Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
liloskar
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2009, 00:00

Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: liloskar » poniedziałek 27 kwie 2009, 20:45

Witam, wpadłem dziś na pomysł, że pogłos w miejscu gdzie nagrywamy wokale można usunąć programowo. Mianowicie robiłby to program, który "wydzielałby" dźwięki z każdej czestotliwości i "łapał" je w mikrofon. Dzięki temu po porównaniu macierzystych "wydzielanych" dźwięków z tymi które wracają do mikrofonu z pogłosami pomieszczenia (echo itp.) mógłby uzyskać CHARAKTERYSTYKĘ CZĘSTOTLIWOŚCIOWĄ (akustyczną) POMIESZCZENIA.

Efekt byłby taki, że cyfrowo otrzymywalibyśmy czyściutki wokal, bez pogłosów odbicia od źle wytłumionego pokoju.
Było by to tańsze i dokładniejsze rozwiązanie problemu z otrzymywaniem czystego wokalu. Ominelibyśmy gąbki-piramidkii czy wytłoczki z jajek.

Wymyśliłem to dziś, ale pewnie programy juz dawno istnieją, dlatego pytam gdzie taki program dostać/ jak sie nazywa.
Czy sa podobne patenty na wytłumienie pokoju, tj. bez wytlumiania gąbkami etc..

Podkreślam, że był już podobny temat, lecz do tego podchodzimy z innej strony - APELUJE ABY TEMAT NIE ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY

!!!!
Szukam jakości, chce poszerzać znajomość studia.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: MB » wtorek 28 kwie 2009, 10:21

Muszę Cię rozczarować - ten "pomysł" jest bardzo naiwny i nie da się zrealizować. Własności akustyczne pomieszczenia (a zwłaszcza pogłos) to nie tylko charakterystyka amplitudowa ale również charakterystyka fazowa.

Odwrócenie tej charakterystyki nie jest możliwe, gdyż wymagałoby skonstruowania specjalnego filtru, który działa w sposób nieprzyczynowy, to znaczy odpowiada na sygnał zanim ten sygnał się pojawi (innymi słowy: w środku siedzi prorok, który przewiduje, jaki dźwięk będzie za kilka sekund i od razu zaczyna na ten dźwięk reagować).

Drugi problem jest taki, że ta charakterystyka nie jest stała tylko zmienia się w czasie, wraz ze zmianami położenia sprzętów i ludzi, którzy się w pomieszczeniu znajdują. Co gorsza, ta charakterystyka jest inna w każdym punkcie pomieszczenia i skompensowanie jej w jednym punkcie psuje problem w innych miejscach.

Na koniec - korekcji pomieszczenia nie robi się przy pomocy gąbek ani wytłoczek po jajkach. Było o tym tysiące razy i dlatego temat jest jak najbardziej do skasowania.

Pszczoła
Posty: 183
Rejestracja: środa 26 lip 2006, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: Pszczoła » wtorek 28 kwie 2009, 16:29

Witam.
Ten temat już dawno opracował pewien inżynier elektroniki z miasta Nisko i go zrealizował ,o ile wiem otrzymał na to patent ale nie wdrożył tego do produkcji.Działa to na zasadzie dwuch mikrofonów które pracują w przeciwfazie i układ elektroniczny który dzała na zasadzie sumatora wychwytuje dźwięk z obu mikrofonów i eliminuje to co jest tłem.W trakcie prób i testów wywiady prowadzone w miescie eliminowały skutecznie głos jadących samochodów czy inne odgłosy z odległosci od 1m do 5m w zależnosci od potrzeb.W drugim tescie na sali gdzie była głośna muzyka ,przez ten mikrofon była prowadzona i rejestrowana rozmowa ,i o dziwo rejestrator nie zarejestrował muzyki tylko rozmowę.

Pozdrawiam.
Mam 43 lat uczyłem się grać na klawiszach 11 lat obsługuję płynnie programy muzyczne. moich dwuch synów idzie w moje ślady

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: MB » wtorek 28 kwie 2009, 17:56

...Witam.
Ten temat już dawno opracował pewien inżynier elektroniki z miasta Nisko i go zrealizował ,o ile wiem otrzymał na to patent ale nie wdrożył tego do produkcji.
**********************
ciekawe, jakim cudem miałby otrzymać patent na filtr Kalmana, który jest znany i powszechnie stosowany od lat 60-tych


Działa to na zasadzie dwuch mikrofonów które pracują w przeciwfazie i układ elektroniczny który dzała na zasadzie sumatora wychwytuje dźwięk z obu mikrofonów i eliminuje to co jest tłem. W trakcie prób i testów wywiady prowadzone w miescie eliminowały skutecznie głos jadących samochodów czy inne odgłosy z odległosci od 1m do 5m w zależnosci od potrzeb.W drugim tescie na sali gdzie była głośna muzyka ,przez ten mikrofon była prowadzona i rejestrowana rozmowa ,i o dziwo rejestrator nie zarejestrował muzyki tylko rozmowę.

Pozdrawiam....
**********************
O dziwo? Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli się zna zasadę eliminacji zakłóceń metodą filtracji adaptacyjnej. Tylko co to ma wspólnego z korekcją pomieszczenia? Kompletnie nic - pomieszczenie nie produkuje zakłóceń tylko zniekształca sygnał, nie dodaje więc do sygnału nic obcego a jedynie modyfikuje go nakładając na niego swoją odpowiedź impulsową.

Zniekształcenia takiego nie da się usunąć przez odjęcie czegokolwiek od sygnału a jedynie przez rozplot, czyli odwrócenie splotu. A że ten rozplot wymaga proroka, jest więc niewykonalny w czasie rzeczywistym.

Pszczoła
Posty: 183
Rejestracja: środa 26 lip 2006, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: Pszczoła » wtorek 28 kwie 2009, 19:01

Witam.
Nie jestem elektronikiem ale elektroniki używam,nie znam zasady działania aby wypowiedzieć się w sposób techniczny.Człowiek o którym pisałem na swoim koncie ma dużo wynalazków ,za niektóre otrzymał nagordy od Prezydenta Polski i od róznych instytucji ,jego wynalazkami interesuja się poważne firmy.Skoro ten wynalazek opatentował swiom nazwiskiem tzn pierwsze tego typu urzadzenie nie mógł uzyć filtru Kalmana który jest opatentowany ,.Wiem też że nic tu nie można wyciąć tylko w jakis sposób wyeliminować.
(Człowiek który wymyślił Celemony Melodyne rozczepił wava na czynniki pierwsze co sie wydawało niemozliwe)
.Narazie nie chce on zdradzać zasady działania urządzenia bo pewnie go udoskonala.MB szanuje twoją wiedzę i wypowiedzi na forum ,piszesz o zasadzie splotu i rozplotu ,ale nie uważasz że teoria i praktyka mogą się różnić.Może ja źle zrozumiałem zasade działania tego urzadzenia,jednakże wiem ze jest to urzadzenie pierwsze tego typu.

Pozdrawiam.
Mam 43 lat uczyłem się grać na klawiszach 11 lat obsługuję płynnie programy muzyczne. moich dwuch synów idzie w moje ślady

Awatar użytkownika
smiechu
Posty: 599
Rejestracja: środa 30 kwie 2008, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: smiechu » wtorek 28 kwie 2009, 19:20

Zniekształcenia takiego nie da się usunąć przez odjęcie czegokolwiek od sygnału a jedynie przez rozplot, czyli odwrócenie splotu. A że ten rozplot wymaga proroka, jest więc niewykonalny w czasie rzeczywistym....
**********************
Czyli w trybie offline byłoby to "teoretycznie" możliwe?? :)

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: MB » wtorek 28 kwie 2009, 19:35

...Witam.
Nie jestem elektronikiem ale elektroniki używam,nie znam zasady działania aby wypowiedzieć się w sposób techniczny.
**********************
Tu leży pies pogrzebany. Próbujesz podejmować dyskusję w dziedzinie na której się niestety nie znasz, a ja się na niej dobrze znam, jestem na bieżąco w najnowszych osiągnięciach, nie tylko teoretycznych, ale również praktycznych. Nie twierdzę, że pozjadałem wszystkie rozumy i znam wszystkie egzotyczne i niszowe osiągnięcia domorosłych wynalazców, ale mam świadomość tego, jak złożonym problemem jest adaptacja i korekcja elektroniczna i czego się zrobić nie da, bo zostało to formalnie udowodnione (bo na przykład wymagałoby odwrócenia czasu). Notabene, teoria to dobra rzecz, bo pozwala z góry wyeliminować pomysły z gruntu bzdurne, wynikające z braku wiedzy, na przykład typu "ustaw dwa mikrofony i odejmij sygnały".


Człowiek o którym pisałem na swoim koncie ma dużo wynalazków ,za niektóre otrzymał nagordy od Prezydenta Polski i od róznych instytucji ,jego wynalazkami interesuja się poważne firmy.Skoro ten wynalazek opatentował swiom nazwiskiem tzn pierwsze tego typu urzadzenie nie mógł uzyć filtru Kalmana który jest opatentowany ,.Wiem też że nic tu nie można wyciąć tylko w jakis sposób wyeliminować.
**********************
Poproszę o konkretne dane - nazwisko, wykaz osiągnięć, jakieś linki do publikacji. Bez tych danych dyskutujemy o plotkach i legendach.


(Człowiek który wymyślił Celemony Melodyne rozczepił wava na czynniki pierwsze co sie wydawało niemozliwe)
**********************
Niby komu się to wydawało niemożliwe? Chyba tylko ludziom, którzy nie mają żadnego wykształcenia technicznego. Analiza widmowa to dziedzina matematyki rozwijana od XIX wieku i już wtedy wiedziano, że istnieje nieskończenie wiele sposobów na dekompozycję sygnału. W latach 70-tych wynaleziono modelowanie sinusoidalne, w latach 80-tych powstały implementacje pozwalające robić dowolne przekształcenia na takim modelu (rozciągać w czasie i zmieniać wysokość dźwięku). Reszta to tylko szlifowanie i dopieszczanie szczegółów. Melodyne to jest oczywista implementacja tych technik i posiada oczywiste ograniczenia o których wspomina sam autor.


Narazie nie chce on zdradzać zasady działania urządzenia bo pewnie go udoskonala.MB szanuje twoją wiedzę i wypowiedzi na forum ,piszesz o zasadzie splotu i rozplotu ,ale nie uważasz że teoria i praktyka mogą się różnić.
**********************
Jeśli coś się patentuje to podaje się publicznie zasadę działania. Takie są nieuchronne prawa patentowania, inaczej patent byłby bez sensu. Co do wartości teorii - napisałem powyżej.


Może ja źle zrozumiałem zasade działania tego urzadzenia,jednakże wiem ze jest to urzadzenie pierwsze tego typu.
**********************
A skąd taka pewność, skoro się na tym nie znasz?

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: MB » wtorek 28 kwie 2009, 19:38

...Zniekształcenia takiego nie da się usunąć przez odjęcie czegokolwiek od sygnału a jedynie przez rozplot, czyli odwrócenie splotu. A że ten rozplot wymaga proroka, jest więc niewykonalny w czasie rzeczywistym....
**********************
Czyli w trybie offline byłoby to "teoretycznie" możliwe?? :)...
**********************
Jak najbardziej. Przy czym ze względu na to, że odpowiedź impulsowa pomieszczenia jest nieskończenie długa, to niestety im dokładniej chce się to zrobić tym większe opóźnienie.

Pszczoła
Posty: 183
Rejestracja: środa 26 lip 2006, 00:00

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: Pszczoła » wtorek 28 kwie 2009, 21:07

Witam.
Autor postu mówi o eliminowaniu pogłosu z sali gdzie nagrywamy wokal i ja do tego się dostosowałem ,no i ten mikrofon w zupełności się do tego nadaje,ja nie musze znać zasady działania takich urzadzen tylko potrzebuje ich sposobu działania.Co do tego autora urzadzenia ,już raz na forum podałem jego nazwisko szybko przez forumowiczów został odszukany i zawracali mu głowę ,prosił mnie abym tego nie robił .Jednak co do tego mikrofonu pozwolił mi napisać w bardzo okrojonej formie.

Pozdrawiam.
Mam 43 lat uczyłem się grać na klawiszach 11 lat obsługuję płynnie programy muzyczne. moich dwuch synów idzie w moje ślady

senjin
Posty: 405
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia

Post autor: senjin » wtorek 28 kwie 2009, 21:09

......Zniekształcenia takiego nie da się usunąć przez odjęcie czegokolwiek od sygnału a jedynie przez rozplot, czyli odwrócenie splotu. A że ten rozplot wymaga proroka, jest więc niewykonalny w czasie rzeczywistym....
**********************
Czyli w trybie offline byłoby to "teoretycznie" możliwe?? :)...
**********************
Jak najbardziej. Przy czym ze względu na to, że odpowiedź impulsowa pomieszczenia jest nieskończenie długa, to niestety im dokładniej chce się to zrobić tym większe opóźnienie....
**********************
Czy naprawdę to jest problemem? Co nas obchodzi nieskończona odpowiedź, skoro słyszymy (i nagrywamy) tylko skończony jej fragment? O ile się orientuję, rzeczywistą przeszkodą w odplataniu sygnału są szumy - zwłaszcza te, które pojawią się w sygnale po zarejestrowaniu mikrofonem.

Poza tym, jak już wspomniał MB, charakterystyka zmienia się z położeniem - mikrofonu i źródła (i innych przedmiotów w pomieszczeniu). A pasmo powyżej kilku 1kHz jest już czułe na odległości rzędu centymetrów.

ODPOWIEDZ