na thunderbolt którą polecam i z której sam korzystałem to Akitio Neutrino duo na 2 dyski 2.5 cala.


stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: stage » sobota 23 wrz 2017, 02:16

...Thunderbolt jest tak naprawdę wyprowadzeniem magistral PCIe i Displayport na zewnątrz, więc teoretycznie dysk podłączony przez ten interfejs powinien działać sprawniej, niż przez USB 3.0... ale różnie może z tym być, jak w poniższym artykule:
http://www.macworld.co.uk/feature/mac/best-ssd-for-mac-3600870/
Tak naprawdę wybór SSD czy HDD powinie być uzależniony od tego, do czego będziesz go używał. Jeżeli będzie służył jako archiwum, to SSD jest stratą pieniędzy... jeżeli będziesz np. ciągnął z niego sample w czasie rzeczywistym, to wskazany był by SSD.
Cena dysków z interfejsem Thunderbolt wynika głównie z pazerności producentów podzespołów. Sam kontroler Thunderbolt na PCIe kosztuje u Intela kilka dolarów. No ale na to nic nie poradzisz...tak już jest
BTW... ponieważ jestem posiadaczem zwykłego PCta pod Windą, więc wymiana dysku wewnętrznego na SSD zajęła mi 5 min.
...
 






Dzięki za info. 


Przeznaczenie typowo pod ciągnięcie sampli. Dysk w macbooku już od dawna jest zapchany, nowe biblioteki lądują na zewnętrznym, no ale prędość przez to USB jest taka sobie, niepewna. 




stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: stage » sobota 23 wrz 2017, 02:27

...Jaki posiadasz model Macbooka ? Air, Pro? z którą generacją złącza thunderbolt

Osobiście używam Macbooka Pro z dyskiem ssd samsung 850 Evo.

Ceny do 500Gb są akceptowalne, powyżej ceny szybują nieproporcjonalnie do pojemności.

Obudowa zewnętrzna na thunderbolt którą polecam i z której sam korzystałem to Akitio Neutrino duo na 2 dyski 2.5 cala.

...
 


 


Posiadam Macbooka pro - Thunderbolt 2.


Nastawiałem się na zakup 500GB, ale jak się zastanowić, to taki dysk prędzej czy później sie zapcha. Kiedy przerzucę biblioteki z zewnętrznego USB, to już zjedzą większość, a co później? Żeby mieć z tym spokój, to celuję w ten 1TB, no ale to ponad 2 tys. 


A jak to jest z tą obudową? Jeśli dysk jest na USB 3, to taka obudowa nic chyba nie zmieni, mimo że fizycznie idzie na Thunderbolt?


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: PWA » niedziela 24 wrz 2017, 20:57

Obudowa Akitio na 2 dyski to dobry pomysł. Pozwoli Ci dołożyć kolejny dysk, kiedy zabraknie miejsca. Oczywiście wadą jest cena ok. 1k PLN, no ale to jest praktycznie nie do przeskoczenia przy Thunderbolt
Dyski SSD 1TB startują od ok. 1,1k PLN... oczywiście w technologii TLC. Dyski o tej pojemność MLC w tej chwili kosztują ok. 2k PLN.
Tańszy wariant w tym przypadku kosztował by Cię trochę ponad 2k PLN... czyli mniej więcej tyle samo, co LaCie. Korzyścią w tym przypadku jest możliwość włożenia drugiego dysku, więc jak na moje oko to się opłaca.
Dyski do tego typu zastosowań posiadają interfejs SATA-III. To, jak on jest podłączony do systemu, definiuje typ zewnętrznego interfejsu obudowy. Jedne mają USB, zaś inne Thunderbolt lub np. Firewire. Wspomniana przez kolegę obudowa Akitio posiada interfejs Thunderbolt, stąd jej cena.
Myślę, że już włożenie do tej obudowy dysku HDD ale np. 7,2 krpm, dało by sensowny rezultat.
Standard USB niestety ma swoje wady, szczególnie przy transmisji dużej ilości stosunkowo niewielkich plików. Wiąże się to ze sposobem jego pracy (przez IRQ). Thunderbolt używa DMA, więc z definicji będzie szybszy.

Awatar użytkownika
Aurora
Posty: 287
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt

Post autor: Aurora » czwartek 28 wrz 2017, 15:31

Najlepsze jest to, że ja swoją obudowę w idealnym stanie sprzedałem za coś koło 350zł bez tacek. Thunderbolt racja kosztuje trochę, mimo, thunderbolt 3 ceny za poprzednie modele nie staniały jakoś super.

Rozwiązanie dobre bo raz, że thunderbolt. dobra firma Akitio, 2 dyski.

Zrobisz jak chcesz, ale ja swoje dyski ssd samsunga mam z przepustowością 6gb/s nie 3. i wszystko chodziło b. dobrze.

Druga sprawa, że to jest tylko do sampli, więc nie wiem czy jest sens bawić się w super rozwiązania, które są więcej warte. czy to taka fanaberia tylko, do pracy starczy dysk wd 1tb za 300zł. Inaczej gdybyś miał system na zewnętrznym etc.

ODPOWIEDZ